Автор Тема: Съвет за лаптоп с линукс.  (Прочетена 19229 пъти)

chaushev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #60 -: Aug 15, 2010, 21:21 »
За лунукс вече не се чудя толкова,колкото за качествен продукт.Притеснява ме това,че живея в България и да си призная не знам на коя марка да вярвам.Например,преди дни четох някаква статия,че от леново са добри са thinkpadите а ideapad тоест които са баш леново са от всякъде боклуци - а кажи ми, на кого да вярвам.Лаптоп сигурно ще поръчам от лаптоп.бг заради застраховките които предлагат. Уж харесах Леновото г560 с 3гб рам и 320 диск + 2 години застраховка точно 1219лв,след това което четох не знам какво да правя.Иначе,преди да поръчам ще прегледам моделя някъде на живо.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #61 -: Aug 15, 2010, 21:50 »
Точно това се опитвам да ти кажа отначалото.

Леново не е ИБМ. И ThinkPad, не е IdeaPad!

И за последен път казвам - върви в по-голям магазин (Мултирама примерно) и ги виж наживо да няма после изненади.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #62 -: Aug 15, 2010, 21:52 »
Lenovo не са IBM. Доколкото знам фирмата се е отказала да произвежда лаптопи и е продала заводите си в Китай на китайска компания която произвежда под търговската марка Lenovo. Лаптопите нямат нищо общо със старите IBM.
Всичко е на принципа - каквото уцелиш. Имал съм китайски телевизор, който работи перфектно 10г. докато не го удари светкавица. Когато го разглобиха ми казаха, че е бил с много качествен японски кинескоп. Та каквото случиш. По добре провери къде е сервиза на фирмата от която го купуваш и доколко са коректни, че това е много важно.
Сори, пак засечка.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #63 -: Aug 16, 2010, 08:59 »
Както вече ти казаха Lenovo не е IBM.Ако имаш възможност се докосни до един истински IBM и ще разбереш за какво говоря и ще усетиш огромната разлика.Колкото до това коя марка е по-добра и коя не-пак е много относително.Всичко се произвежда ширпотреба в Китай и е до уцелване.За която и да е марка лаптопи ако се поразровиш ще прочетеш какви ли не ужасии.Както няма идеален автомобил примерно,така и няма идеален лаптоп.Все в нещо ще има компромис.Както написах по-назад-не робувай на предразсъдъци.Не отивай непременно с нагласата за конкретна марка.Избери това,което е най-добро като съчетание цена/производителност.Аз ти препоръчвам да поразгледаш и офертите на PCStore.Имат сайт в интернет имат и реален магазин,в който ти дават буквално да се гавриш с лаптопа с LiveCD-та.Аз нов лаптоп преди време оттам си взех и вече няколко години не е помирисвал никакъв проблем.А само като си помисля на какви изтезания го подлагах на място в магазина с LiveCD-та чак ме досрамя по едно време.Все пак хората учтиво ме изтърпяха и даже по едно време една мацка служителка и Кока-Кола ми донесе в една чашка за да се освежа.Ей на това му викам обслужване.Не правя никаква реклама...просто съм доволен клиент.Tова да питаш за една или друга марка е малко загубена кауза.Все едно да питаш каква дистрибуция да си сложиш.Всеки ще ти препоръча каквото ползва.Не е лошо да погледнеш и моделите на Dell.Не са лоши лаптопи.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #64 -: Aug 16, 2010, 09:07 »
//offtopic

Не е лошо да погледнеш и моделите на Dell.Не са лоши лаптопи.

И като каза DELL:
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #65 -: Aug 17, 2010, 13:33 »
Виждал съм горепосочения AlienWare и цената му беше няколко пъти по 1200 лв. (колкото е бюджета на младежа).
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

chaushev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #66 -: Aug 18, 2010, 16:09 »
Днес ходих в няколко магазина между които техномаркет,домо и т.н - леновото го нямаха - имаха само стари модели на HP,и то с надути цени. С мен бях взел едно live cd fedora 13 но ми казаха,че нямам право да инсталирам нищо на компютрите им.Пробвах да обесня,че това е live cd и нищо не инсталира,но не ми позволиха.Общо взето обслужването на всякъде на много ниско ниво - служителите работят в магазините за да показват само кой тип стока къде е,защото след въпроса "Интересува ме конктретен модел на Lenovo" мацката ме изгледа и каза това новите HP ли са ?!?! Края на седмицата ще ходя на София,и може да мина през лаптоп.бг за да го взема от там направо.А ето какво намерих:
http://www.linlap.com/wiki/lenovo+g560
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #67 -: Aug 18, 2010, 16:12 »
Днес ходих в няколко магазина между които техномаркет,домо и т.н - леновото го нямаха - имаха само стари модели на HP,и то с надути цени. С мен бях взел едно live cd fedora 13 но ми казаха,че нямам право да инсталирам нищо на компютрите им.Пробвах да обесня,че това е live cd и нищо не инсталира,но не ми позволиха.Общо взето обслужването на всякъде на много ниско ниво - служителите работят в магазините за да показват само кой тип стока къде е,защото след въпроса "Интересува ме конктретен модел на Lenovo" мацката ме изгледа и каза това новите HP ли са ?!?! Края на седмицата ще ходя на София,и може да мина през лаптоп.бг за да го взема от там направо.А ето какво намерих:
http://www.linlap.com/wiki/lenovo+g560

Човек, в такива магазини влизаш и показваш на дилърите, че знаеш повече от тях. Аз така правя и всеки път супер много се забавлявам :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

lunarvalleys

  • Гост
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #68 -: Aug 18, 2010, 16:37 »
Цитат
в такива магазини влизаш и показваш на дилърите, че знаеш повече от тях

а аз обичам да се правя на тъп (много естествено ми се получава, та почвам да се притеснявам), да видя колко ще изнаглеят
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #69 -: Aug 18, 2010, 17:48 »
Днес ходих в няколко магазина между които техномаркет,домо и т.н - леновото го нямаха - имаха само стари модели на HP,и то с надути цени. С мен бях взел едно live cd fedora 13 но ми казаха,че нямам право да инсталирам нищо на компютрите им.Пробвах да обесня,че това е live cd и нищо не инсталира,но не ми позволиха.Общо взето обслужването на всякъде на много ниско ниво - служителите работят в магазините за да показват само кой тип стока къде е,защото след въпроса "Интересува ме конктретен модел на Lenovo" мацката ме изгледа и каза това новите HP ли са ?!?! Края на седмицата ще ходя на София,и може да мина през лаптоп.бг за да го взема от там направо.А ето какво намерих:
http://www.linlap.com/wiki/lenovo+g560

Ако се безпокоиш за съвместимоста с линукс нека те успокоя. 99.99% е в днешно време.

Обаче проблемите после...

Конкретно - IBM бяха сила в жанра. Имам едно T40 дето все още работи даже много добре. И един R50 - кораво добиче. Обаче китайците сега се опитват да направят 2-ри ACER. G550 като го чукнеш и кънти на кухо едно такова. Отделно е много дебел за лаптоп и си личи че не е изпипан (ако си пипал T40 или MacBook (особенно MacBookPro!) ще разбереш какво имам в предвид).

Без лични нападки! И аз като теб видях параметрите на G550 и ми харесаха. Обаче като го видях в магазина и ... не, мерси.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #70 -: Aug 18, 2010, 19:46 »
Когато носиш с теб Live CD си вземи такова с 64 битова система. И им обясни на глупаците, че без да го пробваш няма да вземеш лаптопа. В Jar цените са почти същите като в Техномаркет, но обикновено дистрибуторите им са по- грамотни. Мой познат работи в Технополис и инсталира софтуера. Там повечето са с Линукс. На него обаче са му казали в никакъв случай да не ги инсталира на български. Целта е била, да видят хората, че лаптопа работи, но не и да ровят из менютата. След това отслужливо ще ти предложат за сумата от 20-40лв. /зависи колко оценява труда си "специалиста"/, да ти инсталират краден Windows. Не, че и моят познат не прави същото. Докарва си по някой лев след работа.
« Последна редакция: Aug 18, 2010, 20:46 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

