Автор Тема: Защо секюритито е важно за теб?  (Прочетена 12607 пъти)

sverdlov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 351
    • Профил
Темата е точно за тук. И като отговорите, ще обясня малко повече :)

Но... защо секюритито е важно за теб?
Активен

Йордан

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1451
  • Distribution: Ubuntu / Gentoo
  • Window Manager: Gnome
  • не е важно колко ти е голяма пишката, а какво можеш с нея
    • Профил
    • WWW
Re: Защо секюритито е важно за теб?
« Отговор #1 -: Nov 10, 2008, 12:19 »
Моето си е мое
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос !!!

Йордан Георгиев
http://ygeorgiev.net/

sverdlov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 351
    • Профил
Re: Защо секюритито е важно за теб?
« Отговор #2 -: Nov 10, 2008, 12:49 »
А ако става въпрос за това на колегите, компанията ти? Да разширим малко въпроса
Активен

VladSun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2166
    • Профил
Re: Защо секюритито е важно за теб?
« Отговор #3 -: Nov 10, 2008, 14:10 »
И като отговорите, ще обясня малко повече :)

По-вероятното е:
Цитат
като обясниш малко повече, ще отговориме
;)
Активен

KISS Principle ( Keep-It-Short-and-Simple )
http://openfmi.net/projects/flattc/
Има 10 вида хора на този свят - разбиращи двоичния код и тези, които не го разбират :P

sverdlov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 351
    • Профил
Re: Защо секюритито е важно за теб?
« Отговор #4 -: Nov 10, 2008, 16:42 »
И като отговорите, ще обясня малко повече :)

По-вероятното е:
Цитат
като обясниш малко повече, ще отговориме
;)
лошо момче

Добре де ;)

Има най-различни причини, поради които някой се занимава със ИТ сигурност. Някой го кефи да троши, някой го кефи да защитава, друг иска да защити себе си, за друг има съвсем различни мотиви... някои се занимават заради приключенската тръпка в това да накараш бойлера да замразява захар на бучки чрез термо-ядрен синтез... и тн.

Какво кара теб, да се интересуваш и занимаваш с ИТ сигурност? Ако разбира се слагаш в тази категория.
Активен

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: Защо секюритито е важно за теб?
« Отговор #5 -: Nov 10, 2008, 17:40 »
Аз като потребител ще си призная, че никога не съм се притеснявал :) Лично у нас на десктоп станцията ми даже съм свалил защитната стена и доста често ползвам root потребител, като почти никога не съм ползвал sudo ... От 2 години смея да кажа, че до сега нито ама нито веднъж не са ме хакнали :) Никога не съм имал проблеми, имам си пуснати 1 VNC 1 SSH сървър  както и HTTP и MYSQL и до сега не съм видял проблем :)

Да знам, че не е редно така и да знам, че теоретично е възможно да ме изпльокат ама и смело мога да кажа, че колкото повече се пази човек толкова е по-вероятно да му се случи нещо ... и в живота е така и в мрежата е така :)

Е от по-професионална гледна точка поне паролите са ми над 10 цифри и букви :)
Абе елементарните неща е хубаво да ги спазва човек, но пък чак крайно секюрити е ... :)
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: Защо секюритито е важно за теб?
« Отговор #6 -: Nov 10, 2008, 18:47 »
Може би от интерес и любопитство да научиш нови работи. Като четеш за сигурност и много по-добре се осмислят нещата, според моите твърде твърде твърде скромни разбирания. Дава ти по-голям достъп до информация, а не само със събмит бутончета и т.н. От друга страна са параноята и аномалиите - две много интересни теми. Мен като ме почерпят малко и винаги почвам си мисля, че gat3way или DrFranky, рядко макаджията, ме е акнал, но после ми минава ;D
Като кажат секюрити винаги се сещам за "хакера от НБУ" ;D ;D майтап. ;)
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: Защо секюритито е важно за теб?
« Отговор #7 -: Nov 10, 2008, 18:51 »
От 2 години смея да кажа, че до сега нито ама нито веднъж не са ме хакнали :)
Ти откъде знаеш ;D
Цитат
Да знам, че не е редно така и да знам, че теоретично е възможно да ме изпльокат ама и смело мога да кажа, че колкото повече се пази човек толкова е по-вероятно да му се случи нещо ... и в живота е така и в мрежата е така :)
Може би просто не си интересен... и в живота е так :P
Цитат
Е от по-професионална гледна точка поне паролите са ми над 10 цифри и букви :)
Това не е достатъчно.
Активен

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: Защо секюритито е важно за теб?
« Отговор #8 -: Nov 10, 2008, 19:50 »
Цитат
Ти откъде знаеш ;D
Когато някой ти бърка в г*за знаеш и тук е така :-D

Цитат
Може би просто не си интересен... и в живота е так :P
Радвам се на чудесна съпруга и дъщеря ... имам чудесна работа и чудесни приятели ... би следвало да е обратното на това, което твърдиш.

