Автор Тема: Печатни или електронни книги  (Прочетена 3851 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Печатни или електронни книги
« Отговор #30 -: Sep 25, 2012, 23:46 »
5. т.

Не казах изобщо да не се изучават, а да не се изучават в ранна възраст. Детството трябва да се изживее, така смятам аз. А когато индивида узрее достатъчно — да има правото на избор, какво и как да научи в тези две области.

Уеднаквяването на езиците не смятам за полезно. Езика не е просто набор от думи, с които се изразяваме. Той е плацдарм на нашето изявяване на чувства и мисли. Смятам всички сме съгласни, че има огромни културни разлики между народите. Така аз смятам, че една такава стъпка ще е целесъобразна, едва тогава, когато изостаналите настигнат напредналите и са на едно и също цивилизационно равнище.

Кой тогава ще е тоя обединяващ език, не е от значение, всички ще са постигнали едно развитие.
« Последна редакция: Sep 26, 2012, 00:12 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

evilgrintch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
  • Distribution: Mint
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Печатни или електронни книги
« Отговор #31 -: Sep 25, 2012, 23:47 »
В тази тема става като по Фурнаджиев: "...и страшно е, майко, и весело".
Боров, това за националния език дано е резултат от разсъждения след обилната вечеря, а?
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Печатни или електронни книги
« Отговор #32 -: Sep 25, 2012, 23:54 »
//off
@evilgrintch не те разбрах ... кое по-точно?
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

evilgrintch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
  • Distribution: Mint
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Печатни или електронни книги
« Отговор #33 -: Sep 26, 2012, 00:12 »
"...и вече по желание да се учи като втори националния"
Това имам предвид.
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Печатни или електронни книги
« Отговор #34 -: Sep 26, 2012, 10:37 »
//off
Ами точно така трябва да бъде, никакъв смисъл не виждам, ако имаме някакъв оеднаквен език да се затормозяваме да учим нещо дето едвали би ни влязво в някаква работа ... Ако подбудите са чисто националистически, който има мерак да учи и роден език. Лично аз, ако беше въведен език с който да се разбирам с всички, не бих си губил времето за такива дивотии.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

danaildr

  • Гост
Re: Печатни или електронни книги
« Отговор #35 -: Sep 26, 2012, 11:31 »
@go_fire По темата предпочитам елетронния формат, по-удобен ми е, пък и имам малко проблеми с очите и когато текста не е добре осветен ми се размазва ( а не съм фен на очилата :) ).

//off
Колкото до това дали децата трябва да учат чужди езици, от много отдавна съм на мнение, че езика трябва да се оеднавки или поне като основен език на всякъде да се изучава един ( без значение английски, китайски, руски или какъвто и да е ) и вече по желание да се учи като втори националния. Много проблеми ще се решат и няма да се занимаваме с излишни простотии дето само налагат проблеми и разделение. На същото мнение съм за "джаджите" - елки, компютри, ebook-reader-и и каквото и да било - трябва да са разрешени за ползване на всякъде. Не виждам никакъв смисъл след като има нещо на готово, защо да не го ползвам, а да си напрягам главата с излишни глупости вместо да си мисля за далеч по-приятни за мене работи. То по тази логика, ако се измисли нещо за пренасяне на инфо директно в мозъка, дай да не го ползваме щото видите ли никакви грижи не полагаме за това ... Тея мазохистични неща не мога да ги разбера аз, както и за езиците, дай да си усложняваме живота, щото видите ли сме големи националисти и не ни боли за другите ...
Не е така, защото докато ти мислиш че е все едно какъв ще е езика, французите искат да е техния (с последно реформирана граматика  преди 400 години), американците също държат да е точно английския и в частност техния английски, не тоя на британците. А нашата граматика я ревизират на всеки 10 години (приблизително) защото езика се мени постоянно, в зависимост от начина на живот.

А сега и по темата. Електронните книги са доста удобни за четене, побират се повече на брой книги на по-малко място
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Печатни или електронни книги
« Отговор #36 -: Sep 26, 2012, 13:00 »
Поради културните различия такъв език няма. Един чужд език може да се научи много добре, но с чужденец да се разберете само и единствено за тривиални неща. Родният език  за това е роден, защото човек може на него  да изрази най-добре посланието си, с всеки друг език той е ограничен и ще бъде разбран о друг начин, ако изобщо го разберат, ако и да е го е научил по-добре от майчиния.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Печатни или електронни книги
« Отговор #37 -: Sep 26, 2012, 13:12 »
Имам Kindle и предпочитам да го нося него отколкото 2-3-4 книги от по 500 страници.

Но предпочитам във вкъщи да чета на хартия.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения