Автор Тема: Кодеци за ОпенСусе  (Прочетена 1390 пъти)

user1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Fedora 21
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Кодеци за ОпенСусе
« -: May 17, 2012, 21:13 »
Здравете!
Бихте ли ми казали какви кодеци трябва да инсталирам на ОпенСусе 12.1.Този медиа плеър Kaffeine който идва с дистрибуцията не ще да плейва нито един видео файл,казва че няма необходимите кодеци.Имам инсталиран VLC който си идва направо с кодеци обаче е е много бъгав,когато си пусна филм звука тругва много по късно, а ако го дам на пауза за малко, понякога даже и не тръгва.Бихте ли ми казали какви кодеци да си сложа и евентуално какъв друг плеър бихте ми препоръчали.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Кодеци за ОпенСусе
« Отговор #1 -: May 17, 2012, 21:39 »
Ако системата е ъпдейтвана и свързана към мрежата с пускане на първата песен през музикалният плеър ще ти бъдат предложени кодеци за инсталиране. Ако това не стане, отвори YAST>>управление на софтуера намери gstreamer0.10-ffmpeg, gstreamer0.10-plugins-ugly и gstreamer0.10-fluendo-mp3.
Можеш да инсталираш clementine и всички ffmpeg декодери ще се инсталират заедно с него. Същите ползва и Kaffeine. Все пак, аз си предпочитам vlc.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Кодеци за ОпенСусе
« Отговор #2 -: May 17, 2012, 22:02 »
kaffeine ползва xine ядрото, демек инсталираш xine 1 + xine 2
за другите кодеци, всички Gstreamer, vlc + phonon-backend-vlc ( като после през системните настройки от мултимедия -- ядро, го сменяш на VLC, вместо Gstreamer ) - така ще имаш по-голяма поддръжка и по-добро хардуерно ускорение...

също така ти трябва задължително ffmpeg, a52, mplayer

a колега е пропуснал да напише от гстриймър серията и bad вариант + original addon-ите
Активен

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
Re: Кодеци за ОпенСусе
« Отговор #3 -: May 18, 2012, 09:39 »
добре са ти прошушнали другите колеги…
общо взето нещата с тези кодеци са в хранилището на Packman.
лично аз ползвам mplayer от години и драми нямам. привържениците ще ти кажат също за vlc, но досега не съм чул някой да ползва kaffeine за всичко 0 — и аз съм пробвал няколко пъти, но все нещо не му работеше както трябва.
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276

user1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Fedora 21
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Кодеци за ОпенСусе
« Отговор #4 -: May 18, 2012, 19:09 »
Здравейте!
Момчета благодаря ви за отговорите.Казвате да сложа всички кодеци Gstreamer обаче като вляза на мениджъра на софтуер и напиша Gsreamer ми излизат сигурно 30 пакета за този кодек.От тези има и 32 бита гледам а моето Сусе е 64 бита.Всички кодеци Gstreamer ли да сложа,страх ме е да не се омаже много Сусето.
Благодаря ви предварително.
Активен

nikito_blend

  • Гост
Re: Кодеци за ОпенСусе
« Отговор #5 -: May 19, 2012, 01:19 »
Аз едно време ги инсталирах от тук.
http://opensuse-community.org/Restricted_formats/12.1
Лесно е, с един клик. Само избираш Гном или КДЕ.
« Последна редакция: May 19, 2012, 01:29 от nikito_blend »
Активен

and1soma

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 138
  • Distribution: Debian based
  • Window Manager: GTK+ / Qt
    • Профил
    • WWW
Re: Кодеци за ОпенСусе
« Отговор #6 -: May 19, 2012, 05:28 »
Що се бутате с т`ва SUSE?
Ubuntu, Debian, Fedora са къде, къде по-удачни варианти!

П.П. Когато напишеш "Gsreamer" в софтуерния мениджър от тези 30 пакета, които ти се появяват, инсталирай само тези: gstreamer0.10-ffmpeg, gstreamer0.10-plugins-ugly, gstreamer0.10-plugins-bad, gstreamer0.10-plugins-good и gstreamer0.10-fluendo-mp3, и когато напишеш vlc, инсталирай само пакета vlc всички други зависимости ще се инсталират автоматично! :)
« Последна редакция: May 19, 2012, 05:35 от and1soma »
Активен

"Нищо не е по-далеч от истината."

nikito_blend

  • Гост
Re: Кодеци за ОпенСусе
« Отговор #7 -: May 19, 2012, 11:13 »
Що се бутате с т`ва SUSE?
Ubuntu, Debian, Fedora са къде, къде по-удачни варианти!
Защото всеки си има предпочитания. За мен СУСЕ-то е по лесно и удобно от Убунту Дебиан Федора. А и със това "1 клик инстал" е точно за новобранци. Единствено кофти е когато има някакви конфликти със зависимустите и има доста цъкане.  [_]3
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Кодеци за ОпенСусе
« Отговор #8 -: May 19, 2012, 13:01 »
SuSe -то действително е много по-лесна дистрибуция от гореспоменатите, КДЕ варианта на сусе е по-пъргав и по-лесен от Кубунту, особено с този Yast2
в BuildService-a има адски много неща.
А и имам най-добра хардуерна поддръжка.

Давам пример, че драйвера за тв тунера ми отказва да се билдне под *бунтувски кърнъл, заради хилядите идиотски пачове и кръпки. 3Д-то ми е много по-бавно със един и същи fglrx драйвер, е за какво повече да си говорим ?!
Убунту отделно, че са много далече от lsb стандарта и някои неща правят мизерии.

А федора, ако е по-елементарна ела и ме заплюй. Особено с този гол Yum и активирано по подразбиране Selinux ?!
A недай си боже, да имаш стар  /home от друго дистро...
Активен

user1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Fedora 21
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Кодеци за ОпенСусе
« Отговор #9 -: May 19, 2012, 13:06 »
Здравейте!
Благодаря за отговорите.Искам да питам нещо ОпенСусе юзърите,когато си добавях репозитори забелязах че над  VLC repositories пише "Don't mix whit Packman",бихте ли ми обчснили какво значи това,буквално преведено означава че когато имам Pckman добавен в репозиторите не трябва да добавям и VLC.Така ли е?
Благодаря предварително!
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Кодеци за ОпенСусе
« Отговор #10 -: May 19, 2012, 13:22 »
Да. ако имаш пакман, в него ще има и последната версия на VLC. Така, че да не се притесняваш. : )

Активен

user1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Fedora 21
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Кодеци за ОпенСусе
« Отговор #11 -: May 19, 2012, 13:37 »
Благодаря ти vyrgozunqk.Ще видя какво ще направя с тези кодеци и ако не разбирам нещо ще пиша пак.:)
Активен

user1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Fedora 21
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Кодеци за ОпенСусе
« Отговор #12 -: May 19, 2012, 17:12 »
Здравейте!
Благодаря на всички които писаха в тази тема.Инсталирах си Smplayer и кодеците които се инсталират с 1-click installation от линка който постна nikito_blend и за сега всичко е ok.
Благодаря ви за помоща още един път.
Активен