Автор Тема: Dual Boot "Ubuntu 10.10" - "Windows XP SP 3"  (Прочетена 19089 пъти)

hao123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 166
  • Distribution: Ubuntu 12.04LTS; Kubuntu 13.04
  • Window Manager: GNOME; KDE
    • Профил
    • WWW
Dual Boot "Ubuntu 10.10" - "Windows XP SP 3"
« -: Sep 27, 2012, 16:08 »
Здравейте,
Аз съм с операционна с-ма "Linux Ubuntu 10.10" с графична среда "GNOME".
Реших да си инсталирам "Windows XP" като втора операционна с-ма (гръб). Разполагам с NTFS сектор с размер 145 GB (предполагам, че са напълно достатъчни).  :) ;)
Обаче проблемът е, че (по принцип) "Windows Boot Manager" не признава стандартната операционна с-ма (в моят случай: "Ububntu 10.10").
Аз искам Windows-а да ми е отделно от Линукса, защото ако еветуално му стане нещо, да не ми се налага да си трия и Линукса. Операционната ми система по подразбиране да е "Ubuntu 10.10".
Във този сайт прочетах за програмката "StartUp-Manager". Свалих си я, но реших преди да почна да правя каквото и да е, да се консултирам с хора, които са по-напред с нещата от мен.  8) :) :) 100% съм убеден, че има и други хора, които да са се сблъсквали с това (освен мен).  :)
Очаквам съвети, мнения и насоки. Благодаря предварително.
« Последна редакция: Sep 27, 2012, 16:10 от hao123 »
Активен

И преди и сега, "Ubuntu 10.10" е на върха! ;)
http://releases.ubuntu.com/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso
SKYPE: ak-47_123

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1257
    • Профил
Re: Dual Boot "Ubuntu 10.10" - "Windows XP SP 3"
« Отговор #1 -: Sep 27, 2012, 18:42 »
Здравейте,
Аз съм с операционна с-ма "Linux Ubuntu 10.10" с графична среда "GNOME".
Реших да си инсталирам "Windows XP" като втора операционна с-ма (гръб). Разполагам с NTFS сектор с размер 145 GB (предполагам, че са напълно достатъчни).  :) ;)
Обаче проблемът е, че (по принцип) "Windows Boot Manager" не признава стандартната операционна с-ма (в моят случай: "Ububntu 10.10").
Аз искам Windows-а да ми е отделно от Линукса, защото ако еветуално му стане нещо, да не ми се налага да си трия и Линукса. Операционната ми система по подразбиране да е "Ubuntu 10.10".
Във този сайт прочетах за програмката "StartUp-Manager". Свалих си я, но реших преди да почна да правя каквото и да е, да се консултирам с хора, които са по-напред с нещата от мен.  8) :) :) 100% съм убеден, че има и други хора, които да са се сблъсквали с това (освен мен).  :)
Очаквам съвети, мнения и насоки. Благодаря предварително.

Дълго е за обясняване, но вземи запази някъде на някоя флаш памет съдържанието на /boot директорията (за всеки случай :)).

И след това потърси в паяжината как се възстановява grub в Ubuntu, защото Windows, като всяка егоцентрична програма мисли само за себе си и при инсталацията ще затрие MBR на диска ти, с което няма да може да избираш между двете операционни системи.

о Имаш ли инсталационен диск на Ubuntu 10.10? 
о Имаш ли някаква особено важна информация на дяла с Ubuntu?

Питам, защото правилният ред на инсталиране на Windows XP и Ubuntu е:

1. инсталираш Windows XP;
2. инсталираш Ubuntu.

Тогава Ubuntu разпознава, че вече имаш инсталиран Windows XP и конфигурира правилно grub.

Засега стига толкова информация, че няма да можеш да я асимилираш наведнъж :)
Активен

the lamer's team honourable member

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Dual Boot "Ubuntu 10.10" - "Windows XP SP 3"
« Отговор #2 -: Sep 27, 2012, 20:00 »
Като по-лесен вариант е hao да си задели определени GB от някой Hard Disk, като отделен partition и там просто да инсталира XP. Така просто ще има един вид 2 hard disk-а и няма нужда да прави други гимнастики.

Правилни ли са предположенията ми ?  :)
Активен

Practice

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1257
    • Профил
Re: Dual Boot "Ubuntu 10.10" - "Windows XP SP 3"
« Отговор #3 -: Sep 27, 2012, 20:37 »
Като по-лесен вариант е hao да си задели определени GB от някой Hard Disk, като отделен partition и там просто да инсталира XP. Така просто ще има един вид 2 hard disk-а и няма нужда да прави други гимнастики.

Правилни ли са предположенията ми ?  :)

Ами не :)

Той е казал, че е заделил 145 GB за Windows XP. Проблемът е, че при инсталирането на Windows XP, той ще запише нов MBR на твърдия диск, в резултат на което GRUB няма да се стартира и машината ще зарежда единствено Windows.

