Автор Тема: Идея за фирма  (Прочетена 7017 пъти)

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: Идея за фирма
« Отговор #30 -: Nov 25, 2010, 22:20 »
Здравей,
Ако искаш не ка да играем една игра.

Зарежи дългосрочните планове. В тоя форум няма финансови експерти, няма мениджъри и няма хора, които анализират пазар.

Но щом ще търсиш съратници - хайде кажи ни що за човек си. Интересно ми е на колко си години ( горе долу ). Какво образование си завъшил. Какво може да правиш?

BTW От потдържането на сайт, до потдържането на мрежа разликата е като... всъщност няма нищо общо! Програмист ли си, инженер ли си, дизайнер, мрежар, администратор... все нещо трябва да знаем.

И за какво ни са сървъри също не разбах...

Айде накарай ни да те харесаме :)
« Последна редакция: Nov 25, 2010, 22:25 от shoshon »
Активен

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Идея за фирма
« Отговор #31 -: Nov 25, 2010, 22:35 »
Зарежи дългосрочните планове. В тоя форум няма финансови експерти, няма мениджъри и няма хора, които анализират пазар.
Малко неподготвен се изказваш ;-)

@Vask0: Защо търсиш съмишленици, а не се пробваш сам? Липса на финансов ресурс, липса на опит, нещо друго.
Активен

Vask0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 185
    • Профил
Re: Идея за фирма
« Отговор #32 -: Nov 25, 2010, 22:48 »
Еми  ето накратко за мен....  завършил съм ЧПК.  Специалност Компютърни мрежи..   имам два проекта за собствени сайтове..   в момента работя   във Alcatel-lucent  DTH техник...  на 21 години съм, амбициран и коректен.. Мисля че от моя страна няма да имате никакви  проблеми.. относно коректност и проче....

За поддържането на сайтове и поддържането на мрежи  знам че са 2 различни неща.  казах ги тези неща защото мисля  да има  2 екипа  едните да  отговарят за едно другите за друго..   а що се отнася до сметки  или сделки мисля че сме достатъчно кадърни да се справим сами за сега... 

А на въпроса защо търся Съмишленици..   Еми  защото   не мога да се справя  сам, не че не разбирам или нещо,  просто ако сме няколко човека наистина ще ни излезли  по леко  от финансова гледна точка.
« Последна редакция: Nov 25, 2010, 22:53 от Vask0 »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Идея за фирма
« Отговор #33 -: Nov 26, 2010, 09:57 »
...  да има  2 екипа  едните да  отговарят за едно другите за друго..   а що се отнася до сметки  или сделки мисля че сме достатъчно кадърни да се справим сами за сега... 

А на въпроса защо търся Съмишленици..   Еми  защото   не мога да се справя  сам, не че не разбирам или нещо,  просто ако сме няколко човека наистина ще ни излезли  по леко  от финансова гледна точка.
Идеята за фирма, според мен, има смисъл (не само) в следните случаи:
1. Нужда от фактура за плащането. Свършил съм някаква работа, фирмата издава фактура. Понеже такива случки, в началото, а то може да е дълго, ще са рядкост, не съм на щат във фирмата и тя няма грижи с моите осигуровки;
2. Географско разположение: Аз имам клиент или познат, който иска някаква услуга за офиса си в Прага, а фирмата разполага със сигурен човек там ;) ;
3. Специална квалификация: Трябва да се направи, но не знам как и няма смисъл или възможност да го научавам;
4. Демонстриране на способност за поемане на отговорност;
5. Изграден авторитет на база квалификация на сътрудниците и доволни клиенти;
6. Участие в конкурси за обществени поръчки.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Идея за фирма
« Отговор #34 -: Nov 26, 2010, 10:06 »
2. Географско разположение: Аз имам клиент или познат, който иска някаква услуга за офиса си в Прага, а фирмата разполага със сигурен човек там ;) ;
Кажи какъв е проблема, ще го оправим човека :)
Активен

0x2B|~0x2B

Vask0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 185
    • Профил
Re: Идея за фирма
« Отговор #35 -: Nov 27, 2010, 14:50 »
laskov:  Мисля че си прав...   за това казах че трябва да регистрираме фирма  за да участваме по проекти  и да издаваме фактури..  а що се однася за кординаторите извън наща граница, е доста добра идея...  и трябва да направиме нещата кадето трябва от всякаде да печелим...  тъа  въпроса  правим лие тази фирма или  не..  както се казва  със мен ли сте или.....
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Идея за фирма
« Отговор #36 -: Nov 27, 2010, 21:01 »
Като стана въпрос за издаване на фактури ми дойде една идея (която нямам намерение да реализирам - обаче който иска може да я реализира - до сега не съм видял подобна идея реализирана или поне не законно).

Фирма за издаване на фактури.

Не, нямам предвид фалшиви фактури или нещо незаконно. Не става въпрос и за неплащане на дължими данъци.

Принципът е следния. Някой иска да работи, обаче няма фирма. Не иска да работи като самоосигуряващ се, иска да може да даде на клиента фактура от фирма (допускаме, че клиентите искат фактура от фирма).

Работникът сключва договор с фирмата, свършва работата и фирмата издава фактура и получава парите, като след удържане на уговорения процент изплаща останалото на работника под формата на заплата (и разбира се данъци и осигуровки, свързани със тази заплата).

Основната идея на фирмата е да паразитира върху хората, които нямат фирма.

Някои биха предпочели да платят някакъв процент на такава фирма посредник вместо да плащат за регистрация на фирма, счетоводство, да се тревожат от данъчни проверки на фирмата и т.н.

Разбира се в трудовия договор ясно ще е записано колко процента ще си удържа фирмата и ще има клауза според която работникът ще дължи обезщетение на фирмата паразит, ако не успее да извърши труд (за да се покрият осигуровките му - те се дължат независимо от приходите; щом работи - трябва да плащаш осигуровки). Последното обаче не съм сигурен дали е законно (да дължиш обезщетение, ако не си успял да работиш). Затова вместо трудов договор може да се сключва друг договор, обаче трудещият се трябва да е регистриран по БУЛСТАТ, защото работи на свой риск и за своя сметка.

Напомням, че единствената причина за регистрация на фирма е това, че клиентите искат фактури, което пък се дължи на особености в данъчното законодателство. Трудова дейност може да се извършва и само с регистрация като самоосигуряващ се по БУЛСТАТ. Обаче единствения начин да е плащат данъци върху печалбата, а не върху приходите е регистрация на фирма.

« Последна редакция: Nov 27, 2010, 21:04 от vstoykov »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Идея за фирма
« Отговор #37 -: Nov 28, 2010, 00:40 »
Просто не става така според мен.

Идеята не е особено иновативна, меко казано, пазарната ниша е заета вече от доста фирми, които извършват същите услуги. Това означава, че се конкурираш с фирми, които имат вече клиенти, имат опит, имат изградена база (а.к.а лъскаво офисче със секретарка с големи цици, маркетинг хора, девелопъри, админи, колокейтнати сървъри и т.н.). За да си намериш място под слънцето трябва да предложиш нещо, което да предлага по-добър баланс качество/цена от тях. ОК, ниска цена можеш да предложиш, но все пак трябва да ядеш и да реинвестираш, та има си лимит на отстъпките. После, никой няма да вземе насериозно прекалено ниска цена, все пак уж си сериозна фирма, а не квартален хакер.

И значи стигаме до качеството, където обаче колкото и добре да работиш, има обективни неща, които можеш да решиш само с финансови средства. Примерно трябва ти нормално изглеждащ офис, не апартамент в панелка. Трябва ти сносен сървър, rack-mountable, в някой collocation център, а не сглобено железо на ТНТМ принцип, което си хостваш в офиса и разчиташ на кварталната ланаджийница да ти осигурява свързаност. Трябват не само технически-ориентирани хора, ами и бизнес-ориентирани такива, двете неща са паралелни вселени. Трябва да можеш няколко месеца да плащаш заплати дори да си на загуба.

Та опираме до началния капитал. 2-3 хиляди лева няма да стигнат доникъде. Просто като правиш бизнес и искаш да пробиеш на пазар, където има утвърдени играчи, се изисква добър начален капитал. Единият вариант е да намериш venture капитал ака чичко паричко, който да ти финансира начинанието, което в България е въпрос на огромен късмет и ако го беше намерил, нямаше да пускаш тази тема. Другият вариант е да имаш топки. Което означава да си заложиш главата на зелника и да теглиш големия кредит. Трябва да поемеш риска. Ти не искаш да поемеш този риск и вярваш, че нещата някак магически ще се решат. Да но нямаш ясна идея как ще се решат (или не искаш да я споделиш очевидно). Та нещата няма да се решат с гол ентусиазъм и колкото и огромни технически познания.

Не че искам да те разочаровам или да подхождам негативно, но доста съм мислил по този въпроси и най-накрая стигнах до момента с големите топки. И не, очевидно не са ми толкова големи топките и не вярвам достатъчно много в себе си, за да си сложа главата на зелника. Но другият вариант - да го карам на гол фанатизъм и вяра във възможностите си, въобще не ми е и минавал през главата. Очевидно съм повече прагматичен, отколкото идеалист, ама какво да се прави.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Mitaka

  • Гост
Re: Идея за фирма
« Отговор #38 -: Nov 28, 2010, 12:01 »
Цъ.
Не става така :)
Имах някакви такива идеи.... и сега имам да връщам 10к лева :)
Добре, че поне за момента взимам що-годе добра заплата, та си изплащам кредита без проблеми.
Но не съжалявам, че опитах де.
Активен

Vask0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 185
    • Профил
Re: Идея за фирма
« Отговор #39 -: Nov 28, 2010, 13:19 »
gat3way еми  ок щом тъка мислиш това е твоето мнение и твоята воля,  мисля че никой не е задължен, да бъде  със  мен във фирмата...  на въпроса със Офиса не мисля да е панелка а нормален си офис...  но както и да е  аз мисля че акосе съберем 7-8 човека  нещата ще потръгнат..  да наистина ще е  много трудно но не, нереално...
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Идея за фирма
« Отговор #40 -: Nov 28, 2010, 14:11 »
//off

тъка

..така - с този правопис...
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Идея за фирма
« Отговор #41 -: Nov 28, 2010, 15:41 »
съберем 7-8 човека
7x800лв = 5600лв заплати на месец  :o
Как ако смея да попитам ще им дадеш работа на тези хора да си ги изкарат тези пари, камоли и за теб да останат ?
« Последна редакция: Nov 28, 2010, 15:44 от chen_dzen »
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Идея за фирма
« Отговор #42 -: Nov 29, 2010, 01:42 »
Да - уви gat3way го е описал перфектно... vask0 имаш ли nuts за целта?

Инак пак може да стане ако се разработи уникален продукт (vbox7, edno23, vivo, и т.н.) след което да дойде някой и да ви купи.

Но пак е свързано с размера на гащите ви...
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Идея за фирма
« Отговор #43 -: Nov 29, 2010, 10:56 »
съберем 7-8 човека
7x800лв = 5600лв заплати на месец  :o
Как ако смея да попитам ще им дадеш работа на тези хора да си ги изкарат тези пари, камоли и за теб да останат ?
Ъъъ само по 800... Защо му е на човек (на повечето хора) да е основател на бизнес след като ще взима много по-малко, отколкото, ако работи за някой друг?

vask0 имаш ли nuts за целта?
Да взема ли да ви обвиня в сексизъм  ;D ;D ;D

Сега сериозно. Vask0, недей да се дразниш на всички, които се опитват да те разубеждават, а се опитай да ги обориш - това е начина да привлечеш хора към идеята си.  [_]3
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3404
    • Профил
Re: Идея за фирма
« Отговор #44 -: Nov 29, 2010, 19:16 »
Васко.. Няма как да разбереш докато не опиташ. Не се и връзвай на вси4ки дето казват 4е трябват много пари. 4е 6те трябват ще трябват. Обаче не тръгвай и веднага с големите очаквания, нито тръгвай веднага с много съмишленици... щото като не тръгне всички ще се разбягат и ще останеш сам. Просто опитай и се учи в процеса на работа.... Обикновенно с работа (добра и качествена) не се почелят пари.. нито се развива бизнес. Много по-важно е как ще изглеждаш на пазара... [_]3 [_]3 [_]3
« Последна редакция: Nov 29, 2010, 19:21 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.