Автор Тема: Започна се...  (Прочетена 198631 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1770 -: Aug 14, 2021, 18:27 »
А така и така си приказваме на тая тема ковидиотската, има един голям плюс от това- държавната администрация започна да работи с ел. подписи и по имейл. И това е необратимо, дори Гражданския процесуален кодекс промениха- някои дела вече се завеждат само чрез имейл и КЕП. Да, системата е отвратително бъгава, тежка и непрактична (за пример- в старата платформа на Имотния регистър правех справка за лице с два клика, с новата им платформа ми трябват поне 7-8), освен, че е правена за майкрософтски софтуер, но бъговете малко по малко ги изчистват. И връщане назад няма.
Това пък за определена платформа само да се прави... Не го разбирам. Идиот да си, поне си чувал, какво е туй API. Прост интерфейс към системата, а софтуера е подробност.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1771 -: Aug 14, 2021, 18:33 »
Факт е, в темата ми за подписване на .пдф под линукс съм го описал. В сайта на Държавната агенция за електронно управление някои видове документи можеш да ги подпишеш с КЕП само чрез Адобе. То можеш с всичко, ама платформата не приема документа. А от поне 10 години в България е налице силно лоби в полза на майкрософтските продукти. Американците командват, няма как иначе.

П.П. То е ориентирано с цел печалба- като те привържат към определена платформа, която не е фрий, се счита, че ще си плащаш за тая платформа. Едва ли държавните мъже безкористно са оставили софтуера на държавната администрация да е направен за майкрософт юзъри. То това е ясно на всички ни в този форум, май излишно се разписах.
« Последна редакция: Aug 14, 2021, 18:38 от Nik123 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1772 -: Aug 14, 2021, 19:03 »
А какво би станало, ако се направи както трябва?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1773 -: Aug 14, 2021, 19:16 »
Би било песен. За мен поне, нямаше да ми се налага на работната си машина да държа и уиндоус. Че и онова тежкото Адобе в него.
И за юридическите лица ще се улеснят нещата- например някоя одиторска фирма спокойно може да си кара с безплатния линукс, като си подава документите. Митническите агенции също. Те подават ежедневно. И т.н.
 Е, Държавата ше спре да дава едни грешни пари на Майкрософт за тяхната ОС. А на това някои лоши презокеански чичковци ще размахат пръстче възмутено. "Информационно обслужване" АД е авторът на софтуера и за съдилищата, и за Агенцията по вписванията, и за Държавната агенция за електронно управление, и за Агенцията по геодезия, картография и кадастър, и за други структури. Освен, че тоя софтуер, тая платформа, е ориентирана към майкрософт, е и с отвратителен интерфейс и функционалност. Но поне това последното лека-полека почнаха да го оправят.
Турци, руснаци, французи си имат техни си дистрибуции и си ги ползват в администрацията. При нашите продажници играе парата и сме на майкрософт. Та, какво би станало, ако се направи както трябва- майкрософт няма да взема едни пари.

П.п. доколкото знам, и немците си ползват в администрацията тяхната си дистрибуция. Но не съм сигурен, на един семинар колега ми го каза.

Допълнение: Интересно ми е при американците как е, в тяхната администрация, там са Мак и Уин, кое от двете ползват в държавните си структури?
« Последна редакция: Aug 14, 2021, 19:34 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1774 -: Aug 14, 2021, 20:08 »
А от поне 10 години в България е налице силно лоби в полза на майкрософтските продукти.

Всъщност доста повече от десет са. Царя назначи за министър в чисто новото министерство на държавната администрация един комуняга, бивш кмет на Русе, който се казваше Димитър Калчев. Той беше първия, който даде на М$ милиони с много нули, не помня десетки, стотици. Върти ми се 70 милиона за първата сделка, но после имаше още няколко. Това беше една от големите корупционни афери преди двадесет години.

После този човек буквално умря от лакомия.

