Автор Тема: Проблем с видео-драйвери  (Прочетена 3758 пъти)

nikiww

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Проблем с видео-драйвери
« -: Jan 25, 2014, 10:21 »
Здравейте,от скоро се опитвам да премина от Уиндоус към Линукс,инсталирах УСУ 8.3 и всичко беше ок,но смених дъното и процесора с нови.Инсталирах пак УСУ-то и не стана.След инсталацията или екрана остава черен или на черти и т.н.След  много четене смених драйверите на видеото и тръгна.Но след един два рестарта пак.Не знам как точно се инсталират тия драйвери.Трудно ми е терминала,с командите.Не знам от къде да прочета кои команди за какво са.Абе в общи линий съм голям новобранец.Сега съм с дъно Гигабаит H61M-S2PV ,процесор DualCore Intel Celeron G1620, 2700 MHz,инсталирах Линукс Минт 13-Cinnamon 64. Та проблема отново е с видеото,оказа се че няма графичен процесор,вграден е в основния,търсих драйвери в офицялния сайт на Интел,но нещо бъркам и не става.Видеото е -Intel HD Graphics 2000/3000. USU 8.3 си ми беше идеално,всичко което ми е нужно го има,мозила,скайп,плеър за филми.Помагаите моля.Не знам какво друго трябва да знаете за да ми помогнете-Linux Mint 13 Maya, Linux 3.2.0-23 , Gnome 3.4.2.  :)

Да допълня че забравих,като пусна филм има само звук,картина няма,пробвах с всички плеъри,не става.С Mint е по добре от USU-то,само това е проблема,черния екран като пусна филм.Видео драйвери ми дава някакви други,не мога да видя какви бяха че пиша от Уина,но не са на Интел. :)
« Последна редакция: Jan 25, 2014, 10:54 от nikiww »
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Проблем с видео-драйвери
« Отговор #1 -: Jan 25, 2014, 12:17 »
Пиши по-подробно какво точно правиш. Ако иска пробвай РОСА http://www.rosalab.ru/blogs/rosa-predstavlyaet-rosa-desktop-fresh-r2
Активен

nikiww

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Re: Проблем с видео-драйвери
« Отговор #2 -: Jan 25, 2014, 13:52 »
Какво правя? Ами инсталирам и ползвам.Аз съм от тези потребители, които не ми трябва нищо друго като екстри,само интернет браузър,скаип по избор,филми за гледане и това е.Сигурен съм,че повечето потребители на Уиндоус са такива,по простата причина,че там само инсталираш и ползваш,всичко на 7-цата си тръгва. Ако и Линукса е така, ще има доста повече фенове,сигурен съм. Не искам да обиждам никои,било то потребител на Уин или Линукс,просто така мисля. На мен лично Линукса повече ми харесва-това че е свободен и най-вече няма досадни вируси,антивирусни и т.н. , но тези драйвери, там проблема ми е начина на инсталация,и не ги намерих де,та това е проблема. Не ги намерих,а и да ги намеря не знам как да ги инсталирам.Вярвайте ми че четох почти цяла нощ и нищо.Е то не става с една нощ,иска се много може би.Поздрави  :)
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Проблем с видео-драйвери
« Отговор #3 -: Jan 25, 2014, 14:34 »
Също така 64 битова ОС не ти трябва, свали си 32 битова дадох ти линк по-горе пробвай и кажи как работи. Няма нужда да инсталираш никакви драйвери, всичко е нагласено да работи, инсталира се много по-лесно и по-бързо от Вин. Тук i586 -> http://mirror.rosalab.ru/rosa/rosa2012.1/iso/ROSA.Fresh.R2/
Активен

nikiww

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Re: Проблем с видео-драйвери
« Отговор #4 -: Jan 25, 2014, 14:42 »
Дръпнах си 64,но ще я пробвам по-късно,че излизам.Ползвам 64 заради рамта че е 4 Гб,не заради друго.
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с видео-драйвери
« Отговор #5 -: Jan 25, 2014, 18:12 »
я да видиме сега, какво правя аз...:
2010 г. инсталирам Ubuntu, ползвам го с кеф дълго време, но оня ден решавам да сменя дъното... разглабям машината, разкачам сичко, свалям старото и монтирам новото дъно... закачам окабеляването, затвярям кутията, цъкам копчето Старт и готово... :)
тук не става дума за това, колко голям специалист съм аз, а че при Linux не е необходимо да се преинсталира при промяна на хардуеъра.
за видеото не е необходимо да търсиш нещо в сайта на производителя, а в синаптик, или в гугъл да попиташ: how to install тинтириминтири driver ubuntu, mint, debian етц. и ще получиш всички необходими отговори.
дано съм бил полезен :D
« Последна редакция: Jan 25, 2014, 18:36 от satir »
Активен

nikiww

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Re: Проблем с видео-драйвери
« Отговор #6 -: Jan 26, 2014, 00:36 »
Това първоначално направих и аз,смених дъното и т.н. и тръгна до някъде и черен екран на УСУ 8.3 ,нататък знаете да не се повтарям.Сега ще разцъквам Роса-та,първите впечатления са добри,всичко тръгна.Няма български,но какво да се прави-съдба.Сега ще търся откъде се инсталира,че разцъквам,но не видях от къде да пусна инстала.Засега е това.Поздрави  [_]3
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Проблем с видео-драйвери
« Отговор #7 -: Jan 26, 2014, 07:54 »
Код
GeSHi (Bash):
  1. urpmi locales-bg
  2. urpmi kde-i10n-bg
За български език и после в Configure Your Desktop -> Locale си избери български по подразбиране и си готов.
Активен

nikiww

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Re: Проблем с видео-драйвери
« Отговор #8 -: Jan 26, 2014, 11:58 »
1. urpmi locales-bg   тука всичко е ок
2. urpmi kde- i10n-bg    тука ми казва че няма такъв пакет,и съотвегно не стана,смених си местоположението на България, но няма езика.Сега ъпдейтвам, харесва ми и сигурно ще остана с Роса-та.Благодаря.
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Проблем с видео-драйвери
« Отговор #9 -: Jan 26, 2014, 13:12 »
Код
GeSHi (Bash):
  1. urpmi kde-l10n-bg
сгрешил съм, l10 не i10 копирай това вече ще работи.  [_]3
Активен

nikiww

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Re: Проблем с видео-драйвери
« Отговор #10 -: Jan 26, 2014, 21:01 »
Това вече стана.Благодаря.Сега разглеждам и настроивам.Инсталирах си нови плеъри,скаипа,само принтера и скенера останаха.Принтера ще е борба с него,на УСУ-то си стана,включих го и го добавих,да ама тук не ще така.Тия кодове от къде ги четете?  ???  Благодаря още един път за българския.  [_]3 [_]3 [_]3

Да питам и друго,как се прави да не гасне екрана като гледам например VBOX7 ?
« Последна редакция: Jan 26, 2014, 21:24 от nikiww »
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Проблем с видео-драйвери
« Отговор #11 -: Jan 27, 2014, 07:57 »
Код
GeSHi (Bash):
  1. urpmi caffeine
alt+F2 caffeine отметка на "Start Caffeine on login" и на "Activate for Flash video"
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с видео-драйвери
« Отговор #12 -: Jan 27, 2014, 18:55 »
някои основни неща можеш да намериш тук: BASH
а тук Distrowatch.com можеш да видиш, кои са командите за управление на пакети в по-важните дистрибуции, а ако разцъкаш гугъл ще намериш и други интересни неща.
Активен

nikiww

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Re: Проблем с видео-драйвери
« Отговор #13 -: Jan 27, 2014, 19:30 »
Благодаря,ще ги прегледам.  [_]3
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с видео-драйвери
« Отговор #14 -: Jan 27, 2014, 19:42 »
няма за какво :)
п.с. сега се сетих и за това: An A-Z Index of the Bash command line for Linux
Активен