И точно това се чудя в момента -- кой начин за възстановяване на GRUB ще е по-лесен за hao ;)
Активен

the lamer's team honourable member

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Dual Boot "Ubuntu 10.10" - "Windows XP SP 3"
« Отговор #4 -: Sep 27, 2012, 20:57 »
Може би този: http://www.supergrubdisk.org/ или този: http://www.sysresccd.org/SystemRescueCd_Homepage ?
« Последна редакция: Sep 27, 2012, 21:01 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Dual Boot "Ubuntu 10.10" - "Windows XP SP 3"
« Отговор #5 -: Sep 27, 2012, 21:20 »
Ами не :)

Той е казал, че е заделил 145 GB за Windows XP. Проблемът е, че при инсталирането на Windows XP, той ще запише нов MBR на твърдия диск, в резултат на което GRUB няма да се стартира и машината ще зарежда единствено Windows.

И точно това се чудя в момента -- кой начин за възстановяване на GRUB ще е по-лесен за hao ;)

Аха, ясно, значи това ми е убягвало:
Независимо, дали Windows е на друг дял или не, той винаги затрива Boot дяла и оставя само своя... Брей, че нахален...  :)

Успех, с инсталацията hao :)
Активен

Practice

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Dual Boot "Ubuntu 10.10" - "Windows XP SP 3"
« Отговор #6 -: Sep 27, 2012, 21:25 »
Не Boot дяла, а Master Boot Record (MBR), но в останалото си прав. А MBR съдържа картата на дяловете на диска и boot manager-a, така че крайният резултат все така е - онли Виндов$.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1257
    • Профил
Re: Dual Boot "Ubuntu 10.10" - "Windows XP SP 3"
« Отговор #7 -: Sep 27, 2012, 21:39 »
Може би този: http://www.supergrubdisk.org/ или този: http://www.sysresccd.org/SystemRescueCd_Homepage ?

може би :)

аз използвам инсталационният диск на моята дистрибуция -- има rescue mode, но наистина не знам кое ще му е по-лесно. хубавото е, че има добри ръководства по темата :)
Активен

the lamer's team honourable member

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 599
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Dual Boot "Ubuntu 10.10" - "Windows XP SP 3"
« Отговор #8 -: Sep 27, 2012, 23:13 »
http://skss.learnfree.eu/archives/3425  може и така , но ще се сваля и записва повечко време .
Активен

hao123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 166
  • Distribution: Ubuntu 12.04LTS; Kubuntu 13.04
  • Window Manager: GNOME; KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Dual Boot "Ubuntu 10.10" - "Windows XP SP 3"
« Отговор #9 -: Sep 28, 2012, 23:47 »
ddantgwyn, радвам се, че даваш добри съвети, идеи и, че полагаш усилия да ме разбереш. Ами... кажи-речи наистина имам важни неща на "Ubuntu 10.10". Тези важни неща не са само файлове, а и настройки на програми и на с-мата, които и аз не знам как да настроя както искам (помагали са ми хора като cool4y ) и за да не рискувам, реших да се консултирам с вас.
Да, отделил съм 145 GB на HDD-то, които са с файлова с-ма NTFS (оставил съм го още откакто си инсталирах "Linux"; това ми беше "сектор D" на "Windows").
Аз предпочитам "Ubuntu", но ми трябва и "Windows" за някои неща и затова. Знам, че "Windows" е с предимство пред "Linux" (специална "благодарност" към Бил Гейтс).
Също така държа да поясня, че нямам кой-знае каква представа от компютри и ще ви помоля да ми обеснявате нещата като за начинаещ. Един приятел ми каза, че "MBR" ще се презапише наново и няма да ми чете Линукса и затова си свалих "StartUp-Manager" с надеждата да стане нещо.  :)
Съжалявам, че ви хабя времето.
Активен

И преди и сега, "Ubuntu 10.10" е на върха! ;)
http://releases.ubuntu.com/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso
SKYPE: ak-47_123

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1257
    • Профил
Re: Dual Boot "Ubuntu 10.10" - "Windows XP SP 3"
« Отговор #10 -: Sep 29, 2012, 08:55 »
ddantgwyn, радвам се, че даваш добри съвети, идеи и, че полагаш усилия да ме разбереш. Ами... кажи-речи наистина имам важни неща на "Ubuntu 10.10". Тези важни неща не са само файлове, а и настройки на програми и на с-мата, които и аз не знам как да настроя както искам (помагали са ми хора като cool4y ) и за да не рискувам, реших да се консултирам с вас.
Да, отделил съм 145 GB на HDD-то, които са с файлова с-ма NTFS (оставил съм го още откакто си инсталирах "Linux"; това ми беше "сектор D" на "Windows").
Аз предпочитам "Ubuntu", но ми трябва и "Windows" за някои неща и затова. Знам, че "Windows" е с предимство пред "Linux" (специална "благодарност" към Бил Гейтс).
Също така държа да поясня, че нямам кой-знае каква представа от компютри и ще ви помоля да ми обеснявате нещата като за начинаещ. Един приятел ми каза, че "MBR" ще се презапише наново и няма да ми чете Линукса и затова си свалих "StartUp-Manager" с надеждата да стане нещо.  :)
Съжалявам, че ви хабя времето.

Не съм ползвал никога Startup Manager и нямам никаква представа какво прави, но във връзките, които ти дадоха, има достатъчно ясно написано какво трябва точно да правиш.

И последен въпрос, ако изобщо може да го разбереш -- /home на отделен дял ли си го сложил? Ако е на отделен -- добре, ако не е -- ще трябва да внимаваш още повече. Всички настройки, които си направил в Ubuntu се пазят там и ако при следващите инсталации внимаваш и не форматираш този дял (ако е на отделен дял) няма да загубиш нищо. Но само ако внимаваш :)

PS всъщност, погледнах набързо какви ги върши Startup Manager и  не мисля, че ще ти свърши работа за целта. По-скоро погледни ето тази публикация -- How to boot Linux using Windows bootloader (XP) и виж как става настройването на Windows bootloader-a.

Но имай предвид, че този метод никога не съм го прилагал, така че поемаш сам целия риск по решението кой от двата подхода да избереш ;)
« Последна редакция: Sep 29, 2012, 09:04 от ddantgwyn »
Активен

the lamer's team honourable member

NikolaiTalev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 307
  • Distribution: Debian Wheezy
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Dual Boot "Ubuntu 10.10" - "Windows XP SP 3"
« Отговор #11 -: Sep 29, 2012, 14:01 »
Здравей
сложи някакво дистро на  live CD  и отвори GParted и му направи една снимка пък тогава ще го мислим  :)
Активен

Веднъж Linux, цял живот Linux.

http://blog.nk-support.eu/

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1257
    • Профил
Re: Dual Boot "Ubuntu 10.10" - "Windows XP SP 3"
« Отговор #12 -: Sep 29, 2012, 19:35 »
Здравей
сложи някакво дистро на  live CD  и отвори GParted и му направи една снимка пък тогава ще го мислим  :)

Няма нужда от liveCD -- той има работещо Ubuntu 10.10. В момента го мислим как да го запази работещо и след инсталация на Windows XP. Или как да го направи пак работещо. И то по начин, подходящ за чайник ;)
Активен

the lamer's team honourable member

hao123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 166
  • Distribution: Ubuntu 12.04LTS; Kubuntu 13.04
  • Window Manager: GNOME; KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Dual Boot "Ubuntu 10.10" - "Windows XP SP 3"
« Отговор #13 -: Sep 29, 2012, 19:44 »
Заповядай, NikolaiTalev. Дано да ти свърши работа.
ddantgwyn, не става ли по някакъв начин да се избегне промяната на "MBR" още с инсталацията на "Windows"?  ??? Питам, защото "Linux" има такава опция "Инсталирай успоредно с настоящата операционна система".  :)
Активен

И преди и сега, "Ubuntu 10.10" е на върха! ;)
http://releases.ubuntu.com/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso
SKYPE: ak-47_123

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Dual Boot "Ubuntu 10.10" - "Windows XP SP 3"
« Отговор #14 -: Sep 29, 2012, 19:59 »
Заповядай, NikolaiTalev. Дано да ти свърши работа.
ddantgwyn, не става ли по някакъв начин да се избегне промяната на "MBR" още с инсталацията на "Windows"?  ??? Питам, защото "Linux" има такава опция "Инсталирай успоредно с настоящата операционна система".  :)

Като гледам скрииншота, хич не ми харесва това, че файловата ти система на Линукс-а е ext2!

Аз в твоята ситуация бих направил следното:
1) Инсталираш Remastersys и си правиш дистро на системата.
2) От исо-то си правиш буут диск или флашка, буутваш от нея и си проверяш всичко по реда си ли е. Би трябвало всички настройки, които не са в хоум директорията да се запазят/прехвърлят в дистрото.
2) След това смело инсталираш уиндоуса на дяла който си предвидил за целта.
3) След инсталацията на уиндоуса, преинсталираш от флашката или диска, но преди това, ще премеместиш цялата хоум папка в другия дял, в който е уиндоуса и ще форматираш от лайфа линукс дяла в ext4.
След като форматираш дяла, ще върнеш в него папката Home с копиране или преместване и тогава вече инсталираш смело. Избираш опция от инсталатора "друго", указваш на този дял, че е / , но НЯМА ДА ГО ФОРМАТИРАШ!

След новата иинсталация, всичко ще е по реда си!
За потребителски име, ще сложиш същото което е в момента!
« Последна редакция: Sep 29, 2012, 20:01 от backinblack »
Активен