chaushev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #71 -: Aug 19, 2010, 08:34 »
От кой сайт препоръчвате да закупя лаптопа ? За сега съм се спрял на лаптоп.бг и пссторе.бг ?!
Разбирам,че този лаптоп подържа 64битовата версия на Уиндоус 7 - нея ли да слагам или 32битовата ?!
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #72 -: Aug 19, 2010, 08:45 »
От кой сайт препоръчвате да закупя лаптопа ? За сега съм се спрял на лаптоп.бг и пссторе.бг ?!
Разбирам,че този лаптоп подържа 64битовата версия на Уиндоус 7 - нея ли да слагам или 32битовата ?!

Аз не поръчвам лаптоп-и от сайтове! Аз не слагам windows (на моите, лични машини). И все пак ако си с RAM 4GB и нагоре, сложи x64, защото 32 битовата версия ще ти хване само 3GB.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #73 -: Aug 19, 2010, 10:08 »
От кой сайт препоръчвате да закупя лаптопа ? За сега съм се спрял на лаптоп.бг и пссторе.бг ?!
Разбирам,че този лаптоп подържа 64битовата версия на Уиндоус 7 - нея ли да слагам или 32битовата ?!

Ако си прочел моя пост,в който говорех за PCStore щеше вече да си се ориентирал.Пак казвам-това не е само интернет магазин.Имат си и реален такъв,където ДАВАТ БЕЗ ПРОБЛЕМИ да си тестваш каквото искаш.Поне преди беше така,но не вярвам да има промяна.Аз като приключих с тестовете,когато си купувах лаптоп от тях за благодарност за търпението и уважението,което проявиха към моите изисквания им подарих всички дистрибуции(а те не бяха никак малко ;D) които носех в мен за тестове.Хората бяха много благодарни и приеха подаръка както подобава с уважение,а не с пренебрежение.Затова казвам,че съм много доволен.Дори и да не купиш от тях не пречи да отидеш и да поразгледаш и да потестваш.Сигурен съм че ще останеш доволен.Така или иначе не бързай и забрави големите вериги които си споменал.Освен да се прекараш нищо друго няма да стане.Да не говориме,че ако опреш до сервиз.....жална ти майка.За laptop.bg също съм чувал добри неща,но нямам опит с тях,а и не знам имат ли реален магазин.Принципно техника като лаптоп не бих си купил без да съм я видял и пипнал.Айде за GSM става,но това все пак е лаптоп,а не телефон.Затова си избий от главата всичко друго и отиди до PCStore или laptop.bg ако имат магазин и тествай.Тогава вече избирай.Аз също много се изкушавах когато купувах да поръчам онлайн,но в крайна сметка се вдигнах и отидох до София.И не съжалявам.Ако не те затруднява не е лошо да си вземеш и някакво BSD Live cd или ако иаш опит с тях дори и да не е livecd.Тествай и с него нищо не пречи.Аз така направих и бях много доволен от факта,че всичко ми се разпозна без проблем [_]3.Никога не се знае кога може да ти щукне идеята да се побъзикаш (както аз превя понякога) с някое BSD.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

chaushev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #74 -: Aug 19, 2010, 11:56 »
Разбира се,че съм прочел поста ти :) Исках мнение от още хора просто.Аз само след оглед на сайта им останах добре впечътлен.Не виждам да предлагат застраховки както в лаптоп.бг а това ме блазни...за 70лв отгоре си е оферта застраховка против токов удър,заливане или кражба за 2години.Да си призная,на място като видя лаптопа не знам кое да му тествам,освен клавиатура,тъчпад,дали е шумен и т.н.Аз както казах в първия ми пост на линукс съм работил все още доста малко.Имам едно live cd fedora 13 което преди ден записах.
Активен