Автор Тема: Избор на дистро за новото SSD ... :)  (Прочетена 2967 пъти)

mind_exploit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
    • Профил

Привет,

След 2 дни пристига новото ми ССД и искам да му сложа един уиндоус - за да играя няколко игри - и разбира се някакъв Линукс за да си върша работата на него. И тук възниква въпросът - какво да е дистро-то?

Попрочетох малко и най-важното по отношение на SSD дисковете е да има TRIM, който - оказва се - е част от по-новите кърнъли ... и също така - искам да е с много голям life-cycle - да се ъпдейтва рядко, тоест - да няма постоянно да чете и записва по диска и така да му се съкрати живота. А при SSD-тата това си имало значение ... повече отколкото при HDD-тата.

Мислех да е Gentoo - заради оптимизациите по отношение на бързината, а и защото си мислех че ще се ъпдейтва рядко, и също така че ще е стабилен. Тъкмо ще добия опит и с това дистро. Но един колега ме изненада (неприятно) днес като ми каза че той е като Arch - тоест "the bleeding edge" - най-новите пакети са веднага готови за инсталиране. Тоест - доста е нестабилен. Също като Arch.

Та ... да ви попитам - какво ще ми препоръчате вие?

Благодаря предварително ... :) ... и - наздраве ;)  [_]3 ...


ПП: допускам че може много неща да съм ги разбрал грешно ... :) ... и всъщност - аз затова пиша тук :) ... а не да инсталирам направо на SSD-то и после да си хабя нервите на проблемите които могат да възникнат ... :) ...
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Избор на дистро за новото SSD ... :)
« Отговор #1 -: Oct 14, 2011, 20:12 »

Привет,

След 2 дни пристига новото ми ССД и искам да му сложа един уиндоус - за да играя няколко игри - и разбира се някакъв Линукс за да си върша работата на него. И тук възниква въпросът - какво да е дистро-то?

Попрочетох малко и най-важното по отношение на SSD дисковете е да има TRIM, който - оказва се - е част от по-новите кърнъли ... и също така - искам да е с много голям life-cycle - да се ъпдейтва рядко, тоест - да няма постоянно да чете и записва по диска и така да му се съкрати живота. А при SSD-тата това си имало значение ... повече отколкото при HDD-тата.

Мислех да е Gentoo - заради оптимизациите по отношение на бързината, а и защото си мислех че ще се ъпдейтва рядко, и също така че ще е стабилен. Тъкмо ще добия опит и с това дистро. Но един колега ме изненада (неприятно) днес като ми каза че той е като Arch - тоест "the bleeding edge" - най-новите пакети са веднага готови за инсталиране. Тоест - доста е нестабилен. Също като Arch.

Та ... да ви попитам - какво ще ми препоръчате вие?

Благодаря предварително ... :) ... и - наздраве ;)  [_]3 ...


ПП: допускам че може много неща да съм ги разбрал грешно ... :) ... и всъщност - аз затова пиша тук :) ... а не да инсталирам направо на SSD-то и после да си хабя нервите на проблемите които могат да възникнат ... :) ...


Ами излъгали са те, само за да ти натресат дебиан.
Не слушай тези глупости, Gentoo не е чак толкова на върха на острието като Арч.
Дори в последно време застаряват пакетите му.

Карай си Генту, с оптимизациите и няма да останеш разочарован.
Системата е стабилна.
А ако ще го ползваш като система за сигурност и не ти е нужно ускорение на видео с бинарни драйвери, gentoo-hardened е за теб. Което си е здраво като титан.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

mind_exploit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
    • Профил
Re: Избор на дистро за новото SSD ... :)
« Отговор #2 -: Oct 14, 2011, 20:22 »
А ако ще го ползваш като система за сигурност и не ти е нужно ускорение на видео с бинарни драйвери, gentoo-hardened е за теб. Което си е здраво като титан.

За домашна употреба ще е :) ...
А това за драйверите - мислех си да си сложа един компиз :) ... тоест - ако с hardened няма как - тогава може би обикновено Gentoo :) ...

ПП: бил съм с повечето от известните дистрота :) ... но Дебиан не ме кефи поначало :) ...

ПП2: като графична среда - мислех си да е или KDE или XFCE ... но вече години наред съм с XFCE ... а KDE+Compiz за мен си е най-красивото нещо :) ...

ПП3: още едно наздраве :)  [_]3 ...
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Избор на дистро за новото SSD ... :)
« Отговор #3 -: Oct 14, 2011, 21:02 »
Debian (ако си новак Ubuntu) или CentOS, за останалите съм си казвал мнението многократно...
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Избор на дистро за новото SSD ... :)
« Отговор #4 -: Oct 14, 2011, 21:17 »
Преди няколко дни спорихме на конспиративни теми с един колега - дали електроразпределенията тайно не финансират Gentoo или интернет провайдърите не финансират тайно Debian.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

/dev/null

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
  • Distribution: Ubuntu Current LTS
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: Избор на дистро за новото SSD ... :)
« Отговор #5 -: Oct 14, 2011, 21:24 »
Хвърли едно око тук, ако се чудиш каква е производителността на машина със Sabayon 7 (Gentoo базирана дистрибуция) и Ubuntu 11.10.
Активен

CPU: AMD Phenom II 1100T Black Edition @ 3,3GHz, Cooler: Cooler Master v10, RAM: Corsair VS2GB1333D3 x4, MB: GA-890XA-UD3, PSU: SS-1250XM, GPU: AMD HD 6850x2 (CrossfireX), Sound card: ASUS Xonar D2X, SSD: Kingston SVP200S37A/60G, HDD: Hitachi HDS721010KLA330 (1TB), HDS723030ALA640 (3TB), WD RED(4TB)

cybertorture

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
  • Distribution: Arch
  • Window Manager: openbox,i3
    • Профил
Re: Избор на дистро за новото SSD ... :)
« Отговор #6 -: Oct 15, 2011, 07:48 »
Цитат
Тоест - доста е нестабилен. Също като Arch
Много поздрави на колегата ти ;)
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Избор на дистро за новото SSD ... :)
« Отговор #7 -: Oct 15, 2011, 08:11 »
Ако искаш малко четене/писане по дискa, gentoo е може би най-неподходящата дистрибуция. Данните, които се изчитат или записват на диска при инсталирането на един пакет, понеже се компилира от сорс, са неизмеримо повече в сравнение с останалите дистрибуции, където същот нещо се постига с разархивирането на един архив горе-долу
Активен

abscent

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: KDE
  • lamy lazer
    • Профил
Re: Избор на дистро за новото SSD ... :)
« Отговор #8 -: Oct 15, 2011, 09:03 »
Мислех си този път да се стърпя, но явно няма да стане ...
Цитат
Данните, които се изчитат или записват на диска при инсталирането на един пакет, понеже се компилира от сорс, са неизмеримо повече [...]
Това е точно така, но все пак при наличие на достатъчно оперативна памет и желание, може да се монтира /var/tmp/portage/ (мястото, където се компилират отделните пакети) върху оперативната памет или т.нар. tmpfs. С това се избягва процеса на 'писане' в/у диска, както и бавният му I/O, заради което се ускорява самият процес на компилиране. След което самото инсталиране на пакета представлява просто записване на файловете върху файловата система, няма нужда от разархивиране на готовия пакет.
По отношение сравнението между Sabayon и Ubuntu не мисля, че е особено удачно и коректно - в статията никъде не пише, че Sabayon е прекомпилиран спрямо възможностите на процесора и флаговете, които поддържа той. Затова нещата са просто поставени по-скоро в проекция на готови, бинарни дистрибуции...
@senser - нищо лично към теб, просто реших, че нещата има нужда да бъдат представени с малко повече информация
@mind_exploit - мога да предложа съдействие по отношение инсталирането, компилирането, настройката на различните аспекти на машината - с подходящите избор на файлова система и опции в /etc/fstab твърдотелният диск би могъл да издържи ограничението за четене и запис...
всичко свежо от мен!
Активен

Deeply in love with......Gentoo

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Избор на дистро за новото SSD ... :)
« Отговор #9 -: Oct 15, 2011, 09:19 »
А ако ще го ползваш като система за сигурност и не ти е нужно ускорение на видео с бинарни драйвери, gentoo-hardened е за теб. Което си е здраво като титан.

За домашна употреба ще е :) ...
А това за драйверите - мислех си да си сложа един компиз :) ... тоест - ако с hardened няма как - тогава може би обикновено Gentoo :) ...

