Автор Тема: Мрежова драма ...  (Прочетена 7321 пъти)

ashandarey

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Мрежова драма ...
« -: Nov 26, 2012, 09:44 »
Здравейте,
имам следния проблем, с който се боря от известно време и се рова из интернет, за съжаление не мога да намеря нищо подобно, като моето чудо ...
Проблема ми е следния:
Имам дебиански сървър, който е firewall и  shaper ...има 4 лан карти, една за входящ интернет и другите 3 са за три под мрежи. Три от лан картите са 3com, четвъртата е на дъното realtek. Всичко си бачка, без грешки без нищо ...но през определен интервал от време - 2 дена или 2 седмици ...винаги е различно, като напоследък зачести, пинга ми към потребителите в мрежата от usec става msec, което се отразява на тяхната интернет връзка. Няма нищо по логовете, което да ми подскаже какво би могло да бъде. Имам предположение, че е бъгаво дъното вече. Единственото, което помага е рестартиране на сървъра... Моля за съвет от някой или ако някой се е сблъксвал с нещо подобно ако може да сподели. Благодаря.
« Последна редакция: Nov 26, 2012, 09:49 от ashandarey »
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Мрежова драма ...
« Отговор #1 -: Nov 26, 2012, 16:31 »
Здравей,

Наистина едната причина може да бъде нещо с дъното, захранването и т.н.
Другото е да видиш/провериш настройките на мр. карти - ethtool и др.
Може да е нещо с техните настройки (драйверите предполагам че са точно за тези чипсети).
Друго не се сещам.
Успех, Румен
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Мрежова драма ...
« Отговор #2 -: Nov 26, 2012, 17:28 »
Каква марка/производител е дъното?    ( ... Дано не е GB ... :)   )
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Йордан

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1451
  • Distribution: Ubuntu / Gentoo
  • Window Manager: Gnome
  • не е важно колко ти е голяма пишката, а какво можеш с нея
    • Профил
    • WWW
Re: Мрежова драма ...
« Отговор #3 -: Nov 26, 2012, 17:33 »
Засякъл ли си някой да не те трови с много пакети (повече торенти)?
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос !!!

Йордан Георгиев
http://ygeorgiev.net/

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Мрежова драма ...
« Отговор #4 -: Nov 26, 2012, 19:03 »
Друга идея е да се провери глобално ли се скапва всичко (и трите вътрешни мрежи ли клякат), или само една от тях ? И да опиташ софтуерно да спреш интерфейса, и да го вдигнеш пак (ifconfig ethX down/up).
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Astor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 332
    • Профил
Re: Мрежова драма ...
« Отговор #5 -: Nov 26, 2012, 21:43 »
Здравей, като идея само може ената мрежа да минава през отделно устройство. Така ще видиш при проблемния интервал от време дали се наблюдава и на двете машини. За да изолираш проблем със сегашната машина. Стига да имаш железа и това което имаш да може да поеме трафика...
Активен

Няма начин, да няма начин!

ashandarey

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: Мрежова драма ...
« Отговор #6 -: Nov 27, 2012, 09:29 »
Здравейте пак и благодаря за отговорите. Гледах го с ethtool когато има и когато няма драма, разликата е нулева. Преди тези 3 3com-a бяха 3 риълтека на тяхно място и същия резултат ....поне 3com-ите се държат по дълго време. Дъното е Асус, предпочитам тази марка за дъна, а и в случая нямах голям избор, тъй като ми трябваха 3 PCI слота :) Драйверите, които слага са skge, които по принцип ползват Marvell lan cards, за 3com знам че са други 3c59x ако не се лъжа ? Но като напиша lspci излиза че са: Ethernet controller: 3Com Corporation 3c940 10/100/1000Base-T [Marvell] (rev 10) така че изключих драйвера да прави проблем, а и ако беше той щеше да не е на различни интервали, а по принцип да цака картите. Да и на трите лан карти се появява проблема ...Инсталирах и една програмка - mcelog която реве за хардуерни проблеми уж, логовете са празни от месец и нещо насам откакто е инсталирана ..
« Последна редакция: Nov 27, 2012, 09:37 от ashandarey »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Мрежова драма ...
« Отговор #7 -: Nov 27, 2012, 09:41 »
Засякъл ли си някой да не те трови с много пакети (повече торенти)?
Това, към което мисля, че те насочва Йордан, е препълване на таблици на iptables, във връзка с контрола на трафика, но не съм специалист в това.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

ashandarey

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: Мрежова драма ...
« Отговор #8 -: Nov 27, 2012, 09:51 »
И аз не съм от най големите специалисти в TC, ако може да подскажете как мога да го засека това нещо ?
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Мрежова драма ...
« Отговор #9 -: Nov 27, 2012, 09:57 »
Виж тази тема
Мисля, че имаше и по-нови неща, но първо това намерих.
« Последна редакция: Nov 27, 2012, 10:04 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

ashandarey

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: Мрежова драма ...
« Отговор #10 -: Nov 27, 2012, 10:15 »
Мерси, прочетох темата, доколкото разбирам трябва да изпищи в syslog-a: kernel: ip_conntrack: table full, dropping packet или нещо подобно, аз нямам такива неща, прегледах логовете със задна дата също. Пичовете се притесняват и от ip_conntrack_max което в случая при тях е около 25000, при мен е близо 66000 :) Незнам дали е нормално. Но гледайки логовете нямам препълване на таблиците, освен ако може да се появи такова нещо без да се логне ?
Активен

Йордан

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1451
  • Distribution: Ubuntu / Gentoo
  • Window Manager: Gnome
  • не е важно колко ти е голяма пишката, а какво можеш с нея
    • Профил
    • WWW
Re: Мрежова драма ...
« Отговор #11 -: Nov 27, 2012, 14:25 »
Пусни си едно cacti и гледай през snmp'то на машината на кой интерфейс имаш най-много пакети по време на вдигане на лоада :)
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос !!!

Йордан Георгиев
http://ygeorgiev.net/

dark_elf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
    • Профил
Re: Мрежова драма ...
« Отговор #12 -: Nov 27, 2012, 15:01 »
За мрежовият трафик може да инсталираш ntop и да гледаш какво става.
Активен

kissow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 21
    • Профил
Re: Мрежова драма ...
« Отговор #13 -: Nov 27, 2012, 18:28 »
Засякъл ли си някой да не те трови с много пакети (повече торенти)?
Това, към което мисля, че те насочва Йордан, е препълване на таблици на iptables, във връзка с контрола на трафика, но не съм специалист в това.

Защо не опиташ да вдигнеш лимита на кънекшъните на iptables ?
Активен

ashandarey

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: Мрежова драма ...
« Отговор #14 -: Nov 28, 2012, 13:52 »
Засякъл ли си някой да не те трови с много пакети (повече торенти)?
Това, към което мисля, че те насочва Йордан, е препълване на таблици на iptables, във връзка с контрола на трафика, но не съм специалист в това.

Защо не опиташ да вдигнеш лимита на кънекшъните на iptables ?

Имаш предвид в ip_conntrack_max да увелича числото предполагам ...в момента е 65536, ще го направя на 120000 примерно ...
Активен