Автор Тема: Що за чуде е това /BenQ A51E  (Прочетена 6030 пъти)

hunter86_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Що за чуде е това /BenQ A51E
« -: Aug 23, 2010, 21:00 »
Здравейте съфорумници.
Видях в интернет ,че линукс може да се сложи на почти всякаква машина,но така и не открих дистрибуця която да тръгне на моята щайга.
Това е Benq A51E-Intel Celeron chip(1.7GHz)
Ram:1024
Video: Sis (мисля че е 5**) 128mb shared
HDD: 50GB

Всеки път когато се опитам да инсталирам някоя дистрибуция ,почти винаги получавам 1 и същи резултат-boot-вам диска,давам Safe Graphical mode/ако изобщо има такъв/ и тръгва,появяват се едни цветни линийки и толкова.На Убунту 9.10 успях да инсталирам що-годе диска ,но когато реших за първи път да вляза в инсталацията -харда ми почна да бръмчи като луд и до там.Не можах даже да се лог-на.Опитах дебиан-резултата с цветната картина пак се получи.
Преди доста време бях подкарал едно Убунту 8.10 и всичко вървеше по-добре от Windows XP.
подкарвал съм Backtrack 4 в safe graphics mode /нали е вече базиран на убунту-та се чудя що ми се дърпа тоз келяв линукс/ и си вървеше.

Направо почвам да се отчайвам.Ако някой има идея да казва.

П.С.: Да ,проверих md5 както и дали съм записал правилно дисковете.Да,ползвах както Desktop,така и Alternative CD.
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Що за чуде е това /BenQ A51E
« Отговор #1 -: Aug 23, 2010, 22:20 »
Мен ако питаш имаш лоши сектори по харда, а може и грешка в рама да има.
Опитай SMART проверка на диска и memtest за рама.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

hunter86_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Re: Що за чуде е това /BenQ A51E
« Отговор #2 -: Aug 24, 2010, 07:38 »
Странното е ,че на Харда нищо му няма-все още не се е претаковал.Мемтеста цяла нощ работеше- никакви грешки,нито 1/даже аз се учудих/.Та и аз вече нз...
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Що за чуде е това /BenQ A51E
« Отговор #3 -: Aug 24, 2010, 09:12 »
Slackware - 100% ще се инсталира. И Ubuntu 7.04 - и за него почти съм убеден.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

abscent

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: KDE
  • lamy lazer
    • Профил
Re: Що за чуде е това /BenQ A51E
« Отговор #4 -: Aug 24, 2010, 09:40 »
не знам какво става, но явно съм попаднал в алтруистичен период  ::)... ако си от варна, мога да си предложа услугите по отношение инсталиране на някой линукс на тоз' лаптоп... за контакти - на лични  :)
Активен

Deeply in love with......Gentoo

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Що за чуде е това /BenQ A51E
« Отговор #5 -: Aug 24, 2010, 13:33 »
Според мен на тая машина всичко трябва да върви. Мисля, че твоя проблем идва най-вече от видео картата, не знам каква е поддръжката на конкретната видео карта под Линукс.
Ако искаш дай повече инфо за видеокартата, конкретен модел, че да търсим в нета има ли поддръжка под Линукс и колко добра е поддръжката и.
« Последна редакция: Aug 24, 2010, 13:34 от arda_kj »
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Що за чуде е това /BenQ A51E
« Отговор #6 -: Aug 24, 2010, 14:28 »
И според мен проблемите ти идват от видеокартата на SiS (ако изключим разни хардуерни проблеми). Не си казал точния модел, но за някои Benq A51E пише, че са със "SiS Mirage Graphics Integrated, up to 128MB".
Не знам как е при другите дистрибуции, но в документацията на Ubuntu (цък) пише, че във версия 10.04 трябва vga16fb да се добави в черния списък - "(sis671 conflicts with Xorg in 10.04/Lucid hence: echo blacklist vga16fb ...)".
Като стартираш през "Safe graphics mode", използваш драйвер vesa. Ако няма такава опция в менюто при стартиране, същото можеш да постигнеш с добавяне на параметър xforcevesa към реда за стартиране на ядрото (работи при Ubuntu).
Ако решиш да се бориш с Ubuntu 10.04 (или нещо базирано на него), виж дали това упътване (цък) ще ти помогне.
Но не очаквай разни глезотийки като Compiz да ти работят, защото драйверът е само за 2D, доколкото знам.
« Последна редакция: Aug 24, 2010, 14:30 от trosho »
Активен

hunter86_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Re: Що за чуде е това /BenQ A51E
« Отговор #7 -: Aug 24, 2010, 16:44 »
Така , благодаря за интереса.Както някой е написал Slackware се инсталира с няколко часа зор даже и подкарах тъпия "startX".В режим Vesa е графиката.
"lspci"- > Silicon Integrated Systems [SiS] 661/741/760 PCI/AGP or 662/761Gx PCIE VGA Display Adapter.

За съжаление прочетох ,че ако изтегля драйвърите за дебиан в SiS официалния сайт  и ако ги преименувам на /usr/lib/xorg/modules/drivers/sis_drv.so имало шанс да тръгне-е не стана.
Тогава забелязах ,че нямам в /etc/X11/xorg.conf ,а имам xorg.conf-VESA - и разбирасе му направих копие(и така тръгна на 1024x768).Все още Екс сървъра не ми зарежда както трябва(горната част на десктопа се вижда долу,долната някъде по средата и в страни се разминава малко) -но не знам как да си направя screenshot в линукса.
За съжаление не съм сигурен дали споменах ,че Lilo boot manager-а не се появява чисто на екрана ,а все едно нямам граници на монитора(както десктопа).
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Що за чуде е това /BenQ A51E
« Отговор #8 -: Aug 25, 2010, 00:15 »
Погледни следния линк, може да ти помогне да си решиш проблема:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1526038

Човека там е с Убунту 10.04 и има абсолютно същата видео карта като твоята и казва, че съветите дадени му там са му помогнали. Общо взето някакъв добър човек е написал драйвер за тези видео карти, трябва да изтеглиш подходящия за тебе и да го инсталираш. Прочети внимателно какво пише в линка и действай. Ако нещо не ти е ясно питай, но конкретни въпроси, голи въпроси от типа не става не са много насочващи.

П.С.: Общо взето доколкото разбрах Sis продуктите са предназначени за Windows по простата причина, че от Sis драйвери за Линукс не пишат.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

hunter86_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Re: Що за чуде е това /BenQ A51E
« Отговор #9 -: Aug 25, 2010, 10:27 »
прегледах сайта и има 1 проблем,не знам как да постъпя.Като напиша X -version ми излиза 1.7.7.В листа такъв Xorg няма.Предполагам ,че най-добре да копирам всичко и да пробвам.Не разбрах обаче дали да променям нещо в xorg.conf или просто да разархивирам в секцията с драйвърите .
« Последна редакция: Aug 25, 2010, 15:04 от hunter86_bg »
Активен

hunter86_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Re: Що за чуде е това /BenQ A51E
« Отговор #10 -: Aug 25, 2010, 14:59 »
Нагласих xorg.conf раздел "Device" вместо драйвър "VESA" нагласих да е "sis" както и името на картата да е като на това от lspci.След това разархивирах драйвърите 1 по 1 в /usr/lib/xorg/modules/drivers .Почнах от най-новите X.org 7.1 и така нататък -първите ми даваше ,че не може да разчете някакъв символ при стартиране на X  ,а след това ми даваше някакви други грешки.

Ако имате идеи -давайте .

П.С. : С английския не съм много на ти ,въпреки че поразбирвам туй-унуй.
« Последна редакция: Aug 25, 2010, 15:04 от hunter86_bg »
Активен

hunter86_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Re: Що за чуде е това /BenQ A51E
« Отговор #11 -: Aug 25, 2010, 22:55 »
Преинсталирах слака - конзолата ми се вижда по-ясно (резолюцията е май най-добрата възномжна) ,но Екс не желае да потегли.
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Що за чуде е това /BenQ A51E
« Отговор #12 -: Aug 25, 2010, 23:46 »
Последно, с коя дистрибуция си, ако си с Slack, там не съм на ясно как стоят нещата.

Ако все още имаш Убунту пробвай първо без редакции на xorg.conf, направо го backup-ни и после го изтрий. Само първо се увери, че имаш инсталиран xorg sis драйвера от хранилището на Убунту, може би няма нужда да си играеш с ръчно изтегления драйвер от линка, който ти дадох. Доколкото видях този драйвер за твоята видео карта е наличен в хранилището на Убунту, даже при мен го има инсталиран заедно с един куп други видео драйвери и явно си зарежда каквото му трябва (аз съм с АТИ).
Ако това не помогне тогава го задай ръчно в xorg.conf, но първо погледни тука:

https://wiki.ubuntu.com/HardwareSupportComponentsVideoCards
https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/Sis
http://manpages.ubuntu.com/manpages/lucid/man4/sis.4.html

Просто няма как да ти дам готов съвет стъпка по стъпка, понеже аз не съм с такъв Sis хардуер и няма как да знам кое работи, затова ще трябва и ти да си поблъскаш главата малко.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

hunter86_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Re: Що за чуде е това /BenQ A51E
« Отговор #13 -: Aug 26, 2010, 18:46 »

Подкарах Веса Драйвъра на резолюция: 1280x768 понеже когато е на 1280x800 -десктопа се разтегля вертикално(много дразнеща ситуация).
Научих за този "хак" от тук: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1033851
Драъвърите описани в този форум са от интел но за съжаление са стари ,а сорс кода трябва да бъде променен ( но аз не разбирам толкова).
Единствено сега проблема е ,че когато Екс се стартира -границите на десктопа не съвпада с тези на монитора и след промяна на резолюцията(каквато и да е била тя) се оправя.
Ако някой разбира от скриптове-нека помогне.Искам да си направя скрипт който да тръгва след като Екс зареди , и да ми смени резолюцията.
« Последна редакция: Aug 26, 2010, 20:13 от hunter86_bg »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
scaner benq 3300 U Здравейте
Настройка на хардуер
geopit 0 2014 Последна публикация May 16, 2004, 00:00
от geopit
Samsung Ml1710P + Benq 5000U
Настройка на хардуер
yogy_bear 0 1867 Последна публикация Nov 09, 2004, 12:28
от yogy_bear
problem s scanner benq 5450
Настройка на хардуер
Hypnotic 5 3476 Последна публикация Jun 09, 2005, 11:26
от Hypnotic
Laptop dell 1501 + monitor benq 20"
Настройка на хардуер
sverdlov 2 3662 Последна публикация Jun 29, 2008, 18:09
от trip
Xorg i benq fp91g+
Настройка на хардуер
runtime 7 3562 Последна публикация Jul 17, 2008, 14:11
от runtime