Автор Тема: Файлов сървър и права на файловете и папките!  (Прочетена 1762 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Имам Убунту и съм споделел една папка, но файловете които са копирани в нея от други машини в мрежата, аз ги виждам с катинарче и с ограничени права, а в същото време, от друга мрежова машина, за същите тези файлове - няма ограничеия!
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Имам Убунту и съм споделел една папка, но файловете които са копирани в нея от други машини в мрежата, аз ги виждам с катинарче и с ограничени права, а в същото време, от друга мрежова машина, за същите тези файлове - няма ограничеия!
Виж кой държи собствеността върху папката и какви права има.Това може да го направиш като изпишеш в конзолата тази команда:
Код
GeSHi (Bash):
  1. ls -l / пътя до въпросната папка
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Имам Убунту и съм споделел една папка, но файловете които са копирани в нея от други машини в мрежата, аз ги виждам с катинарче и с ограничени права, а в същото време, от друга мрежова машина, за същите тези файлове - няма ограничеия!
Споделени как? NFS, samba, AFS, WebDAV, ftp?
Активен

0x2B|~0x2B

danaildr

  • Гост
Аз имах подобен проблем със самба. За да можеш да достъпваш файловете които са в папка споделена чрез самба, твоя юзет трябва да е в група smb. В противен случай, можеш да ги достъпваш единствено от мрежата, т.е. от локалната си машина да намериш споделената папка в мрежата. Но по-лесно ще е да добавиш юзера в група smb. Това е ако говориш за споделяне със самба.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Забравих да спомена, че със Самба е споделянето.

@danaildr, точно за това става въпрос. От къде се добавя в тази група? В юзерскити настройки и групи нямам smb група. Имам smbashare и съм си добавен там!
Активен

danaildr

  • Гост
Хм.
Я дай изхода на командата която ти е дал backinblack
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Хм.
Я дай изхода на командата която ти е дал backinblack

Нов съм в Линукс и не ползвам терминала, освен когато правя нещо за което има инстукции с командите! Мъча се по уиндоуски през менютата и програмите!
Активен

danaildr

  • Гост
Всъщност имах предвид командата която е дал radoshow

ls -l / пътя до въпросната папка

Терминала няма да те охапе спокойно, ползвай смело.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Всъщност имах предвид командата която е дал radoshow

ls -l / пътя до въпросната папка

Терминала няма да те охапе спокойно, ползвай смело.

общо 4
-rwxr--r-- 1 nobody nogroup 11 2011-05-02 14:33 нов файл

Ама аз като дам десен бутон на мишката върху папката и свойства, на права си ми пише nobody и nogruop!
Активен

tux_1989

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 76
  • Distribution: slackware 13
  • Window Manager: fluxbox
    • Профил
usermod -a -G smb "твоя юзер" <<< без кавите
и тя таз директория е read-only
другия вариат е chown -R
« Последна редакция: May 06, 2011, 16:44 от tux_1989 »
Активен

Once you get Slack you'll never get back