Автор Тема: Малко ръководство за ползване на man и info ръководствата в Линукс  (Прочетена 28970 пъти)

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Има доста правописни грешки, липсват запетайки.

пиша вместо пише
деиствителност
варияция
незнаете
textinfo вместо texinfo
линукс с малка буква
препокриване вместо припокриване

Сигурно има и други.
Да не говорим че още в аглавието на темата има поне две правописни грешки. Странно ми е_?_ как хора, които не знает как да пишат правилно_?_ имат смелостта да пишат ръководства_?_
Бе, ще ти кажа що не си е... п..... м.... ама няма да ме разбереш, така че се надявам да е било момента фрустрация от липса на секс и внимание.
Всеки може да пише каквото си иска, както всеки си има глава на раменете, за да прецени дали написаното му върши работа.
Активен

tyuio

  • Гост
Абсолштно съгласен съм че когато започнах да пиша темата преди време, не бях напълно наясно с това и основната ми грешка в това е, че снощи от недоспиване и бързане не проверих написаното от преди време. Въпреки това смятам че имам право да пиша такива неща и да ги споделям за редакция с останалите. Около мен има хора които са на ти с английския и Линукс, но пазят знанията само за себебе си и са просто едни надути пуяци пълни с въздух. Колкото и големи глави да са в областта си, те са нищо.
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Няма да им обръщаш внимание. Много по-лесно е да се спами в общи приказки и да се троли. Но да си мръднат пръста и да напишат два реда не могат, не искат, не им плащат. ОК, но stfu тогава, мишоци, сърбайте си супичките и не хвърляйте кал на чуждия труд.
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Нинов, един съвет: следващия път като не си на кеф, просто гледай да не цъкаш по браузъра ;)

Няма да използвам обръщение, защото си се скрил/а зад прякор
Всички (или почти) искате да привличате нови потребители и съмишленици. Искате общността да се развива и да просперира. Е как ще стане, като даже простите ръководства съдържат правописни грешки? Погледнете на сайта на тези, които наричате (обикновено) най-големия си враг и открийте правописна грешка...
« Последна редакция: Jan 24, 2009, 20:28 от romeo_ninov »
Активен

0x2B|~0x2B

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
tyuio, не се впрягай чак толкова, всеки се учи.

Между другото, темата за писането на текст и защитниците на неграмотността (щото видите ли, никой не плащал на авторите им) е показателна и за качеството на свободния софтуер като цяло. Както не може да се очаква качествен текст от доброволци, така не може да се очаква и кой знае колко качествен код в отворения софтуер. Последния абзац не е отправен към tyuio, просто се сетих за стандартните караници за разните онлайн Линукс списания.
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
romeo_ninov,
дали човек може да пише правилно или не, не говори за техническата му грамостност. Така е, иска ви се да блестите и да вържете едно "който не може да пише правилно, как ще кодва правилен софтуер", но знаете че това не е така. Самият ти правиш грешки, погледни си предния пост, затова най-малкото нямаш право да нападаш от този фронт. Аз оценявам инвестираното време и ако реша, че съм прекалено висш или някъв извънземен, ще подмина страницата на lug-vidin, но няма да почна да тровя човека, това ще спре ентусиазма му, а на него не му плащат като на теб, за да го прави ;) Така че по-кротко и наберете друг адрес ако не ви харесва този.
Никой с никого не се бори.  :(
п.с. Сега гледам това северноамериканско чучело пак се обадило. Шефе, ти самият си неграмотен, така че укроти топката, ако обичаш.
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Поре, напротив, забелязал съм, че повечето наистина технически грамотни хора са грамотни и в писането на текст. И като твърдиш, че съм неграмотен, може би е хубаво да дадеш доказателства? :)
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Поре, напротив, забелязал съм, че повечето наистина технически грамотни хора са грамотни и в писането на текст. И като твърдиш, че съм неграмотен, може би е хубаво да дадеш доказателства? :)
Естествено, в темата за авторските права използваш неправилно пълен и непълен член. :)
Извинявам се на втора на темата, спирам.
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Това за пълния член си го признавам, много рядко използвам пълен член като пиша във форуми. Изглежда ми префърцунено.
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Между другото, поре, защо не вземеш да поправиш и пълните членове в текста на tyuio. Нали ние не сме си мърдали пръстите, хайде да те видим как го правиш ти? :) И все още има и правописни грешки, помогни малко на човека ;)
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
tuyio, ман страниците не се намират в /usr/doc.
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Да съставим една скала на материалите за обучение:
 
 - отлични (написани правилно, синтактически и смислово, представляват развитие, надграждане, на съществуващите досега материали)
 - много добри (отлични преводи по интересни теми на чуждоезични материали; не много старателно написани, но оригинални авторски материали; старателно осмислени, оформени и предадени по нов начин вече съществуващи материали)
 - добри (преводи на смислени теми; посредствено представени авторски работи; не много старателен преразказ на съществуващи материали)
 - посредствени (объркващ превод; объркани разкази на иначе добри идеи;)
 - лоши

Някой има ли какво да допълни или промени в тази категоризация?
Иска ми се да имаме някаква ясна основа, на базата на която да оценяме труда на тези, решили доброволно да помагат.

