Автор Тема: Изграждане на малък домашен сървър за бекъп  (Прочетена 5130 пъти)

MRadev751

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 72
    • Профил
Здравейте, искам малко помощ по един въпрос. Имам лаптоп с операционна система убунту. Имам два хард диска и искам да ги вържа в едно така, че да се виждат и двата. Единия ще ползвам за бекъп а на другия искам да си инсталирам примерно някакъв линукс, който да мога да стартирам от лаптопа, като втора операционна система. Знам, че това е далеч от истинското значение на думата сървър но не се сещам за друго определение на тази идея.
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Искаш двата да са закачени за лаптопа или?
Активен

MRadev751

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 72
    • Профил
Ако има такава възможност да
Активен

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Ако вторият ти диск е 2,5", просто си купи кутия за него и си го свържи с кабел към USB-то
От биос-а ще си задаваш какво да ти стартира и ще си сложиш две операционни системи на двата каквито ти душа иска.
Иначе ако са еднакви двата диска си направи Software RAID 1 и си готов като се прецака единия зареждаш от втория
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
А как смяташ да ги свържеш (чисто физически) двата допълнителни дискове ?

Аз поне така разбирам ситуацията - в лаптопа си е монтиран неговия щатния хард диск с Убунту-то, и отделно има още два допълнителни хард дискове. Но не е е казано какви са: размер, обем, интерфейс. За тия двата допълнителните дискове. Ако правилно съм разбрал каква е ситуацията де.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

MRadev751

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 72
    • Профил
Да така е правилно сте разбрали. Дисковете все още ги няма в наличност обмислям закупуването им. Просто ги дадох за пример за да мога да ви изложа идеята си. А свързването им мисля да стане чрез USB хъб (3.0). Сега не знам дали това е добра практика но на първо четене за това се сетих. Сигурен съм че това има както плюсове така и минуси, но нали за това е форума за да извлечем най-доброто от дискусията и предложенията тука. Обмислям и вариант за така наречения RAID масив. Но малко се притеснявам от този избор. Притеснението идва главно от липсата ми на опит с тези неща, както и от настройването им по линукс. Тука идва въпроса, какъв линукс или програма ще управлява този масив. Ще мога ли да го управлявам от лаптопа или ще трябва друга отделна машина за целта.
Активен

EazySnatch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
    • WWW
Здравей , 

Нека ти дам няколко неща над които да размишляваш и сам да решиш какво искаш. Знай ,че истинският backup трябва да те защитава от hardware & software failures.

Кога да започна да ползвам бекъп?
Обикновено хората започват да го ползват като им изгори диска с най важната информация и немогат да е върнат

Какво ще стане ако загубиш ВСИЧКО което имаш до сега ?

Hardware failure
- Server / Laptop failure
 - Disk failure


RAID 1 = Hardware failure не те спасява ако си затриеш файл само ако ти гръмне диск
няма да обсъждам сървърни решения с други райдове

Software failure
- Human error - а.к.а. как съм успял да е затрия тая папка сам. 

Local backups - Бекъпи на съмият лаптоп друг партишън , диск или дори папка.
Remote backups - на друго устройство независимо от лаптопа ти може да е у вас.
Physical remote backups - Cloud , physically remote server. 9euro  = 1TB = google
 - Google ще ми има файловете - спокойно те вече ги имат - правиш си криптирани контейнери и слагаш всичко което неможе да е публично вътре - като голите ти снимки.
 
- Любимият ми въпрос е " Какво ще стане ако някой влезне у вас и ти вземе цялата техника , дискове , бекъпи лаптопи сървъри ? "

What to backup:
Какво ще бекъпваш като файлове и големина - снимки , музика ,  филми,  документи, мейли
На какви интервали искаш да го бекъпваш - Час ден седмица ... ?
Системни настройки - /etc /boot /home ...etc (аз примерно имам git на /etc /home/.FILES)

Какво да бекъпна - Всички файлове без които неможе да живееш

Тествай Recovery - има един лаф "Ние сме backup team ,а не restore team" = бекъп който неможе да ресторнеш е безполезен.

сигурен съм ,че пропускам нещо ако се сетя ще допиша


Активен

It "just works" is  not enough , It must work well

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Аз ползвам OwnCloud за работните файловете.
Чрез локалния клиент синхронизира всичко което си му казал, при изтриване и промяна на файлове дава възможност за връщане на стари версии.
Най-хубавото е че всичко се синхоринизира на няколко у-ва и може да се разглежда и препраща от мобилния.
В момента се ползва 40Гб от около 600Гб място. Планувал съм добавяне на още един хард и създаване на RAID, обаче нямам никакво време да се занимавам с това и се надявам докато се освободя харда да не се скапе за втори път  ;D
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Продават се едни устройства - изглежда като СД РОМ за лаптоп, но вътре всъщност е ниша за 2.5" харддиск, така получаваш лаптоп с два диска.
« Последна редакция: Jan 06, 2016, 17:14 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

pennywise

  • Гост
Аз ползвам OwnCloud за работните файловете.
И аз имам едно Raspberry PI с външен 3.5 хард 1 ТБ ползвам го в локалната мрежа, и извън нея с под домейн. Вече е трети месец и нямам оплаквания и забележки, освен, че съм лимитиран до файлове под 2гб, и че първоначалното синхронизиране може да отнеме доста време - максималната скорост дори в локална мрежа е 3МБ/с.
Активен

EazySnatch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
    • WWW
Мрежата ти е адски бавна - 100Mpbs на теория е 12.5MB със сигурност 10-11MB трябва да вдигнеш.  Ако е по WIfi е друга бира.

Описал съм доста неща в предният пост неможе да си вземете външен хард или да си пуснете клаудче и да решите ,че сте 100% ОК . Дал съм какво може да ви сполети и как да се защитите всичко опира до финанси и колко ви е важна информацията.

Само да знаете ,че наистина осъзнавате колко ви е било нещо важно като го загуте.
Активен

It "just works" is  not enough , It must work well

pennywise

  • Гост
Мрежата ти е адски бавна - 100Mpbs на теория е 12.5MB със сигурност 10-11MB трябва да вдигнеш.  Ако е по WIfi е друга бира.

Описал съм доста неща в предният пост неможе да си вземете външен хард или да си пуснете клаудче и да решите ,че сте 100% ОК . Дал съм какво може да ви сполети и как да се защитите всичко опира до финанси и колко ви е важна информацията.

Само да знаете ,че наистина осъзнавате колко ви е било нещо важно като го загуте.

Мрежата не ми е адски бавна ами има overhead защото се пише и в база данни, и се ползва PHP. Аз съм наясно с лимитациите на решението което имам, но на мен ми върши чудесна работа, понеже имам достъп до файловети си навсякъде, имам ревизии и използва малко енергия.  И мога да го оставя на всяко едно физическо място по света и да работи. Като почнеш да правиш разлика между backup и redundancy пак заповядай да храниш.
Активен