Автор Тема: openSUSE без systemd-jounald  (Прочетена 11815 пъти)

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #15 -: Nov 20, 2012, 18:13 »
Проблема е, че се сменя цялостна подсистема на която разчитат едно 90% от основните приложения.
Логовете са една доста важна част. И тя наистина беше остаряла, но мисля, че работеше сравнително добре.

Относно systemd - няма две мнения. Това трябваше да се пипне. Най-малкото, което е - не може смотания Windows, да ми зарежда за 6-8 секунди, а последен линукс релийз, да не може...
Тука доста са се постарали и мисля, че нещата са доста ясни, когато ги разучиш.
Според мен са решили да пипнат и системата за логовете, за да стане цялата патардия на веднъж.
Иначе през година да правят генерални промени, ще е доста по-досадно от колкото на един път и после само да се правят подобрения без да пипат основата.

Тука изобщо не говоря за конкретната реализация и качества, а за общият подход към проблема.
Колкото до това за корпорациите - ако ги нямаше, линукса щеше да е много по-назад.
Така че без едното и другото нямаше да е на това ниво - не се самозалъгвайте, че ентусиасти щяха да докарат линукса до това ниво :)

Няма две мнения по въпроса, че за ДЕСКТОП има полза.
Между другото на същия този лаптоп на който сега вътя Suse преди беше инталирано убитуту с неговия upstart. Разлика в скоростта на зареждане м-у двете не забелязвам (да не кажа, че няма).
« Последна редакция: Nov 20, 2012, 18:18 от growchie »
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #16 -: Nov 20, 2012, 18:24 »
Автора и да му хрумне да отреже всички други лог инструменти, ти може да свалиш сорса и да си го модифицираш ако имаш уменията разбира се...
Това са, и плюсовете и минусите на тази материя.
Няма как да им се забрани да опитат, но така или иначе останалите разработчиците ще решат изхода от тая излишна борба.
Ако им е достатъчно удобна, новата система - ще се придържат към нея. Ако ли не - ще има пак промени.

Въпроса е че тука много хора трябва да се съобразяват с много други хора и понеже до някъде е децентрализирана самата система за взимане на решения от такъв тип (прекалено много дистрота) - затова става такава каша.

Колко му е да направят една отворена дискусия и да обсъдят всички плюсове и минуси?
Накрая като теглят чертата и видят на къде се накланят везните, всичко ще е ясно.

Но явно не са достатъчно толерантни в мисленето си.
За мен това е мислене тип - "Абе давай бе, яко е, другите ще му свикнат или ако не, майната им".
Нещо повече - това не е завършен цялостен проект - той все още търпи изменения.
И аз питам ако сега се намери някаква основна нередност в кода, която изисква нова цялостна промяна/политика на дизайна - тогава какво правим?

Защо не го тестваха няколко години като алтернативна система и тогава да направят крачката.
Поне аз не мисля, че плюсовете които предоставя тази подсистема, са достатъчно много за да направят директна замяна :)

ПС: Тука говоря малко на изуст, защото не знам дали е имало изобщо тестове и колко време са били :)
Но по шума, които се вдигна, съм склонен да вярвам, че нещата седят точно така.
« Последна редакция: Nov 20, 2012, 18:28 от !ntel »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #17 -: Nov 20, 2012, 18:29 »
Като обяснявах що за идиотщина е юдев, ми казваха, ама то хали-гали има проблем с ACPI. Чудо голямо, като, че ли юдев няма още по-страшен проблем с това същото аспи. Истината е, че дори хали-гали беше излишен, автоматичното монтиране си ставаше прекрасно с супер маунт, което не знам имаше ли двеста реда? Ама айде, за да можело да ни се изпише името на устройството, давайте да е хали-гали, щото разбираш ли много даржа да имам иконка на плота, която да се казва „кингстон“ или „убунту лайв диск“.

След тъпотията на юдев изникна пулс. Щото разбирате ли, било жизнено важно да пускаме музика по мрежата. И за целта съответно скопяваме алсата да не може да пускат две приложения едновременно звук. Чудо! Ами що не я вкарахте тая мрежова поддръжка в алса ве? Ма разбира се, че пулс иска конзоле кит, как няма да иска, то това е оланколу.

Сега пък ще разкарат купс, оти разбираш ли той не работел с дбус и имал наглостта да не ползва бонжур, а собствена реализация за печат по мрежа. Което подсеща за самия дибъз. Сложен блудуер, пълна кочина, към която трябва да е закачено де що шава. Няма ли кой да тропне по масата и да получи съдбата на соап? Няма естествено.

И последното корпорациите. Какво всъщност ни дадоха те? КДЕ и Гном. Освен тях една лисица и ОО.о. Хайде сега да попитам, колко от Вас не могат да живеят без КДЕ/Гном? Гора от ръце. По-добре изобщо да не бяха идвали.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #18 -: Nov 20, 2012, 18:39 »
Неинтеле няма да го направят, защото просто РХ не работи така. Те ползват всички нас за безплатни опитни зайчета и рекетират всички стандарциозни организации и дистрибуции да им ходят по свирката. Какво става в Екс.орг? Какво става в ЛСБ? Какво става в Дебиан? Какво става в Арх? Какво става в Генту? Навсякъде рекет.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #19 -: Nov 20, 2012, 18:54 »
Така е, спор няма, че сме опитни зайци.

Колкото до това:
И последното корпорациите. Какво всъщност ни дадоха те? КДЕ и Гном. Освен тях една лисица и ОО.о. Хайде сега да попитам, колко от Вас не могат да живеят без КДЕ/Гном? Гора от ръце. По-добре изобщо да не бяха идвали.

Значи най-мразя да се извъртат нещата :D
Ти гледаш само едната страна на медала.
А мога ли да попитам - Колко от разработчиците работят за същите тези корпорации (дето не са дали нищо) или колко от разработчиците работят за фондации финансирани от корпорации?

Или те разработчиците се хранят със слънчева светлина. Айде моля ви се - каквото и да си говорим, без парите наляти от корпорациите, Линукс нямаше да го добута и до половината на това, което е сега :)
И доказателството за това е, че сега си правят каквото искат - точно за това те дърпат коците сега, а не общността ;)
« Последна редакция: Nov 20, 2012, 22:45 от !ntel »
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #20 -: Nov 20, 2012, 19:17 »
/извън темата

Пфу, трудно ѝ намирам място на тази тема :) Все пак гледам, че предимно се е превърнала в коментар, така че нека бъде тук. Само гледайте да не я криввате много към раздел 42, че не би ѝ отивало ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #21 -: Nov 20, 2012, 20:50 »
Относно systemd - няма две мнения. Това трябваше да се пипне. Най-малкото, което е - не може смотания Windows, да ми зарежда за 6-8 секунди, а последен линукс релийз, да не може...

Това е оправданието което доста често виждам. Боли ме ......... че някой сървер дето я се рестартира един път на 6 месеца я не , ще ми зарежда с 5 -10 sec. по-бързо.

А виж за някой тинейджър дето току що си е сложил поредният линукс има голям смисъл. Та те само това правят .... ако нещо не е как трябва ... задължително рестарт. Нещата ми приличат, че искат да угодят точно на обикновенният десктоп потребител.

Да ама и за десктоп не е толкова нужно. В офиса са само линукс десктопи. Компютрите се палят един път сутрин и се гасят вечер. За какво ми е това ускорение като компютъра работи цял ден без прекъсване?


Прочетох също, че RH7 вече щял да идва с systemd ??? ??? ???
Голямо постижение ще бъде: 5 -10 sec ускорение един два пъти в годината!!!!!

Ако и наистина системните логове са бинарни как ще правя такова просто нещо като: tail -f log_fajl или cat log_fajl | grep 'neshto_si'  Дано да не е вярно, че ми изглежда супер малоумно решение.
« Последна редакция: Nov 20, 2012, 21:14 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #22 -: Nov 20, 2012, 21:15 »
А Ве и аз никога не си гасих компютъра, само за ново ядро и тогава псувах, че ядрото няма нормална технология, че ми се налага да го правя или да си плащам абонамент, за да не го правя, ама в един момент се усетих, че едни 40 лв. в сметката ми за ток отиват по дяволите.


Забравих за двоичният формат. Значи в света на ГНУ/Линукс звучи свръхеретично нещо да не е обикновен текст. Обаче взех да си променям мнението с времето.  Към това ме подтикна Карстен. Той преди много години обясняваше, защо е  предпочел настройките на е17 да минат в двоичен формат. Отговора е прост — обработват се по-бързо.

Ама идеята за конзолата и текстовият редактор отивала по дяволите. Не е така, казва той, ако осигуриш подходящите инструменти на потребителя. И той го е направил. Неговите данни могат да се изкарат от двоичният формат и да се вкарат отново. Вярно това са две допълнителни стъпки, но пък печалбата е голяма.

Наистина така погледнато идеята за тази допълнителна абстракция, а именно текстовите документи, не е толкова задължителна. Но пък уважаемият Гроучи днес спомена нещо, за което не се досещах и е неприятно. Бивайки в двоичен формат, данните са разсипници на място. Това в е17 не го забелязвах, защото неговите данни и без това са някакви малки байти, ама натрупването си казва думата.

Ех, кофти, няма две добри на тоя свят.
« Последна редакция: Nov 20, 2012, 21:16 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #23 -: Nov 20, 2012, 22:39 »
Цитат
Това е оправданието което доста често виждам. Боли ме ......... че някой сървер дето я се рестартира един път на 6 месеца я не , ще ми зарежда с 5 -10 sec. по-бързо.

А виж за някой тинейджър дето току що си е сложил поредният линукс има голям смисъл. Та те само това правят .... ако нещо не е как трябва ... задължително рестарт. Нещата ми приличат, че искат да угодят точно на обикновенният десктоп потребител.

Мисля, че гледаш прекалено много от твоята камбанария. Идеята не е заради тинейджъра с рестартите, а е заради таблетите, infotainment-ите и телефоните. Там boot time-а има значение. В крайна сметка и на мен не ми харесват някои издевателства, но погледнете го от добрата страна - парадигмата се променя, PC ерата си отива и линукс като операционна система има големия шанс да обърне нещата и да получи доминиращият дял при новите устройства.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #24 -: Nov 20, 2012, 22:52 »
Гейт, ако не те познавах, щях да си кажа, че си вярваш. Какво стана с нетбуците? Няма никакъв шанс, някой да ни пусне на трапезата.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #25 -: Nov 20, 2012, 23:06 »
Защо, андроид малък успех ли има - като почнеш от телефони, минеш през таблети и стигнеш до Nook-a (отскоро се сдобих с такъв, по-скоро жена ми, аз не съм очарован особено).

И на мен не ми харесва да имам каквото и да било вземане-даване с java, но пък малко или много това си е линукс.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #26 -: Nov 20, 2012, 23:12 »
Само и единствено заради Гошо, но Москвич осмака иде и хич не се знае. Но ако осмака не успее, пак ще е Гошо виновен, та нищо на практика.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #27 -: Nov 20, 2012, 23:18 »
Не мисля, че осмицата ще промени особено много нещата. Майкрософт много късно дойдоха и закъсняха да създадат екосистемата когато му беше времето. Виж за Епъл не знам, точно в момента според мен оттам могат да дойдат неприятните изненади. Имам предвид в днешно време да пишеш на objective c и да имаш опит с xcode автоматично ти осигурява прилична заплата и търсене има доста, горе-долу става същото както навремето с C++ и visual studio. С тази разлика че сега изстрелваме пилци в прасета и режем и подравняваме виртуални линии на айфона и на всичкото отгоре това докарва добри пари. Та такива работи.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #28 -: Nov 21, 2012, 09:45 »
Мисля, че гледаш прекалено много от твоята камбанария. Идеята не е заради тинейджъра с рестартите, а е заради таблетите, infotainment-ите и телефоните. Там boot time-а има значение. В крайна сметка и на мен не ми харесват някои издевателства, но погледнете го от добрата страна - парадигмата се променя, PC ерата си отива и линукс като операционна система има големия шанс да обърне нещата и да получи доминиращият дял при новите устройства.

Проблемът е, че се подхожда по начин който по-подхожда на М$ и Apple, а не на проект с отворен код. systemd е пакет тип "ползваш всичко или нищо" - няма възможност някой компонент да се замени с конкурентен (и следователно по-подходящ за конкретна цел). Опитват се да наложат шаблона "one size fits all". Е имаме такава ос - нарича се уиндолз.
Да не забравяме, че в дъното на всичко стои авторът на печално известният PulseAudio. Така че не храня особено надежди проектът да се покрие със славата на стабилен и безпроблемен.
Правилният подход беше да се направи нещо като POSIX 2.0 и там да се опише кое как може да става и как да се комуникира между процесите. След това каквото сабя покаже. В случая се случи точно обратното. Всеки се бие в гърдите с несъвместимата си имплементация и доказва на света колко е велик.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: openSUSE без systemd-jounald
« Отговор #29 -: Nov 21, 2012, 12:24 »
Цитат
Проблемът е, че се подхожда по начин който по-подхожда на М$ и Apple, а не на проект с отворен код. systemd е пакет тип "ползваш всичко или нищо" - няма възможност някой компонент да се замени с конкурентен (и следователно по-подходящ за конкретна цел). Опитват се да наложат шаблона "one size fits all". Е имаме такава ос - нарича се уиндолз.

С новия Гном3 още от самото начало му е заложено да бъде цялостна графична среда като КДЕ. На който не му харесва си има форк МАТЕ и други графични среди.
Като за безплатен обяд толкоз! Приспособяваш се или търсиш алтернатива. Сравнението с МС е неуместно най-малко, защото не можеш да го ползваш безплатно, а още по-малко да го модифицираш!
Цели се централизиран подход към нещата, за да се постигне по-високо разпространение и възможности за печалба, за да се финансира развитието.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
fedora 15, systemd и външен USB диск
Хардуерни и софтуерни проблеми
BULFON 2 3467 Последна публикация Aug 19, 2011, 15:02
от v13
За systemd-tmpfiles демон
Настройка на програми
clovenhoof 2 3096 Последна публикация Apr 18, 2013, 09:50
от bvbfan
какво мислите за systemd?
Живота, вселената и някакви други глупости
lunarvalley 380 82526 Последна публикация Sep 23, 2019, 18:04
от Rosen88
boycott systemd
Коментар
lunarvalley 19 7526 Последна публикация Jun 01, 2014, 10:00
от go_fire
Създаване на systemd unit
Настройка на програми
senser 5 4069 Последна публикация Nov 24, 2014, 19:38
от go_fire