На поста го наследи това недоносче Никиту̀ Василев, което наскоро за малко да ни стане премиер. Той твърдеше, че на експертите в отдела по ИКТ на министерството им е трябвало два дни, за да инсталират OpenOffice.org на личния му лаптоп. По-това време шестата най-голяма компания в света се казваше Sun и продаваше за не лоши пари поддръжка на същото под името Star Office. Та, ако е имал толкова желание, е можел да си плати.

Но иначе аргумента му беше безочлив. Никога инсталацията не е отнемала повече от пет минути, хайде сложи ги десет, ако сега го теглиш и то го теглиш от някоя обществена тоалетна с лоша връзка.

Та и той след тия думи даде някакви много милиони. Всеки министър след него продължи да го прави. Интересното в случая беше, че бяха намесени в сделките разни, видни български масони, като шефовете на Сърмата, Мусала и други такива странни образувания.

Допълнение: Интересно ми е при американците как е, в тяхната администрация, там са Мак и Уин, кое от двете ползват в държавните си структури?

ГНУ/Линукс също е американски. ГНУ е американска фондация. Линукс е американска фондация. Даже всичките BSD са американски фондации. Всички най-големи дарители на код са американски компании. Може би едно от изключенията е Самсунг, които са от сравнително активните. Наскоро руските евреи от Парагон подариха своя водач за NTFS, който беше платен десетина години, та и те се наредиха. Ама сигурно около 98% от целия код в коя да е дистрибуция е писан от хора, на които плащат американци или директно са американски организации.

Но по въпроса ти, на Усхадуя са. Имаше всякакви весели статии, като как цял самолетоносач зависнал няколко седмици насред океана заради обновление на Windows 2k. По кампусите обаче Мацинтош преобладава. Там между другото бутат и Гългъл свойте хромави лаптопчета.

=*=

Работата е там, че Гългъл (и до нейде Spybook, но само донякъде) е моментния, вечен диктатор на паяжината. М$ се предадоха, убиха ИЕ и минаха също на тях. Така, че щат не щат М$ в момента правят неща, които да вървят навсякъде. Другото е заради облака им. Там се наложи да купят компанията на Мигел де Иказа, но отиваме в страни. Даже собственото си Студио се наложи да убият. Студио е софтуера, с който създават софтуер, казано най-грубо. Замениха с нещо на основата на технология от Гитхъб (с гългълски корени), който също се наложи да си купят, за да лъскат имиджа си.

И така в момента се оказва, че М$ е един от най-големите ни приятели, въпреки, че един от основателите ѝ винаги е бил едно от олицотворенията на злото.

Точно в този случай става въпрос за сделка с Адобе. А Адобе са традиционна американска компания, като Интел и М$. Та по същия начин действат — с гранде корупция. Затова агенцията създадена от човека, за който ти говорех, е взела на въоражение това. Не са имали избор. В случая колкото и зъл демон да изглежда проф. Мишо Константинов, изчислителния център към МФ е просто изпълнител, не са те тези набухали виртуални дюшеци с виртуални пачки.
« Последна редакция: Aug 14, 2021, 21:11 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1775 -: Aug 14, 2021, 20:32 »
Да, знам, че линукската фондация е американска. За би-си-дитата също, но благодаря за изчерпателния пост. Само че, това не го разбрах:


Но по въпроса ти, на Усхадуя са.
?
« Последна редакция: Aug 14, 2021, 21:11 от go_fire »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1776 -: Aug 14, 2021, 21:18 »
Не съм редактирал мнението ти, просто му оправих заглавието. Бях прецакал моето и като си ми отговорил, се е съсипало и твоето.

Усхадуя е Windows написано със съответствията на БДС спрямо Qwerty. Веднъж бях на чужд компютър и го написах без да искам. Естествено видях веднага, но го оставих, защото ми хареса.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1777 -: Aug 14, 2021, 21:20 »
А какво би станало, ако се направи както трябва?
Въпросът ми визираше изказването ти за лобизма в полза на американски софтуерни продукти и най-вече тези на Меките. Какво биха направили, ако ние си го направим както трябва и не се нуждаем от тяхната система или който и да е продукт на някои от  тях като например Adobe и прословутите джамци?

Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1778 -: Aug 14, 2021, 21:26 »
Аз точно продуктите на меките имах предвид, не като цяло американския софтуер. Ами какво да стане- при положение, че тяхната администрация ползва уиндоус (както преди малко разбрах), вероятно ще стане същото, което стана при правителството на Орешарски, което обяви, че ще строи АЕЦ-а в Белене- идват едни американски висши държавни служители и на следващия ден някой наш отговорен фактор казва, че се отказваме. Т.е още във фазата на опита да си направим нещата както трябва, ще ни пресекат. Сравнението с АЕЦ-а го давам само като пример, какво се случва, когато почнем да не слушаме водещата сила.
« Последна редакция: Aug 14, 2021, 21:27 от Nik123 »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1779 -: Aug 15, 2021, 10:25 »
go_fire:
Цитат
ГНУ/Линукс също е американски. ГНУ е американска фондация. Линукс е американска фондация. Даже всичките BSD са американски фондации. Всички най-големи дарители на код са американски компании. Може би едно от изключенията е Самсунг, които са от сравнително активните. Наскоро руските евреи от Парагон подариха своя водач за NTFS, който беше платен десетина години, та и те се наредиха. Ама сигурно около 98% от целия код в коя да е дистрибуция е писан от хора, на които плащат американци или директно са американски организации.

   Eeeeeeeee, създателят на Линукс - Линус Торвалдс е финландец,ГНУ не е
изцяло Хамериканска фондация,голяма част от сериозните дистрибуции
не са Хамерикански - Убунту,Сусе,Минт и т.н.







go_fire:
Цитат
... Царя назначи за министър в чисто новото министерство на държавната администрация един комуняга, бивш кмет на Русе, който се казваше Димитър Калчев. Той беше първия, който даде на М$ милиони с много нули, не помня десетки, стотици. Върти ми се 70 милиона за първата сделка, но после имаше още няколко. Това беше една от големите корупционни афери преди двадесет години.

После този човек буквално умря от лакомия.

На поста го наследи това недоносче Никиту̀ Василев, което наскоро за малко да ни стане премиер. Той твърдеше, че на експертите в отдела по ИКТ на министерството им е трябвало два дни, за да инсталират OpenOffice.org на личния му лаптоп. По-това време шестата най-голяма компания в света се казваше Sun и продаваше за не лоши пари поддръжка на същото под името Star Office. Та, ако е имал толкова желание, е можел да си плати.

Но иначе аргумента му беше безочлив. Никога инсталацията не е отнемала повече от пет минути, хайде сложи ги десет, ако сега го теглиш и то го теглиш от някоя обществена тоалетна с лоша връзка.

Та и той след тия думи даде някакви много милиони. Всеки министър след него продължи да го прави. Интересното в случая беше, че бяха намесени в сделките разни, видни български масони, като шефовете на Сърмата, Мусала и други такива странни образувания.

   Радвам се,че описа почти на 100%  далаверите.
Аз бих добавил още едни наглеци - ЦАПК "Прогрес"
Толкова се нагушиха,че не е истина ...
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1780 -: Aug 15, 2021, 10:31 »
Suse много отдавна e американски. Минт не е точно комерсиална дистрибуция. Шатеруорт продаде бизнеса си на американци и от там взе пари да си прави Каноничната компания.

А Линус повече от 20 години живее и работи в САЩ.

Прав си, че има код, който не е американски, но просто е много малко. Например пича от Ментата (че го забравих, как се казваше, извинявам се за което), колко код мислиш е написал в Канелата? Канелата е Гном 3 направен да прилича на Гном 2, като и двете са американски писани основно от Ред Хат.