Цитат
Това не е достатъчно.
Знам! Но това не ми пречи да се задоволявам и с малкото!

Иначе ще се съглася с твърдението, че е хубаво това, че човек би се научил на нещо ново! Всяка информация е ценна, стига да имаш желанието да я поемеш.

Моето скромно мнение е че света е устроен кофти :) Ако живеехме в един прекрасен свят без насилие и т.н. нямаше да има и нуждата от защита ... защитата е не на това, което могат да ти вземат,а на това, което не искаш да дадеш :)
Активен

sverdlov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 351
    • Профил
Re: Защо секюритито е важно за теб?
« Отговор #9 -: Nov 10, 2008, 20:31 »
А ако (говоря на "ти" но се обръщам към всички) разбереш че някой има проблем със сигурността, било приятел, твоята фирма или непозната компания, какво ще те мотивира да помогнеш или не помогнеш? (изключваме $$$ фактора)
Активен

gotha

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 551
    • Профил
    • WWW
Re: Защо секюритито е важно за теб?
« Отговор #10 -: Nov 10, 2008, 21:15 »
Бих влязъл, бих му омазал машината (ест, без да чупя нищо и без да трия нищо - примерно бих я забил) и после щях да отида да му натрия логовете в носа :D
Правил съм го с един пич, дето се имаше за велик и много ми хареса :)
Всъщност има само 2 причини, които могат да ме накарат да ровя по чужди компютри - някой да се прави на нещо повече от мене и да ми е интересно да видя какво ще стане ако еди-какво-си.
Активен

blurmind

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: Защо секюритито е важно за теб?
« Отговор #11 -: Nov 10, 2008, 21:18 »
Ако е приятел ще му помогна без пари! Въпреки, че тези за който си заслужава са малко. Ако е фирмата в която работя, ще прочета, ако не намеря решение ще поискам даже съвет и от вас! Няма човек, който да знае всичко и да разбира от всичко :) Ако е непознат и имам познания по заданието, въпреки, че това не разбирам особено много, но ако разбирах то ще поискам пари! В крайна сметка семейството е преди всичко!
Активен

VladSun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2166
    • Профил
Re: Защо секюритито е важно за теб?
« Отговор #12 -: Nov 10, 2008, 21:42 »
От причините, които sverdlov изброи - всичките :)
Първо взимам/оставям доказателство (без да троша нищо) за "взлома" и след това го показвам на админа за да ме вземе насериозно и да предприеме своевременни мерки.

Такива пробиви правя почти винаги когато съм открил пробив в моя система :) Само веднъж са ме хаквали :)
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=19587.0
изключително и само заради задклавиатурното устройство - аз ;)
Активен

KISS Principle ( Keep-It-Short-and-Simple )
http://openfmi.net/projects/flattc/
Има 10 вида хора на този свят - разбиращи двоичния код и тези, които не го разбират :P

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Защо секюритито е важно за теб?
« Отговор #13 -: Nov 10, 2008, 21:44 »
Хм интересен въпрос.
Не се знае точно в каква ситуация ще се попадне, но ако мога да помогна (което съвсем не е сигурно) бих пробвал да насоча познатия или персонала на фирмата.
В случая на сигурност обаче има прекалено много аспекти и гледни точки и съм сигурен, че ако съветваш някого на случаен принцип впоследствие ще се окаже, че си сбъркал - т.е. а бе тоя специалист пак осра положението.
И отново се връщаме до начална позиция - ако е приятел ще се пробвам да го насоча (пак разбира се ако е възможно), в другите случаи само срещу заплащане.
Както се казва - взимай скъпо та другия път да си помислят преди да те занимават с глупости  :o .
И както се оказва едва ли спазвам тези си принципи в 90% от случаите.
Активен

Debian amd64 squeeze/sid

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: Защо секюритито е важно за теб?
« Отговор #14 -: Nov 10, 2008, 21:47 »
За мен сигурността не е по-важна от най-важните данни, които имам на машината. Смятам за напълно малоумно да губя прекалено много време да направя дадена система напълно непробиваема.

А още по-малоумни са хахорите, които си нямат друга работа и за да се правят на велики разбиват чужди системи.
http://tochkata.com/procheti/6.html

Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward