Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 19   Надолу

Автор Тема: Програма за подписване с КЕП на .пдф  (Прочетена 24855 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #120 -: Aug 19, 2021, 15:44 »
Баш така си е. Аз дори обмислях вариант да спретна едно дело срещу ДАЕУ, или Търговския регистър. Защото ме привързват към определена платформа, която е платена. Обаче поставяйки се мислено на мястото на колегата отсреща- юрисконсулт, или адвокат, в едно дело- веднага си вадя и контрааргументите- "Вас никой не Ви кара да ползвате електронните услуги. Имате вариант да си подавате всичко на хартия, възможност и да не е на гише- по пощата с обратна разписка. Онлайн-платформата за ДАЕУ, или Агенцията по вписванията, не е задъжлителна". И е точно така, ще изгубя делото.. А в системата на съдилищата, където някои видове дела можеш да ги заведеш само по електронен път, там такива неща няма- нито BISS, нито Adobe. Там си подписвам всичко под линукс без никакъв проблем, и го подавам.
А най-интересното е, че платформите на Агенцията по вписванията (която е вързана с BISS) и ЕПЕП (Единния портал за електронно правосъдие, където такива извращения няма) са писани от една и съща фирма.
« Последна редакция: Aug 19, 2021, 15:48 от Nik123 »
Активен

pdontcheff

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #121 -: Aug 21, 2021, 15:26 »
jsignpdf го свалих и стартирах, но не можах да го накарам да "види" моя КЕП. Но като му гледам менютата, тази програмка само слага щампа, а това го правя и с либрата.

Какво значи "само щампа"? Подписва, както се очаква. Това са необходимите входни данни. Oт 'Settigs'  се прави настройка на позиция и какво да се показва в подписа.

https://ibb.co/YWLHh3f

Щях да забравя, трябва да се пипне и файла /usr/share/java/jsignpdf/conf/pkcs11.cfg (поне в Arch e такъв пътя)
library=/usr/lib/libcmP11.so
« Последна редакция: Aug 21, 2021, 15:51 от pdontcheff »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #122 -: Aug 21, 2021, 16:20 »
Благодаря за информацията относно jsignpdf, но имах предвид, че дори и да го подкарам при мен, това програмче подписва по същия начин, по който подписвам и с LIbreoffice, но не ми върши работа за Държавната агенция за електронно управление.
Активен

pdontcheff

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #123 -: Aug 21, 2021, 16:31 »
Не знам за коя услуга на ДАЕУ става въпрос, но с електронното връчване на документи, като че ли няма особени проблеми. BISS също върви, където има нужда.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #124 -: Aug 21, 2021, 21:47 »
При мен BISS не върви на Магеята. Борика изобщо нямат .рпм пакет. Мъките с подкарването вече съм ги описал :) А за ДАЕУ- например подаване на заявление за издаване на данъчна оценка към общината чрез ДАЕУ с КЕП не става. Скриптовете в заявлението ги разчита само Адобе-то. Иначе електронното връчване, съобщенията, вървят.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #125 -: Aug 23, 2021, 09:03 »
От доста време ме тормози и мен тази тема.
Сега като ви прочетох писанията и пак се хванах с нея.

След кратко ровене успях да подпиша PDF файл с LibreOffice 7.1.4
От менюто Файл-Цифрови подписи-Подпис на съществуващ PDF    PDF се отваря в Draw от там Вмъкване-Ред за подпис

Трябва преди това де се добави сертификата от настройки на LibreOffice 7.1.4, ако не е добавен.

Ползвам инфонотари. Не съм пробвал в друг четец. Кубунту 20.04.

Когато Мимош написа това мнение, доста се начудих. Това е защото имам дългогодишен (повече от 12-13 год.) опит с редактирането на педеефи под ОО.о.

Отначало (а за ОО.о и до днес) това беше просто една добавка за Draw. Всичко на всичко беше програмата PDF Edit (която я имаше като отделен пакет, но беше бая мудничка) вкарана в тази добавка. Самия PDF Edit беше построен върху Поплер. Поплер не беше нищо различно от доработка на двигателя на Xpdf, който беше единствения що годе читав за нещо различно от Windows.

Междувременно се роди LO, а още по-натам Гългъл се разбраха с Фокс (миналата, та по-маиналата ли година) и освободиха PDFium (нещото в Chromium). Когато направиха ЛО, едно от първите неща беше да вкарат въпросния PDF Edit да не е добавка, а вграден. А Гългъл, когато платиха на Фокс някакви кинти, свободните програми лека-полека взеха да изоставят Поплер и да минават на него. ЛО бяха едни от първите, които го обявиха.

И защо изговорих всички тези бърборения? Ами защото в сряда на „Опен нет“ (и много други места) излезе новина, че ЛО 7,2 е готов. И там се говори, как се е случила тая работа с подписването на pdf.

https://vmiklos.hu/blog/pdfium-sign-verify.html

Накратко, един от техните разработчици е вкарал в pdfium (fox reader) достъп до програмен интерфейс от високо равнище. Между другото по същия начин са реализирали и „нормалното“ подписване за разлика от Firefox. А тъй като си говорим за интернетски навигатор, то това е правилния подход.

Така в 7,1 се появява пробно функцията за „щамповане“, а в новия 7,2 вече е стабилна.

Смешното е, че това е вкарано в pdfium, за да може да влезе в LO, но засега го няма в Chromium. Но, както и да е. Дори да беше вкарано (а все трябва да стане някога), то пак не се поддържат формуляри и няма планове за това, което не ни върши работа :(

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #126 -: Aug 23, 2021, 20:57 »
Ами ще чакаме да развият тия неща в окуляра и в евинс. Дотогава няма майкрософт фрий. Иначе ако ставаше въпрос за чисто подписване и слагане на щампа в .пдф, който после да засилиш по имейл, либрата си е перфектна.

П.П. Аз с удоволствие бих платил на някой специалист да ми настрои всичко по магеята така, че да нямам проблеми с тия държавните платформи. И също така бих платил за линукска програма, която върши тия неща. Но такава програма засега няма (платформите визирам, конкретно тая мъка със скриптовете в .пдф). Едни хора са взели едни пари и си привързан към майкрософт и приложенията за него. А за тяхната издънена система, нуждаеща се периодично(и то не много големи периоди) от преинсталация, няма да дам и стотинка. Може да звучи пресилено, но за мен уиндоуса не е операционна система, а платформа за игри. С кратък живот между преинсталациите.
« Последна редакция: Aug 23, 2021, 21:04 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #127 -: Oct 15, 2021, 09:24 »
Не, че особено ще те сгрее, че не си само ти нещастен. Но идвам да рапортувам, че гнусния Biss не работи даже под Уиндоус 10. Явно си работи основно с негови подписи. Аз пробвах със StampIt на два компютъра с Firefox, Chrome, Edge и Waterfox. Под нищо не пали. Ако го стартираш ръчно, след малко умира.

По документация „работи отлично“ под десет с първите три, като даже Google Chrome е препоръчителен. Проверката при тях си минава, както и при теб, но пробното подписване не. В моя случай ми трябваше за ИСБЦ (това е една тъпотия на НСИ).

Иначе със същия, където не иска Бис, като портала на НАП и друга една страница на НСИ (ИСБС в случая, подобно име, но няма общо с другата) си работи отлично подписа.

Тия от Борика наистина са за разстрел. Още щом ни показа, какво съдържа пакета и знаех, че това е чудо небесно, но не очаквах да не са го направили пък хич изобщо да работи с нещо различно от собствените им подписи.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #128 -: Oct 15, 2021, 10:10 »
Да, чух и от други хора благословии със споменаване на родители по отношение на Борика и техния BISS - умирал и под уин.

Да ти кажа, при мен под Уин 7, 64-битов, с инфонотарски подпис, работеше. Сега, продължителността му на работа, преди да умре, не съм я тествал- трябваше ми за някое вписване в Търговския регистър, за това се справяше, подчертавам, под Уин 7 и с инфонотарски подпис.

Още като почнахме дискусията в тая тема, на бориката им писах, че нямат .рпм пакет на инсталатора и че си има някои проблеми. Отговаряха, че ще вземат отношение, виждаме колко е оправено. Имах намерение да тествам .деб пакета на BISS за Убунту, Даже направих една флашка с Убунту, но се отказах- дори и да бачка под Убунту, пак не ми върши работа, нямам намерение да си сменям дистрибуцията, заради някое вписване в ТР, на което си имам резервен вариант (на хартия).



Ето това, цитат, пише в АВ, за BISS:

"Локалното подписване се извършва чрез програмата B-Trust BISS, разработка на „Борика“ АД, която трябва да свалите от страницата на доставчика https://www.b-trust.bg/. За да подписвате локално, се изисква програмата да бъде инсталирана на Вашия компютър. За въпроси, свързани с инсталацията на B-Trust BISS, следва да се обръщате към доставчика й."

