Автор Тема: miniDLNA Ubuntu 11.10 setting?  (Прочетена 6358 пъти)

bradqzata

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
miniDLNA Ubuntu 11.10 setting?
« -: Feb 02, 2012, 14:30 »
Здравейте
Извинявам се за простия въпрос, но никъде ненамерих отговор.
Първо нищо неразбирам от линукс.
Целта ми е да гледам филми на телевизора по длна. (пробвах с уиндолс, но нещо не се получава и реших да пробвам под линукс)
Изтеглих Убунту 11.10 от официалния сайт и го инсталирах и ъпдейтнах.
От програмата за управление на софтуера инсталирах миниДЛНА.
Намерих конф. файла но неможах да променям нищо. Някак си и аз незнам как при влизането в системата влязох като роот и така промених уж файла, като му посочих къде да търси файлове.
Телевизора намира сървъра вади някакви папки, но празни.
Някой може ли да ми обясни по прост начин как да пусна програмата и да въведа пътя към файловете за да може всичко да работи нормално.
Мерси предварително.
и пак да кажа конзолата знам къде, но какво се пише там ми  е тъмна Индия :)
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: miniDLNA Ubuntu 11.10 setting?
« Отговор #1 -: Feb 02, 2012, 15:52 »
http://pario.no/2011/08/29/configure-minidlna-to-work-with-a-sony-bravidia-kdl-40ex711-tv/
Не съм го ползвал, изглежда опростено, дано разбираш английски. За да променяш файлове които не са в твоята домашна директория ти трябват права на суперпотребител. В конзолата напиши
sudo nautilus
ще иска парола, пиши и натисни ентер (докато я пишеш няма да виждаш звздички, това е нормално) После ще ти отвори един файлов мениджър който е с права на суперпотребител, отиди и редактирай каквото искаш.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: miniDLNA Ubuntu 11.10 setting?
« Отговор #2 -: Feb 02, 2012, 16:19 »
Аз съм ползвал, не помня дали miniDLNA се казваше. Телевизорът разчита да речем 10% от видео файловете (като ако ги качиш на флашка и му я набиеш разчита почти всичко).

Отделно това което ползвах нямаше опция да се bind-ва на някой интерфейс и го правеше на всички. В един момент установих че на практика имам уеб сървър на някакъв порт, който се вижда "отвън" и documentroot-а му е една голяма директория Downloads в която има неща, за които меко казано мога да си имам разправии с органите на властта.

Оттогава филми само от флаш памет.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: miniDLNA Ubuntu 11.10 setting?
« Отговор #3 -: Feb 02, 2012, 17:43 »
Сложи някоя снимка или mp3-ка в тези папки. Ако телевизорът я вижда, може да се окаже, че показването на филмите е въпрос на кодеци и възможности на телевизора.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

bradqzata

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: miniDLNA Ubuntu 11.10 setting?
« Отговор #4 -: Feb 02, 2012, 18:38 »
tolostoi мерси за инфото, но като пробвам по този вариант  нещо не се получава.
Неиска да инсталира и вади грешка иначе за промяната на файла с sudo nautilus всичко се получи.

laskov пробвах и с музика но същата работа , папки и нищо вътре
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: miniDLNA Ubuntu 11.10 setting?
« Отговор #5 -: Feb 02, 2012, 18:55 »
Дай конфига да видим, рестартирай да видиш дали ще се оправи, съмнявам се, че не си нацелил точния път на папките.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: miniDLNA Ubuntu 11.10 setting?
« Отговор #6 -: Feb 02, 2012, 19:58 »
първото нещо е да си настроиш minidlna сървиса.
Ето моите настройки във файла /etc/minidlna.conf :
Код:
port=8200
media_dir=/mnt/old_linux/h/
album_art_names=Cover.jpg/cover.jpg/AlbumArtSmall.jpg/albumartsmall.jpg/AlbumArt.jpg/albumart.jpg/Album.jpg/album.jpg/Folder.jpg/folder.jpg/Thumb.jpg/thumb.jpg
inotify=yes
enable_tivo=yes
strict_dlna=no
notify_interval=900
serial=12345678
model_number=1



Филмите ги поставям във папката както се досещаш:
/mnt/old_linux/h/


Видео файловете трябва да са конвертирани в подходящ формат иначе не се виждат. За това как става - виж поста:
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=41959.msg234252#msg234252
Може по същият начин да си конвертираш и стерео кино само че трябва преди това да генерираш във филма (mkv контейнер) вградени субтитри. Ето тука е описано как става
http://www.3dsbs.com/3d-subtitles/57-how-you-can-make-3d-subtitle.html

Надявам се че ще ти помогне
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

bradqzata

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: miniDLNA Ubuntu 11.10 setting?
« Отговор #7 -: Feb 02, 2012, 21:42 »
# port for HTTP (descriptions, SOAP, media transfer) traffic
port=8200

# network interfaces to serve, comma delimited
#network_interface=eth0

# set this to the directory you want scanned.
# * if have multiple directories, you can have multiple media_dir= lines
# * if you want to restrict a media_dir to a specific content type, you
#   can prepend the type, followed by a comma, to the directory:
#   + "A" for audio  (eg. media_dir=A,/home/jmaggard/Music)
#   + "V" for video  (eg. media_dir=V,/home/jmaggard/Videos)
#   + "P" for images (eg. media_dir=P,/home/jmaggard/Pictures)
media_dir=/home/bradqzata/asd

# set this if you want to customize the name that shows up on your clients
#friendly_name=My DLNA Server

# set this if you would like to specify the directory where you want MiniDLNA to store its database and album art cache
#db_dir=/var/cache/minidlna

# set this if you would like to specify the directory where you want MiniDLNA to store its log file
#log_dir=/var/log

# this should be a list of file names to check for when searching for album art
# note: names should be delimited with a forward slash ("/")
album_art_names=Cover.jpg/cover.jpg/AlbumArtSmall.jpg/albumartsmall.jpg/AlbumArt.jpg/albumart.jpg/Album.jpg/album.jpg/Folder.jpg/folder.jpg/Thumb.jpg/thumb.jpg

# set this to no to disable inotify monitoring to automatically discover new files
# note: the default is yes
inotify=yes

# set this to yes to enable support for streaming .jpg and .mp3 files to a TiVo supporting HMO
enable_tivo=no

# set this to strictly adhere to DLNA standards.
# * This will allow server-side downscaling of very large JPEG images,
#   which may hurt JPEG serving performance on (at least) Sony DLNA products.
strict_dlna=no

# default presentation url is http address on port 80
#presentation_url=http://www.mylan/index.php

# notify interval in seconds. default is 895 seconds.
notify_interval=900

# serial and model number the daemon will report to clients
# in its XML description
serial=12345678
model_number=1

# use different container as root of the tree
# possible values:
#   + "." - use standard container (this is the default)
#   + "B" - "Browse Directory"
#   + "M" - "Music"
#   + "V" - "Video"
#   + "P" - "Pictures"
# if you specify "B" and client device is audio-only then "Music/Folders" will be used as root
#root_container=.

това ми е конф. файла
нищо непроменямам освен медиа дир както е сега и пробавах също с V както е на примера, но пак нищо не се вижда.
след като променя файла рестартирам пц-то.
стартирам от терминала само с minidlna enter
и сървъра се показва на тв-то но няма файлове
филмите са ави и мкв
незнам какво неправя както трябва
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: miniDLNA Ubuntu 11.10 setting?
« Отговор #8 -: Feb 02, 2012, 22:23 »
Е сложи и снимки и музика там да видиш дали ще ги види изобщо, пък после ще го мислиш. Преименувай някой файл от file.avi на file.mp4 или .m4v или .mov или .ts - просто да видиш дали ще види тв-то филма, пък ако го види вече се оправяй, ще теглиш такива или ще конвертираш. А доста разумно е да погледнеш в книжката или в нета с точния модел на телевизора какво точно може да свири, но сам ще се сетиш  ;D
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: miniDLNA Ubuntu 11.10 setting?
« Отговор #9 -: Feb 03, 2012, 19:00 »
Да няма да ги видиш. Ако формата не се хареса на телевизора. Пробвай да прекодираш един mkv файл с този дълъг ред. Примера е за филм my_in.mkv със субтитри my_in.srt и изход my_out.mpg. Пробвай да сложиш мпг файла в папката с филмите. Другото нещо е провери дали нямаш файърол пуснат, или нещо да слуша на този порт на минидлна-то. минидлна-то се стартира като сървис със root права, ако се опитваш от команден ред трябва да го стартираш със sudo,  и провери дали не е вече стартирано като сървис.

