Автор Тема: Проект - Q4  (Прочетена 146029 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Проект - Q4
« Отговор #360 -: Apr 17, 2019, 09:29 »
Zxz, адаш, заради хора като теб (мечтатели) продължава да се върти света. Много харесвам тоя тип.

Свободни процесори няма, защото няма евтин начин да си ги направиш у дома. И свободна енергия няма, защото тя не е жива. Но има безплатна, която точно тия дни бърборих, че не ѝ е дошло времето.

Ти в твоите приказки говориш за безжично пренасяне на ток. Панели разположени в околоземна орбита е стара идея. Има хляб в нея, защото атмосферата не пречи и са много по-производителни. Съответно до земята не може да се пусне жица, затова безжично. Чудничко. Наистина с хубава идея си се заел. Подкрепа от Джет няма да видиш, защото това е нещо, с което се занимават руснаците, а той (защо ли? :P) има лошо мнение за способностите им. Ама ти продължавай. И все пак не забравяй, какво ти каза и Наката, че е доста опасно за живота.

Аз искам да се върна на професорите. Пробив може да се постигне само, ако намерите евтин начин да ги произвеждате. Иначе не. И в момента (като и в началото на проекта ти) има свободно достъпни схеми на професори, почти всички RISK. Даже не съм сигурен дали има CISK. Онзи Спарк и той беше рисков. Сега последно за взели да отварят MIPS, който е пак така. Ама всички тези десетки разработки имат различна цел от тази да имаш евтин, надежден професор, който те прави независим от NSA. В общия случай те са с цел да си се ползват вътре в индустрията. Коопериране между компаниите и научните институти. Нещо, което винаги е било.

А общостите споменати от теб, не са точно общности. Общности са, но изградени върху парите. Инвестирано е много в създаването им и целта на участниците е да печелят. При такива перспективи не можем да очакваме някакви високо етични стандарти. А то и няма такива.

От друга страна, размишления като моите са пораженчески. Не ме слушай и продължавай да мечтаеш.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #361 -: Apr 25, 2019, 15:34 »
 В последните броеве на списание Електор има статии за един интересен проект, съвсем по темата

https://www.elektormagazine.com/magazine/elektor-88/42444

Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #362 -: Mar 06, 2021, 17:26 »
Здравейте,
Реших да съживя малко темата, макар и с малко по-различно устройство. Направих кратко видео - може да ви се стори интересно: https://www.youtube.com/watch?v=AHkfAIa6uI8
Става въпрос за самоделен компютър реализиран отново с класически схеми - повечето са около периода 80-90-те. Както се вижда от видеото това са няколко чипа - 6502, 62256 - RAM, 28C256 - ROM, 6522 -VIO, кварцов осцилатор и още 1-2 схеми за адресацията. Мисля като го завърша да го направя на платка, защото така е доста грозно на външен вид, а пък платките от jlcpcb вече са почти без пари  :). Това е горе-долу схемата - не съм я проверявал все още може да има някъде грешки. Реално малко се различва, защото нямах 7400 но иначе другата част си е същата.

Следващият етап е да добавя някакъв по-готин видео изход например с някакъв графичен дисплей и някакъв стандартен вход - джойстик или клавиатура. Намерих един интересен чип който вади видео - TMS9918 и като цяло мисля да експериментирам и с него ако ми остане време. Крайната цел на проекта е да се получи нещо като ретро кит за сглобяване или конзола. Естествено идеята е да е изцяло open source. Видях че има и доста портнат софтуер за 6502, демото съм го правил с VASM асемблера, но скоро мисля да го мина на C, понеже мисля че ще е доста по-удобно за писане и четене.
Сега малко по темата - вече имам FPGA, проблема е че нямам много време да експериментирам с него, защото се занимавам и с други неща, но пък проекта си продължава - макар и да е като костенурките  :)
Поздрави,
Георги
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #363 -: Mar 06, 2021, 19:37 »
Колега налу иж идеята беше да правиш процесор а гледам сега ползваш готов - 6502?!?
А относно следващият етап 'да добавя някакъв по-готин видео изход например с някакъв графичен дисплей и някакъв стандартен вход - джойстик или клавиатура.' питай дедо си Стив Возняк той тва го направи още преди 30-40 г. и му лепна една нахапана ябълка и взе да го продава... (после си нае и човек да му върши тая работа, и човека взе че го прекара яко и страна по известен от Возняк - другия Стив ...въобще голема грешка направи че не нае Форест Гъмп)

