Автор Тема: ГНУ/Линукс фестивал в Пазарджик  (Прочетена 15362 пъти)

danaildr

  • Гост
Здравейте, мисля че е време да се организира такъв фест и в Пазарджик.
Обръщам се към вас драги съфорумци, защото намирането на лектори е най-трудната към момента задача. Очаквам с нетърпение желаещите да помогнат за разпространяването на ГНУ и Линукс сред бизнеса и младите в Пазарджик.
За сега дата не е определена но най-вероятно ще е някъде около края на септември и началото на октомври.
Надявам се да се намерят по-компетентни от мен лектори, защото сам човек трудно би заинтригувал обикновените хора.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: ГНУ/Линукс фестивал в Пазарджик
« Отговор #1 -: Jun 15, 2010, 13:56 »
Разкажи имаш ли идеи и визии за теми на лекциите, казваш за бизнеса и младите, т.е. търсите нещо ориентирано към домашни и офис потребители ли?
Намирането на лектори е трудна задача, но намирането на зала обикновено е най-трудната, поне всички познати, които се занимават с такива неща така твърдят :)
Имате ли нужната финансова и техническа подкрепа също така?
Активен

danaildr

  • Гост
Re: ГНУ/Линукс фестивал в Пазарджик
« Отговор #2 -: Jun 15, 2010, 14:14 »
Залата е най-лесното :) има прекрасна зала която само срещу 20 лв на час е на разположение :)
Идеята е да се покаже на Бизнеса в Пазарджик а също и на учениците и учителите че Компютър не е равно на Уиндоус. Да се разясни идеологията на ГНУ, да се покажат предимствата на софтуера с отворен код пред затворения собственически софтуер. Т.е. по-скоро да се наблегне на идеологията, а след това да се покажат и конкретни примери.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: ГНУ/Линукс фестивал в Пазарджик
« Отговор #3 -: Jun 15, 2010, 17:05 »
Най-добре ще е хората, които имат опит, да кажат кое от представените неща е направило най-силно впечатление на публиката и какви хора са присъствали. Аз си мисля, че на публиката ще и е интересно ако се направи едно демо например с Fedora Live CD на компютър без твърд диск,  но със СД и мрежа. После може да се закачи твърдия му диск и да се покажат инсталирани полезни програми. Но всичко зависи от водещия демонстрацията - от познанията му и от сладкодумието му. Може да са двама :) - един сладкодумен и неспирно говорещ и друг с опит, който да цъка на компютъра и предварително да се уговорят какво ще показват.
После, важно е какво ще показват. Може да направим списък с номинации, от който да се избере. Аз номинирам Sweethome3d и Blender :) , като не трябва да се влиза в подробности - въпросите накрая :). Идеологията на ГНУ според мен трябва да се остави за накрая, преди въпросите.
Мисля си обаче, че най-големият проблем ще е осигуряването на публика :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

danaildr

  • Гост
Re: ГНУ/Линукс фестивал в Пазарджик
« Отговор #4 -: Jun 15, 2010, 22:06 »
Най-добре ще е хората, които имат опит, да кажат кое от представените неща е направило най-силно впечатление на публиката и какви хора са присъствали. Аз си мисля, че на публиката ще и е интересно ако се направи едно демо например с Fedora Live CD на компютър без твърд диск,  но със СД и мрежа. После може да се закачи твърдия му диск и да се покажат инсталирани полезни програми. Но всичко зависи от водещия демонстрацията - от познанията му и от сладкодумието му. Може да са двама :) - един сладкодумен и неспирно говорещ и друг с опит, който да цъка на компютъра и предварително да се уговорят какво ще показват.
После, важно е какво ще показват. Може да направим списък с номинации, от който да се избере. Аз номинирам Sweethome3d и Blender :) , като не трябва да се влиза в подробности - въпросите накрая :). Идеологията на ГНУ според мен трябва да се остави за накрая, преди въпросите.
Мисля си обаче, че най-големият проблем ще е осигуряването на публика :)
Би ли водил една такава лекция?
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: ГНУ/Линукс фестивал в Пазарджик
« Отговор #5 -: Jun 15, 2010, 22:31 »
Цецко ще идва ли  ::) ::) ::) ::)
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