А на сайта на Борика :


"BISS - Локална услуга за подписване в уеб среда

BISS (Browser Independent Signing Service) е софтуер за подписване с Квалифициран Електронен Подпис (КЕП) при извършване на операции в Интернет браузъра. Използва технология, която позволява локално полагане на електронен подпис без използване на активна компонента. Голямо предимство при използването на BISS е независимост от използвания браузър и неговите ограничения или невъзможност за поддръжка на Java аплети или ActiveX контроли.

BISS осигурява работата с удостоверения за КЕП, за всички популярни браузъри под операционни системи MS Windows 8, MS Windows 10, Linux Ubuntu 18.04 LTS/20.04 LTS и macOS Catalina . Сработва при всяко използване на частния ключ на удостоверението за КЕП, намиращ се на смарт карта. BISS използва Microsoft CryptoAPI или PKCS11 библиотека за достъп до смарт картата.

За да се използва BISS е необходимо предварителна инсталация на услугата, като приложение на работната станция, където ще се извършва подписване – изискват се администраторски права."

 Омагьосан кръг. Едните писали, да се обръщаме към автора на BISS, автора си написал, че всичко е 6 точки. Ами ще чакаме Борика АД да си оправи калпавия софтуер. Не съм наясно, дали има някакъв контролен орган относно "калпав софтуер". С писането до Борика го играх вече, уведомиха ме, че задачата е предадена на програмистите и толкоз. И затова просто почнах заявленията до Търговския регистър да ги пускам на хартия. За теб май не е вариант, може да пробваш, ако ти се занимава, с някое лайв сиди на Уин 7, или да го сложиш някак на виртуална машина седмицата (тука съм напълно бос), за да можеш да си вършиш работата.
« Последна редакция: Oct 15, 2021, 10:12 от Nik123 »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #129 -: Oct 15, 2021, 10:41 »
   Експериментирайте смело с виртуални машини.
При проблеми,ще помагаме. Пък може и ние да опрем до електронни
подписи и тем подобни.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #130 -: Oct 15, 2021, 12:29 »
... гнусния Biss не работи даже под Уиндоус 10. Явно си работи основно с негови подписи. Аз пробвах със StampIt на два компютъра с Firefox, Chrome, Edge и Waterfox. Под нищо не пали. Ако го стартираш ръчно, след малко умира.

....

В моя случай ми трябваше за ИСБЦ (това е една тъпотия на НСИ).

Вчера се борих точно с това. Заработи, след като:
1. В хранилището за сертификати на Windows изтрих всички запазени отпреди сертификати на конкретния подпис. Освен актуалния, имаше и изтекли;
2. На въпросния компютър има още един акаунт. Оказа се, че той също е логнат и че прозорец с грешка, свързана с работата на BISS, кой знае защо, се е показала на неговия десктоп. Затворих прозореца и направих logout на другия акаунт;
3. Като цъкнеш десен бутон върху BISS в зоната за известявания, се показва меню с разни неща. Ако избера (перифразирам) "Взимай сертификата от флашка", не харесва библиотеката за работа с устройството и не работи. Пак с десен бутон можеш да видиш лог файл. Избрах "Взимай сертификата от хранилището на Windows", пъхнах му StampIT флашката и (перифразирам) "Влизане в статистиката със сертификат" с Edge заработи.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #131 -: Oct 15, 2021, 18:53 »
ЛАСКОВ ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ!!!

За съжаление го видях в последствие. След като два дни се борих, се предадох. Говорех ви, как още преди да започна работа кълнех горко, зловещо местния компютърджия. С времето недоволството ми от него само растеше. Но, не съм го показвал. Проблема си е мой. Днес преклоних глава и му се обадих. Той дори не видя, че тегли за втори път Biss. Как да е, но имаше най-важното — знаеше, какво да направи.

А направи третото, което си написал и всичко тръгна. Аз не го правих, защото същото си работеше перфектно под Дебиан, но и подписа беше битръстов. Освен това, PCKS 11 е всъщност това, което трябва за влизане на разни места. Специално Фирето си има свое хранилище и трябва да се добави и там (точно, както и в адоби рийдъра).

Сега като казваш, може би и градския ти Ник трябва да направи същото на Магеята. А, ако вземеш да му направиш 32-битовия Адобе да тръгне с 64-битовата му Магея, сигурно би те почерпил щедро. Готов е да си плати, но досега не намирахме специалист да разбира едновременно от подписи и линукси.

А портала за ел. документооборот иска точно адобе, както беше статистиката до миналата година.

Освен това местния ни специалист каза, че ако спра да мога да влизам — да почистя кеша. А даже не знае клавишната комбинация и ми го показа от менюто. Отделно самата история не знаеше как да извади с клавишна комбинация. Но казах — знае най-важното, как да тръгне пущината.

На тая машина има изтекъл подпис и по принцип бих го махнал, че дразни, но нямах време за това. Но за радост — не попречи на работата.

Друг потребител нямаше и не беше влизал. Странно, но за първи път научавам, че всъщност Уиндоус е наистина многопотребителски и е възможно двама потребителя да влязат заедно. Гледай, какви чудеса стават!

Между другото, докато бърниках из system32 за да си търся библиотеките, видях един познат пингвин. И пишеше wsl. Но нямах време да го пробвам.

=*=

Спец и аз си го мислех това да слагам седмица във Vbox. Обаче се зачудих от де да взема седмица, колко време ще се тегли, колко ще се инсталира??? Евентуално може и да има готово изображение, ама колко ще е читаво?

Но освен загубата на ценно време, ме притесняваше и самата симулация, точно как ще вижда подписа? Не знам vbox по какъв начин го подава на гостуващата машина. Нямам опит с това. Подписи съм ползвал само на работа и до скоро беше под XP и мъничко на 7.

Вчера даже се позачудих за Pale Moon, но не знам той работи ли на Уиндоус.
« Последна редакция: Oct 15, 2021, 19:14 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #132 -: Oct 15, 2021, 20:05 »
Ей, браво, напредък поне при тебе, Файър :)

П.П. Аз на Магеята. по-точно въобще на линукската версия на BISS, нямам опция да ползвам някакви хранилища на системата (т.е. няма опция от типа, да цитирам laskov  "Взимай сертификата от хранилището на Windows", демек от някакво системно хранилище на Магеята). При мен са : Избор на удостоверение от: с две възможности- PCKS11 и PCKS12. За  PCKS12 пише това:

PKCS12

това е провайдър/хранилище за работа с клиентски цифрови сертификати, които са записани във файл pfx

Е, такова хранилище нямам. Иначе всичките им инструкции от сайта тука, за Убунту, съм ги изпълнил (с изключение, че директно копирах разархивирания .деб пакет директно в моята дистрибуция, в съответните директории).

Идея нямам какъв .pfx файл да търся и откъде.
С PCKS11 не бачка и тва е.


Ето им ги инструкциите:

https://www.b-trust.bg/attachments/BtrustPrivateFile/25/docs/Instruktsiya-za-instalirane-i-nastroyka-na-BISS.pdf

Всичко съм инсталирал за файърфокса, всичко съм направил според техните инструкции (убунту-вската част) и не ще. Под уин 7 проблем няма, работеше си.

И да, готов съм да си платя, някой ако ми го подкара BISS на Магеята, или да почерпя, ако ми каже как да си го подкарам сам :)


П.П. Аз 32-битовото Адобе си го подкарах. Една камара стари пакети, зависимости, абе стана едно голямо нищо, буквално- тръгна, ама не ми върши работа с тия .пдф-и със скриптовете вътре- я не ги чете, я крашва.. измъчена работа. Че после си играх всичките му пакети и зависимости едно по едно да ги махам.

При мен проблемът изглежда е, че тоя БИСС не може да се разбере с PCKS11 на инфонотарито (както Ласков казва). Пробвах и с неговия си PCKS11- BISS си има собствени, три на брой, всичките ги изредих и пак греда.

Аз даже го изоставих тоя BISS - както писах, минах на хартиения вариант с Търговския регистър, То само за там ми трябва BISS. Нещо толкоз спешно и внезапно ако ми се наложи, уин седмицата е налице, там работи. Предпочитам всичко да ми бачка на Магеята, ама ..


П.П. Мога да го помъча още малко тоя BISS през седмицата на офисната машина и да постна тук лог-файла му, ако някой му разбира, да каже мнение. Ако това чудо тръгне на Магеята ми, би било полезно и за други. Може би е проблем, че не е инсталирано при мен (поради липса на .рпм пакет), а директно разархивирания дебиански е копиран в съответните директории (същите са на Магеята). Но си стартира, не крашва, просто НЕ работи. При тест на боришкия сайт- ОК, при тест в Търговския регистър- нихт.
« Последна редакция: Oct 15, 2021, 20:13 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #133 -: Oct 15, 2021, 20:28 »
При тест на боришкия сайт- ОК, при тест в Търговския регистър- нихт.

При мен беше точно същото нещо, преди онзи да бутне настройката на вътрешно хранилище от пекасето. После и това на регистъра заработи като по чудо. Аз защото го ползвах за допълнителна проверка. Иначе по принцип не ми трябват нещата на Агенцията по вписванията.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #134 -: Oct 15, 2021, 20:39 »
Ама това при теб е под уин, нали така?
Активен
Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 19   Нагоре
« назад напред »