За по лесно що не разглоби един стар Правец
https://en.wikipedia.org/wiki/Pravetz_computers
IMKO-1 — First Bulgarian personal computer. Used a clone of the 6502 CPU 1 MHz CPU, and 16/4 KB RAM/ROM.
Pravetz 82 (IMKO-2) - 82 is the model year. BASIC interpreter, RAM/ROM - 48/12 KB; CPU Synertek 6502 /1 MHz

за по-къно родените - ИМКО не означава Индивидуален Микро КОмпютър а означава Иван Марангозов Копира Оригинала, ама по-късно го подобриха и Возняк им диша прахта откакто му добавиха и Z80 (полу-16 битов) ко-процесор

П.П. А бе какво станА с новия Правец - 64 битовия, там некви лаптопи правеха китайците...
« Последна редакция: Mar 06, 2021, 19:44 от remotexx »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #364 -: Mar 06, 2021, 22:40 »
за по-къно родените - ИМКО не означава Индивидуален Микро КОмпютър а означава Иван Марангозов Копира Оригинала, ама по-късно го подобриха и Возняк им диша прахта откакто му добавиха и Z80 (полу-16 битов) ко-процесор

Не знам какъв прах е дишал Возняк, ама 1984 - (една година преди да излезе Правеца 8М - полу 16 битовия)- излезе Macintosh 512K с 68000 процесора, който е полу 32 битов.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #365 -: Mar 07, 2021, 12:24 »
Когато западът беше запад, мъжете бяха мъже, а процесорите бяха истински general purpose процесори. Мисълта ми е, че е могло един процесор да го вържеш към каквито и си искаш чипове и да направиш микропроцесорна система/контролер/компютър. Това даже е било възможно с интел 8088.

А в последствие всички 'входно изходни' чипове, дето са съществували отделно и са били уневерсални - (Тактов генератор, контролер на паметта/дма, таймер/часовник., сериен интерфейс, паралелен ....) Интел почва да ги обединява в Чипсет-ове.

А сега направи такова/универсално нещо с I5/I7.


А 6502 като риск процесор се е преродил в АРМ-ите. Асеблера/иструкциите им са взаимствани от там.
« Последна редакция: Mar 07, 2021, 12:32 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #366 -: Mar 07, 2021, 19:43 »

А 6502 като риск процесор се е преродил в АРМ-ите. Асеблера/иструкциите им са взаимствани от там.
АРМ използват mov инструкции (като Интел 80ххх), АРМ няма акумулатори като 6502, а 15 универсални  регистри (като Интел 8051).
Аз почти не мога да видя нищо взето от 6502 (обаче 6502 са крали яко от 6800)
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #367 -: Mar 09, 2021, 01:27 »
А т'ва дали са си го откраднали и него? ... или  са се (у)сетили.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Halt_and_Catch_Fire_(computing)
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #368 -: Mar 09, 2021, 03:19 »
А т'ва дали са си го откраднали и него? ... или  са се (у)сетили.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Halt_and_Catch_Fire_(computing)
"...The MOS Technology 6502 has 12 invalid instructions which will freeze the CPU..."

Това беше ценно едно време- като сглобиш компютъра, преди да почнеш да пишеш програми, забиваш в цокъла на ЕПРОМ-а едни резистори и имитираше този оп.код не помня DD ли беше или EE. Като пуснеш тока и ЦПУ-то почва да брои и зацикля адресите от 0 до FFFF и на всяка стъпка задейства сигнала за четене и се мъче да прочете данните. Така с осцилоскопа гледаш адресната шина като брояч (всеки адресен бит с 2 пъти по-голяма честота от предния). Така откриваш грешки в монтажа и в адресната логика.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #369 -: Mar 09, 2021, 12:08 »
АРМ използват mov инструкции (като Интел 80ххх), АРМ няма акумулатори като 6502, а 15 универсални  регистри (като Интел 8051).
Аз почти не мога да видя нищо взето от 6502 (обаче 6502 са крали яко от 6800)

Винаги съм се чудил защо трябва да има акумулатор, а не изобщо регистри. Може би такива са били времената и 'електрически' е било по-лесно да има един общ регистър с който да се извършват най-важните операции.

Интересно ми е също да се направи съпоставка какви иструкции от 6502 имат същото име като в АРМ и какви в 8088.
На мен лично на пръв поглед - на външен вид  8), асемблерски код на АРМ ми прилича на асемблер на 6502, но никога не съм програмирал на арм.......
« Последна редакция: Mar 09, 2021, 12:12 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.