Автор Тема: Възстановяване на данни от повредена BSD система.  (Прочетена 3643 пъти)

Involar

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Здравейте, значи на кратко за проблема.
Имам образ на bsd система с повреден mbr. След дълги опити на преправяне системата успява да намери /boot/kernel, но забива след като изпише "Booting from Hard Drive". Тъй като е под UFS, самият образ може да се отвори с UFS Explorer и данните могат да се прехвърлят на друг диск.
Проблемът обаче е следният, на този образ има една програма която ми трябва на мен, няма от каде другаде да я взема. Моето ниво на unix образованост е под начинаещ, но са ми казвали други хора че под unix програмите не се нуждаят от нещо наречено "Registry", както под Windows и реално могат да работят ако просто се копира програмата в друга работеща система.
Въпросът ми е следният - Как да разбера кои файлове се отнасят към системата, а кои се отнасят към софтуера инсталиран отделно, тоест кое трябва да прехвърля на нова работеща система.
Надявам се да съм обеснил възможно най-подробно. Благодаря за помощта.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Колега, щом нивото е ПОД НАЧИНАЕЩ, за да не стане някакъв фал, предлагам ти да помолиш някой твой познат/приятел да дойде и да ти помогне (не вярвам да нямаш кого да помолиш за малко системна помощ). Закачате стария диск, стартирате операционната система, монтирате стария диск и двамата ще прецените какво точно да извлечете от него. Ще си го копираш на подходящото място в новия диск. Спирате системата, разкачаш стария диск и boot-ваш компютъра наново. Влизаш си в директорията с програмата и си работиш спокойно. Мисля, че това е най-рационалното, когато човек не е много наясно, особено с дискови операции. Пожелавам успех.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Involar

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Малка корекция правя, дискът не подлежи на монтиране тъй като има известни bad sector-и на образа до колкото разбрах които не могат да бъдат поправени (fsck показва 2 сектора които не могат да бъдат записани и следователно оставя системата Dirty).
А по повод питане за помощ, след седмица четене около BSD системата приятел ми подсказа да попитам точно тук за помощ.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
fsck показва 2 сектора които не могат да бъдат записани и следователно оставя системата Dirty

Така... И как смяташ да си копираш програмата като не можеш да монтираш диска? Просто го монтирай без да му пускаш fsck.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Ами тогава без да го монтираш по някакъв начин във файловата система на работеща ОС, как ще си извлечеш данните ? Как ще ги достъпиш ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Involar

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Ами споменах, че има програма (UFS Explorer)  с която успях да извлека съдържанието на образа.
Но пак опирам до въпроса кое от всичко това си е BSD системата, а кое отделно инсталиран софтуер.
Активен

Slevin_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
Но пак опирам до въпроса кое от всичко това си е BSD системата, а кое отделно инсталиран софтуер.
Ето ти четиво за Directory Structure
Активен

"Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен" А. Айнщайн

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Но пак опирам до въпроса кое от всичко това си е BSD системата, а кое отделно инсталиран софтуер.

Т.е. ако беше windows искаш да копираш папката Program Files така ли? Каква е тази програма, толкова важна? Копирай изпълнимия файл само и виж дали като го пуснеш няма да ти каже какво ти липсва - въпреки, че е ъбсурдно.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Involar

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Ще фокусирам опитите си около решенията които ми споделихте. Благодаря отново за помощта.
Активен

veroun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
  • Distribution: FreeBSD 8.2-RC3
  • Window Manager: /var/db/pkg/gnome2-2.32.1_2
    • Профил
:) мисля , че ще е по лесно ако му помогнем да си настои conf-a след като я инсталира от портовете.
Активен