Автор Тема: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia  (Прочетена 29639 пъти)

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #15 -: Sep 17, 2020, 08:27 »
То и сега (в момента) може да ползваш arm64 като десктоп (RaspberryPi-4B/8GB), работи съвсем прилично  ;)
Особено ако настроиш кеша на браузъра да ползва рамдиск и ползваш максимално бърз SD-disk !
Друго удобство е, че бюрото е празно (почти), имаш голяма/удобна клавиатура и каквато мишка си харесаш, и монитора (21-23") инча не е за пренебрегване  8)

PS: а цената си е направо супер: около 200 лв. за Пи-то, захранване и HDMI -> microHDMI преходник  ;D

Да бе, и през една година да сменяш SD картата (ако издържи и толкова при ежедневно писане). Мани ги тия работи...

По-скоро от любопитство реших да потърся инфо за живота на SD-cards и ето какво намерих:
https://www.maketecheasier.com/sd-card-vs-ssd/#:~:text=SD%20cards%20are%20best%20used,be%20smarter%20and%20more%20adaptable.

Според тази информация разликата е по-скоро в контролера (скорост и оптимална работа) отколкото някаква технологична разлика.
Естествено, че съм съгласен че едното е направено/проектирано за съхранение&четене, а другото (SSD) за работа като опер. система.
BTW: Ползвам ramdisk за профилите на браузъра (с който най-често работя), така той работи по-бързо и не износва толкова диска. Всеки има избор/свобода какво да ползва  8)
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #16 -: Sep 17, 2020, 09:52 »
//offtopic

   Лека инженерна забележка.
...
Педераси,сър ...
Лека забележка към инженерната забележка:
педерас е грешно изписване на педераст
мн. педерасти
мн.ч. пе-де-рас-ти
мн.ч. членувано    пе-де-рас-ти-те

https://rechnik.chitanka.info/w/%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82
 ;D ;D ;D
П.П. Между другото това вече е остаряла форма и не е полит. коректна, сега вече им викат хомосексуални - ама ако не ти пука че ще те уволнят или па няма къде по-надолу давай смело напред (като бат Линус, или надолу кат дедо Столман, а бе какво стана с тоя човек)

   Много добре знам как се пише,умишлено го написах "педераси",
това е проява на презрение към толерастията и политическата
коректност,която ви е обхванала там у САЩистан и Канада.
« Последна редакция: Sep 17, 2020, 09:53 от spec1a »
Активен

programings

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Arch Linux, BunsenLabs Linux, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE, MATE, Openbox
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #17 -: Sep 17, 2020, 22:28 »
Според тази информация разликата е по-скоро в контролера (скорост и оптимална работа) отколкото някаква технологична разлика.

За скоростта - да. Проблемът обаче наистина е в контролерите и начина по който правят wear leveling - много по-евтини SD карти не го правят добре, като в резултат при ползване в Pi умират сравнително бързо. Моето Pi работи постоянно, ползвам го за BNC за IRC и уеб сървър. Оптимизирано е за възможно най-малко писане по картата - забранени са повечето от логовете, доста други неща са пренесени на ramdisk, но картите на Kingston и Sandisk, които ползвам, дори и при такава конфигурация изкарват около година и нещо. Най-неприятното е, че умират изведнъж - я при ъпгрейд, я при друго по-интензивно писане, затова трябва да се правят бекъп image-и периодично.
« Последна редакция: Sep 17, 2020, 22:30 от programings »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #18 -: Sep 17, 2020, 23:10 »
Pi 4 има правилния USB контролер, може да закачиш HDD/SSD disk
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #19 -: Sep 18, 2020, 09:49 »
Здравейте!
Стария лаптоп (Lenovo E530) взе да сдава багажа,та взех да се заглеждам за нов.Позволявам си да ви помоля за предложения,които да вървят с Линукс (13 години вече съм само с Линукс - и в къщи и на работа).Предпочитанията ми са:ThinkPad (задължително!) (Intel + Nvidia) 15 или 17" ,максимално съвместим с Линукс (най-вероятно ще продължа с Kubuntu),игри няма да играя,но може да правя често аудио- или видеообработка на файлове и разбира се,сърфиране и всички нормални дейности в нета.Бюджетът ми е до около 1500 - 1800 лева.

Благодаря предварително за отделеното време! Знам,че е скъпо,та затова благодаря...
Здрасти,
Преди време бях поставен пред същата дилема, ма пари за тинкпад не ми се даваха (не ми беше в бюджета).
Решението ми тогава беше да си взема най-евтиния y530 (1500лв) + 500ГБ nvme + 16gb рам (той беше с 8{реших да жертвам двуканалния режим}). Та сега мога да ти препоръчам същото.
y540 е на добра цена и съдейки по тази модификация:
https://ardes.bg/product/lenovo-legion-y540-15irh-pg0-81sy008xrm-165412
може да му добавиш само още рам и/или хард. Има един младок ютубър дето дава и код за отстъпка при ардеса (не съм го пробвал, но би трябвало да работи)
Цитат
Промо код "Setupone" ви дава 3% намаление на всички продукти от http://www.Ardes.bg
(Дори тези в намаление!)
Аз лично моя го взех от познат, който има магазин за компютри и ми излезна доста по-тънко, та ако имаш такъв, виж си опциите и там.
пп: Говоря разбира се само за модификациите с i7
пп2: Кубунтуто върви но има проблем с линукския драйвер за нвидия и забива постоянно. С техния си е ок, но там пък има бъг че след като заспи, после има някакви размазани неща по иконите и текста. Оправя се с ресване на графичната среда, което отнема секунда:
Код
GeSHi (Bash):
  1. $ cat plasma-restart
  2. #!/bin/bash
  3.  
  4. # KDE 5
  5. #killall plasmashell
  6. #kstart plasmashell > /dev/null 2>&1
  7.  
  8. # KDE > 5.10
  9. kquitapp5 plasmashell
  10. kstart plasmashell > /dev/null 2>&1
« Последна редакция: Sep 18, 2020, 10:00 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

pLazmys

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
spam
« Отговор #20 -: Jul 01, 2021, 12:34 »
spam
« Последна редакция: Jul 01, 2021, 12:52 от go_fire »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5233
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #21 -: Jul 01, 2021, 12:41 »
Ай пак простотийките......................на нов глас.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8769
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #22 -: Jul 01, 2021, 12:57 »
Много странно. Банана му е действащ и пълен. Не би трябвало нито да може да влиза, още по-малко да пуска коментари. Промених малко настройките да видя, какво ще стане. Почвам да мисля, че този робот е доста умен и е зареден с някакви дупки на форумните системи, за да успява да пише въпреки банана.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #23 -: Jul 01, 2021, 13:07 »
А гледал ли си от какво IP пуска бота и от какво IP реалния pLazmys?

Ако са от едно и също (или подобно), значи pLazmys има зомбиран компютър/и. Ако на бота е някое съвсем друго, значи има открадната регистрация и бота поства от на майната си.

Много странно. Банана му е действащ и пълен. Не би трябвало нито да може да влиза, още по-малко да пуска коментари.

Може още сессията да му е активна и да има постоянно куки при него. Та затова да продължава да пуска. Трябва да му изтече сессията. Но това както казваш си е недостатък/дупка на CMS-a.

Буквално тези дни се сблъсках с такъв проблем - (тестово). Банваш някой юзер, търка се всичко в базата, обаче как да се изтърка кукито на клиента? Ти го банваш в админ интерфейса на сървера, а клиента е на съвсем друг компютър. Няма начин да се изпрати куки за изтъркване от сървера на клиента (в процеса на банване). Това са съвсем различни машини.


----
С други думи. Предполагам в бота има набито куки PHPSESSID=fd1h23...... въпреки че се води сессион куки, (което трябва да се изтърка при затваряне на браузера) бота не е браузер и не си търка кукито нито си заваря 'браузера'.

А на сървера все още има сессиен файл SESS_fd1h23... и зависи как са го настроили (с какво време) собствениците. даже и да е 24 минути (както е по дйфоулт), то пак може да не се изтрие от garbage collector-a защото той се задейства не винаги а с вероятност 1/100 или 1/1000.

SRy, че се разфилософстувах 8), ама точно с такъв проблем се занимамавам в момента и се чудя как да го реша програмно......

« Последна редакция: Jul 01, 2021, 13:39 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #24 -: Jul 01, 2021, 13:31 »
IP-то не можеше ли да се спууфне? Изобщо не може да се разчита на туй нящо.
За съжаление, форумът е стар програм и се съмнявам, че кук... аааа бисквитите, които качва, могат да се плозват за идентификация на машината.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #25 -: Jul 01, 2021, 14:19 »
   Възможно решение: тотален рестарт на сървъра.
Или на виртуалката,или каквото и да е там ...

   Ако обаче се хостват няколко сайта,проблем ...
Може би има начин да се изчистят разните "session id" .
Активен

programings

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Arch Linux, BunsenLabs Linux, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE, MATE, Openbox
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #26 -: Jul 01, 2021, 14:36 »
IP-то не можеше ли да се спууфне? Изобщо не може да се разчита на туй нящо.

Не, не може. В смисъл, ти може да си сложиш какъвто искаш IP адрес в IP хедъра, но да речем, когато в него е енкапсулиран транспортен протокол като TCP/IP, при установяване на връзка с 3-way handshake, като пратиш SYN пакет (първият от трите, произхождащ от теб), и сървърът тръгне да ти връща SYN+ACK, ще сложи в destination IP полето спууфнатия от теб адрес, и пакетът ще отиде при него, а не при теб (съответно той ще отговори с дейтаграм с RST флаг, тъй като TCP/IP стека му не знае да е отварял такава връзка въобще, и казва да се преустанови).

Едно време, преди NAT-а, се е ползвал source routing-а и там това е било напълно възможен снецарий и известна по това време атака, тъй като може да си направиш пакет, на който да укажеш точно откъде да мине на отиване и наобратно. Source routing-а вече е забранен на всички IP имплементации на операционните системи, разбира се, заради сигурността.

Така че, не - в днешно време не може да spoof-неш IP и да получиш отговор. Виж, с UDP историята е доста по-различна (при кофти конфигурация на устройствата по пътя и доза късмет, може и да стане), но тук имаме уеб сървър, който сервира HTTP, обвит в TCP/IP, така че не може да се случи нещо такова.
« Последна редакция: Jul 01, 2021, 14:45 от programings »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8769
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #27 -: Jul 01, 2021, 14:53 »
Много пъти съм си признавал, че не разбирам абсолютно нищо от мрежи, защото това е втората най-сложна материя в компютрите, а аз никога не съм получавал систематизирано обучение.

Обаче от казаното от теб излиза, че съвсем скоро (година, две) този проблем или тази възможност ще се върне с пълна сила. Това е защото HTTP 3 ще стане масов. А той работи върху… udp.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

programings

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Arch Linux, BunsenLabs Linux, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE, MATE, Openbox
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #28 -: Jul 01, 2021, 15:20 »
Спокойно, не е толкова просто в днешно време да spoof-неш IP.  ;) Рутерите по пътя правят egress filtering, и когато source IP-то не е на хост в мрежата на първия рутер през който минава трафикът, не би трябвало да продължи по-нататък, т.е. първият рутер ще drop-не пакета и всичко приключва.

Разбира се, при кофти конфигурация на няколко устройства по пътя, е възможно да се случи, но шансовете за това са малки, при все, че това са опции по default на мрежовите стекове на Линукс ядрата.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Нов лаптоп Lenovo ->Intel + Nvidia
« Отговор #29 -: Jul 01, 2021, 17:54 »
IP-то не можеше ли да се спууфне? Изобщо не може да се разчита на туй нящо.

Не, не може. В смисъл, ти може да си сложиш какъвто искаш IP адрес в IP хедъра, но да речем, когато в него е енкапсулиран транспортен протокол като TCP/IP, при установяване на връзка с 3-way handshake, като пратиш SYN пакет (първият от трите, произхождащ от теб), и сървърът тръгне да ти връща SYN+ACK, ще сложи в destination IP полето спууфнатия от теб адрес, и пакетът ще отиде при него, а не при теб (съответно той ще отговори с дейтаграм с RST флаг, тъй като TCP/IP стека му не знае да е отварял такава връзка въобще, и казва да се преустанови).

Едно време, преди NAT-а, се е ползвал source routing-а и там това е било напълно възможен снецарий и известна по това време атака, тъй като може да си направиш пакет, на който да укажеш точно откъде да мине на отиване и наобратно. Source routing-а вече е забранен на всички IP имплементации на операционните системи, разбира се, заради сигурността.

Така че, не - в днешно време не може да spoof-неш IP и да получиш отговор. Виж, с UDP историята е доста по-различна (при кофти конфигурация на устройствата по пътя и доза късмет, може и да стане), но тук имаме уеб сървър, който сервира HTTP, обвит в TCP/IP, така че не може да се случи нещо такова.
Бладогодаря! Признавам, че не ме и е ясен протокола и как точно се установява ръкостискането и връзката.
Значи остава другия елементарен начин - проксита.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.