ПП: бил съм с повечето от известните дистрота :) ... но Дебиан не ме кефи поначало :) ...

ПП2: като графична среда - мислех си да е или KDE или XFCE ... но вече години наред съм с XFCE ... а KDE+Compiz за мен си е най-красивото нещо :) ...

ПП3: още едно наздраве :)  [_]3 ...


OpenSource драйверите си подкарват compiz fusion, (radeon за АМД, и nouveau за Nvidia)
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Избор на дистро за новото SSD ... :)
« Отговор #10 -: Oct 15, 2011, 09:21 »
Мислех си този път да се стърпя, но явно няма да стане ...
Цитат
Данните, които се изчитат или записват на диска при инсталирането на един пакет, понеже се компилира от сорс, са неизмеримо повече [...]
Това е точно така, но все пак при наличие на достатъчно оперативна памет и желание, може да се монтира /var/tmp/portage/ (мястото, където се компилират отделните пакети) върху оперативната памет или т.нар. tmpfs. С това се избягва процеса на 'писане' в/у диска, както и бавният му I/O, заради което се ускорява самият процес на компилиране. След което самото инсталиране на пакета представлява просто записване на файловете върху файловата система, няма нужда от разархивиране на готовия пакет.
По отношение сравнението между Sabayon и Ubuntu не мисля, че е особено удачно и коректно - в статията никъде не пише, че Sabayon е прекомпилиран спрямо възможностите на процесора и флаговете, които поддържа той. Затова нещата са просто поставени по-скоро в проекция на готови, бинарни дистрибуции...
@senser - нищо лично към теб, просто реших, че нещата има нужда да бъдат представени с малко повече информация
@mind_exploit - мога да предложа съдействие по отношение инсталирането, компилирането, настройката на различните аспекти на машината - с подходящите избор на файлова система и опции в /etc/fstab твърдотелният диск би могъл да издържи ограничението за четене и запис...
всичко свежо от мен!

none               3.0G          11M  3.0G            1% /home/CLS/tmp/portage
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

vitamin4o1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
Re: Избор на дистро за новото SSD ... :)
« Отговор #11 -: Oct 15, 2011, 12:45 »
С един приятел преди няколко дни говорихме за ССД,мислех си какво да направя за да му удължа живота ако си купя. Реших че най-оптималното е да си запазя сегашния дебиан тестинг с КДЕ 4 - няма нужда от компиз, защото в кде-то си има вградени ефекти, които може би заместват всичко от компиз ( последния път като пробвах компиз и кде 3 останах разочарован - компиз не обичаше много кде-то).
Бинаритата на дебито бих оставил на ссд-то, обаче директории като /var , /usr/local/src , /home, /tmp - в рама приемрно с tmpfs и други такива където може да има чести презаписи бих ги оставил на сегашните сата хардове.
Дебиан тестинг е с кернел 3.0, което си поддържа TRIM командата.
« Последна редакция: Oct 15, 2011, 12:53 от vitamin4o1 »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Избор на дистро за новото SSD ... :)
« Отговор #12 -: Oct 15, 2011, 13:18 »
Само гледай да го монтираш с noatime тогава, иначе пропаднаха усилията :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

vitamin4o1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
Re: Избор на дистро за новото SSD ... :)
« Отговор #13 -: Oct 15, 2011, 13:42 »
Само гледай да го монтираш с noatime тогава, иначе пропаднаха усилията :)

Мерси, забравих за noatime  [_]3
Активен

mind_exploit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
    • Профил
Re: Избор на дистро за новото SSD ... :)
« Отговор #14 -: Oct 17, 2011, 15:32 »
Мерси много за отговорите ... нямаше ме известно време и сега - току що получил ССД-то  :D ^-^ - като отворих темата и бях изненадан от това колко отговори има :)

Имам само две-три неща да кажа:
1. Под Дебиан тестинг имате предвид Aptosid ли? ... тоест - Дебиан unstable ? ... аз мислех и него да сложа между другото :) ... ще видим ...
2. Знам, че при компилиране пише поне 3 пъти върху харддиска за едно и също нещо ... но си мислех че тогава това, което се е записало после няма да се променя с месеци наред :) ... и ще си струва ... а явно няма да е така :) ...
3. По принцип, ако е дистро с малък lifecycle - като Федора примерно - тогава пак няма да е много подходящо ... нали? ...

8)
Активен