Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 16   Надолу

Автор Тема: Seasonic Prime W 750 Titanium или Corsair RMi Series RM850i 850W Gold? Кое е по-  (Прочетена 61161 пъти)

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Затова Сев. Америка ползва 60Hz като по-близка до честотата на сърцето и шанса да оцелееш при токов удар е по-голям (всичко това е статистистика).
За кривите тоци може да си учил от руски учебници, в българските няма такъв филм. Можеш да дадеш линк към такъв речник и тогава да раздаваш "оценки".
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3396
    • Профил
Цитат
Как да е. Обаждам се да ви разваля рахатлъка само по една причина. Тия последните мнения много ми мязат на градски фолклор. Ръждясала печка, медна (патинирана) монета и пирон някак се превръщат в радиоприемник

Са да ти кажа още една градска легенда. Ня някои са им свирили пломбите. :o
Ама то сега нито АМ има нито пък са мощни радиопредавателите, че като стоиш под него да ти засвири, нито пък зъболекърите слагат амалгама.

Ама това за пломбите и аз не го вярвам много.

Но всичките тези работи (със свирещите печки) може да се дължат на механичното трептене на материала вследствие на протичане на голям ток от голяма вч индукция.
А дедектирането пак да е някакъв механичен ефект - да се допира в такт с друго тяло, да бръмчи и т.н.

А другото е напълно реално
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Детекторен_радиоприемник
Могът да се хванат 1 или 2 силни АМ радиостанции и то само със слушалки и то много тихо. Няма никакво захранване или батерии.
Което обаче показва, че енергията на радио вълната е напълно достатъчна да се преобразува директно в звук, които да го чуеш.
« Последна редакция: Oct 10, 2018, 01:35 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
На дълги вълни няма никакъв проблем, честотите са толкова ниски, че аха да се напънеш и ще ги чуеш (100- 200 KHz), в щатите има станции на 60, 70KHz,
Не знам дали в БГ останаха радиостанции на ДВ.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Я да питам нещо, преди да сме се сбили има или няма прав ток.

За протокола, не е никакъв критерии, но не съм чувал (с уши) някой да говори за постоянни токове, но за прави, колкото щеш. Не вероятно в учебниците не е „прав“, защото това е твърде обикновена дума, а учените си падат по сложното.

Та въпроса ми беше: след като е толкова евтино да се направи амплитуден приемник (това у нас му викаха къси вълни), едва ли не всеки ръждив пирон става, а на всичкото отгоре и почти не трябва ток (щото сигнала бил си носил), защо ползваме масово честотно-модулярно приемане (на което пък у нас му казват ултра-къси вълни).

Или в случая питам защо използваме двигатели в корабите, като вятъра е безплатен?

Сигурно нещо липсва в картинката, както липсват неща на балоните и платнохотките, за да са рационални.

=*=

Като заприказвахте разни сложни думички, още нещо. Думата Ампер всеки е чувал. Било някаква мерна единица за нещо си. Туй ня̀що се било кликало напрежение. Въпрос. Това, какво го поражда? Кога е малко, кога е много. Защо го има изобщо?

Сигурно говоря някакви идиотизми, но ще цитирам старата си тема, където се питах (и май никой не ми отговори), как имаме едно нещо, а го мерим в три до четири различни единици — волт, ват, ампер и джаул. Това последното май беше обратно съвместимо с ватовете. От, което следва, защо ни таксуват ватове на час, а не реално изразходени волтове, както правят батериите?

И като са ватове на час, защо е по-скъпо (не, че е възможно) да съм пуснал печка, радиатор и бойлер, вместо само една крушка? Нали харча на час?

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Направих си първото кафе за деня,измих си очите и други дейности.

Знам, как звуча в предното мнение. Задавам грешни въпроси по грешен начин, защото ми липсва фундамент.

=*=

Така и аз трудно обяснявам (и почти не го правя), защо се вдигат цените, защо не е празник промяната в МРЗ, защо взехме 16 млрд., а аз се чудя, как ще се оправим само с толкова и т.н.

Причинно-следствени връзки. За да се обясни едно или друго, трябва да се почва от далеч. А това не всеки път е приложимо.

Миналата седмица в моя град имаше протест. Една циганка, която работи незаконно (не краде, работи), станала твърде рано сутринта, за да свърши работа, заспала на волана на возилото си, пълно със закуски и се набила в ТИР.   Понеже явно, не е чак толкова грешна, се е разминала с нищо. Даже не помни.

Въпроса е — защо протестираха хората?

Ако трябва да ви отговоря, сигурно ще напълня няколко страници.