Не казвам, че няма иновация в Канелата или други, но просто американското преобладава.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1781 -: Aug 15, 2021, 11:13 »
Да не издребняваме! По времето, когато са отишли да работят в САЩ, в тази държава ИТ технологиите са се развивали с главоломна скорост. И аз бих се преместил да живея там на тяхно място. Имало е най-добри условия за развитие.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1782 -: Aug 15, 2021, 12:07 »
   Да,обаче високите технологии в САЩистан се движат основно от чужденци -
индийци,китайци,руснаци и т.н.
   Вижте меринджеите на ключови корпорации: IBM,Google(Alphabet),Microsoft,AMD ...
Да не говорим за научноизследователските отдели.
Повечето студенти в т.нар.  "STEM"  специалности в САЩистан са чужденци.

   Все повече Хамериканците са зависими от чужденци...





П.С. Нали знаете лафа:
Въпрос: Що е то Хамерикански университет ?
Отговор: Руски професори преподават на китайски студенти ...

« Последна редакция: Aug 15, 2021, 13:04 от spec1a »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1783 -: Aug 15, 2021, 13:10 »
Мисля, че не за първи път водим този разговор. Съединените щати в цялата си история разчитат на чужденци. Винаги е било. Те са една обикновена търговска империя, каквито са били Венеция и Геноа, в последствие Англия и Холандия.

Сделката винаги е била проста — ние ви даваме пари и условия, вие ни давате вашия талант, способности, правите това, което желаем.

И както се спомена вече, там са най-добрите условия и това привлича страшно много хора. Никой не е накаран на сила, всеки сам го е избрал. Избрали са го дори нацистките учени пред това да попаднат в съветски ръце. И не се е чуло някой да се е оплакал от решението си.

А тези, които все пак са недоволни, винаги могат да се върнат в родината си или да идат на друго място. Това също се случва постоянно.

Ако в стария свят да не бяхме толкова закостенели и мъничко по-свободолюбиви, бихме имали същите или по-големи успехи. Но не сме. Тук сме консерватори. И дори едната си партия сме кръстили на консерваторите и реформистите (в същата партия членува и Републиканската партия на Щатите), две противоположни неща. Значи на стария континент реформите ги разбираме като връщане към миналото, а не промяна на бъдещето.

Проблема обаче е, че и САЩ вече започва да се превръща в едно не много свободно място. Местната управленска клика използва изценировката „Единадесети септември“, за да вкара откровено фашистки закони като „патриотичния“ или нематериалните права в цифровата ера. По-късно ще прераснат в не PIPA-й SOPA-та, че ще има ACTA.

За щастие тия неща не минаха, но пък мина договора от Лисабон, който превърна ЕС в това посмешище днес. А дойде  и регламента за  защитата на данните, който беше също като лисабонския договор превърнал се в продължение на конституцията, която беше успяла да стане отрицание на идеите на Валери Жискар д'Естен. Специално му проверих името на този човек във Википедия, че да не го сбъркам при изписването.

Но пак избих на европейските ни проблеми. Исках само да кажа, че патриотизма на американците е едно от нещата, които най-малко харесвам в тях. Тази им наивна представа им навлича беди и е лесен инструмент в ръцете на местните им политикани да внасят гнусни разпоредби. И някак си на никой не-американец не му е приятно да превръщат собствените си проблеми в световни. Нито КНР, ни РФ правят подобно нещо.

А защо патриотизма ли? Ами щото това е едно от малкото неща дето си приличаме. Същите шушумиги сме и тук. Съвсем локално ще го сведа с примера, как доскоро имахме терористична организация подобна на ИРА или Хамас на власт и същите тия чучела спряха Македония да влезе в ЕС.

« Последна редакция: Aug 15, 2021, 13:16 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1784 -: Aug 15, 2021, 13:12 »
 
П.С. Нали знаете лафа:
Въпрос: Що е то Хамерикански университет ?
Отговор: Руски професори преподават на китайски студенти ...

Добавил си послепис. Ако не се бъркам, но мисля, че Ремо наскоро поправи тоя анегдот, като каза, че вече китайски професори преподавали на китайски студенти. Започвайте да учите Мандарин. Че съвсем скоро ще ни трябва на всички. А пет хиляди йероглифа са това, бая материал.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear