Автор Тема: Съвети за лаптоп/нетбук  (Прочетена 7466 пъти)

dvanaise

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 74
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE, LXDE
    • Профил
Съвети за лаптоп/нетбук
« -: Dec 13, 2010, 22:49 »
Здравейте, дайте ми съвет какъв лаптоп или нетбук да си взема и от къде. Смятам да го ползвам предимно за разработка на страници, компилиране на код и подобни неща, е разбира се и да изгледам някой филм докато пътувам с държавните железници. Клавиатурата на нетбуците подходяща ли е за продължително писане? Иначе искам възможно най-малката, най-ефтина и най-мощна машина в едно но знам че това е невъзможно.  Гледам по разни сайтове на производители че продават техни машини на доста по-ниски цени. Има ли уловка в таз работа. Ако искам машина без ОС дали ще ми бутнат от цената или трябва да го взема с windows? Изобщо интересуват ме всички мнения докато не съм се набутал още

nikito_blend

  • Гост
Re: Съвети за лаптоп/нетбук
« Отговор #1 -: Dec 13, 2010, 23:02 »
Дай поне някаква ориентировъчна цена. Колко си склонен да заделиш.
В момента има много промоции от които можеш да се възползваш.
« Последна редакция: Dec 13, 2010, 23:05 от nikito_blend »
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Съвети за лаптоп/нетбук
« Отговор #2 -: Dec 13, 2010, 23:02 »
Цитат
Иначе искам възможно най-малката, най-ефтина и най-мощна машина в едно.

Най-малка, най-мощна и най-ефтина в едно няма. Винаги вървят по две. Или ще е малка и мощна или ще е малка и ефтина или ще е мощна и ефтина. АМА трите в един лаптоп НЯМА.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

dvanaise

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 74
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE, LXDE
    • Профил
Re: Съвети за лаптоп/нетбук
« Отговор #3 -: Dec 13, 2010, 23:23 »
ами гледам ги по разни брошури по около 500-600 лева та горе долу такава ще е сумата. въпроса е че примерно в сайта на acer гледам същите машини за по 150$ следователно за тези 500лв вероятно мога да взема по-добра машина
тази сума е ориентировъчна. 100 лева отгоре не са проблем за нещо което си заслужава.
другото което ме вълнува е размера на нетбуците предимство ли е или недостатък ако няма да се ползва само да си провериш мейла. и примерно ако 10 инчов е малък то трябва ли да скачам на 15 инчов или и 11-13 инчов ще свърши работа. интересува ме от личен опит какво сте установили

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Съвети за лаптоп/нетбук
« Отговор #4 -: Dec 13, 2010, 23:45 »
За мен, или си купуваш това или все едно какво, другото не става. Това е най-доброто, за сега, аз мисля да се възползвам  [_]3
Активен

Ivshti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 322
  • Distribution: Linvo 2010.3
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Съвети за лаптоп/нетбук
« Отговор #5 -: Dec 14, 2010, 00:47 »
eeePC 901. Върши работа, ако не ти трябва много хард диск пространство. Но винаги може да си купиш портативен хард диск. Почти всички дистрибуции го поддържат и, освен ако не си кьорав, може да се ползва със съвсем нормален интерфейс, а не някакъв специален за нетбук.
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Съвети за лаптоп/нетбук
« Отговор #6 -: Dec 14, 2010, 07:53 »
Аз скоро си взех HP Mini 110. За 520 лева 10 инча екранче. С Инсталиран Уиндоус 7, който оцеля точно 1 час и беше заменен с Минт. За сега само безжичната връзка не тръгва. Броадком. Има в минта два драйвера, и двата се инсталират с грешки. Инсталирах ундоския драйвер и устройството показа че работи, но нямам наблизо сигнал и не съм го тествал дали наистина работи.
Тея 10 инча екран са напълно достатъчни за всичко. Неудобство е само липсата на оптично устройство, иначе да напишеш нещо кратко и набързо - няма проблем.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

danaildr

  • Гост
Re: Съвети за лаптоп/нетбук
« Отговор #7 -: Dec 14, 2010, 08:21 »
Асус Еее :) аз съм с 1000Н и съм предоволен. тежи само 1.1 кг (с останалите глупости дето съм сложил в чантата - около 4кг). Убунту работи перфектно, познава си всичко с изкл. на сребърните бутончета, то може и те да тръгнат, но аз незнам как.
Активен

ivanatora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 658
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Съвети за лаптоп/нетбук
« Отговор #8 -: Dec 14, 2010, 08:38 »
Според мен на 10-инчов екран нито се пише код, нито се правят сайтове. Даже и да имаш поглед на орел, разделителната способност те ограничава - еее-тата масово са на 600 пиксела височина, а другите wide алтернативи са на 768.
Аз имах поставени същите цели (програмиране и филми) и си взех Thinkpad T60 втора ръка и съм предоволен. За 500-600 лв можеш да си намериш 14" модел с 1400x1050. А за перформънса... мисля че ще издуха всеки атом. Дава и възможност за ъпгрейд на памет и процесор (ако ти се занимава да ъпгрейдваш стара машина). Освен това по другото изискване -- по-добра клавиатура на лаптоп не съм виждал. По-удобна е от тази на настолната ми машина и след часове писане не усещам никаква разлика, а веднъж като свикнеш с track point-a това става по-удобно и от мишка.
« Последна редакция: Dec 14, 2010, 08:40 от ivanatora »
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Съвети за лаптоп/нетбук
« Отговор #9 -: Dec 14, 2010, 11:06 »
Ivanatora e прав до някъде, но забравя факта, че този тинкпад не държи кой-знае колко на батерия...

Примерно аз си купих наскоро за 540лв. MSI Wind U135, на батерия ми държи 6.30~7 часа без проблем ( със 6 клетъчната, като има възможност и за 9 клетъчна - тогава скачаш на 12 часа)
Машинката е доста сносна с този Атом N450, хубавото е, че поддържа Hyper Threading и е 64 битов... демек само слагаш още 1 ГБ рам и заспиваш...

Единственият голям кусур, както каза колегата е резолюцията 1024х600, макар, че има разни врътки да го пускаш и на по-висока с рескалиране... ( XrandR)

От всички нетбуци които съм ползвал, а и лаптопи - този е с най-удобната клавиатура за писане, води се Chicklet keyboard и засега мисля, че само MSI пробутват сходна - клавишите са изпъкнали, не много големи и при клик се усещат, раположението също е много добро, като цяло.


Лично аз ти препоръчвам някакъв нетбук с новите атоми N450+ ...  и ION 2 видео, тъй като най-големият кусур е графичният ускорител на интел ( 3150 ) Фабрично е даунклокнато животното на 200Мхз, а засега няма поддръжка от GMA Booster, а и с ION - а дори и нови игри ще играш много сносно, също така ще имаш HD ускорение  ;) и ДДР 3 паметта се отразява доста положително на батерията. : )

Относно перформънса, този атом мога да го сравнявам с AthlonXP 1700+ в общи линии е в тези граници добре, че  има тоз хипертрииидинг де, та оптимизира малко нещата особено с mplayer-mt :D

P.S. Та даже и Full HD се гледа :D, също така се води full macos x compatible и мисля, че като изпълнение е по-добър от всички eeePC-та
« Последна редакция: Dec 14, 2010, 11:12 от vyrgozunqk »
Активен

ivanatora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 658
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Съвети за лаптоп/нетбук
« Отговор #10 -: Dec 14, 2010, 11:30 »
Ivanatora e прав до някъде, но забравя факта, че този тинкпад не държи кой-знае колко на батерия...


Така е - с 6 клетъчна батерия може да се изкара 2 часа, с 9 клетъчна - 3-4. Което си е нормално за не-енергоспестяващ процесор. Ако ще е CULV да е поне нещо от рода на SUxxxx, но там отиваме в по-друга ценова категория...

Като се замисля в бюджета влизат две категории машини: нови ноутбуци или лаптопи на старо. И двете са коренно различни, така че автора да си помисли какво точно иска. Ако сложим трите неща на кантара: производителност, компактност и евтина цена, автора може да си избере две от тях :)
Активен

danaildr

  • Гост
Re: Съвети за лаптоп/нетбук
« Отговор #11 -: Dec 14, 2010, 14:23 »
Като се замисля в бюджета влизат две категории машини: нови ноутбуци или лаптопи на старо. И двете са коренно различни, така че автора да си помисли какво точно иска. Ако сложим трите неща на кантара: производителност, компактност и евтина цена, автора може да си избере две от тях :)
Сгласен на 100%
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Съвети за лаптоп/нетбук
« Отговор #12 -: Dec 14, 2010, 15:57 »
Лично аз ти препоръчвам някакъв нетбук с новите атоми N450+ ...

Аз не, няма смисъл да даваш 700лв + за стар вече процесор като за 900 вземаш 10х по-добър Atom D525 Dual Core и никога не препоръчвам 2 ръка. ASUS Eee PC 1215N в момента е най-добрият малък лаптоп с ХД и всякви игри, филми, флашове...
Активен

Activity

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 105
  • Distribution: Slackware 13.1
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
Re: Съвети за лаптоп/нетбук
« Отговор #13 -: Dec 14, 2010, 15:58 »
за компилация на код и каквото и да било изискващо процесор не мисля ,че Atom се вписва там ! За около 1000-1100 лв. можеш да се притежаваш последно поколение лаптоп а под тази цена единствено ще се набуташ за нещо ,което след време няма ти върши работа. Аз бих ти предложиш да се прежалиш и ако ще даваш пари за машина поне да е за актуална. Един добър избор е това
Acer Aspire 5741G - и от същата серия с Nvidia и по голям хард но и с по висока цена :)
Успех !
http://laptop.bg/laptops-acer-Aspire_5741-Acer_Aspire_5741G__LX_PSZ0C_007
Активен

Success represents the 1% of your work which results from the 99% that is called failure.
... - Soichiro Honda

hyankov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 86
    • Профил
Re: Съвети за лаптоп/нетбук
« Отговор #14 -: Dec 14, 2010, 18:47 »
Не съм сред най-компентентните, понеже последните години не ми остава време да следя хардуера, който излиза и да съм в течение характеристиките, но дали това не е удачно решение за него:
http://laptop.bg/laptops-lenovo-thinkPad_edge_11_6-lenovo_thinkpad_edge_116

Притесняват ме два факта - този ~12'' дисплей на тази резолюция ... няма да е леко предполагам и батерията е само 3 клетки (нямам представа колко ще държи ... нито по спецификация, нито в живия живот). Процесора също ми е неясен с това UM накрая (Ultra Mobile може би :) ). Във всеки случай разгледах laptop.bg какво предлагат, спазвайки неговите критерии и този (netbook, или пък notebook?) като че ли най-много ми хареса.

Може би ако някой по-компетентен се изкаже за модела и хардуера му ще е полезно за проучването на dvanaise.

Поздрави,
Ицо
Активен