Автор Тема: GSM == ЗЛО!  (Прочетена 49785 пъти)

dafo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 293
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: GSM == ЗЛО!
« Отговор #75 -: Dec 07, 2013, 21:50 »
Има гръмозащитници (surge-protector), които се връзват между антената и приемника. Мисля, че струва поне два пъти цената на тунера, трябва да му сложиш и накрайници от двете страни. По принцип в тия двб-т шашки има предпазен диод на входа, но не е сигурно, че на всички модели са сложили китайците. В инмак има гръмозащити за радиоапаратури, сигурно и в магазина на интегра ще има. Като за начало - изключвай антената като не чоплиш.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: GSM == ЗЛО!
« Отговор #76 -: Dec 07, 2013, 22:00 »
Май това с изключването не е много вариант, мислех да сервирам разни неща онлайн. Ще видя какво може да се направи по въпроса, ама това ще го оставя на заден план. Ако ще давам пари за нещо сигурно ще е за по-добри кабели, тия нещо не ме радват и имам чувството че прекалено много шум идва от тях самите.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

dafo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 293
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: GSM == ЗЛО!
« Отговор #77 -: Dec 07, 2013, 22:02 »
Аз да питам нещо почти по темата - има ли вариант да пренасоча аудиото от едно приложение към друго. Нещо като виртуална звукова карта. За други ОС знам поне 2 начина, тук досега не ми се е налагало да правя. Това Jack audio ще свърши ли работа?
Активен

dafo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 293
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: GSM == ЗЛО!
« Отговор #78 -: Dec 07, 2013, 22:07 »
Кабели - RG58 за тези честоти го забрави (особено ако е много дълъг). RG213 донякъде е приемлив, но е дебел. Пак при голяма дължина внася не малко загуби.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: GSM == ЗЛО!
« Отговор #79 -: Dec 07, 2013, 22:43 »
RG6 ползвам в момента, но нещо не ме кефи оплетката, можеше да е по-добре.

Хубавото е че при мен кабелите са къси, общо 2-3 метра има-няма.

Що се отнася до аудио-то, няма ли как с pipe-ване да го докараш? Можеш алтернативно да си направиш named pipe (man mkfifo) и named pipe-а да го ползваш като входен raw файл (wav естествено няма как да стане, там има хедър в началото на файла най-малкото).
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: GSM == ЗЛО!
« Отговор #80 -: Dec 08, 2013, 16:38 »
Добре де, аз това което съм виждал да правят поне на сателитните чинии - закачат една маса за корпуса на чинията и по този начин дори и да стане нещо, то ще замине директно в масата на блоковата мрежа? Това не е ли достатъчно или при сателитните антени е по-различно...
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: GSM == ЗЛО!
« Отговор #81 -: Dec 08, 2013, 19:16 »
pulseaudio може да пренасочва звук, но не съм спец.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: GSM == ЗЛО!
« Отговор #82 -: Dec 11, 2013, 20:09 »
Йей, mission accomplished....почти.

Оказва се че най-важното е къде е поставена антената...понеже няма как да я сложа на покрива, измислих един вариант да стърчи и да не е на терасата. Като резултат това:



Двете ленти долу са заради двете панелки, които са засенчвали сателита....ако имаше как да я кача на покрива, щях да мога да вадя снимки от Северна Африка до Скандинавия без прашинка....ама и така ме устройва :)

Това е от най-стария сателит с преебания предавател на по-ниска мощност...чакам сега да мине някой от другите два също толкова удобно, интересно ми е каква ще е разликата...
« Последна редакция: Dec 11, 2013, 20:12 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: GSM == ЗЛО!
« Отговор #83 -: Dec 11, 2013, 22:47 »
Вече ми стана много интересно  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: GSM == ЗЛО!
« Отговор #84 -: Dec 12, 2013, 11:10 »
@gat3way - Ако ти се занимава - тия дни излезе в орбита FUNcube-1 Предава телеметрия на 145.935 MHz BPSK. На сайта на проекта има софтуер FUNCube Dashboad, който я визуализира, също и може да я изпраща на разработчиците. Следващият пас е тази вечер в 21:30, елевацията ще е 27 градуса. Пробвай, може да го чуеш. Все още няма в кеплеровите елементи точното име на спътника, което ще е АО-73, но ако заредиш от tle-new.txt обект 2013-066B или 2013-066AE, 2013-066AF, ще го следиш в gpredict.

Преди малко успях да го хвана и него, макар че сигналът не беше особено силен. Все пак и антената не е смятана аз 146мхз. Смешното е че въпросният софтуер е само под бозата и дори с wine не върви, та не знам дали теоретично би се декодирало даже. Като гледам на сайта им има класация за най-много submit-нати показания, има един българин там.

Тва ако мине по-високо, ще има доста по-добър сигнал, ма кво от това, след като няма как да се декодира :(
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

dafo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 293
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: GSM == ЗЛО!
« Отговор #85 -: Dec 12, 2013, 20:43 »
Преди малко успях да го хвана и него, макар че сигналът не беше особено силен. Все пак и антената не е смятана аз 146мхз. Смешното е че въпросният софтуер е само под бозата и дори с wine не върви, та не знам дали теоретично би се декодирало даже. Като гледам на сайта им има класация за най-много submit-нати показания, има един българин там.

Тва ако мине по-високо, ще има доста по-добър сигнал, ма кво от това, след като няма как да се декодира :(

Оказа се, че ако не е осветен от слънцето този спътник, да произвежда ток от соларните панели, излъчването било с ниска мощност. Това уж по информация от интернет.

Поздравления за резултата с NOAA :) Антената да не я опъна да виси като еквилибрист на въже между два блока?
« Последна редакция: Dec 12, 2013, 20:53 от dafo »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: GSM == ЗЛО!
« Отговор #86 -: Dec 12, 2013, 23:34 »
И аз го видях това, което обяснява защо вечерния пас го нямаше никакво :)

Иначе една сопа е опъната захваната за перваза на прозореца и външното тяло на климатика. Не е ужасно здраво, но спокойно ще издържи средно-силна буря. Изкуших се за по-дълга пръчка, ма ще стане нестабилно и ще пребия някой долу.

Иначе голяма забава, не очаквах че ще се хване нещо от някво кубче 10 на 10 сантиметра на 1000 километра разстояние, ама виж ти. Но сигналът не беше супер силен, антената не е смятана за неговата честота така или иначе.

П.П иначе NOAA и Orbcomm-ите които оперират на 137-138 в момента (реших пак да вържа усилвателя) се хващат ужасно добре. Специално на NOAA сигнала е доста силен, при елевация 10-15 градуса вече става за декодиране, при 30-40, звукът е кристално чист, няма грам пращене.
« Последна редакция: Dec 12, 2013, 23:37 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: GSM == ЗЛО!
« Отговор #87 -: Dec 15, 2013, 12:41 »
Хах, голяма забава, снощи извадих изключителния късмет единия от сателитите да мине в посока юг по траектория дето осигурява видимост от много далеч (през "ниското" между Витоша и Плана) и съответно сигнала беше относително добър дори при височина на железарията от само 7-8 градуса над хоризонта, което по принцип е невероятно. Като резултат, имам си картинка от Северен Египет и Червено Море (над които спътникът мина преди окончателно да загубя сигнала):



Обаче това е голям късмет, играчка и много трудно ще се автоматизира, от 2000-2500 километра разстояние, сигналът не е както от 800 и като му сложиш по-широк филтър, влиза много шум..а доплеровото отместване си го има и трябва ръчно (и прецизно) да го натаманиш така че да стане нещо.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

dafo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 293
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: GSM == ЗЛО!
« Отговор #88 -: Dec 15, 2013, 23:34 »
 :) Яко!
С бозата има една благина - може да вържеш orbitron с hdsdr - като се активира сателита (може да нагласяш минимална елевация за задействане, дали е осветен или не и пр.) се наглася автоматично честотата с DDE плъгин. Доплеровото изместване тогава не е болка за умиране. Уви, с нашата операционна система е малко по-ръчно. За сметка на това пък gpredict има отделни табове за различните спътинци. На орбитрона всичко е в една мешана скара и като заредиш 4-5 хам спътника, МКС, метео и още 2-3 други за десерт, екранът става манджа с грозде :)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: GSM == ЗЛО!
« Отговор #89 -: Dec 16, 2013, 00:27 »
То с NOAA хубавото е че wxtoimg сам си коригира доплера, просто трябва да дадеш достатъчно широк филтър, че да го "поеме" когато вземе да се мести честотата. Лошото е че като е прекалено широк, влиза яко шум и прецаква картината. Дори на теория ако пуснеш примерно rtl_fm да бръмчи, wxtoimg може да записва звука точно при преминаване на спътника (не съм пробвал де). Ама това е криво, щото трябва да dedicate-неш цял dongle за целта, а трите NOAA спътници минават "качествено" по 2-3 пъти на денонощие и някак е разхищение, а аз и  музика искам да слушам все пак :)

Сериозно  мисля да кача малко железария на покрива обаче (след 2 месеца се местя и ще имам достъп до покрив по който може да се ходи, само на 2 етажа над мен) - там ще е качествено различно. Амбициозният ми план са 2-3 антени за различни цели - една със сигурност за NOAA, една малка колинейна за ADS-B и GSM истории и оттам не знам. Не съм радиолюбител и 2-метровия и 70см обхватите въобще не ме интересуват, нито наземните чатове, нито през хам сателитите. Ама цялата тази работа изисква ебати планирането и майсторенето. Мисля си колко хубаво би било ако вместо да опъвам коаксиални кабели взема да кача едно raspberry pi с билднатo librtlsdr, да му навържа донгълите и да опъна само един UTP кабел до вкъщи и цялата работа да минава по TCP/IP и да не се занимавам с дебели кабели, да му мисля загубите. Може да се окаже дори вариант да го търкалям върху 802.11, макар че bandwidth-а ще се осере значително, но пък така тотално елиминирам проблемите с гръмозащитата - дори и да падне и да изпържи всичко горе, вкъщи всичко ще е ОК. Проблемът тогава обаче идва със захранването....и засега не мога да го измисля. Разбира се и други проблеми ще има, това не трябва да се мокри, не трябва да може да го издуха вятъра, да го кълват разни пернати, raspberry-то ще е много добре и да не го грее слънцето по възможност...но тези са бял кахър в сравнение със захранването, последното не мога да го измисля :(
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon