Автор Тема: Няколко въпроса относно Ubuntu 9.04 и wine (начинаещ)  (Прочетена 5240 пъти)

dobataloud

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Здравейте скоро реших да пробвам linux и си инсталирах Ubuntu 9.04 през уиндоус. Имам известни проблеми с видео картата за които съм пуснал отделна тема. Тъйкато работя със специфични програми реших първо да разбера дали ще мога да ги подкарам с Wine или друг емулатор и тогава да се мъча с настоиките за драйвери и т.н. защото ако немога да използвам определени пробрами няма шанс да се откажа от уиндоуса. Програмите са за чертане и изчисления, а именно: Autocad, Allplan, 3ds MAx, SAP 2000, Ansys може да изпускам някоя но това са основно. Преминавъм към въпросите.
1. До колкото разбрах UBUNTU използва част от дисковото пространство като рам памет, следователно колкото по-голяма инсталация избера толкова по добре ще работи (или се бъркам нещо)? В частност искам да инсталирам в отделен дял, та ако може да ми препоръчате колко голям дял да заделя за Ubuntu 9.04?

След като инсталирам Ubuntu 9.04 и Wine ще имам и конкретни въпроси за инсталацията на конкретните програми.

2. За сега съм инсталирал SAP 2000 без никакви проблеми през wine но за да го използвам прябва да го пачна. Съответно при стартиране на пача трябвада натисна бутон от клавиатурата за да стартирам процеса. Проблема е ,че колкото и бутони да натискам нищо не става. Ако знаете къде е проблема, благодаря предварително.

3. Autocad стартира инсталацията но посредата ми даде грешка и от тогава при отит за стартиране ми изписва че имам неподходяща ОС. Четох в няколко форума и всички са инсталирали Autocad в Wine но не пише как. Има ли някакви специшияни настройки на Wine?

4. Разгледах обилна информация и разбрах как да маундван iso файлове. Проблема е, че маундвам само dvd -та по малките фаилове (cd) са ми с разширение bin и нещо не се получава. Съвет?

Благодаря предварително за отговорите. Искам първо да инсталирам на ново ОС защото докато базиках видео драйвъра направих доста погрешни опити и ми дава някой грешки, след това ще имам и още конкретни въпроси. :)
Активен

edmon

  • Гост
единствения сайт на който можеш да се довериш за Уайн е winehq.com.
Търси там какво пише за autocad.
http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=9306
Хубаво е да си добавиш и това:

http://www.winehq.org/download/deb

Редактирано съгласно т.3 от http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=6115.0  ;)
bop_bop_mara
« Последна редакция: Oct 07, 2009, 17:18 от bop_bop_mara »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
dobataloud, може ли да обясниш за какво пачване на SAP2000 става въпрос?
Активен

H0lyGanGs7eR

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 163
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Аутокада върви идеално под линукс. Препоръчвам ти обаче да не слагаш най-нова версия, а нещо по-старо за да няма бъгове и загуба на информация.
Активен

dobataloud

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
bop_bop_mara

Ами има малък пач който се слага след инсталацията. Пача мисля, че тръгва под дос, защото се отваря конзола. Ако не сложиш пача можеш да ползваш можеби около 5% от функците. (този пач се явявя нещо като крак)

H0lyGanGs7eR
"Аутокада върви идеално под линукс. Препоръчвам ти обаче да не слагаш най-нова версия, а нещо по-старо за да няма бъгове и загуба на информация."
Имаш предвид по стара версия на Autocad нали? Ако 2007 тръгне ще съм страшно доволен. А ще ми кажеш ли как си го инсталирал, в смисъл с Wine или друг емулатор? Аз опитах с 2009 защото немога да маундна сд диск, успявам само с дивидита.

Имам и нови въпроси:
5. Как да си преименувам дяловете на хартдиска защото сега трябвада се ориентирам по размера коя коя е?
6. Пробвах да шерна няколко папки, слагам отметка пиша име  давам ок и нищо не става, после като дам отново пропъртайс на папката не е запомнило нищо от настройките за споделяне. Ако може да ми обясните как се прави ще ви бъда благодарен.

« Последна редакция: Oct 08, 2009, 16:25 от dobataloud »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
dobataloud, последно кръпка на кода ли е това или crack. Нали знаеш, че ако ни питаш как да си кракнеш платена програма, ще трябва да те препратим към някой друг форум :)
Активен

dobataloud

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
последно кръпка на кода ли е това или crack. Нали знаеш, че ако ни питаш как да си кракнеш платена програма, ще трябва да те препратим към някой друг форум :)

Казано честно нямам идея какво. Предполагам, че е кръпка на кода както се изразяваш ти, защото си пише пач а не крак. За да не създаваме проблеми с платени програми и т.н. те си имат студентска версия така че не би трябвало да има проблем а моя въпро с e как да осъществя отговор на "press any key to start".

Сега имам много спешен въпрос. Искам да инсталирам Убунту в отделен дял от този на уиндоус за да мога да форматирам която и да е ОС ако се прецака без да изтрия и другата но искам да имам и двете ОС. Сега заредих инстлацията и трябва да избера дали да инсталирам двете операционни системи една под дриуга или ръчно задаване на дяловете. Кое да избера? Мога ли ръчно да си избера дяла за Убунту и после да си пускам и уиндоуса?
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Когато се налага подобно действие, обикновенно се инсталира под Вин после под Линукс. Прилагат се пачовете под Вин и се копират всички файлове в съответните папки в Линукса.
Дали е пач или крак няма да коментирам - всеки си носи отговорността за постъпките си. Аз не съм съдия. В ТУ има само един лиценз за обучение май всички останали са с кракове хакове и всякакви други акове.
Мисля че е по добре да си качиш qcad който има свободна весия, brlcad за 3Д, или да си купиш varicad (~600$).
Разбирам, че става въпрос за програма за механично конструиране. Въпроса е само колко професионално е необходима такава програма?
На мене ми стига qcad.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Човече ти с какво се занимаваш, че използваш всичките тези програми или просто си играеш с тях  :o !?!?!?

Специално за Аутокада си е обяснено в сайта на Winе много добре как се инсталира - ползва се една помощна програмка и става с два клика (въпреки че аз не успях, но това е друга тема).

Най добрия вариант е да си сложиш един VirtualBox да си инсталираш уинодус в него и да си ползваш тези програми, защото при следващият ъпдейт на Wine може и да не работят тези неща  ;D

qcad не става за сериозна работа, brlcad и BricsCAD стават, но ако си свикнал с AutoCAD-а ще ти е доста терсене, за VariCAD не коментирам не съм си играл с него.
« Последна редакция: Oct 09, 2009, 09:26 от mimosh »
Активен

dobataloud

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Студент съм във УАСГ специалмост строителство на сгради и съоръжения 4 курс. Съответно с аутокад се занимавам от 7 години и не ми се иска да отидат напразно (опита е приложим и в подобните програми) но в повечето офиси се работи с него, отскоро някой въведоха и аллплан. За SAP 2000 и Ansys с тях съм се занимавал по малко но са основните програми за изчисление на строителни конструкции на които ни учат в университета. Това са причинте да държа на тяхното инсталиране. Saap 2000 v11 си се пачна без проблем но ми даде някаква грешка с операционната система. Ще прегледам сайта на Wine отново явно не съм гледал където трябва.
Някой може ли да ми помогне по въпроса с инсталацията на убунту? Какъв формат да избера за дяла в който ще го сложа и трябва ли да правя дял за виртуална памет?
Благодаря много за помоща.
Активен