Автор Тема: Дипломи, сертификати...  (Прочетена 21033 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Дипломи, сертификати...
« -: Mar 06, 2013, 02:52 »
Абе, в момента има търсене на ИТ специалисти всякакви и никой не ти гледа дипломи, стига да разбираш технологиите за които търсят хора!
Инвестирай в техника за експерименти и обучение, а не в дипломи и сертификати.
И без тях могат да ти дадат шанс да покажеш какво можеш, но с тях и без реални знания, няма да се задържиш.
Активен

Mitaka

  • Гост
Дипломи, сертификати...
« Отговор #1 -: Mar 06, 2013, 09:39 »
В повечето случаи, без дипломи и сертификати можеш са станеш само квартален хакер, т.е. да бачкаш в кварталния ЛАН доставчик :)
При мен например сертификатите оказаха ОГРОМНА роля, когато си търсех работа!
После човека, който ме нае ми каза, че е имало кандидати с повече опит, но мен ме е наел точно зарди сертификатите.
И това не е единичен случай.

Изобщо, по-големите фирми дават доста голямо предимство на кандидатите с някакъв сертификат.

Да, сертификата или дипломата НЕ са гарант, че разбираш нещата повече от някой без нито един сертификат.
Но въпреки всичко се гледа със съвсем друго око на кандидатите със сертификат в областта, в която кандидатстват.
И ако има двама кандидати - един със и един без сертификат, повечето HR-и ще изберат този, който е със сертификата.
Щото HR-а от технологии не разбира, той гледа документите, т.е. бюрокрация...
Не е правилно, но е така - поне в големите фирми, където всичко зависи от HR-a.

Т.е. ако ти се бачка в голяма фирма - сертификата е огромно предимство.
Една доста голяма компания в IT областта например задължително преща хората си на сертификация. И познай какво става, ако fail-неш  на изпита :)
Активен

solarflux

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
    • Профил
Дипломи, сертификати...
« Отговор #2 -: Mar 06, 2013, 11:22 »
нищо кой знае кво не става ако те скъсат - имаш още един опит и след това си плащаш изпита сам, също и не си струва да работиш в компания която изисква сертификати (разбира се ако индустрията изисква да имаш някакъв специфичен сертификат и компанията плати за обучението и сертифицирането ти е ок).  Иначе нямам представа къде може да се изкара РХЦЕ в БГ - http://www.gits.bg/certification/index.php тия изглежда предлагат, но човек трябва да си говори с тях директно...
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Дипломи, сертификати...
« Отговор #3 -: Mar 06, 2013, 13:06 »
Митак, отново си твърде краен! Не казвам, че няма смисъл от дипломи и сертификати, а да наблегне на реалните знания които не се получават в университетите, а с тестове на реален хардуер и четене из нета и форумите и, че хардуера влагането в хардуер и то нов е по-евтино от влагането в университета и корупционните им схеми.
Някъде четох, че в момента недостига на всякакви ИТ специалисти е голям, а тенденцията е до 5 години да стане над 30% този недостиг.
Та, за всички които се сещаме не само от Уиндоус периспективите са много добри, а когато има недостиг на специалисти, изискванията за диплом и сертификат остават на заден план.
Активен

Mitaka

  • Гост
Дипломи, сертификати...
« Отговор #4 -: Mar 06, 2013, 13:26 »
Митак, отново си твърде краен! Не казвам, че няма смисъл от дипломи и сертификати, а да наблегне на реалните знания които не се получават в университетите, а с тестове на реален хардуер и четене из нета и форумите и, че хардуера влагането в хардуер и то нов е по-евтино от влагането в университета и корупционните им схеми.
Някъде четох, че в момента недостига на всякакви ИТ специалисти е голям, а тенденцията е до 5 години да стане над 30% този недостиг.
Та, за всички които се сещаме не само от Уиндоус периспективите са много добри, а когато има недостиг на специалисти, изискванията за диплом и сертификат остават на заден план.

Изобщо не съм краен, казвам ти от първо лице как стоят реално нещата.
Както и, че мен на този принцип са ме наели.
Иначе - да, уменията са дори по-важни от сертификата... НО:  HR-ите не знаят това в 90% от случаите. И просто биха предпочели някой без опит, но с CCNA примерно, защото ще се навие за по-малко пари....

Иначе мнението ми за университетите - виж, то вече е крайно...
Изкарал съм ги 2, започнах 3-ти и се отказах... и мога да кажа, че в средното съм научил в пъти повече, отколкото в университета.
Просто - стари преподаватели, стари разбирания. Не може да се учат предимно "масиви", само и единствено - Виндовс, има и други примери.... няма никаква база - всичко се учи само и единствено на теория. Например, 2003-а година в ТУ правихме едни опити с.... Правец 8 и 16 :) На преподавателката и беше писнало, та като свържехме установките към компютъра и го пуснехме - "хайде сега, това докато се сметне отидете за около час някъде да пиете по едно кафе".


И да, почти няма университет, в който да не приемат "дарения" от студентите. Което е доста грубо.

Та, реални знания + сертификат (поне един) е най-добрата комбинация.
Докато само един гол сертификат поне за мен нищо не значи.
Познавам няколко, които са завършили Информатика с 6.00 и не могат да си преинсталират виндовса дори :)

То и аз се водя ел. инженер, ама... да не ти пипам тока в къщата... освен, ако нямаш добра застраховка :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Дипломи, сертификати...
« Отговор #5 -: Mar 06, 2013, 13:51 »
Цитат
Иначе - да, уменията са дори по-важни от сертификата... НО:  HR-ите не знаят това в 90% от случаите. И просто биха предпочели някой без опит, но с CCNA примерно, защото ще се навие за по-малко пари....

Та, пак си идваме на думата! Без опит със и без диплом/сертификат ще се работи за без пари, а опита се доказва с трудова книжка ;) .
Та, според мен, най-ефективния финансов вариант е да инвестира в хардуер за тестове и да започне работа точно каквото смята да учи без значение от заплата. Колкото толкоз, а разликата да я счита за инвестиция в образование и трупане на опит.
Аз дори бих си плащал изпитите за да не ми губят времето с глупости! Със сигурност заплатата ми от такава работа ще е по-висока от колкото рушветите и с по-малко труд ще науча повече, а опита в трудовата книжка ще ми е бакшиш.
Но, това в случай, че съм преценил, че имам нужда от тези дипломи и сертификати.

П.С. От 5 години съм си затрил някъде дипломата за средно образование и щото нямам нужда от нея и не съм си изкарал дубликат въпреки, че от тогава до сега, сигурно 10 пъти съм ходил в Габрово на гости на стари приятели :D
Активен

vox

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: HP-UX, Solaris, AIX
  • Window Manager: console only
  • #!/bin/ksh
    • Профил
Дипломи, сертификати...
« Отговор #6 -: Mar 06, 2013, 13:56 »
backinblack, това с инвестицията в хардуер ..поне според мен си е чиста загуба на време и пари. Колко години ще са ти необходими в домашни условия да изучиш Линукс администрацията ? ОК, да приемем, че станеш гуру администратор в домашни условия, отиваш на трудовия пазар, а там нещата са мащабни, никак не са сходни с това което си проигравал в къщи.

Не е ли по-добре, да си ходил на курс, да се сертифицираш ?
Активен

No Windows, no Gates only apache inside

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ами то тука всеки като дава някакъв акъл изхожда от личен опит, та моя е такъв. Не съм станал гуру, но това от което имам нужда съм го понаучил.
На времето почнах с едно слабо компютърче, от първите Атом-и с 2ГБ рам, ама като му пусна една виртуалка и той се чуди кво да прави и аз го чакам да мисли, та чак забравям какво се мъча да направя. И след като се мъчих така 2-3 месеца не издържах и си купих мощен компютър и за 1 месец научих много повече от колкото за 2-3 на стария.
Почнах да експериментирам с мрежи от 6-8 виртуалки в смесена среда които работеха по-бързо от стария с Уиндоус ХП и без виртуалки.
Така пък взех да навлизам във виртуализациите и открих колко голямо приложение могат да намерят в шивашкото производство и от тогава съм се концентрирал само в приложенията за това производство, а не във виртуализацията и линукс администрацията като цяло.
Моя опит с компютрите е съчетан с доста счетоводни и икономически знания, но както казах, само за един отрасъл от икономиката.
Имам нужда и от още доста знания, но само с четене и тестове не става! Имам нужда и от реални клиенти на които да ги приложа, че малко трудно се убеждават клиенти в предимствата на новите технологии.
« Последна редакция: Mar 06, 2013, 14:44 от backinblack »
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #8 -: Mar 06, 2013, 18:59 »
Добре де, ама никой не обмисля ситуацията така :

Ти си студент, не особено богата фамилия - ко праим ?! – Един MS сертификат, струва майка си и баща си... и то само изпитите, не коментираме курс, литература и т.н. ...

ИЛи пък LPI, дори 101 има два под изпита... но да усредним цената им на 2-300 лв. = почти 600 кинта и като сложим третият ...

Сега някой да ме светне, този студент от кой гъз ги вади тия пари... При факта, че трябва да бачка и да плаща и семестри и вуз-овски учебници и разни други ?!
Това при положение, че вече практически няма стажантски програми, никъде !
IBM резнаха кранчетата, заради държавните субсидии и лайняните гербаджии, които ги спряха...
HP... вмомента е анархия и връзкарщина, заради слабоумните им български мениджъри и вътрешните им програми тип "доведи приятел".

Малките фирми не могат, да си позволят стажанти или поне платени ( а за без пари никой не бачка и не трябва да бачка, колкото и да е некадърен...все пак се яде ?!)
 
И ко праим ?!

Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #9 -: Mar 06, 2013, 21:52 »
Пак се гледа едностранчиво на нещата и до като е така, можем само да си чешем пръстите и нещата да вървят само на долу!

Та, висшето образование никъде не е задължително и поради тази причина и не е безплатно! Ще учи този който може да си го позволи. Друг е въпроса, че при правилно инвестиране е възможно, дори и за тези които си нямат богати родители, но определено с цената на лишения в името на по-доброто лично бъдеще. Друг начин няма!

Та, като говоря за едностранчивия поглед върху нещата, всички тука гледат с очите на работника или студента, а никой не се замисля как би се чувствал, ако е от другата страна!
Та, стажа трябвало да е платен и за сметка на работодателя! И аз(хипотетично) трябва да плащам на някой заплата, да губи времето и на друг квалифициран работник на който доста по-голямата заплата също върви, а реална полза от никого да нямам! Е па, нема как да стане това, щото фирмата не е социално дружество! За фирмата е по-изгодно да плати по-голяма заплата и да си вземе научен който веднага ще започне да произвежда за нея.
Тук решението според мен е, че трябва да бъде разрешено безплатното стажуване, че държавата като няма кинти да им плаща заплатите, поне тези които са склонни да поработват с цел обучение да не остават без възможности.

От друга страна, аз лично не съм съгласен да бъде безплатно висшето образование или нещо полу платено, субсидирано, щото всички ние чрез данъците си ще плащаме за създаване на кадри за чужбина, вместо да се подобри средното и основното образование.

За средното образование пък, трябва да се върне задължението от старо време, всеки завършил определен вид образование да работи поне 2 години по специалността и да се освобождава от задължение, ако отиде да учи висше.

