Автор Тема: Защо повечето потребители работят на Windows  (Прочетена 60289 пъти)

vixon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 170
    • Профил
Докато всички дълбаят в миналото - няма да има бъдеще. За да стане по-привлекателен Linux трябва да има функционален приложен софтуер. Това търсят потребителите. За един обикновен човек трябва да има мултимедия, офис пакет, бизнес приложения и стабилна среда.

Когато всеки един Linux почитател разбере това и започне да предлага решения, тогава ще се увеличи процента на мераклиите. Вижте тази тема и помогнете на човека: http://www.microinvest.net/phpBB2/viewtopic.php?t=9298
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Тук не говорим толкова за приложния софтуер, а за елементарна хардуерна поддръжка от ядрото, като я няма - как се очаква да го ползвам ?!  ???
Активен

vixon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 170
    • Профил
Лично аз не смятам, че 100% поддръжка на хардуер в ядрото е единствения фактор. При мен няколко години видеоадаптора работеше като Generic VGA и не съм го усетил. Обаче когато един човек иска да си свърши работа с компютър, на него му трябва приложен софтуер.
Активен

vixon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 170
    • Профил
И специалист, който да му го настрои.
Аз лично смятам този проблем за по-сериозен.
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Абе да кажем, че настройката ни е най-малкия проблем, по-скоро самата липса на поддръжка, на хардуер е основният проблем... По логиката на линус, трябва да си купуваме хардуер, който е поне 1 година по-стар, за да имаме нормален съпорт... ::) Или да набиваме маса пари за 100% съвместим такъв от разни известни и не чак-топлкова производители... Да плащаме по още 50$+ за шипинг и т.н. ...
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
vyrgozunqk - тук май ти се губи главният герой. Поддръжката трябва да я осигурява производителят на хардуер, а не производителите на ОС (дано да не си мислиш че майкрософт правят драйверите за хардуера с обратен инженеринг)
Линус даже много добре се справя въпреки игнорирането от много производители
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ismailov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 465
  • Distribution: ubuntu,mint,xubuntu
  • Window Manager: Xfce,lxde,cinamon,Gnome
    • Профил
    • WWW
и аз за сега  нямам никакъв проблем с поддръжката на хардуер под линукс за момента съм сядро 3.2
и всичко си е ок 
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
#сори за оффтопика

Като стана дума за драйвери и поддръжката на хардуер под линукс се зачудих - някой чувал ли е за дивайс, който работи под линукс, а под уиндоус - не (да кажем липса на драйвер, както е случая на vyrgozunqk)?
И интересно как подхождат М$ в такива случаи ...
Активен

vixon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 170
    • Профил
Комерсиалните компании са заинтересувани да си продават продуктите. Като дойде клиент и като каже: "Това ще си го купя когато има такава функция и такава поддръжка", ние веднага го правим.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Цитат - "...Колко от тук пишещите изобщо не ползват Windows за каквото и да е . Имам предвид игри , мултимедия , проекти и т.н..."

Да допълня - и в работата си (в своята, а и с клиентите, които са си с Windows-и). И тази работа те храни (и теб и семейството ти).
Аз, приятелят ми... Майка ми в Бургас (работата ѝ не е свързана с компютри, така че само вкъщи).

Като софтуер имаме всичко, което ни трябва. Най-голям проблем срещнахме в Университета с курса по Бази от данни, където трябваше да ни учат на MSSQL - ние си карахме на Postgres и MySQL и успяхме да се справим.

Като ОС (в нашия случай в началото Убунту, после Дебиан, а за 1-2 курса в Университета, също така и на работата на приятеля ми, CentOS) също сме доволни. Не че винаги всичко е безотказно и безпроблемно, просто е на нивото, на което ни трябва и ни устройва. Няма идеални хора, няма софтуер без бъгове.

Между другото наскоро най-добрата ми приятелка започна нова работа в сферата на ИИ и там директно сложи на служебния лаптоп Убунту, без Уин. При това служебният лаптоп в момента ѝ е основният лаптоп, който ползва (личният е dual-boot, отново Уин се ползваше изключително рядко). Доколкото разбрах, доста от колегите ѝ на работа също пишат под Линукс, без да са някакви върли Линукс фанатици, но по свой избор и без да им се налага да ползват нещо различно.

И специалист, който да му го настрои.
Аз лично смятам този проблем за по-сериозен.
Това се налага на основна част от компютърните потребители по принцип. В различните ОС може да са различни настройки, но като цяло масовият потребител, който просто иска да потребява (без да осъзнава какво се случва в системата), не се справя сам с неща като разделяне на дялове, инсталация на ОС, издирване на програми и инсталация, оправяне на възникнали проблеми, четене на това какво пише в прозорчето с грешката.

На майка ми приятелките като ползват Уин, като че ли им е по-лесно - пак викат децата си за елементарни (за нас) неща като да си свалят файл през Скайп или да намерят къде се е свалил... Има хора, които просто имат други таланти, друг начин на работа на мозъка, те не могат да видят логиката в работата на компютъра, ОС и приложния софтуер. Те работят с компютъра на изуст, следват сляпо и без отклонение стъпките, които са им показали като правилни, но те и не могат да "усетят" какво друго биха могли да опитат. За тях винаги ще трябва някой "специалист", който да настройва системата и да помага при проблеми, без значение с каква степен на user-friendliness се води тя сред определени кръгове от познавачи.

Иначе, специалисти и пишман-специалисти за Уин верно има бая, бих казала за ужас на нищо неразбиращите жертви. Но за Линукс също има (пак, и пишман-специалисти, и специалисти). Без да правя реклама, бях приятно изненадана да видя в една от големите вериги магазини за техника сервизни услуги не само за Уин, но и за Линукс. При това цената на инсталацията на Линукс привидно е по-висока, но при Уин като добавим инсталация на драйвъри, офис-пакет, софтуер за кирилизация и други нужни програми (все неща, които в доста Линукс дистрибуции, вкл. и минималистични от вида на Слакс, идват по подразбиране) отива поне 2 пъти повече.

Все пак да отговоря и на въпроса в темата...
Цитат
Защо повечето потребители работят на  Windows
Изключвам тези, които са вързани към жизненоважни програми, разпространяващи се само за Уин, и тези, чийто хардуер е последно поколение мега-гига-дъра-бъра и Линукс разработчиците са в процес на писане на драйвъри (сами, на доброволни начала, без подкрепа от производителя). Една огромна част от останалите не знаят, че имат алтернатива, или са с насаден страх да опитват и научават нещо различно.

Да не пропускаме, разбира се, обичайните фанатици, които решават, че това, което те могат да ползват, е върхът и нищо друго не може да се мери с него. При тях има психологически момент - да отричат всичко различно е равносилно на това да поддържат високо самочувстиве и усещане за величие, превес над останалите. Да признаят, че нещо друго би могло да се мери с "тяхното" е все едно да признаят, че те не са центъра на света, да смачкат гордостта си и да наранят егото си. Подобни хора има във всеки един аспект на живота и, макар че осъзнаваме колко са смешни и нелепи, трябва да се опитваме да бъдем снизходителни към тях и да не ставаме и ние такива. ;)

ПС. Мисля, че това: http://www.linuxinsider.com/rsstory/74186.html може да ви е интересно :)
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Цитат на: shoshon в Днес в 19:23

    P.S. Кде са малко по различна работа - благодарение на това, че базираха средата си на комерсиален продукт.


Какъв комерсиален продукт  ??? Qt ли визираш, той е опън сорс и КДЕ го използват далеч преди Нокия да го купи, той все още не е комерсиален продукт - направи си справка.
GnomeShell -> http://live.gnome.org/GnomeShell/Extensions


Напротив - ти си направи справка! Qt E комерсиален продукт, аз съм му чел лиценза, защото съм писал проек на него! Няма да ти давам безсмислени линкове

+ това това дето си ми го дал е абсолютно безмислено и няма никаква връзка с въпроса ми. Толкова добре съм го изчел, че все едно аз съм го написал...

Не ме разбирайте погрешно... аз ползвам САМО Линукс. Но не трябва да си затваряме очите, че доста неща съкват яко!

ихааа, flame :D

хайде и аз да сипя малко масло в огъня ;)

Цитат
Windows-админам пора отвыкать от GUI
dl // 13.01.12 20:00

Не прошло и двадцати лет, как Microsoft решилась выпилить обязательный GUI из своей серверной системы: в готовящемся Windows Server 8 полная оболочка Server Graphical Shell будет отделена от Server Core, и ее включение предполагается опциональным. Кроме того, ожидается промежуточная оболочка, Minimal Server Interface, в которой не будет работы с Internet Explorer, десктопом, Windows Explorer, Metro-style приложениями (страшная потеря).

Администраторам и разработчикам рекомендовано ориентироваться на PowerShell и клиентские приложения.

Лет десять назад такое было бы просто прорывом.
Источник: Microsoft Server and Cloud Platform Blog

и за тези, които не знаят руски ;)

Цитат
In Windows Server 8, the recommended application model is to run on Server Core using PowerShell for local management tasks and then deliver a rich GUI administration tool capable of running remotely on a Windows client.

останалото -- на посочения адрес ;)

и не ме питайте каква е връзката с темата -- очевадна е :)
Активен

the lamer's team honourable member

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
В такива теми хората казват "на кой му дреме пък за тебе..."
Добре, че още никой не го е казал :D

Hurrr Durrrr :) ( Code related )

Код
GeSHi (Bash):
  1.  
  2.         _____
  3.     _-~~     ~~-_//
  4.   /~             ~\
  5.  |              _  |_
  6. |         _--~~~ )~~ )___
  7. \|        /   ___   _-~   ~-_
  8. \          _-~   ~-_         \
  9. |         /         \         |
  10. |        |           |     (O  |
  11. |      |             |        |
  12. |      |   O)        |       |
  13. /|      |           |       /
  14. / \ _--_ \         /-_   _-~)
  15.   /~    \ ~-_   _-~   ~~~__/
  16.  |   |\  ~-_ ~~~ _-~~---~  \
  17.  |   | |    ~--~~  / \      ~-_
  18.   |   \ |                      ~-_
  19.    \   ~-|                        ~~--__ _-~~-,
  20.     ~-_   |                             /     |
  21.        ~~--|                                 /
  22.          |  |                               /
  23.          |   |              _            _-~
  24.          |  /~~--_   __---~~          _-~
  25.          |  \                   __--~~
  26.          |  |~~--__     ___---~~
  27.          |  |      ~~~~~
  28.          |  |
Активен

lunarvalley

  • Гост
Цитат
Да не пропускаме, разбира се, обичайните фанатици, които решават, че това, което те могат да ползват, е върхът и нищо друго не може да се мери с него. При тях има психологически момент - да отричат всичко различно е равносилно на това да поддържат високо самочувстиве и усещане за величие, превес над останалите. Да признаят, че нещо друго би могло да се мери с "тяхното" е все едно да признаят, че те не са центъра на света, да смачкат гордостта си и да наранят егото си. Подобни хора има във всеки един аспект на живота и, макар че осъзнаваме колко са смешни и нелепи, трябва да се опитваме да бъдем снизходителни към тях и да не ставаме и ние такива

това все едно е писано и за най-отявлените Линуксджии ;) ;) ;)
Активен

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
@ddantgwyn поне да го беше превел от руски (bugtraq.ru) както аз направих за сетком. не всеки последно време разбира руски .

И това е за сървърната версия - обикновенния потребител кога ще ползва сървърна версия !?!?!
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Едно прясно ако от днес :D
[11487.442423] ------------[ cut here ]------------
[11487.442450] WARNING: at /builddir/build/BUILD/kernel-3.1.fc16/compat-wireless-3.2-1/drivers/net/wireless/iwlwifi/iwl-trans-pcie-rx.c:461 iwl_irq_tasklet+0x446/0x880 [iwlwifi]()
[11487.442454] Hardware name: HP Compaq 6530b (NA407UC#ABB)
[11487.442457] reclaim is false, SEQ_RX_FRAME unset: STATISTICS_NOTIFICATION
[11487.442459] Modules linked in: tcp_lp 8021q garp stp llc lockd rfcomm bnep ip6t_REJECT nf_conntrack_ipv6 nf_defrag_ipv6 ip6table_filter xt_state nf_conntrack ip6_tables vboxnetadp vboxnetflt vboxdrv snd_hda_codec_analog btusb bluetooth snd_hda_intel snd_hda_codec snd_hwdep snd_seq snd_seq_device snd_pcm snd_timer uinput ppdev parport_pc parport hp_accel lis3lv02d snd iTCO_wdt iTCO_vendor_support hp_wmi sparse_keymap soundcore tg3 arc4 iwlwifi mac80211 snd_page_alloc cfg80211 rfkill joydev serio_raw sunrpc tpm_infineon input_polldev binfmt_misc microcode firewire_ohci firewire_core crc_itu_t wmi i915 drm_kms_helper drm i2c_algo_bit i2c_core video [last unloaded: nf_defrag_ipv4]
[11487.442517] Pid: 0, comm: swapper Tainted: G         C  3.1.9-1.fc16.x86_64 #1
[11487.442520] Call Trace:
[11487.442522]  <IRQ>  [<ffffffff8106b7ef>] warn_slowpath_common+0x7f/0xc0
[11487.442534]  [<ffffffff8106b8e6>] warn_slowpath_fmt+0x46/0x50
[11487.442541]  [<ffffffff812b11f4>] ? timerqueue_add+0x74/0xc0
[11487.442552]  [<ffffffffa027b976>] iwl_irq_tasklet+0x446/0x880 [iwlwifi]
[11487.442557]  [<ffffffff810727e8>] tasklet_action+0x78/0x140
[11487.442561]  [<ffffffff81072e48>] __do_softirq+0xb8/0x230
[11487.442565]  [<ffffffff81098d06>] ? do_timer+0x2d6/0x500
[11487.442571]  [<ffffffff815df42c>] call_softirq+0x1c/0x30
[11487.442576]  [<ffffffff810152a5>] do_softirq+0x65/0xa0
[11487.442580]  [<ffffffff8107325e>] irq_exit+0x9e/0xc0
[11487.442583]  [<ffffffff815dfce3>] do_IRQ+0x63/0xe0
[11487.442588]  [<ffffffff815d576e>] common_interrupt+0x6e/0x6e
[11487.442590]  <EOI>  [<ffffffff8132e067>] ? arch_local_irq_enable+0x8/0xd
[11487.442600]  [<ffffffff8109516a>] ? sched_clock_idle_wakeup_event+0x1a/0x20
[11487.442604]  [<ffffffff8132ed5f>] acpi_idle_enter_simple+0xcc/0x102
[11487.442609]  [<ffffffff81484616>] cpuidle_idle_call+0xc6/0x280
[11487.442613]  [<ffffffff81012225>] cpu_idle+0xc5/0x120
[11487.442618]  [<ffffffff815af6ce>] rest_init+0x72/0x74
[11487.442628]  [<ffffffff81b7ec0a>] start_kernel+0x3b5/0x3c0
[11487.442631]  [<ffffffff81b7e347>] x86_64_start_reservations+0x132/0x136
[11487.442633]  [<ffffffff81b7e140>] ? early_idt_handlers+0x140/0x140
[11487.442635]  [<ffffffff81b7e44d>] x86_64_start_kernel+0x102/0x111
[11487.442637] ---[ end trace 5c490312012f2932 ]---


След краша 95% I/O wait. Върви, че се спаси...
Активен