Автор Тема: Възстановяване на данни от умиращ твърд диск  (Прочетена 21984 пъти)

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Имам един умиращ диск от който искам да се опитам да измъкна едни данни.

Опитах се да го достъпя през сергей стрелец но не се получи, опитах и през хиренс също, но той пък зареди и се записа с някакви грешки и там греда също

Пробвах да го закача като втори към работещ компютър с Windows 7 но в този случай преди да зареди операционната система се включва проверка и поправка с chkdsk която продължи няколко поредни денонощия и нямаше никакви изгледи да приключи скоро, накрая се отказах да чакам и го спрях

Искам да помоля за помощ да достъпя и си изкопирам важни данни от този умиращ диск.Свалих и записах живо Убунту 22.0 и то видя диска но не виждам програма или файлов мениджър с която мога да видя съдържанието му и съответно да го изкопирам на друго място. Има ли живи дистрибуции които в тях имат програми за възстановяване на данни и ако да как се казват?

Ако няма кое дистро да си инсталирам и как да процедирам за да си изкопирам данните които ми трябват?

Не искам да се занимавам с фирми за възстановяване на данни, дефакто от този диск ми трябват няколко документа и снимки и програми.

[img width=800 [/img]
« Последна редакция: Jun 15, 2022, 18:41 от spunki »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Това е дистрибуцията
https://www.system-rescue.org/

Това е програмата (има я в дистрибуцията)
https://www.gnu.org/software/ddrescue/

Ето упътване за ползване
https://www.gnu.org/software/ddrescue/manual/ddrescue_manual.html

В някакъв момент може да пробваш да демонтираш платката му. Има едни островчета, които контактуват с едни пъпки на диска. Та тези островчета с една хартия ги потъркай, за да свалиш окиса и го сглоби. Може и да има някакъв положителен ефект.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
сваляш диска като имидж някъде с ddrescue

работиш с архива:
# mkdir ./recovered
# photorec /d ./recovered disk.img

Testdisk е другата програма
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
През gnome-disk-utility се вижда само един 70 Гб дял с файлова система на него (което не е добре ако ще се търсят данни от целия диск). Убунту си има файлов мениджър... който не е бил открит. През него ще може да се пипа само по въпросните 70 Гб.  Та, от мен толкова.
Активен

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Огромни благодарности на всички опитващи се да ми помогнат да се справя сам.

Може би пропуснах да отбележа че почти никога до сега не съм използвал Линукс и това ми един от първите сблъсъци с него (като не броим няколкото изпробвания на живи дистрибуции) и за него не знам изобщо нищо, нито как се работи с него нито нищо >:(

Именно заради това искам да помоля ако не прозвучи нахално, за подробни инструкции какво и къде трябва да въвеждам, мисля че като за начало няма да е лошо да направим копие на диска, или поне на отделни партишъни на които съм го разделил, и след това както казахте да се зареди копието и от него да се пробва нещо да се извади

Значи свалих и записах SystemRescue 9.03 (86-64) и го заредих на отделна машина, като свързах към нея проблемния диск, и още един диск на който да се направи резервно копие на повредения.

И след като зареди ми се появи този екран[/img] на който не ми е ясно изобщо какво трябва да напиша?
« Последна редакция: Jun 15, 2022, 18:55 от spunki »
Активен

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Стигнах до тук

и някъде бъркам явно, и се опитвам да достъпя първия диск sda ST3320413AS който е проблемния, бихте ли ми обяснили къде по-точно бъркам при изписването и въвеждането на тази команда

ntfs-3g -o ro /dev/sda1 /mnt/windows

Изпълнявам всички стъпки от тук https://www.system-rescue.org/manual/Backup_data_from_an_unbootable_windows_computer/


На снимката която съм постнал се вижда как съм я изписал въпросната команда
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Между ro и /dev има шпация.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
А освен пропуснатия интервал също тaка трябва и да създадеш директорията където искаш да го монтираш (само за четене) - w сл. /mnt/windows или не съществува или нямаш права върху нея

...то там си пише в грешката ама кой да чете '/mnt/windows': No such file or directory

пробвай да я създадеш (преди опита за монтиране) със следната команда
Код
GeSHi (Bash):
  1. mkdir -p /mnt/windows

П.П. В бързината и аз съм пропуснал нещо - не можеш да монтираш целия диск /dev/sda - погледни си пак в упъптването (което си дал) където в стъпка 2 се монтира един дял само - избери си там sda1 sda2 или който ти трябва.

Ако положението вече е много зле и даже не монтира - тогава вече с ddrescue и  копиране на целия диск (както е предложил колегата)
« Последна редакция: Jun 16, 2022, 02:05 от remotexx »
Активен

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Явно тази материя не е за мен, до 3 часа през ноща се мъчих да направя резервно копие на поне един дял и все не мога да се справя,нито мога да го моунтна нито нищо. Това с команди в терминал не е за мен просто - безсилен съм там да се справя сам

Ако някой иска да ми помогне дистанционно за няколко часа срещу заплащане от мен чрез какъвто метод или програма реши - може да ми се обади 0897242822 Иван, вайбър на същия имам, skype: cascadiora_32 pranjev, skype 2: ivanpz6927  или на лично

Поздрави
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Е с некав Акронис не си ли бачкал ? Там поне е супер лесно правенето на бакъп на даден дял. И вече като си го имаш бакъпнатия файл, от него после може да си извадиш само които файлове са нужни. Стига да са четими и Акрониса да е успял да ги прочете правилно, и да запише бакъпа на друг здрав диск.

Зарежда се от BootCD или DVD, и си работиш с мишката в графика. Няма ги тия гадните команди в терминал, дето толкова много плашат народа.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Е с некав Акронис не си ли бачкал ? Там поне е супер лесно правенето на бакъп на даден дял. И вече като си го имаш бакъпнатия файл, от него после може да си извадиш само които файлове са нужни. Стига да са четими и Акрониса да е успял да ги прочете правилно, и да запише бакъпа на друг здрав диск.

Зарежда се от BootCD или DVD, и си работиш с мишката в графика. Няма ги тия гадните команди в терминал, дето толкова много плашат народа.
Ще го пробвам и него но не съм сигурен дали изобщо ще го види диска програмата, както казах диска се вижда доста трудно, под Windows почти не се вижда, Линукс винаги го вижда
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3087
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Линукса как го "вижда", някое лайв сиди ли си зареждал, колега?

П.П. Сега прочетох, зареждал си Убунту. Това убунту си има графични инструменти. Там би трябвало да има gparted - една графична програмка, за харда.
Зареждаш убунту-то, правиш в хоум директорията (да речем, би трябвало да е /home/live ) през графиката една директория /home/live/rescue и после стартираш gparted -графично е, избираш си там дяла (например /dev/sda2 ) и го маунтваш в /home/live/rescue чрез gparted менютата, всичко си е графика. И като го монтираш, вече трябва да го виждаш в /home/live/rescue и там да му направиш копие/имидж и т.н. Ако не се монтира, значи нещата са мега зле..

П.П.П. Сега чета, че в Убунту го нямало по подразбиране, вярно, че малко старо инфо чета..

ето ти линк, за тая програма:

https://linuxhint.com/gparted_ubuntu/
Теб те касае само тази част, в която ти показва какво се вижда, не да триеш дялове, или да форматираш. Има си опцийки само да монтираш избрания дял някъде.

Успех!

П.П.П.П. Ако греша нещо, разбиращите дебиански дистрибуции да ме поправят.
« Последна редакция: Jun 16, 2022, 16:00 от Nik123 »
Активен

spunki

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
    • Профил
Да, лайв сиди съм зареждал и с него го вижда, gparted го видях но колкото и да се мъчих с него не успях да направя нищо.

Няма ли Линукс дистрибуция в която терминала и командния ред са премахнати и заменени с графични програми, които като ги използваш ясно разбираш какво в момента правиш? Ако няма толкова ли е трудно да се създаде една таква дистрибуция? Защо изобщо трябва да се използва терминал и да се пишат команди за да се използват дадени инструменти, програми и опции - за да се затрудняват начинаещите потребители на Линукс сигурно? Няма да преувелича като кажа че снощи над 40 минути съм си играл да разбера в командата ntfs-3g -o ro /dev/sda1 /mnt/windows символите след ntfs-3g-са числото 0 или буквата О тъй като ми излизаха грешки No such file or directory, Bad Command или нещо подобно, неправилно въведени команди, и като прибавим и това че ръководството е изключително кратко и за всяко действие които искаш да направиш ти трябва команда и не я знаеш коя е тя, а дори и да знаеш се чудиш 1 час дали символите в нея са числа или букви, и ще е цяло чудо ако я напишеш правилно - и лудницата е пълна...
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Има живи графични Линукси колкото си искаш разбира се (на един Гугъл разстояние)- например: Knoppix, Убунту, Дебиан
виждам имаш:
sda1, 2, 3, 5 - Seagate disk
sdb1 - Toshiba disk
Кой точно е твоя приятел за възстановяване и кой ще ти е работния диск/партишън?
А и като ти е "лесно" под Уиндоус - що не възстановяваш под него.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3087
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Да, лайв сиди съм зареждал и с него го вижда, gparted го видях но колкото и да се мъчих с него не успях да направя нищо.

...

Колега, с gparted няма какво да пишеш в терминал.. правиш си една директория, в която ще монтираш съответния дял и ползваш gparted, всичко му е графично.

Ето ти едно ръководство за тая програма (понеже пишеш, че с нея си имал затруднения):

https://gparted.org/display-doc.php%3Fname%3Dhelp-manual

Аз поне не знам по-приятна програма за форматиране, преоразмеряване, монтиране и т.н. на дялове от харда.
« Последна редакция: Jun 16, 2022, 18:28 от Nik123 »
Активен