Та разбирам, как звуча, когато питам за технически работи.

=*=

За да разведря обстановката от последното си питане, ще сторя нещо. Ще продължа да ви разказвам за моите хора — теоретиците на заговорите. Защо има хора, които теоретизират заговорите е тема, почти като тази, защо моите съграждани и съселяни, земляци протестираха.

Та още една от неизброимите им теории засяга темата на разговора. Или поне една от последните двадесет, които обсъждахме в тази и предната страници :P

Електродвигателите не са електро. Електричеството не върти ротора (ротор ли беше, а статор беше онова с увития меден тел, нали?). То всъщност създава поле от етер около двигателя, зафихря го и това развърта мотора.

Че нещото звучи абсурдно, звучи дори на мен, дето нищо не разбирам.

Обаче стъпвайки на тази теория, има хора, които си правят двигатели, които са по-мощни от входящата мощност. Има дори българи, толкова е популярно по целия свят:

https://www.youtube.com/watch?v=S6Y0Twej7KA

Сега в този филм малко ги величаят, като казват, че са изобретатели. Те скромно (поне Млечков) си признават, че нищо не са измислили и всичко са прочели в Интернет, като се опитват да приложат принципа.

Обаче и това много ми прилича на тръгваш в погрешна посока и стигаш до верен резултат. Като Колумб, който тръгнал да търси Индия, но намерил само някакъв мизерен остров, кръстил местните индианци и до края на живота си смятал, че е открил Индия. Бил в грешната посока и пропуснал да забележи зад острова огромния материк. Него пък се разсърдили и кръстили на Америго Веспучи.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
"..Та въпроса ми беше: след като е толкова евтино да се направи амплитуден приемник (това у нас му викаха къси вълни), едва ли не всеки ръждив пирон става, а на всичкото отгоре и почти не трябва ток (щото сигнала бил си носил), защо ползваме масово честотно-модулярно приемане (на което пък у нас му казват ултра-къси вълни).."

При амплитудната модулация сигнала се модулира с промяната на напрежението на носещата честота. При желаната промяна на нивото на сигнала (напрежението) се "рисува" полезния сигнал - музика, говор и т.н. Когато обаче промяната на сигнала е нежелана - смущения, промяна на силата на радиовълните, слънчевата активност и т.н. се променя и полезния сигнал- т.е. музиката, говора и т.н. се изкривяват и зашумяват. При честотната модулация за "рисуването" на полезния сигнал се използва промяната на честотата на носещия сигнал. Демодулаторът изгобщо не го вълнува амплитудата на сигнала, стига да може да го детектне. От там УКВ станциите се хващат чисто и не се местят по време на сеанса - нещо като цифрово срещу аналогово предаване на информация.

С тези пирони, сяра, точкови диоди и т.н. можеш да хванеш само нещо на дълги вълни, което е близо - 20-30км, С УКВ (ултра къси вълни) хващаш до хоризонта, с КВ (къси вълни) хващаш целия свят според мощността на предавателя, антените, чувстителността на приемника и прохождението на сигнала.

"...Или в случая питам защо използваме двигатели в корабите, като вятъра е безплатен?..."
Плътността на енергията на вятъра е много ниска, освен това нараства с увеличаване на височината (когато има вятър де).
Първо никой не може да си позволи няко огромен контейнеровоз да кеса в средата на океана няколко дена та да почне вятъра, пък трябва и да е в твоята посока (времето нали е пари особено за шипинга).
Второ - поради низката плътност на вятърната енергия за тези грамадни кораби ще трябват не знам си какви големи платна иначе няма да мръднат (сигурно си има и формули за целта да се сметне площта на платната). Като гледам от исторически картини какви малки корабчета, какви големи платна са им били необходими, само мога да си преставяа какви трабва да са за един контейнеровоз например и какви пък мачти трябват та да носят тези чудеса и да не се огънат като клечки.

"...как имаме едно нещо, а го мерим в три до четири различни единици — волт, ват, ампер и джаул..."
- това са мерки за различни неща. Напрежението е разлика в потенциалите. Тока протича когато има разлика в потенциалите (напрежение) и среда през която да протече (съпротивление). Всъщност тока върши същинската работа, но за да го има трябва да има и напрежение както и среда по която да мине (ниско съпротивлени). Когато напрежението расте и/или съпротивлението намалява и тока се вдига. Работата която върши тока с големина 1 Ампер, когато преминава (отделя топлина) през един Ом за една Секунда е Джаул (мярка за енергия).
Представи си ги тези работи като язовир с тръба за вода - колкото е по-висок язовира и по-голяма тръбата - по-голям дебит на водата. Ако язовира е нисък и/или тръбата е тънка (съпротивлението) или запушена (изключена верига)- няма дебит (ток). При голяма енергия (Джаули) нивата ще се наводнява по-бързо.

Дано да ти е станало малко по-ясно. Сигурно има и икономически аналогии, ама не съм напред в тази материя. Предполагам че напрежението е капитала, тока е скоростта на движението му, съпротивлението е състоянивето на пазара (търсенето/предлагането)- де да знам.
« Последна редакция: Oct 10, 2018, 06:17 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

bot

  • Гост
Затова Сев. Америка ползва 60Hz като по-близка до честотата на сърцето и шанса да оцелееш при токов удар е по-голям (всичко това е статистистика).
За кривите тоци може да си учил от руски учебници, в българските няма такъв филм. Можеш да дадеш линк към такъв речник и тогава да раздаваш "оценки".
Както споменах първите централи са произвеждали ток с много ниска честота, но после честотата е повишена зарди мигането в лампите и за да се намалят загубите. Не знаех че в руските учебници понятието е 'прав' ток, но така е и в английските - токът се нарича 'прав' - direct current, а не постоянен 'constant current'. Ама какво се изненадвам - вземи статията в Уикипедия, там за правият ток пише че не се изменя по големина и посока във времето, обръщаш на английски и там дефиницията е само за посоката.
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Мале мале, от едно тъпо питане за едно-две захранвания до къде сте стигнали....
Само да вметна по на Гого въпроса за тока и напрежението. Всички (в България) са учили по физика (не знам дали се преподава все още) някъде в ранните години закона на един пич - Ом се казва. Та в този закон освен горепосочените ток и напрежение има и едно друго нещо - съпротивление. Та тези три нещица се взаимоопределят.
До тук всичко е 6. Да минем на това какво убива? Убива тока. Не напрежението и не съпротивлението. Как убива тока? Като съкращава мускулите (когато е с малка сила) и когато убива клетките (когато е с голяма сила). Принципно правият ток е по-опасен, защото държи мускула в контракция, но същото важи и за променливия.

Поради закона на Ом и факта, че тока убива, може да се направи извода, че всъщност това, което може да спаси човека от поражение е повишаването на съпротивлението във веригата. Та именно за това клещите имат гумени изолатори на дръжките, а във фазоуказателите (фазомер - абсолютно погрешно наименование) има глим лампа, която се пали при напрежение над 90V и добавен резистор (съпротивление) с много висока стойност.
Ето ви една статия във викито с информация за стойностите на тока и неговото преминаване през човешкото тяло:Вики
« Последна редакция: Oct 10, 2018, 10:21 от BRADATA »
Активен

bot

  • Гост
 go_fire, знам че ще прозвучи странно, но за да ти се изяснят процесите на първо време спокойно може да минеш без понятието 'ток' и да работиш само с мощности. Дори в анализа на електрическите вериги има методи, където може да работиш само с напрежения и съпротивления, където срещнеш 'ток' може спокойно да го представяш като V/R а където срещнеш мощност W = I*V = (V/R)*V = (V^2)/R. Токът се онагледява трудно, дори в реалността не може да измериш директно ток, а го измерваш индиректно, т.е. мериш величина, от която токът зависи, най-често мериш напрежение върху известно (еталонно) съпротивление. Когато работиш с мощности трябва да знаеш мощността на товара и мощността на източника, както товара така и източника имат съпротивление, мощностите в една верига с повече от един товар се разпределят според съпротивленията на товара. Ако мощността на източника превиши мощността на товара - гори товара и обратно - ако мощността на товара превиши мощността на източника - гори източника, това произлиза от факта че всеки товар (източника също може да се разглежда като товар, защото най-често той преобразува енергия) трябва да може да отдава енергията със същата или по-голяма скорост, с която я получава, в противен случай ще я натрупва до определено ниво след което се разрушава. Ето и нова тема за философски разсъждения.
« Последна редакция: Oct 10, 2018, 10:25 от bot »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5279
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Баси от две захранвания, докъде я докарахме. Само дето не е писано и за тая русенската журналистка.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3396
    • Профил
Като заприказвахте разни сложни думички, още нещо. Думата Ампер всеки е чувал. Било някаква мерна единица за нещо си. Туй ня̀що се било кликало напрежение. Въпрос. Това, какво го поражда? Кога е малко, кога е много. Защо го има изобщо?

Сигурно говоря някакви идиотизми, но ще цитирам старата си тема, където се питах (и май никой не ми отговори), как имаме едно нещо, а го мерим в три до четири различни единици — волт, ват, ампер и джаул. Това последното май беше обратно съвместимо с ватовете. От, което следва, защо ни таксуват ватове на час, а не реално изразходени волтове, както правят батериите?

И като са ватове на час, защо е по-скъпо (не, че е възможно) да съм пуснал печка, радиатор и бойлер, вместо само една крушка? Нали харча на час?

Ще се опитам да направя едно обеснение.

Тока (който се мери в ампери) можеш да си представиш като движението на водата във ВиК инсталацията. Само че не се движи вода ами електрони в мед.
Думичката ток предполагам, че иде от поТОК, ама някой в началото на века е махнал наставката 'по' за благозвучност и е остнало само ток. То и на Ингилиски е така current означава също и течение, поток.

Напрежението (волти) това е 'Зор'–а, напрягането, който трябва да им дадеш на електроните да се задвижат. В аналогията на тръбите, това е налягането във Вик. За да се задвижи водата трябва да пуснеш помпата.

Значи ти трябва напрежение за да задвижиш електроните. Обаче самите електрони като се задвижат и се натрупат някъде също пораждат напрежение - защото имат електрически заряд. Между два електрически заряда има напрежение. Става малко като проблема с яйцето и кокошката. Кое е първично тока или напрежението. ??? Според мен е тока (но може да се спори).

Имаше един преподавател по физика та той разправяше, че ако вземеш една жица и я изтръскаш, (като живачен термометър), ще протече ток защото електроните в метала имат маса. Един вид изтръскаш електроните. Протича ток и се образува потенциална разлика (напрежение) на двата края на жицата. Т.е ток може да протече не само от електрическото напрежение ами от гравитацията например.

Ако купиш една батерия тя има напрежение в двата края. Ще кажеш ето на напрежението е първично. Ама за да се образува това напрежение, то е в следствие, че първо вътре в нея е протекъл ток от химината реакция, Електроните са тръгнали в едната посока, йоните (също имат ел. заряд) в другата посока.


Имаш и време. Все едно колко време си ползвал тока и напрежението. Ако умножиш тези трите работи. Ток X Напрежение X време ще получиш енергията - това което плащаш.


Цитат
От, което следва, защо ни таксуват ватове на час, а не реално изразходени волтове, както правят батериите?

Могът да ни таксуват на реално използвани Ампери. т.е. колко ток е 'минал' през вкъщи. Обаче трябва напрежението в мрежата да е константа. Да е точно 220v. Но понеже се мени на всеки абонат във формулата влиза и то. Електромера прави точно това постоянно умножава U x I и го събира(интегрира) във времето. не искам да каже че точно заради това влиза U във формулата. Просто правилната зависимост за енергията е Е=U x I x t

в диференциален вид това е:
dE = P x dt частичката енергия която се отделя e мощността по частцата време.
или под друг начин написано мощността е P=dE/dt
« Последна редакция: Oct 10, 2018, 12:34 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bot

  • Гост
стана манджа с грозде...
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6180
    • Профил
Философстване ли ви се иска?  ;D

Знае се, че Н. Тесла е разработил начин за безжично пренасяне на ток. Но по известни причини това не се е случило. Та, като говорите за съпротивления, амперажи и прочее параметри, какво е съпротивлението на тока при безжичното му пренасяне и как пада мощността му според това?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
... Само че не се движи вода ами електрони в мед....
Хайде да не не ограничаваме тока само до медни кабели. Щото съм виждал кабели и от други материали. Да не говорим че не тече само в кабели.
...Знае се, че Н. Тесла е разработил начин за безжично пренасяне на ток. ..
Чували сме ги тези градски легенди. Смяли им сме се.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
И стана тя една... манджа с грозде, ама малко постна.
И стига с тия води, не си ли изтекоха вече, аз пък имах един даскал дето всичките тия работи със спирт ги обясняваше и всички много го уважаваха.. и Джон Атанасов също си призна навремето че идеята за цифровизацията на компютрите му дошла в бара докато си броял пълните и празните чаши/бутилки от бира.

П.П. по въпроса за безжичното прехвърляне на тока, ами... купете си безжично зарядно за телефон и го разглобете да видите как работи... По богатите може и за кола ха-ха.. теслите вече не са това което са т.е. бяха.

Лек ден колеги, зареждайте батериите  :P

П.П.П. ама поне изгонихме трола, тебе по често да обсъждаме такива теми, ха-ха
Активен
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 16   Нагоре
« назад напред »