Автор Тема: Възстановяване на изтрита информация от ext2 масив  (Прочетена 2186 пъти)

Dominion

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Здравейте,

 Имам нужда от помощ по следният казус. Файлов сървър работещ под openSuse 11.4. Преди 2 дена райд контролера вграден на дъното дефектира в резултат на което закаченият на него софтуерен райд5 масив отпада. След преместване на дисковете на друг контролер всичко е наред с изключение на това, че от масива липсва една важна папка с обем около 350 GB. Останалата информация е налице. Подозрението е, че въпросната папка е изтрита умишлено, но това е отделна тема за размисъл, както и защо е нямало адекватен бекъп на информацията...
 Файловата система на масива е ext2. Няма последващи файлови операции върху масива. Всякакви мнения и насоки относно възстановяването на изтритата информация ще ми бъдат полезни. За момента опитах с debugfs, но за съжаление без резултат.
Активен

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
TestDisk?
На мен ми е влизал в положение  [_]3
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Веднага спрете машината, закачете контролера на друга, работеща,  монтирайте го read-only, копирайте с dd блоковото устройство другаде, монтирайте го като loopback устройство, вижте с debug2fs какво е оцеляло (lsdel), при ext2 изгледите са по-добри в сравнение с ext3 поради няколко причини. Спасете каквото можете през debug2fs, след това можете да пробвате какъвто и да било по-автоматизиран софтуер и винаги върху копие на файловата система, не върху оригинала. Но дисковете в никакъв случай не трябва да са монтирани rw върху работеща система, защото всяка секунда губите данни (създават се и се трият временни файлове най-вече). Ако файловете са изтрити, а не презаписани с нули, нещата обикновено са далеч по-добре

Може и да е по-зле, миналия месец малоумния eclipse ми нулира всички файлове в едно средно малко проектче, при опит за преименуване на пакета, всички .java и .xml неща се озоваха с големина нула байта, грубо казано около 10-15 хиляди реда код. Успях да го възтановя в някакво не особено актуално състояние, главно с grep-ване на неща от блоковото устройство, като части от кода бяха безвъзвратно загубени (бяха достатъчно нови файлове и с достатъчно лош късмет блоковете им да бъдат помазани веднага след нулирането им). Ето това вече е грозна картинка и на никого не му пожелавам да му се случи.

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Програма копираща на win oт ext2
Настройка на програми
Stephan 5 2994 Последна публикация Jan 11, 2005, 22:07
от panko
ramfs или ext2
Настройка на програми
kdobrev 0 1126 Последна публикация Dec 05, 2005, 09:18
от kdobrev
ext3 -> ext2
Настройка на хардуер
tws 3 2054 Последна публикация Feb 04, 2006, 22:34
от n_antonov
Въстановяване на ext2 дял
Настройка на програми
k4BIG 8 3264 Последна публикация Apr 18, 2008, 23:46
от ivo1204
ext4 to ext2 filesystem конвертор, ама не точно :)
Настройка на програми
laskov 2 2205 Последна публикация Jan 20, 2019, 11:30
от GermanecaBG