Разграничавайте малко нещата на кого каква му е работата в тоз живот! На фирмите работата е да произвеждат блага или услуги, а не да създават кадри! Създаването на кадри е работа на образованието което трябва да се финансира със съответните механизми, а личното благополучие на работника си е само негов проблем.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #10 -: Mar 06, 2013, 22:28 »
И аз(хипотетично) трябва да плащам на някой заплата, да губи времето и на друг квалифициран работник на който доста по-голямата заплата също върви, а реална полза от никого да нямам!
Стажантите работят по напълно реални проекти, които фирмата после ще използва да печели пари. Т.е. понякога фирмите изведнъж решават, че няма да ги ползват, но това вече си е техен проблем.

На практика няма никаква разлика между човек, водещ се „на стаж“, и такъв, нает „на работа“ нов човек във фирмата. И двамата минават период на въведение във фирмените дела и период на проекти с по-ниско ниво на критичност. Оттам нататък и в двата случая човекът може да получи постоянен договор или да бъде освободен.

Цитат
Тук решението според мен е, че трябва да бъде разрешено безплатното стажуване
Не знам какво трябва да му се разрешава - има си организации, предлагащи неплатен стаж. За който си прецени, че това би го устроило.

Цитат
че държавата като няма кинти да им плаща заплатите
Какво пък има общо държавата със стажантите?

Цитат
щото всички ние чрез данъците си ще плащаме за създаване на кадри за чужбина,
Продължавайте да си навивате на пръстите, че българското (висше) образование създава само кадри за чужбина и че тука остават само некадърници. Явно има защо да ви е удобно да го твърдите.

Цитат
На фирмите работата е да произвеждат блага или услуги, а не да създават кадри! Създаването на кадри е работа на образованието което трябва да се финансира със съответните механизми, а личното благополучие на работника си е само негов проблем.
И това е едно много удобно за егото твърдение - който е некадърен, ще може просто да обвини образователната система.
Висшето образование има за цел да те ориентира, да ти предостави основа за развитие, да те запознае с хора и тематики, които те интересуват. Оттам нататък си сам.
Университетът не може да те направи уеб разработчик или системен администратор. Той просто може да ти помогне, ако имаш интереси в тези области.
Ако идеята на образованието беше да създава кадри, значи всички, завършили българска филология щяха да са поети и писатели.


Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #11 -: Mar 07, 2013, 00:05 »
Цитат
Висшето образование има за цел да те ориентира, да ти предостави основа за развитие, да те запознае с хора и тематики, които те интересуват. Оттам нататък си сам.
Университетът не може да те направи уеб разработчик или системен администратор. Той просто може да ти помогне, ако имаш интереси в тези области.
Ако идеята на образованието беше да създава кадри, значи всички, завършили българска филология щяха да са поети и писатели.

Тука си в пълна заблуда!
Основното образование учи на четмо и писмо и обща култура! Средното и висше образование създават специалисти.
По твоята логика, медиците сигурно в университета само се ориентират дали искат да бъдат такива, а като започнат работа в болниците тогава започват да се учат!!!?
Защо ли за куп специалности се изисква съответния образователен ценз!!!?
В специалностите по счетоводство и контрол имам представа какво се изучава, но в техническите нямам, та просто си разсъждавам, че нещо не ми се връзва с логиката това което твърдиш по-горе!

Цитат
Не знам какво трябва да му се разрешава - има си организации, предлагащи неплатен стаж. За който си прецени, че това би го устроило.

На територията на фирмата се работи, а кодекса на труда не допуска под никаква форма безвъзмезден труд!

Цитат
Какво пък има общо държавата със стажантите?

Та, депутатите в качеството си на законотворци като не са оставили една вратичка в закона, че да се съчетае труда с обучението е редно някой да плати за това. Примерно за времето на стажа през което един такъв работник е само в тежест на фирмата, без никаква файда от него, заплатата му да се изплаща по някаква програма както са програмите за трайно безработни дето първите 6 месеца заплатата за такъв работник се изплаща от бюрото по труда, пък фирмата има задължение да го задържи на работа после за минимум още 6.
Не, че и тука няма вратичка за злоупотреби, но то никога не могат да се избегнат на пълно и не нужно покрай сухото да гори и мокрото.
Тука вратичката е, че ако сам напусне фирмата не дължи нищо и хич не е трудно да ти вгорча живота, че сам да напуснеш и лично познавам една която постоянно ползва такива работници за ниско квалифициран труд и като дойде момента тя да им плаща и максимум на втория месец напускат. То това всъщност не е вратичка в закона за работодателя, а някаква криворазбрана демокрация за работника дето се обръща срещу него.

Цитат
Продължавайте да си навивате на пръстите, че българското (висше) образование създава само кадри за чужбина и че тука остават само некадърници. Явно има защо да ви е удобно да го твърдите.

Мда, точно така е! Качествените кадри напускат да се реализират в чужбина с образованието което ние сме им платили. Тук масово остават........... тези които не стават за чужбина.
« Последна редакция: Mar 07, 2013, 00:07 от backinblack »
Активен

flysoldier

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
  • Distribution: Ubuntu 12.10 64bit / Windows 8
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #12 -: Mar 07, 2013, 00:12 »
Добре де, ама никой не обмисля ситуацията така :

Ти си студент, не особено богата фамилия - ко праим ?! – Един MS сертификат, струва майка си и баща си... и то само изпитите, не коментираме курс, литература и т.н. ...

ИЛи пък LPI, дори 101 има два под изпита... но да усредним цената им на 2-300 лв. = почти 600 кинта и като сложим третият ...

Сега някой да ме светне, този студент от кой гъз ги вади тия пари... При факта, че трябва да бачка и да плаща и семестри и вуз-овски учебници и разни други ?!
Това при положение, че вече практически няма стажантски програми, никъде !
IBM резнаха кранчетата, заради държавните субсидии и лайняните гербаджии, които ги спряха...
HP... вмомента е анархия и връзкарщина, заради слабоумните им български мениджъри и вътрешните им програми тип "доведи приятел".

Малките фирми не могат, да си позволят стажанти или поне платени ( а за без пари никой не бачка и не трябва да бачка, колкото и да е некадърен...все пак се яде ?!)
 
И ко праим ?!

Положението не е толкова зле! Реално (от личен опит) искаш подготовка за сертификати варианти бол. Искаш да учиш за администриране сравнително нови неща е то аз за БГ знам че специалноста РСМТ към ФМИ на СУ става. Първо имаш доста прилични машини. Ако си се насочил към MS избор на предмети бол като обучението е по програма на MS. Като студент началните сартификати на MS са по 40$ (през сайта на прометрик и плащане с карта). Отделно има и курсове по линукс/юникс не са много (тук малко повече зависи от теб). Има и курсове за програмисти, но тук като че ли не им пука много  на преподавателите  (освен може би един за Sharepoint пак на MS). Има и на Сиско курсове CCNA, CCNA S, и един  за безжични мрежи (пълна боза е) Малко като реклама на специалноста, но става. И все пак всичко зависи от теб самия колко искаш да научиш.
Отделно ако искаш и имаш достатъчно мотивация за сертификати може и сам да се подготвяш. информация в интернет има много ама много.
И все пак сертификатите (които могат да се взимат и с дъмпове) и дипломата слуцат за да се впишат в CV-то.  А CV има целта единствено да те извикат на интервю (интервюта - серизните фирма правят поне 2-3). Там вече показваш знания (или незнания като отговориш грешно на въпроси от рода на кой порт работи ping). Почва се от някъде и трупаш стаж.

Кофтито е че повечето фирми който плащат що годе добре са в София!

Поздрави!
Активен

Somebody better put you back in your place!

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #13 -: Mar 07, 2013, 00:55 »
Това няма как да стане. Разликата между счетоводството, медицината и ИТ е че в последното, нещата се променят прекалено бързо. При лекарите като завършиш медицина, не можеш да работиш нещо различно от GP, съответно специализациите след това траят години. Ако пробваш да приложиш същия модел в ИТ образованието обаче, ще се окаже че трошиш държавна пара, за да обучаваш хора в нещо, което вече няма да е актуално когато завършат и няма да има смисъл от такива хора на трудовия пазар. Да не говорим за разходите около образователния процес. Така че съжалявам, но изграждането на кадри ще продължи да бъде за сметка на работодателя, просто защото няма друг начин да стават нещата. Университетите единствено могат да помогнат с това да създават кадри, които по-бързо навлизат в нещата, защото са усвоили достатъчно добре, достатъчно много основни неща.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #14 -: Mar 07, 2013, 01:25 »
Средното и висше образование създават специалисти.
Има разлика между специалисти и кадри. От университета може да излезеш с дадена специалност, но (в повечето области) това не ти дефинира еднозначно каква работна длъжност ще си търсиш.

По твоята логика, медиците сигурно в университета само се ориентират дали искат да бъдат такива, а като започнат работа в болниците тогава започват да се учат!!!?
При медиците няма ли такова нещо като специализация - почваш работа в болницата и си избираш дали ще станеш хирург или невролог и т.н.?

в техническите нямам, та просто си разсъждавам
Тук си говорим именно за „технически“ специалности. Ако нямаш представа, погледни. И се замисли как самият ти употребяваш термин с много широк спектър, дефиниращ десетки възможни работни позиции - за коя от всичките искаш да подготвя университета?

На територията на фирмата се работи, а кодекса на труда не допуска под никаква форма безвъзмезден труд!
Има неплатени стажове, мисля, че не е само у нас и не мисля, че са незаконни. И стига с това „фирми“, има достатъчно други форми на работодатели.

Цитат
Какво пък има общо държавата със стажантите?

Та, депутатите в качеството си на законотворци като не са оставили една вратичка в закона, че да се съчетае труда с обучението е редно някой да плати за това. Примерно за времето на стажа през което един такъв работник е само в тежест на фирмата, без никаква файда от него, заплатата му да се изплаща по някаква програма ...
Нямам представа дали е така или не (може да дадеш линк към някакъв закон или наредба по този въпрос). Със сигурност, обаче, знам, че никой от колегите ми в университета, минал през стажантска програма, не е бил в тежест на фирмата си и определено фирмите са имали доста полза от тях.
Пак казвам, тук си говорим за ИТ сферата. Ако в други сфери положението е кофти - съжалявам и се надявам това да се промени.

Мда, точно така е! Качествените кадри напускат да се реализират в чужбина с образованието което ние сме им платили. Тук масово остават........... тези които не стават за чужбина.
Ужасно жалко е, че мислиш така. Не само защото обиждаш доста хора в този форум, които, на всичкото отгоре, са ти помагали, без да знаят, че ти всъщност ги смяташ за некачествени кадри. А и заради това, че явно не познаваш достатъчно ИТ хора, с или без дипломи, които да те накарат да осъзнаеш колко много грешиш.

Искаш да учиш за администриране сравнително нови неща е то аз за БГ знам че специалноста РСМТ към ФМИ на СУ става.
Специалността става, стига наистина да имаш желание да учиш по предметите. За мое съжаление UNIX/Linux курсовете са 2-3 и им се налага да бъдат на по-начинаещо ниво.
Но дори и от тази (или която и да е магистърска) специалност не излизаш с етикет „системен администратор“ или „специалист по мобилни комуникации“. Този етикет си го слагаш сам с разширяване на знанията по интересните за теб неща.

Кофтито е че повечето фирми който плащат що годе добре са в София!
Аз лично почвам да си мисля, че кофтито всъщност е, че повечето работодатели, които разсъждават спрямо съвременните представи за качество и живот, са в София. :(

ПС. гейт го е казал много хубаво :)
Активен