danaildr

  • Гост
Re: ГНУ/Линукс фестивал в Пазарджик
« Отговор #6 -: Jun 15, 2010, 22:35 »
Цецко ще идва ли  ::) ::) ::) ::)
Не го познавам :) , а и никой още не е изявил желание.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: ГНУ/Линукс фестивал в Пазарджик
« Отговор #7 -: Jun 15, 2010, 23:04 »
Би ли водил една такава лекция?
Не ми стиска, макар че ми се иска :) Но и нямам необходимата подготовка.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: ГНУ/Линукс фестивал в Пазарджик
« Отговор #8 -: Jun 15, 2010, 23:12 »
Не мога да кажа от сега, но аз бих дошъл, ако феста е за 1 ден. Има само 1 проблем: Кой ще ми затрови устата след като почна да говоря?  ;D  ;D  ;D
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: ГНУ/Линукс фестивал в Пазарджик
« Отговор #9 -: Jun 15, 2010, 23:25 »
Не мога да кажа от сега, но аз бих дошъл, ако феста е за 1 ден. Има само 1 проблем: Кой ще ми затрови устата след като почна да говоря?  ;D  ;D  ;D
Една порция с пилешки сърчица (или дробчета)? >:D >:D >:D
Активен

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: ГНУ/Линукс фестивал в Пазарджик
« Отговор #10 -: Jun 15, 2010, 23:32 »
Добре де, щом напипам храна, млъквам :)  ;D
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

danaildr

  • Гост
Re: ГНУ/Линукс фестивал в Пазарджик
« Отговор #11 -: Jun 16, 2010, 00:09 »
Не мога да кажа от сега, но аз бих дошъл, ако феста е за 1 ден. Има само 1 проблем: Кой ще ми затрови устата след като почна да говоря?  ;D  ;D  ;D

Ще се радвам да се наложи да ти затварям устата с пилешки дробчета (аз лично предпочитам пилешки трътки или висменка). До края на седмицата трябва да говоря с един местен бизнесмен за подкрепа на начинанието и с един от моите учители в Линукса ;). Тогава ще имам и повече яснота за мащаба на събитието.
П.П.: Първоначално се плашех да започна , но сега нещата като чели се вършат сами.
Активен

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: ГНУ/Линукс фестивал в Пазарджик
« Отговор #12 -: Jun 16, 2010, 09:39 »
хайде едно турне да направите , аз ще ви чакам в Стара Загора  ;D

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: ГНУ/Линукс фестивал в Пазарджик
« Отговор #13 -: Jun 16, 2010, 11:43 »
хайде едно турне да направите , аз ще ви чакам в Стара Загора  ;D
В Стара Загора допреди 2 или 3 години всеки юни (в продължение на повече от 10 години) имаше среща на LUG-BG. На практика това е било едно от най-старите сборища на линуксаджии. Ама в последно време не върви работата, май и залата, която са ползвали, вече я няма. Ако искаш да има такова събитие в Стара Загора, свържи се с тамошните хора и вижте ккаво ще измислите :) Само недей да чакаш наготово някой да ти организира фест и ти да идеш да седнеш и да кръстосаш крака ;)

danaildr и останалите, аз викам първо да измислим хубава стратегия какви неща би било добре да се покажат, за да се хване окото на хората. По мое мнение например, и 5 часа да обясняваме и да правим есета на тема защо е по-добре да се ползва свободен софтуер вместо собственически, няма да е достатъчно да се впечатлят толкова, че да се приберат опиянени и хипнотизирани и да променят целия си живот ;) Практическо показване на някои неща би било много по-полезно. Също така не е много добре и да засипем хората с много информация, по-добре по-малко, по-ограничена, но да я запомнят.
Активен

danaildr

  • Гост
Re: ГНУ/Линукс фестивал в Пазарджик
« Отговор #14 -: Jun 16, 2010, 14:10 »
bop_bop_mara : Ами понеже не съм правил такова нещо искам и вашата помощ :) .
Общо взето моята идея е нещо такова
ГНУ
1.Що е то ГНУ. Идеология на ГНУ
2.История на ГНУ
3.Важни проекти на ГНУ
4.GNU/GPL

Свободен софтуер и Софтуер с отворен код
1.Какво е Свободен Софтуер
2.Какво е Софтуер с отворен код
3.Разликата между тях

Линукс
1.История
2.Линукс и сървърите
3.Линукс и домашните компютри
4.Линукс и бизнеса

Бизнес
1.Можем ли да печелим от Линукс и ГНУ
2.Може ли ГНУ/Линукс да помогне на бизнеса
3.Заслужава ли си да се инвестира в ГНУ/Линукс

Образувание
1.Компютрите в училище
2.Компютър не е равно на Windows
3.Може ли ГНУ/Линукс да помогне на българския ученик? Как?
4.Учи свободно с Убунту (УСУ)


Представяне на популярни дистрибуции

Представяне на ГНУ програми полезни за бизнеса и училището

Обиколка на кръчмите в Пазарджик с цел лека почерпка със силноалкохолни напитки
Активен