Автор Тема: ПРОБЛЕМИ С УБУНТУ, МОЛЯ ПОМАГАИТЕ :(  (Прочетена 12491 пъти)

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: ПРОБЛЕМИ С УБУНТУ, МОЛЯ ПОМАГАИТЕ :(
« Отговор #45 -: Dec 15, 2010, 20:51 »
Така значи пуснах едно LiveCD да проверя дали наистина греша.@bop_bop_mara по това което ми върна конзолата ми стана ясно,че до сега съм инсталирал само linux-source.
Цитат
ubuntu@ubuntu:~$ sudo apt-get install linux-source
Четене на списъците с пакети... Готово
Изграждане на дървото със зависимости       
Четене на информацията за състоянието... Готово
Следните допълнителни пакети ще бъдат инсталирани:
  linux-source-2.6.31
Предложени пакети:
  libncurses-dev ncurses-dev kernel-package libqt3-dev
Следните НОВИ пакети ще бъдат инсталирани:
  linux-source linux-source-2.6.31
0 актуализирани, 2 нови инсталирани, 0 за премахване и 347 без промяна.
Необходимо е да се изтеглят 63,1MB архиви.
След тази операция ще бъде използвано 63,3MB допълнително дисково пространство.
Искате ли да продължите [Y/n]? n
Прекъсване.
ubuntu@ubuntu:~$ sudo apt-get install linux-image
Четене на списъците с пакети... Готово
Изграждане на дървото със зависимости       
Четене на информацията за състоянието... Готово
Следните допълнителни пакети ще бъдат инсталирани:
  linux-generic linux-image-2.6.31-22-generic linux-image-generic
Предложени пакети:
  fdutils linux-doc-2.6.31 linux-source-2.6.31
Следните НОВИ пакети ще бъдат инсталирани:
  linux-image linux-image-2.6.31-22-generic
Следните пакети ще бъдат актуализирани:
  linux-generic linux-image-generic
2 актуализирани, 2 нови инсталирани, 0 за премахване и 345 без промяна.
Необходимо е да се изтеглят 29,1MB архиви.
След тази операция ще бъде използвано 90,3MB допълнително дисково пространство.
Искате ли да продължите [Y/n]?
Само едно не мога да си обясня.Преди като ползвах по-често Убунту,и като съм преинсталирал към по-нови версии ми е правило впечатление,че като инсталирам новото Убунту.Първото нещо което проверявам с коя версия съм на ядрото с uname -r.И примерно конзолата ми връща 2.6.31-14-generic.След това правя ъпдейт,ъпгрейд,рестартирам.Пиша после sudo apt-get install linux-source и проверявам пак с кое ядро съм и гледам,че съм с по-нова версия.
Можеш ли да ми кажеш с коя команда се ъпгрейдва ядрото?Защото като напише sudo apt-get upgade с думата linux ми показва само linux-firmware.
Активен

danaildr

  • Гост
Re: ПРОБЛЕМИ С УБУНТУ, МОЛЯ ПОМАГАИТЕ :(
« Отговор #46 -: Dec 15, 2010, 21:16 »
не е ли с
Код:
sudo apt-get install linux-headers-2.6.32-27-generic
или вместо generic - server или preempt в зависимост от случая.
Активен

ahmedcholak

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
    • Профил
Re: ПРОБЛЕМИ С УБУНТУ, МОЛЯ ПОМАГАИТЕ :(
« Отговор #47 -: Dec 16, 2010, 09:35 »
Приятели, много се радвам че има наистина разбиращи българи но... моят проблем си остава неразрешен... опитах да ъпдейтна, но ми изписва че не могат да бъдат свалени някакви си пакети там... предположих че е от интернета... ходих в едно кафе дето съм на 100% сигурен че имаше нет и то фрии, но пак същото положение... "неуспех при изтегляне на ..." Вече започвам да се замислям дали вобще има смисъл да се мъчиме, аз та и вие покраи мене...  по лесно ли ще стане ако изтегля инфото от компа и го преинсталирам... не съм наясно как мога да изтегля инфото... някой може ли да ми го обясни по подробно че както виждате... не съм от най-добрите...
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: ПРОБЛЕМИ С УБУНТУ, МОЛЯ ПОМАГАИТЕ :(
« Отговор #48 -: Dec 16, 2010, 09:41 »
...предположих че е от интернета... ходих в едно кафе дето съм на 100% сигурен че имаше нет и то фрии, но пак същото положение...

Това, че има wi-fi и че е е free няма нищо общо. Не е задължително да можеш да сваляш като имаш нет, нали се сещаш.
Иначе информацията се спасява по много начини. Може да бутнеш от LiveCD и да си я копираш някъде (флашка, диск, да я качиш в нет-а както каза cybercop, да я преместиш на друг дял (ако имаш такъв)).
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: ПРОБЛЕМИ С УБУНТУ, МОЛЯ ПОМАГАИТЕ :(
« Отговор #49 -: Dec 16, 2010, 09:59 »
Май не четеш всичко. за спасяването виж какво съм писал предишният път. Така или иначе за да преинсталираш нетбука, трябва да запишеш бутваща флашка. другият вариант е външно dvd/cd устройство. Слагаш флашката и стартираш системата от нея. След като новата система зареди, слагаш втора флашка и прехвърляш информацията си на нея. В DOX могат да се качват до 3 или 4 ГБ, ако този  капацитете те устройва и имаш бърз интернет, можеш да я качиш там и после да си я изтеглиш. след като изтеглиш/качиш информацията кликаш на иконата "Инсталиране" върху работният плот и инсталираш новата система. Ако при предишната инсталация си оставил Home дял, няма нужда да правиш такива гимнастика. Просто инсталираш новата система, като при инсталацията монтираш старият Home дял отново за Home, но не го форматираш. Home дяла е еквивалента ти на D- диска в  Windows.
Между другото, зарежда ли ти изобщо някаква графична среда и ако не ти зарежда, изкарва ли ти поне конзола, за да се логнеш.
« Последна редакция: Dec 16, 2010, 10:03 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ahmedcholak

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
    • Профил
Re: ПРОБЛЕМИ С УБУНТУ, МОЛЯ ПОМАГАИТЕ :(
« Отговор #50 -: Dec 16, 2010, 10:12 »
да зарежда ми... проблема се появява преди да изкара работния плот... там дето пише убунту и доло точките се движат... това си го изкарва, но работен плот не асм видял от седмица... да... ясно ми е вече как става, още вчера дазбрах, не знаех и не знам как се стартира убунту без да го инсталираш... иначе след като го стартирам няма да имам проблеми...
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: ПРОБЛЕМИ С УБУНТУ, МОЛЯ ПОМАГАИТЕ :(
« Отговор #51 -: Dec 16, 2010, 10:31 »
В Убунту си има програма, която прави флашката бутваща. На български беше "Създаване на стартираща флаш памет" или нещо подобно. След като свалиш ISO някъде на диска и поставиш флашка програмката ти изкарва списък на всички ISO-та, които имаш на диска. Избираш едно и му даваш да се запише на флашката. Проблема, е че ти нямаш действащо Убунту, а Windоws съм отвикнал да работя и вече нищо не знам къде е и кои програми се използват за това.
Друг въпрос - какво имаш впредвид под работен плот. Панелите ли? Като натиснеш Alt+F2 излиза ли ти конзолката с която можеш да стартираш програмите. Може би проблема е в резолюцията, поради което не виждаш панелите.
« Последна редакция: Dec 16, 2010, 10:42 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

