Автор Тема: Споделяне на интернет? 2 ISP къв 1 рутер  (Прочетена 1468 пъти)

noxy

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Имам wifi мрежа от която ползвам нет, както и интернет по LAN кабела и искам да споделя интернета към рутер, така че, когато няма нет по кабела да се споделя интернета от wifi-to. За целта имам 2 lan карти и една wifi. Ползвам Ubuntu server 11.4 с графична среда Gnome 2

Благодаря
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Споделяне на интернет? 2 ISP къв 1 рутер
« Отговор #1 -: Jul 13, 2011, 22:33 »
Искаш когато ти прекъснат нета по единия кабел/тарифен план, да прехвърлиш другия към компютрите в мрежата!?
Ще стане, но май ще трябва да зададеш статични ип-та на компютрите в мрежата и когато искаш да прехвърляш нет от компа към другите, тогава рутера ще ти работи само като суич, но ще трябва да променяш на всичките гетауеи и днс настройките!
На картата от която ще ти влиза нета ще трябва да и дадеш шеринг, нейното ип за гетауей, а днс-то  за днс на втората, а на другите ип-то на тази карта за гетауей и същия днс!

Точно такава мрежа съм правил и ползвал преди време, но от уиндоус компютри! В линукса съм още новак!
Активен

noxy

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Споделяне на интернет? 2 ISP къв 1 рутер
« Отговор #2 -: Jul 13, 2011, 22:37 »
Накратко:никъде не съм споменал компютри. Написъл сам много точно какво се опитвам да направя!
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Споделяне на интернет? 2 ISP къв 1 рутер
« Отговор #3 -: Jul 13, 2011, 23:14 »
Единствено мога да помогна в търсенето ти.Искаш да постигнеш failover (така се казва когато имаш 2 доставчика и единият ти е резервен) Би трябвало да потърсиш в гугъл "2 isp failover ubuntu" дано излезе нещо интересно. Като цяло дали единият ти доставчик е wi-fi или друг няма голямо значение ( описват се мрежи или адреси или имена на интерфейси), принципно са няколко команди за да стане това, но ... нямам време да търся.
Дано съм бил от полза.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Споделяне на интернет? 2 ISP къв 1 рутер
« Отговор #4 -: Jul 14, 2011, 07:14 »
pfsense, mikrotik - това огледай - и двете са качествени решения. слагаш ги в една виртуалка и забравяш за проблеми от този характер.
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Споделяне на интернет? 2 ISP къв 1 рутер
« Отговор #5 -: Jul 14, 2011, 11:23 »
Според мен най удачният вариант е да се направи един load balancing хем ще си осигуриш failover хем ако точиш от тракери ще се обединява скоростта ...  pfsense е добър избор за целта.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

noxy

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Споделяне на интернет? 2 ISP къв 1 рутер
« Отговор #6 -: Jul 14, 2011, 17:29 »

Цитат
Според мен най удачният вариант е да се направи един load balancing хем ще си осигуриш failover хем ако точиш от тракери ще се обединява скоростта ...  pfsense е добър избор за целта.
Бихте ли ми дали малко напътствия как  направя това с pfsense :)
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Споделяне на интернет? 2 ISP къв 1 рутер
« Отговор #7 -: Jul 15, 2011, 08:30 »
pfsense е bsd  дистрибуция и като такава има много добро ръководство. Мисля, че филмчета ще намериш поне в YOUTUBE.
Активен