Таратор, разбирам начина ти на мислене. Аз израстнах в среда, в която се стимлирахме един друг по този начин. Но в момента са толкова малко добронамерените и желаещи да споделят нещо хора, че трябва да се кътат и много по-внимателно да се работи с тях. Поне това показва моят опит.
Активен

фонокартен телефонен апарат

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
romeo_ninov, съгласен съм, че каквото и да се пише и независимо за къде, винаги човек трябва да се старае да пише грамотно и по правилата на даденият език. Това би говорело, че автора уважава себе си и своите читатели. Това е в идеалният случай, обаче. Както знаем, в България, нищо не е както трябва. Още повече, в интернет пространството явно съществуват съвсем други правила за междуличностно общуване. Анонимността и ред други фактори са среда за пренебрегване на правилата на междуличностното общуване - няма нужда от примери, вижте езика, който се държи по всякакви форуми на всякакви теми. А ако сте много впечатлителен, съветвам ви да не поглеждате как общуват дечурлигата по scype или по всякаквите там средства за моментна комуникация. Просто шокът за вас ще бъде толкова голям, че нищо чудно да получите удар или собственоръчно да се гръмнете.
На фона на цялата тази тенденция в интернет пространството към всеобща простотия и изтрещяване, усилията за чистота на езика и спазване на граматични правила за мнозина са загуба на ценно време, особено ако отвътре те напира ентусиазъм да споделиш някаква ценна според теб информация.
Не, не оправдавам подобно поведение, нито го защитавам. Просто се опитвам да си обясня действителността.
Дали някой ще пише правилно в даден форум си зависи освен от образованието, така също и от това, дали този субект иска да го прави или не му пука особено. Често високоинтелигентни хора пишат с краката си или ги мързи да ползват главни букви или да слагат точки и запетайки. Е, където залагат името си и лицето си, грешки няма, разбира се.
tarator, верно си забелязал, че повечето технически грамотни хора пишат грамотно. Но повечето не значи всички, нали така?
"Както не може да се очаква качествен текст от доброволци, така не може да се очаква и кой знае колко качествен код в отворения софтуер." - това от доктора ли го взе. Не знам що го споменаваш, но предполагам, че много добре знаеш, че по голямата част от отвореният софтуер не се пише от недорасли студентчета програмисти, а от много добри програмисти-професионалисти. Като почнем от Ядрото, GNU системата, Firefox, OpenOffice.org, KDE, Gnome и така нататък.
И накрая, да хубаво е да се намерят ентусиасти професионалисти да пишат документация на Линукс, да превеждат чуждоезични материали, да преведат man страниците на български език, да пишат хубави професионални статии ревюта на линукс програми, да правят интересно и занимателно и без граматични грешки списание за Линукс. Но в България, поне от три години не съм забелязал такива личностти. Или ги няма, или предпочитат да гледат от страни и само да мрънкат като ромео нинов.
Така че, по-добре групата от слепци да я води такъв, дето има поне едно око, отколкото всички да чакат да ги поведе несъществуващият двуок. Който или го няма, или не иска да води.

Впрочем, тенденцията за допускане на граматични грешки се забелязва и на много официални медии. Дори на сайта на българското правителство имаше случаи, които би трявало вече да са оправени. Срещал съм грешки и в много вестници, дори в списания за компютри. Които хората плащат, за да ги четат. Така че, ако някой има енергия да води борба с граматичните грешки, нека я насочи в правилната посока.
« Последна редакция: Jan 25, 2009, 09:25 от tonitochev »
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

tyuio

  • Гост
Няма никакво извинение за правописните грешки които допускам. Най лошото е че скоросто с която пиша на клавиатура е крайно незадоволителна за мен и направо се изнервям. Друго лошо усещам в тази насока при мен, преди време се преместих в един малко затънтен край който обаче ми харесва :) заради спокойствието си. И поради раотата ми с колеги които говорят странни диалекти (Новоселянски, Гръчански който знае какро е това  ;D ) и когато се прибирам за малко в стария ми дом веднага се усеща че говоря по иначе "паце". По-голямата част от литературата на хартия у нас е толкова долнопробна, като стил и правопис, че се радвам че не превеждат и частите с код иначе... Понеже повечето хора около мен занимаващи се с Линукс са или на моето нив, или са нехаещи за общостта и пазещи знанието за себе си. Така че поствам нещата си тук точно  за редакция и мнение,  смятайте го като алфа тест :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Е, де. Не сме толкова забутани, даже представителните ни власти обичат да се изразяват, че сме вратата към Европа  ;D

Вярно, че спрямо Пловдив, всичко е забутана провинция, най-вече Софето. Все пак да не го избиваме на местен патриотизъм. Запознаването , което си публикувал е добро и да кажа в безплатна медия не съм срещал друго. А точно от такива неща има голяма нужда.

Аз в момента пиша няколко статии, за "любимото" издание на Нинов и те до една са насочени към напълно начинаещите. Така де нека погледнем нашия форум. Всеки ден се появяват десетина теми, в които се пита за елементарни според нас неща, но затрудняващи неимоверно новите. А това значи, че имаме и наплив на такива. Трябва да отговорим на нуждите им.

Продължавай с усилията да отърваваш влашорска губерния от мътното средновековие!

Всички ще продължаваме, защото каузата не ни е безразлична. [_]3
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear