Автор Тема: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам  (Прочетена 8402 пъти)

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #15 -: Feb 26, 2014, 18:29 »
Ще следя темата с интерес. Аз поръчах преди 2 дни LSI 9271-i8 с 4 диска 3,5", 15000rpm по 300GB за мейл сървъра на работа, но мисля да ги клатя на RAID10...

едит: видях какъв ти е контролера и видях, че не поддържа cachecade. Можеш да го разгледаш това чудо:
http://www.lsi.com/products/raid-controllers/pages/megaraid-cachecade-pro-software.aspx
Да го имаш предвид за следващия ти контролер, защото този май не се поддържа.
« Последна редакция: Feb 26, 2014, 18:34 от wfw »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #16 -: Feb 26, 2014, 19:06 »
На сегашния ми работещ сървър е 4 портов 9271 в райд5 от 4х1ТБ Сигейт Констилейшън, а този който ще събирам е ще е в това шаси, което ми е налично заедно с контролера който по-горе съм споменал и десктоп дисковете, а ще му вземам в последствие като твоя контролер и сървърни дискове, че голям масраф ще направят, ако ги взема сега. За това и мисля шменди капели, да го пусна сега с това което имам и с дъното, процесорите и рама които ще купя, а после да сменя целия масив, но и да ги наредя така, че да стане всичко това за нула време!
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #17 -: Feb 26, 2014, 19:38 »
Моя сървър май със същата кутия го заръчах. Чудя се дали да вземам батерия, че цената й никак не ми харесва, май е към 400лв, а пък имам 2 различни вериги за тока през 2 различни UPS-а. Все се надявам, че няма да умрат и двата + генератора...

Относно кеширането, сякаш точно cachecade ти трябва, след като смениш контролера... Относно големината на SSD-то, мисля, че няма особено значение, защото играе ролята само на буфер, преди данните да се запишат в масива и то ти трябва само за повече I/O операции, т.е. като записваш 10000 малки файла, реално ги записваш на SSD-то с 500мб/сек без значение колко малко са файловете и след това започват да се записват в масива.
Колко голям диск избереш, може да окаже влияние единствено върху живота му, защото при по-малък размер, ще пишеш по-често на едно и също място.

едит2: като гледам така добавянето на повече SSD-та увеличава ползата от кеширането. също така от LSI ползват 32GB Intel SSD-та.
« Последна редакция: Feb 26, 2014, 20:29 от wfw »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #18 -: Feb 26, 2014, 22:19 »
Моя контролер е с ББУ и преди да пусна системата му направих 3-4 внезапни изключвания през няколко часа и нямаше никакъв проблем!
Не знам как работи без ББУ, но съм се консултирал относно ефекта от ББУ-то и ме убедиха, че си струва. С колега тук от форума с който имам контакти и във ФБ, също коментирахме, че сървър при него е бил без ББУ и като му сложили, чувствително се е ускорил.
Аз гоня максимум перформанс на масива! Там ми е най-големия зор.
И аз от четене съм разбрал, че така работи кеширането, но все си мисля, че ако е по-малко от необходимото ще и по-малък ефекта от него, но пък над определена големина си мисля, че няма смисъл!
Та, въпроса ми е каква да е тази граница за такъв масив? И тук идва въпроса с внезапното спиране какво се случва с инфото в буфера! Дали ще се синхронизира някак си като стартира отново и се развъртят дисковете!?
« Последна редакция: Feb 26, 2014, 22:24 от backinblack »
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #19 -: Feb 27, 2014, 01:09 »
Други производители имат същата технология и при нея кеша се прехвърля след възстановяването на тока. Не виждам причина тук да е различно при условие, че имаш BBU и SSD-тата пазят инфото в тях.

Защо не RAID10? При 8 канален контролер дали ще ползваш 8 диска в RAID10 или 6 диска в RAID5+2SSD няма разлика в макс. обем. Освен това масив в RAID5 от десктоп дискове вдига около 35-40МБ/сек, защото парити секторите са навсякъде по дисковете и имаш множество рандом достъпи до диска.

SSD-то започва да се ползва едва след напълването на РАМ-а на контролера, така че ако имаш някакви по-дългосрочни (час, ден) графики за натоварването на дисковия масив и iowait, може горе долу да прецениш колко ГБ данни ти висят в опашката и не можеш да ги запишеш. Във всеки случай, 60 или 120ГБ ще ти свършат перфектна работа.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #20 -: Feb 27, 2014, 01:46 »
За това ССД кеширане само съм чувал и хич не ми е ясно, ама да не би да искаш да ми кажеш, че ще ми изяде порт от контролера? Аз си правя сметка да ползвам 8 диска в масив от райд5 + ССД за кеш!
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #21 -: Feb 27, 2014, 11:22 »
Ако използваш възможността на контролера за кеширане с cachecade - да.

Цитат
Functional Approach
Functional approach to CacheCade

    One or more SSDs will be connected to the RAID controller in addition to the normal hard disks, when using CacheCade.
    Thereby, the conventional hard disks operate completely normally in the RAID array (such as, four hard disks in a RAID 5 array).
    Data that is often read from the RAID array is automatically stored on the SSDs ("working data set").
    Data areas that are often read can therefore be read directly from the SSD, which improves read performance.
    The CacheCade content will remain on the SSDs even during a re-boot.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #22 -: Feb 27, 2014, 14:25 »
Цитат
Ако използваш възможността на контролера за кеширане

А друга възможност има ли? Преди време бях прочел за някаква технология на Интел за кеширането, но защото попаднах на това в търсене на съвсем друго и го прочетох повърхностно, но останах с впечатление, че е нещо като функция на дъното или чипсета за техните или и партньорски дъна, а моето дъно ще е двупроцесорно Супермикро(LGA1366 с процесори x5650 с 18 слота за рам).

Колеги, вкарайте ми малко акъл в тиквата, ама, ако може на по-простичък език, като на ентусиаст експериментатор без техническо образование :D :D :D
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #23 -: Feb 27, 2014, 15:44 »
Колеги, вкарайте ми малко акъл в тиквата, ама, ако може на по-простичък език, като на ентусиаст експериментатор без техническо образование :D :D :D
Абе правиш се на гугушчук ти, ама ще те разрие някой някой ден! :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #24 -: Feb 27, 2014, 16:04 »
Според мен търсиш някаква златна среда по параметрите цена, скорост и обем на масива. Отговора е, че няма идеална постановка, а трябва да действаш според нуждите ти.
Ако беше сървър за бази данни, щях да ти кажа какво ми трябва на мен и бих се аргументирал защо ще ползвам такива дискове, колко време очаквам да работи сървъра, колко РАМ ще му сложа. Но, много е вероятно ти да имаш коренно различни от моите нужди към дисковите масиви. Затова не трябва да се хвърляш на РАИД5 с 8 диска и да се чудиш как да кешираш, а да направиш едно проучване къде е тясното място на текущата ти система и дали въобще има такова.
Цените на дисковете на фона на целите сървъри са толкова ниски, че РАИД10 според мен е оптималния вариант.

Освен това при РАИД10 имаш по-голям шанс да ти оцелее информацията :) Като пример ще кажа, че преди месец ми се срина дисков масив с 4 диска в РАИД5, 2 диска Seagate Cheetah 300GB изгорели в рамките на 15 минути в неделя през нощта. Шанса да оцелее масива при РАИД5 е 0%, при РАИД10 е 50% :) 2 дни една болница остана без сървър, заради срива. Справката показа, че базата им е голяма 15ГБ и на въпроса защо имат РАИД5 от 4 диска, отговора беше - за да имаме повече място (WTF)!!!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко въпроси за RAID, BBU и SSD cache имам
« Отговор #25 -: Feb 27, 2014, 16:42 »
Нямам предишен опит с тези работи, но след като взех първия сървър започнах да добивам такъв и да ми се изяснява от какво точно имам нужда!
Тясното място ми е масива, но от към скорост на запис и по-малко на четене. В моя случай, дисковете ще са натоварени на 100% краткосрочно само, защото не чакам да ми се заеме сичкия ресурс на машината и да започне да недостига и тогава да мисля за нова техника, а преди да стигне 100% натоварването на дисковете, в повечето случаи процесора е в турбо буст, но това са пикови, а не постоянни натоварвания. В много редки случаи, масива ми се натоварва повече от процесора, но това е много рядко.
При това положение, вероятността да се счупи диск е теоретично доста по-малка.
Тъй като не е колокиран в зала дето ще ми го таксуват според мощността на захранването, мога да си позволя и малко по-стара платформа, дето съотношението цена/перформанс и доста по-ниска. На всички сървъри дисковете като са еднакви, мога и да си позволя да държа един или два за speer чисто нов в шкафа и да при нужда веднага да заменя изгърмелия без да чакам и губя време за доставка на нов.
Също така, правя и бекъп на цялата виртуалка всяка седмица. За около 5-7 часа се бекъпват и също толкоз за рестор при нужда за целия сървър, а системата се инсталира от къстъмизирано исо за 20-30 минути и още толкоз за конфигуриране. 

Та, проблем е само масива! Требе як контролер с много рам и процесор за добри скорости в райд5.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
DNS cache въпрос
Настройка на програми
Soulstealer 9 3733 Последна публикация Dec 22, 2004, 12:54
от Bogo
Sata raid с rocket raid 1640
Настройка на хардуер
plamen_f 1 4648 Последна публикация Mar 25, 2007, 12:03
от Kollin
Fc-cache не намира конфигурационния си файл
Настройка на програми
dilyan_rusev 0 1854 Последна публикация Mar 28, 2007, 15:33
от dilyan_rusev
/var/cache/yum/ - изтрита по невнимание
Настройка на програми
toti84 7 3155 Последна публикация Jan 21, 2011, 18:40
от shoshon
Web cache
Общ форум
runtime 5 2304 Последна публикация Mar 20, 2012, 12:55
от laskov