Код:
/usr/bin/mencoder my_in.mkv -vf-add harddup -noskip -ovc lavc -oac lavc -lavcopts vcodec=mpeg2video:vbitrate=16000:keyint=15:vrc_maxrate=20000:vrc_buf_size=1835:vstrict=0:abitrate=256 -af-add lavcresample=44100 -srate 44100 -sub my_in.srt -font /etc/mediatomb/DejaVuSans.ttf -subfont-autoscale 0 -subfont-text-scale 40 -subpos 100 -subcp CP1251 -of mpeg -mpegopts muxrate=40000:format=mpeg2:tsaf -o my_out.mpg
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

bradqzata

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: miniDLNA Ubuntu 11.10 setting?
« Отговор #10 -: Feb 04, 2012, 16:37 »
не е от формата на филма понеже под виндолс съм пробвал и става, но засичат филмите. Вярно че телевизорите сони са с претенции но мкв чете.
Значи това минидлна немога да го подкарам и това е , а портовете незнам как се проверяват , бос съм в това, а в линукс доста повече.
Интересното е че вчера подкарах ushare i mediatomb, които нямат проблеми с ави филми, но мкв или не ги показват или вади грешка на тв-то, че неможе да бъде бъзпроизведен файла.
Подкарах и ПС3 медиа сървър обаче при него много насичат филмите и ми се струва, че е заради джавата, и пц-то ми е слабо - 1.8мгхз с 1 гб рам и вградено видео.
Пробвах и със serviio и тръгна от първия път. Показа филмите, тръгна мкв и за 10 мин не засече, но като му дадох да пресканира папката с филмите и нещо се обалта и спря да показва мкв-то.
Сега мисля да преинсталирам убунту - то  и да инстална само сервиио-то да видя какво ще стане.
Някой може ли да ми предложи някой лек и опростен линукс който ще го използвам само за - теглене на филми и музика,  интернет, скайп, и длна към тв-то. или Убунто-то си е такъв?
Активен

bradqzata

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: miniDLNA Ubuntu 11.10 setting?
« Отговор #11 -: Feb 10, 2012, 00:32 »
Здравейте
отново съм с проблем :)
подкарах минидлна-а, номера бил че се пуска със сервис, но сега изскочи друк проблем.
Харда ми е дялнат на 3 - 1 за убунту, 2 - нтфс .През линукса фиждам дяловете и мога да създавам и променям файлове, но като пусна длна да сканира папките ми вади Media directory not accessible! . Пробвах
с роот права да сложа тикче  в пермишана на дяла на execute но нестава. Защо така ? и там ли е проблема че неможе да прочете папките?

Проблема е решен с вписване на дяла в fstab за автоматично показване .
« Последна редакция: Feb 10, 2012, 09:58 от bradqzata »
Активен

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Re: miniDLNA Ubuntu 11.10 setting?
« Отговор #12 -: Feb 10, 2012, 09:59 »
Аз съм ползвал, не помня дали miniDLNA се казваше. Телевизорът разчита да речем 10% от видео файловете (като ако ги качиш на флашка и му я набиеш разчита почти всичко).

Отделно това което ползвах нямаше опция да се bind-ва на някой интерфейс и го правеше на всички. В един момент установих че на практика имам уеб сървър на някакъв порт, който се вижда "отвън" и documentroot-а му е една голяма директория Downloads в която има неща, за които меко казано мога да си имам разправии с органите на властта.

Оттогава филми само от флаш памет.

Само да попитам, как така този порт се вижда отвън ако не си го пренасочил в рутера?

Иначе отскоро ползвам upnp сървър на един мултимедиен хост и съм доволен. Даже през безжичната мрежа, през 3 стаи гледам .mkv.
« Последна редакция: Feb 10, 2012, 10:15 от clovenhoof »
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Skype proxy setting
Настройка на програми
lockdown 0 1696 Последна публикация Nov 28, 2006, 21:59
от lockdown
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 7791 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 8202 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu
Display System Setting резолюцията не бачка ???
Настройка на програми
Pavlik 7 2749 Последна публикация Apr 08, 2010, 11:14
от Pavlik
crontab setting
Настройка на програми
vox 5 2653 Последна публикация Aug 24, 2011, 09:56
от b2l