Автор Тема: Проблем при инсталиране на Ubuntu 11.10  (Прочетена 1496 пъти)

milen8204

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Здравейте,
Ъпдейтнах си Ubuntу-то до 11.10 и сега си набих кушия. Не тръгва да му се невидии и гадта, тръгва да зарежда и ми съобщава, че е възникнала сериозна грешка при моунтването на /home/millen (/home ми е на отделен партишън, направих го така след като прочетох урока на Deutschi) и сега гадината ми дава три варианта да натисна I за игнориране на проблема, да натисна S за пропускане на проблема и да натисна M за ръчно маунтване. При натискане на I и S , зареждането тотално спича и забива и нищо не става. При натискане на М ми се зарежда конзола, в която пробвах да ръчно да моунтна дяла, като написах: mount -t reiserfs /dev/sda6 /home/millen, след което се моунтва папката ми и файловете са ми ок. След рестарт на машината се получава все едно, че не съм маунтвал нищо, пак ми дава "сериозната грешка". Все пак след ръчно моунтване и написане в конзолата reboot успях да достигна до едно меню, в което ми дава няколко опции между, които е и "Previos Linux versions", след като я избрах, о чудо! тръгна Ubuntu 11.10 с тъпото Unity. След моунтване на /home папката, поредица от настройки и инсталиране на gnome-shell и задаване в стартиращите програми на compiz и т. н. т. подкарах някаква позната, приемлива за ползване версия на Ubuntu 11.10 приличаща на Classic.
Въпроса ми е как да си настроя лаптопа да тръгва на нея, защото след рестарт ми зарежда версията описана в началото със трите опции (I, S и M). За всеки случай ще постна и съдържанието на fstab файла.

Код:
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid -o value -s UUID' to print the universally unique identifier
# for a device; this may be used with UUID= as a more robust way to name
# devices that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=b1202be3-6a1a-4700-8af3-d84f0944fc46 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=21e1d43f-4714-4e36-807d-90b0f0c597d0 none            swap    sw              0       0

UUID=71ec6a02-10f0-4ee7-85bd-dea3aa9fbb2d /home/millen reiserfs defaults,user_xattr 0 2
Активен

and1soma

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 138
  • Distribution: Debian based
  • Window Manager: GTK+ / Qt
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем при инсталиране на Ubuntu 11.10
« Отговор #1 -: Nov 08, 2011, 23:56 »
И на мен ми се беше случило това.. ;D
Решението беше, че преинсталирах и проблема с монтирането на /home беше заличен. :)
А пък, аз отдавна се отказах от този метод, в момента съм си разделил 80 GB-вия диск на три части - 18 GB в EXT4 за / , 2 GB за SWAP и 60 GB в FAT32 без изобщо да го монтирам, където и да е.
Резултата е следния -





спрях да използвам метода /home, защото в нея се запаметяват системни файлове и настройки на конкретната работна среда и например, ако искаш да минеш на друга, работите се омазват.. поне на мен не ми е приятно. Затова си разделих диска по този начин и ако ми трябва историята на Skype, Firefox настройките на VLC, Thunderbird просто си запазвам системните им папки върху 60 GB-вия дял и после всичко си е по старо му. :) Отделно, че Firefox разполага с функцията Sync, която ти запаметява бисквитките, историята, паролите, настройките в интернет облак и където и да отидеш можеш да си влезеш в Sync профила и да ги използваш.. :)
Така че, можеш да размислиш за това да зарежеш /home метода. :)
« Последна редакция: Nov 09, 2011, 14:27 от and1soma »
Активен

"Нищо не е по-далеч от истината."

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Проблем при инсталиране на Ubuntu 11.10
« Отговор #2 -: Nov 09, 2011, 11:04 »
Има един файл който се намира в /etc и се казва fstab, погледни го. В него са описани всички дялове, които се монтират при зареждане, там трябва да е описан и /home дяла, вероятно с някакво разминаване (знам, че преди е работило, но може новото ядро да не харесва някоя опция или да вижда различно id, като влезеш в конзолата с команда
 
Код:
sudo blkid
ще видиш ИД-тата на дяловете както са разпознати към момента. След корекции в /etc/fstab можеш да изпълниш
Код:
sudo mount -a
тази команда изпълнява файла и монтира всичко което е в него (както се случва при зареждане), ако след редакции не ти даде грешки, значи вероятно си успял да го направиш както трябва. За всеки случай, изпълни и
Код:
dmesg
в последните редове, ще ти бъдат евентуалните грешки при монтиране, които биха ти дали идея какъв точно е проблема. В конзолата със задържане на шифта и бутони pg up/gp down можеш да местиш съобщенията нагоре/надоло.
Успех!

Edit: Хаха, колко съм зле  ;D
« Последна редакция: Nov 09, 2011, 12:07 от tolostoi »
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Проблем при инсталиране на Ubuntu 11.10
« Отговор #3 -: Nov 09, 2011, 11:35 »
Има един файл който се намира в /etc и се казва fstab, погледни го.
...
Показал е съдържанието на fstab файла в края на поста.
В темата му в ubuntuusers-bg radoshow също му каза да провери UUID на дяла, но все още няма реакция.

Не знам какви уроци е следвал за отделяне на home в отделен дял, но аз не мога да разбера защо е монтирал дял /dev/sda6 в /home/millen, вместо в /home. А като чета какво е правил след това, за да оправи нещата, си мисля, че е забъркал още по-голяма каша.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем при инсталиране на Ubuntu 11.10
« Отговор #4 -: Nov 09, 2011, 11:55 »
//off

Така ли правят тез юнаци ? В 5 форума питат, и пак недоразбрали. Че и няма никаква реакция ? Да каже (ДА - оправих го, или НЕ- не става нищо). Лоша работа.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Проблем при инсталиране на Ubuntu 11.10
« Отговор #5 -: Nov 09, 2011, 12:14 »
//off

Така ли правят тез юнаци ? В 5 форума питат, и пак недоразбрали. Че и няма никаква реакция ? Да каже (ДА - оправих го, или НЕ- не става нищо). Лоша работа.
Не, той отговори в темата, но не провери и не показа какъв UUID има в момента дял /dev/sda6. А е написано това - "Първо виж кой е UUID на /dev/sda6.Това става с тази команда: ...".
А иначе може да пуска теми където си поиска, но ефектът няма да е голям, ако не чете внимателно това, което му пишат.

Edit: Освен раличен UUID, причина за проблема може да е и използваната в fstab опция user_xattr при монтиране на reiserfs. Доколкото успях да намеря информация, ядрото трябва да е комилирано с "CONFIG_REISERFS_FS_XATTR=y", а дали е така в Ubuntu 11.10, не е ясно.
Затова, ако UUID на дяла е същия (71ec6a02-10f0-4ee7-85bd-dea3aa9fbb2d), може да опита с премахване на опция user_xattr от fstab.
« Последна редакция: Nov 09, 2011, 12:46 от trosho »
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Проблем при инсталиране на Ubuntu 11.10
« Отговор #6 -: Nov 09, 2011, 13:28 »
Код:
uname -a
Linux nb5nc6400ub 3.0.0-12-generic #20-Ubuntu SMP Fri Oct 7 14:50:42 UTC 2011 i686 i686 i386 GNU/Linux
tolostoi@nb5nc6400ub:~$ cat /boot/config-3.0.0-12-generic | grep "CONFIG_REISERFS_FS_XATTR"
CONFIG_REISERFS_FS_XATTR=y
Има я опцията, но това, което си забелязал за точка на монтиране е грешно 100%, ето стандартен fstab
Код:
cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid -o value -s UUID' to print the universally unique identifier
# for a device; this may be used with UUID= as a more robust way to name
# devices that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
# / was on /dev/sda6 during installation
UUID=bc511e05-4daa-4982-90ab-cd2fb572a4da /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /boot was on /dev/sda3 during installation
UUID=b3bea2e6-fa5b-4585-a8b0-102397aa78ca /boot           ext3    defaults        0       2
# /home was on /dev/sda7 during installation
UUID=1398e887-c61a-4211-947a-727035a2221c /home           ext4    defaults        0       2
# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=14cb7a0c-7f5e-4601-a63e-bcafa7101127 none            swap    sw              0       0
ако се съмнява в опциите за монтиране, нека остави defaults, няма да сгреши.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

milen8204

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: Проблем при инсталиране на Ubuntu 11.10
« Отговор #7 -: Nov 09, 2011, 19:26 »
Здравейте, искам най-смирено да кажа на Acho, че не съм поствал в 5 форума, а просто споделих проблема и в по-голям форум от ubuntuusers-bg, с надежда повече хора да го прегледат и да помогнат, явно съм се объркал.
А иначе, ако оставя в съдържанието на файла fstab точката /home, при зареждане и избиране на потребител millen и въвеждане на парола,  не се зарежда системата, а ме връща към ново въвеждане на парола.
Ако някой може да помогне ще му бъда благодарен.
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Проблем при инсталиране на Ubuntu 11.10
« Отговор #8 -: Nov 09, 2011, 19:54 »
Дай изхода от:
sudo blkid , sudo fdisk -l , ls -l /home
Имам съмнения, че нещо куца на правата на папката на потребителя ти.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

milen8204

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: Проблем при инсталиране на Ubuntu 11.10
« Отговор #9 -: Nov 10, 2011, 20:31 »
Благодаря на всички взели отношение по темата, но преинсталирах компютъра и всичко се оправи :D
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
apt-get на Ubuntu?
Настройка на програми
Lamer 8 7701 Последна публикация May 29, 2009, 22:35
от go_fire
Раздавам Дискове на UBUNTU
Живота, вселената и някакви други глупости
IvanST 31 12008 Последна публикация Jan 25, 2005, 16:16
от Joro
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 7474 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 21056 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 7867 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu