Автор Тема: БДС клавиатура на Xubuntu?  (Прочетена 31562 пъти)

emil7700

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
БДС клавиатура на Xubuntu?
« -: May 01, 2020, 17:07 »
Възможно ли е да използвам БДС клавиатура на Xubuntu? Виждам че има само две опции за клавиатури на български - traditional phonetic и new phonetic. 
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 599
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: БДС клавиатура на Xubuntu?
« Отговор #1 -: May 03, 2020, 19:57 »
Правиш го така и това е.

upload jpg free
Активен

emil7700

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Re: БДС клавиатура на Xubuntu?
« Отговор #2 -: May 04, 2020, 10:04 »
Да, вече открих че трябва да избера "българска", но отначало мислех че това е само категория която съдържа възможните клавиатури. Малко объркващо е направено.

Между другото коя тема използваш за тази декорация?
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 599
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: БДС клавиатура на Xubuntu?
« Отговор #3 -: May 04, 2020, 11:05 »
Код:
sudo apt install arc-theme papirus-icon-theme

(Не бих ги ползвал, но само те, така излиза, имат съвместимост и завършеност с xfce-4.14 в xubuntu-18.04. :) И когато планината не отива при Моисей...)

 и https://www.pling.com/p/1212105
Активен

emil7700

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Re: БДС клавиатура на Xubuntu?
« Отговор #4 -: May 04, 2020, 13:05 »
Мерси.
Има ли някаква причина да бъдеш на Xubuntu 18.04? Аз съм също на Xubuntu 18.04 но мисля да направя ъпгрейд до новия Xubuntu 20.04 LTS.
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 599
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: БДС клавиатура на Xubuntu?
« Отговор #5 -: May 06, 2020, 23:25 »
Ами аз съм в долната граница на хардуерните минимални изисквания за 18.04. Пробвал съм, естествено, 20-ката и ... това животно не е за мен. Имам един бавен лаптоп подарък (беше с 10-ка която изтраях колкото да видя как се спира наистина, какво се случва), на него 20-ката играе мръсно с тъчпада (то и Дебиан Сид е същия). Отделно, 20-ката като стане 20.04.1 ще е във вида който трябва да е (в някаква степен). :) Тя пак ще си е точно същата, ама точно същата като 20.04, но "ще става" в много по-голяма степен.
А иначе 4.14 на 18.04.1 работи страшно мазно (работеше, пак съм си със старата любов Лубунту). Ако искаш, слагаш 2 хранилища, използваш плоските arc+papirus и се радваш на живота.
https://launchpad.net/~shimmerproject/+archive/ubuntu/daily?field.series_filter=bionic
https://launchpad.net/~xubuntu-dev/+archive/ubuntu/staging?field.series_filter=bionic
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 599
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: БДС клавиатура на Xubuntu?
« Отговор #6 -: May 08, 2020, 02:21 »
Пропуснал съм.     Поне при мен след ъпгрейд от хранилищата ми се наложи да махна xiccd, което товареше безпричнно процесора. А няма и за какво да го ползвам, че да ми е важно.

Добавка - първоначално като се появи xfce-4.14 xiccd се "сбиваше" (и "печелеше") с композитора на ефекти в xubuntu-18.04. Сега - със compton (ако се ползва) или със заложените настройки за compton в xubuntu.
« Последна редакция: May 10, 2020, 21:16 от malin1 »
Активен

tsstoianov

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Re: БДС клавиатура на Xubuntu?
« Отговор #7 -: Dec 15, 2021, 19:52 »
В Ubuntu 20.04.3 LTS  има 4 клавиатурни подредби за bg:  Bulgarian ,Bulgarian (traditional phonetic)  Bulgarian (new phonetic), latin.
С изключение на 'latin' цифровата клавиатура при NumLock печата запетая (,) не точка (.) както повечето сме свикнали.
Това се оправя лесно. Във файла /usr/share/X11/xkb/symbols/bg сменяме реда :

 key <KPDL> { type[Group1] = "KEYPAD",             [ KP_Delete,         KP_Separator       ]};
със:
 key <KPDL> { type[Group1] = "KEYPAD",             [ KP_Delete,         KP_Decimal        ]};

за любимата ви подредба.

« Последна редакция: Dec 15, 2021, 19:56 от tsstoianov »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: БДС клавиатура на Xubuntu?
« Отговор #8 -: Dec 16, 2021, 19:27 »
Темата е преди повече от година и сега я виждам. Но понеже я повдигаш и аз да се разпиша. Казвал съм много пъти и тук ще спомена. Много по-лесно ми е да дам глобална настройка с едноредова команда, отколкото да се боря с графичните инструменти. В моя случай тя е:

Код
GeSHi (Bash):
  1. setxkbmap -model pc105 -layout bg,bg -variant latin,phonetic -option lv3:ralt_switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll,terminate:ctrl_alt_bksp,compose:rctrl,grp:r$

За случая на човека трябва да е bds вместо phonetic. Извинявам се, че ползвам фонетична, лоши навици придобити от Windows 3,11, за който нямаше БДС. И от там нататък закърня всичко, което бях учил по „Машинопис и кореспонденция“ преди това.

Минуса на setxkbmap, че е глобален, както казах. Не може да е различна подредба за всяка програма. Признавам, че е удобно, но се живее и без това. Даже, който свикне с глобални подредби, в началото малко се бърка, когато не са.

Защо ползвам latin, а не us? Защото ми дава трето и четвърто равнище с много знаци, предимно математически, но и половината гръцка азбука, която без dead (избяга ми превода) не може да се изписва композитно.

Което ме подсети, че това не работи в сто процента от случаите. Например това е основната причина да не ползвам Puppy. Тамошния инструмент е просто отвратителен. Иначе дистрибуцията никак не е с лоши идеи за англоезични.

Не работи и в Enlightenment, в който е меко казано да кажа, че съм влюбен. Но пък собствеия му инструмент е превъзходен и може неща, които например чистия setxkbmap не може, като например да назначи трето равнище winkey или да зададе на съчетаващите последователности (compose) нещо като второ ниво на ctrl да речем. Например за мен като потребител на Емакс десните Алт и Контрол (особено втория) много ми липсват, дотолкова, че да се отказвам от тези чудесни възможности.

По едно време се бях залетял да пиша на Ц разширение за собствените методи за въвеждане на Емакс. Просто Емакс не декларира, кога Caps lock е натиснат, което изобщо чупи идеята да има собствени методи за въвеждане. За целта трябва да се напише собствен keylogger. В някакъв момент стигнах до идеята, че кракерчетата може да са жалки същества, но обикновен ламер като мен не може да се сравнява дори с тях и няма как сам да напиша подобна програма.

Та, такива работи…
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear