Автор Тема: Помощ за система за плащане  (Прочетена 4334 пъти)

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Помощ за система за плащане
« Отговор #15 -: Oct 05, 2021, 10:10 »
Както преди мен са казали, търсиш виртуален ПОС терминал. Мисля, че всяка банка в България предлага такова решение. Има и разни ИТ компании дето се занимават с такива неща, една за която се сещам е myPos.

Paypal доколкото съм чул-недочул е неприятна система от гледна точка на търговеца. Почти веднага уважават претенции на клиентите и им връщат парите от сметката ти. Времевият период в който може да се случи, беше доста дълъг. За това и доста от измамите в интернет се случват през него. Иначе е удобен, но млако разчиташ на коректността на клиента.

С виртуалният пос мисля, че ти не боравиш с информацията относно картите, има си callback функция, която ти съобщава какво се е случило просто с плащането и ти от там насетне прилагаш своята логика.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Помощ за система за плащане
« Отговор #16 -: Oct 05, 2021, 10:21 »
То хубаво за виртуален ПОС терминал......Ама що сайтовете за електронна търговия в БГ не го ползват, а предпочитат наложен платеж през куриер??? Явно има някакви спънки.

Не мисля, че проблема е Наредба №18.
« Последна редакция: Oct 05, 2021, 10:23 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Помощ за система за плащане
« Отговор #17 -: Oct 05, 2021, 10:27 »
То хубаво за виртуален ПОС терминал......Ама що сайтовете за електронна търговия в БГ не го ползват, а предпочитат наложен платеж през куриер??? Явно има някакви спънки.

Не мисля, че проблема е Наредба №18.

Една от причините, които се сещам е доверието. Както в търговеца, така и в спедитора. Ако поръчвам по-скъпи неща, обикновено предпочитам наложенията платеж за мое спокойствие преди да съм дал парите. Ако дам парите и чакам стоката ми се струва като по-голяма греда ако нещо се обърка по трасето.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Помощ за система за плащане
« Отговор #18 -: Oct 05, 2021, 11:23 »
Не е ли направена системата за плащане лесна за клиента - без много форми, потвържедния, пароли, регистрации, препращания от сайт в сайт пиши го избегал...Ще ти тегли една м. и повече никога няма да се върне.
...
Та въпроса е коя система за онлайн разплащания е най-лесна за клиента?
Точно така е. Най-лесни за клиента са PayPal и EPay. Най-трудно е плащането с карта. Въвеждаш цифри, чакаш SMS, въвеждаш код, трябва да се вместиш в някакво време ... и като не стане, звъниш и вдигаш скандал на търговеца. Нищо, че си във VPOS терминал на банка, а не в сайта на търговеца.

Цитат
И друго ме интересува. Как стои въпроса с връщане на пари по карта. Refund или там както го наричат на запад...
В търговията винаги възникват ситуации, когато трябва да върнеш пари....Недоволен клиент, грешна стока или услуга и т.н.
Във всички системи имаш уеб система, в която виждащ постъпилите плащания. В Банка ДСК се казва DSK E-Commerce. Там виждащ и отказаните плащания. В тези системи виждаш и информация за клиентите. От тук можеш да върнеш сума (Refund). Ти не знаеш (целия) номер на карта или на сметка и не ти и трябва да знаеш. Просто нареждаш връщане на сума.
В EPay не можеш да върнеш част от сумата. Те имат и вариант, при който клиентът, след като е направил покупката в сайта, отива в каса на EasyPay и внася парите в брой. Такива плащания също не можеш да върнеш, но това са частни случаи.

ПС: https://blog.superhosting.bg/naredban18-supto-details.html
Към момента голяма част от това е отменено, но има и неясни действащи разпоредби.
« Последна редакция: Oct 05, 2021, 11:40 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Помощ за система за плащане
« Отговор #19 -: Oct 05, 2021, 11:50 »
Наистина най-доволен съм оставал когато имам различни опции за плащане. Честно казано до сега избягвах да въвеждам картата си където и да било. Ползвам само epay и paypal. Но с въпросните нововъведения 3DS или както там се нарича, поне ми вдъхва някакво доверие, че и банката се е ангажирала със сигурността. Точно идеята, да си въвеждам картата в различни системи, имплементирани по кой знае какъв начин ме спираше. Вече съм по-склонен след като е унифицирано и си отивам директно в портала за плащане на банката.

Отностно сложността с sms-и, пароли и кодове. Поне на мен от потребителска гледна точка ми се струва разумно да ги има. Другите системи разчитат единствено на сложността нa паролата на email-а ми. Epay всъщност и те изпращат код вече за потвърждение на плащането.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Помощ за система за плащане
« Отговор #20 -: Oct 11, 2021, 10:23 »
https://nra.bg/wps/portal/nra/actualno/nap-startira-informacionna-kampania-za-onlain-turgovia

И не забравяйте на страницата най-долу да отговорите на въпроса! :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Помощ за система за плащане
« Отговор #21 -: Oct 18, 2021, 11:32 »
Ама изключително полезна уебстраница, хахахаха :) Язък, че няма как да им го напиша, а само да кликна.

Иначе ме кефи данъчната политика- ставката по принцип по ЗКПО и ЗДДФЛ- 10%, ама за онлайн-търговията- 15%. Дейба изнудвачите. Вместо да се поощрява всякаква онлайн-икономическа дейност (нали уж има много ковид и не се препоръчват лични контакти, ако могат да се избегнат) с намаляване на данъчната ставка, те я вдигат. Болен на легло се еве, де ще мърдаш- нападжиите ти гледат сметки, акаунти, Еконт, Спиди и т.н.
Активен