danaildr

  • Гост
Re: ПРОБЛЕМИ С УБУНТУ, МОЛЯ ПОМАГАИТЕ :(
« Отговор #52 -: Dec 16, 2010, 10:32 »
Значи правиш си бутваща флашка. После задаваш на нетбука да стартира от нея (Esc  е бут менюто на Eee) Ще ти се появи един екран в който ще ти даде да си избереш език, избери си който ти е удобен на теб :). После ще имаш възможност да избереш "изпробване на системата и инсталиране"; "инсталиране" ; "проверка на диска"; "мемори тест" и "бут от първия харддиск" (май това бяха).
Избери първото - "изпробане и инсталиране" ще ти се покажат 2 възможности, едното е "Инсталиране" другото "Изпробване", избираш втората и след това ти се зарежда живия диск. Това е.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: ПРОБЛЕМИ С УБУНТУ, МОЛЯ ПОМАГАИТЕ :(
« Отговор #53 -: Dec 16, 2010, 10:45 »
Щом е нетбок, няма смисъл да променя опциите. Едва ли е направен да бутва първо от CD.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: ПРОБЛЕМИ С УБУНТУ, МОЛЯ ПОМАГАИТЕ :(
« Отговор #54 -: Dec 16, 2010, 11:20 »
Тази грешка най-вероятно може да се отстрани, но за съжаление колегата не е по-напреднал потребител. Можеше поне да види във /var/log/Xorg.0.log от какво се оплаква X сървъра. Както и да е, вече е решил да прави нова инсталация.

За подготовка на инсталационна флашка под Windows, може да използва usb-creator.exe, което е включено в диска/iso-то на Ubuntu.
Ако случайно този инструмент го няма, може използва UNetbootin - цък (или Universal USB Installer - цък). Програмите трябва да се стартират с права на Administrator, ако работи с ограничен акаунт.
« Последна редакция: Dec 16, 2010, 11:22 от trosho »
Активен

danaildr

  • Гост
Re: ПРОБЛЕМИ С УБУНТУ, МОЛЯ ПОМАГАИТЕ :(
« Отговор #55 -: Dec 16, 2010, 11:32 »
Щом е нетбок, няма смисъл да променя опциите. Едва ли е направен да бутва първо от CD.
По подразбиране първото устройство е харддиска, за това просто натиска Esc и му излиза бутменюто, избира си флашката и готово, нищо не променя. просто избира за тази "сесия" да бутне от друго устройство.
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: ПРОБЛЕМИ С УБУНТУ, МОЛЯ ПОМАГАИТЕ :(
« Отговор #56 -: Dec 16, 2010, 11:43 »
Мисля,че този нетбук няма CD.Най-удачно е както казва @danaildr,защото ако се промени BIOS-а и после не го върне.Всеки път когато има вкарана флашка ще търси да бутва от там.
Активен

ahmedcholak

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
    • Профил
Re: ПРОБЛЕМИ С УБУНТУ, МОЛЯ ПОМАГАИТЕ :(
« Отговор #57 -: Dec 16, 2010, 12:34 »
Приятели, машинката е преинсталирана... качих и убунту нетбуг... искам да пробвам и тая ОС. Благодаря на всички за помощта, ако с нещо и аз мога да бъда полезен казвайте...
« Последна редакция: Dec 16, 2010, 12:37 от ahmedcholak »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: ПРОБЛЕМИ С УБУНТУ, МОЛЯ ПОМАГАИТЕ :(
« Отговор #58 -: Dec 16, 2010, 12:57 »
Ако имаш интернет, отвори synaptic или "източници на софтуер" и разреши всички хранилища. След това ъпдейтвай - от synaptic или с командите;
1. sudo apt-get update
2. sudo apt-get upgrade
след това пусни една песен или филм да провериш инсталирани ли са кодеците. Ако не са системата ще ти предложи да ги инсталираш. същото се отнася за флаш плеъра.
Надявам се, че си избрал български език. Ако е така, след като се свържеш към мрежата избери "езикова поддръжка". Системата ще свали и инсталира необходимите пакети.
« Последна редакция: Dec 16, 2010, 12:59 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: ПРОБЛЕМИ С УБУНТУ, МОЛЯ ПОМАГАИТЕ :(
« Отговор #59 -: Dec 16, 2010, 14:38 »
За да си инсталираш всичко необходимо за което казва @cybercop изпълни тази команда:
Код:
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

имам предвид кодеци,шрифтове.флаш и т.н.
Активен