Автор Тема: Двустранен печат на "едностранен" PDF  (Прочетена 2750 пъти)

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Отскоро съм горд собственик на HP Color LaserJet 2605. Та той попринцип поддържал duplex, но трябвало да му се добави Tray 3, което не знам какво точно означава ??? и нямам време да се занимавам с това сега.

Принтерчето си работи чудесно, само дето печати едностранно, а двустранния печат го правя като първо пускам нечетните, а после четните страници. Всичко е наред стига документа да е разположен симетрично върху страницата, т.е. белите полета от ляво и от дясно да са равни.
Има обаче документи, най-вече PDF-и, които си имат отстъп да речем 3 сантиметра отляво и 1 отдясно. Съответно като се изпечатат нечетните страници и се обърнат в принтера, на гърба им се отпечатват четните, но отстъпите не съвпадат. Т.е. от лявата страна на листа има отстъп от 1 см на долната страница и 3 см на горната, а от дясната страна е обратното. Идеята е листата да могат да се слагат лесно в папка.

Някой знае ли начин за печатане на четните страници с известно отместване по хоризонталата, така че отстъпите от лявата и дясната страна на листа да съвпадат?
Хвърлих едно око на опциите на KPDF и Adbe Reader, но не видях нещо което да ми върши работа.
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: Двустранен печат на "едностранен" PDF
« Отговор #1 -: Nov 01, 2008, 18:19 »
Не знам дали има стандартни опции за това, но е много лесно да си го оправиш ръчно. Разгледай опциите на pstops.
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

BRM

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Re: Двустранен печат на "едностранен" PDF
« Отговор #2 -: Nov 01, 2008, 19:03 »
Здравейте!
Има стандартен филтър, който трябва да се инсталира. С него се печатат по 2 стр. от страна на стандартен лист А4, т.е. форматът, които се получава е А5. Филтърът мисля се казваше duplex. Има възможност и от конзола да се направят настройки, но аз лично предпочитам Х-среда.
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Двустранен печат на "едностранен" PDF
« Отговор #3 -: Nov 01, 2008, 19:30 »
Отскоро съм горд собственик на HP Color LaserJet 2605. Та той попринцип поддържал duplex, но трябвало да му се добави Tray 3, което не знам какво точно означава ??? и нямам време да се занимавам с това сега.
tray3 е допълнителна тава на принтера в която (явно) има обръщач на хартията. Ако имаш проблеми с разместването на страници (заради отстъп) ще ги имаш и при този обръщач. Единственото решение за което се сещам е преформатиране на ПДФ документа. т.е. четни имат отстъп отдясно, нечетни отляво
Активен

0x2B|~0x2B

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Двустранен печат на "едностранен" PDF
« Отговор #4 -: Nov 01, 2008, 19:32 »
Здравейте!
Има стандартен филтър, който трябва да се инсталира. С него се печатат по 2 стр. от страна на стандартен лист А4, т.е. форматът, които се получава е А5. Филтърът мисля се казваше duplex. Има възможност и от конзола да се направят настройки, но аз лично предпочитам Х-среда.
Проблема тук е да се направи двустранен печат, а не събиране на две страници върху един лист!
Активен

0x2B|~0x2B

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Двустранен печат на "едностранен" PDF
« Отговор #5 -: Nov 03, 2008, 12:40 »
Надявах се да мина без редактиране, а да има някаква врътка в опциите при печат, но явно няма как. Ще хвърля едно око на pstops и подобни, и ще видя какво ще стане.
Благодаря за отговорите [_]3
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Двустранен печат на "едностранен" PDF
« Отговор #6 -: Nov 04, 2008, 01:07 »
търси collate опцията
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

paucku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 638
  • Distribution: Kubuntu LTS (отскоро е - тествам я в момента)
  • Window Manager: KDE
  • Райчо Николов
    • Профил
    • WWW
Re: Двустранен печат на "едностранен" PDF
« Отговор #7 -: Nov 04, 2008, 15:08 »
Няма ли да стане, ако само смениш margins на принтера в "printer properties"? Правиш това само за четните, а за четните не го променяш.
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Двустранен печат на "едностранен" PDF
« Отговор #8 -: Nov 04, 2008, 17:00 »
Няма ли да стане, ако само смениш margins на принтера в "printer properties"? Правиш това само за четните, а за четните не го променяш.
СПоред мен това само ще смачка страницата, защото ще се опита да попъни достъпната страница
Активен

0x2B|~0x2B

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: Двустранен печат на "едностранен" PDF
« Отговор #9 -: Nov 04, 2008, 18:14 »
Абе уж сте Юникс потребители дето се подиграват как Windows юзърите знаели само да цъкат с мишката, а ви е страх един pstops да използвате :) Елементарно е, и примерчета има в man страницата...
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
"Grub" sled preinstalacia na Windows
Настройка на програми
merman 1 4163 Последна публикация May 25, 2003, 11:27
от wandererbg
HDD ext3 recover, "Stellar Phoenix Linux" ??
Настройка на хардуер
help40 3 6309 Последна публикация Sep 20, 2012, 21:51
от Acho
"paskal case" / "camel case"
Общ форум
Apache 3 7470 Последна публикация Aug 11, 2006, 10:01
от ivak
Проблем с "struct cdev" и "struct semaphore"
Общ форум
halturata 22 12782 Последна публикация Aug 14, 2007, 17:31
от tarator
Проблем с "reboot", "halt" и т.н.
Настройка на програми
turboshark 5 7225 Последна публикация Sep 22, 2007, 00:13
от turboshark