Автор Тема: "Fluxbox" на "Ubuntu 12.04 LTS"  (Прочетена 3111 пъти)

hao123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 166
  • Distribution: Ubuntu 12.04LTS; Kubuntu 13.04
  • Window Manager: GNOME; KDE
    • Профил
    • WWW
"Fluxbox" на "Ubuntu 12.04 LTS"
« -: May 09, 2013, 23:07 »
Здравейте. Аз използвам "Ubuntu 12.04 LTS" с "GNOME Classic". Сега обмислям вариант да си сложа "Fluxbox". Някак си ме кефи (като я гледам отстрани- на снимки и клипчета). Обаче ме е страх да си я инсталирам. Затова бих желал да ми обясните как се работи с нея.
 От къде се изключва/рестартира/излиза (от сесията)?
Къде показва на какъв език пиша?
Как се сменя фона на работните плотове?
Как се създават допълнителни панели?
И така на татък.

Не съм запознат с нея и затова се обръщам към вас. Мисля да мина на нея, защото така като гледам, тя предлага разнообразието, от което имам нужда. :)
Активен

И преди и сега, "Ubuntu 10.10" е на върха! ;)
http://releases.ubuntu.com/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso
SKYPE: ak-47_123

ivanatora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 658
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: "Fluxbox" на "Ubuntu 12.04 LTS"
« Отговор #1 -: May 10, 2013, 09:19 »
Здрасти, аз ползвам Fluxbox и ми е най-удобния window manager. Може да го пробваш, а ако не ти хареса да си караш обратно с гнома.
Инсталация: sudo apt-get install fluxbox
Пуска се като направиш logout и в login manager-а избереш сесия тип "fluxbox".
В менюто което излиза от десен клик на десктопа са повечето неща. Там най-отдолу имаш Exit за връщане към login manager-a.
За смяна на фона ползвам fbsetbg, мисля че си върви в комплект с fluxbox. Може да видиш man страницата.

За смяна на езика съм го направил така (навик ми е от преди години, вече вероятно има някакъв човешки аплет) - във ~/.fluxbox/startup следния ред:
setxkbmap "us,bg" ",phonetic" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
След това с ALT+SHIFT сменям езика, а индикацията е лампичката на scroll lock-а на клавиатурата.

За допълнителните панели не те разбрах?

Имай предвид че Fluxbox е window manager, а не завършен и пълен desktop environment като KDE и Gnome. Няма да намериш някакви контролни панели или специални приложения със системни настройки. Настройките на Fluxbox-а могат да се правят от менюто (от десен клик) или директно във файловете в ~/.fluxbox
Активен

hao123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 166
  • Distribution: Ubuntu 12.04LTS; Kubuntu 13.04
  • Window Manager: GNOME; KDE
    • Профил
    • WWW
Re: "Fluxbox" на "Ubuntu 12.04 LTS"
« Отговор #2 -: May 10, 2013, 20:24 »
Готово. Инсталирах си я. Долу-горе ми допада и бих желал да си я запазя. Обаче ми се появиха проблеми:
- Не мога да правя снимки на екрана (Print Screen)
- Не мога да намеря браузъра си (Mozilla)
- Не знам как да оправя езикът на панелът, който е отдолу (сега е на някакъв друг език, а аз целя да е на БГ; на места е на англ. език, тук-таме е на български, а на индикаторът на работните плотове и на др. места е на китайски).

Между другото: би ли обяснил/а малко по-подробно за смяната на wallpaper-а, ако може? :) Просто аз съм по-бавно загряващ.
« Последна редакция: May 10, 2013, 20:43 от hao123 »
Активен

И преди и сега, "Ubuntu 10.10" е на върха! ;)
http://releases.ubuntu.com/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso
SKYPE: ak-47_123

ivoarch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
  • Distribution: stotinkaOS
  • Window Manager: GNOME, Ratpoison
    • Профил
    • WWW
Re: "Fluxbox" на "Ubuntu 12.04 LTS"
« Отговор #3 -: Jun 07, 2013, 16:58 »
Здравей!!
За - как да си сложиш тапет на десктопа, моше да прочетеш тука, http://www.fluxbox-wiki.org/?title=Howto_set_the_background става много лесно.
За Mozilla те саветвам пак да прочетеш, при fluxbox ти сам си правиш едно мену, каде то пишеш програмите които ти използваш, мисля че имаше неква програма кадето ти помагаше автоматично да ги създаваш, ама сега не си спомням. 
 
Един промер как д аоправиш Мозилата. 
 
От терминала :  gedit ~/.fluxbox/menu 
Gedit е твоя едитор щом ползваш Гном би требвало д аго имаш ако не замени го със друг.
 
Така - сега пиши кадето:
Код:
[begin]
 [exec] (browser) {firefox} </usr/share/pixmaps/firefox.png>
 [exit] (Exit)
 [end]
 
По по-дробно за направата на мену http://fluxbox-wiki.org/index.php?title=Editing_the_menu 
 
Активен

Head Banger..