Автор Тема: Bg linux  (Прочетена 10632 пъти)

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Bg linux
« -: Mar 16, 2007, 07:27 »
изтрито



Активен

lz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 172
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Bg linux
« Отговор #1 -: Mar 16, 2007, 08:48 »
Мисля, че Убунту е подходяща дистрибуция за тази цел. Добра кирилизация, повечето неща имат превод на български. Доколкото знам, Gnome има пълен превод. Трябва да се наблегне върху превода на повечето приложни програми. Това липсва в "българските" дистрибуции.
Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Bg linux
« Отговор #2 -: Mar 17, 2007, 15:19 »
трито



Активен

lz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 172
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Bg linux
« Отговор #3 -: Mar 18, 2007, 16:50 »
Не виждам смисъл, да се прави поредното дистро. Казах, че трябва да има по-добър превод на програмите,  което липсва в дистрибуциите. Съветвам те да пробваш VS Live.
Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Bg linux
« Отговор #4 -: Mar 18, 2007, 22:14 »
Напълно съм съгласен съм с теб ,че е страшно  тъпо нещо е се прави нещо направено. Не искам това. За съжаление не мога да намеря това ,което си представям ,че е нужно.



Активен

alabal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2173
  • cat /earth/europe/bg/sofia | grep Nacamura
    • Профил
Bg linux
« Отговор #5 -: Mar 18, 2007, 23:33 »
Толкова сериозно ли е забравена идеята за терминали?
Това за което питаш може да се направи до безобразие просто  с няколко реда в няколко конфигурационни файла, за да се използват сървърните възможности на Xorg. (Потърси статията на Н. Антонов "Не хвърляйте старите компютри" в раздел Статии. Има още няколко за Ltsp)
Друг вариант - LTSP през pxe boot или etherboot/netboot ако платките нямат ROM. Трябва да добавя, че уиндоусите не ще пострадат - LTSP не се нуждае от диск. Опитвал съм го - работи като слънце, ефектно е и спестява страшно много ресурси. Е, ако искаш да пускаш audio/vidio от сървъра към клиентите е малко играчка, но не е болка за умиране.  
Конфигурацията (без пренасочването на X сесия през ssh, за  изпълнение на клиента на видео/аудио) е от елементарна по-елементарна.
Ubuntu имат LTSP проект и дистрибуция, където всичко трябва да става лесно. Подобен проект има и във Федора. И още един проект развиващ LTSP специално за нуждите на образованието.
Така, че желание да имаш да прочетеш и да го пробваш - възможности много за това което търсиш.
Активен

It makes you awful glad that you were born a man.

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Bg linux
« Отговор #6 -: Mar 20, 2007, 07:23 »
На мен пък като фен на Дебиан по-добра идея ми се струва да се зглоби едно ЦД с нужното за лесно инсталиране на Дебиана.В смисъл основната система,Х и КДЕ .Какъв е смисълът ли.Еми за хора с бавен нет това ще е идеално.Инсталираш от това СД и след това в графична среда със сунаптик си доинсталираш каквото ти е нужно.
За хора с бърза връзка това няма особен смисъл,но примерно при мен както се тегли с 20кбс една инсталация ми отнема 12 часа.Та въпросното СД ако включва локализацията и кодеците,инсталирането на Дебиан мисля няма да бъде вече "трудно",а както на всички други дистрибуции и няма да плаши хората да го пробват.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Bg linux
« Отговор #7 -: Mar 21, 2007, 06:33 »
Благодаря за идейте и линковете , отлични са. Ама ми трябва малко време за да ги проуча по добре . То май излиза че дистрото  просто трябва да се отдели , да си е чист Дебиан например /е , с подбрани пакети /, а да се изпълняват необходимите скриптове при боотване , да се конфигурира  , така ли ?
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Bg linux
« Отговор #8 -: Mar 21, 2007, 06:39 »
Да,това ще е най -добре.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Bg linux
« Отговор #9 -: Mar 21, 2007, 07:52 »
И всички конфигурационни файлове  в /etc  яко коментирани  и на български...Тогава би било по лесно да се конфигурират и по-лесно да се учи от тях .
...............
Всеки , когато има време и желание , или пък попадне на проблем , да може да напише , ако има грешка или пропуск ,да може да го поправи или добави.
...............
Тук вие сте хората , с опит и знание , от която информация се нуждае потребителя ,та и всеки от нас.
Не ме интересуват милионите параметри на "ls" например  , а как да  видя линк ,как да си свърша работата лесно.
И затова смятам , че хората , които могат да направят добра информация са тук.



Активен

Radev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 218
    • Профил
    • WWW
Bg linux
« Отговор #10 -: Mar 27, 2007, 18:03 »
Много добре, но трабва да обърнем внимание най-първо на правописа си!  ':angry:'  Не че моя е перфектен, но се старая. Все пак искаме да учим другите.

А иначе - готов съм да помагам, но защо ли ми се струва, че tilix 2.x е нещо подобно kubuntu на Български с малко моделиране на пакетите - ако "нямат нужда от помощ" и "знаят по-добре", чак тогава има смисъл да се започва нов проект.
Активен

Човек и добре да живее... !

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Bg linux
« Отговор #11 -: Mar 28, 2007, 01:39 »
трито



Активен

Radev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 218
    • Профил
    • WWW
Bg linux
« Отговор #12 -: Mar 29, 2007, 19:05 »
/off Само да не ми се обидиш! Итервал се оставя след ",", ".", ")", """ (затварящи кавички) и т.н., но се оставя преди """ (отварящи кавички), "(" и т.н.

Свалих си Edubuntu, но още не съм го разглеждал. Ако се преведе по-голямата част остава да се направи едно много подробно wiki, което да му се добави по някакъв начин, ако ще се ползва без мережа и сигурно това ще е достатъчно на първо време.
Активен

Човек и добре да живее... !

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Bg linux
« Отговор #13 -: Mar 30, 2007, 00:54 »
трито



Активен

Radev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 218
    • Профил
    • WWW
Bg linux
« Отговор #14 -: Mar 30, 2007, 09:53 »
/off 'ма аз на кого приказвам за запетайките, а?

Давай в същия дух - зад теб съм! Ще изчета тези статии до довечера и утре ще се опитам да формирам и изкажа мнение.
Активен

Човек и добре да живее... !

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Бисквитките на linux-bg.org
Предложения за подобрения на сайта
ogi 0 4218 Последна публикация Apr 29, 2002, 21:40
от ogi
Лаком Linux
Хардуерни и софтуерни проблеми
kennedy 2 4778 Последна публикация Aug 13, 2002, 01:15
от zarrro
Mandrake Linux 10 and Linux
Настройка на програми
aaaSASlover 3 8817 Последна публикация Dec 08, 2012, 20:46
от UBIGI
Remote връзка Linux<--> Linux
Настройка на програми
stoyanovs 5 7430 Последна публикация Jan 24, 2006, 16:49
от gostenin
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 7491 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork