Автор Тема: Ако може малко помощ за една технология дето ми си върти из главата!  (Прочетена 1527 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Целта е да се избегне ползването на дигитайзер за въвеждането на детайл, кройки на дреха в КАД системата.
Та, мисля си следното: Да снимам детайла с цифров апарат който обикновено е в бял или кремав цвят на картона върху тъмна повърхност. После с програма за манипулиране на изображения да отделя всички цветове и оставя само детайла с контурите. Получената картинка трябва да се запази в .dxf формат и от него да се импортира в кад системата. Детайла ще е без размери на страните, но като пропорции си мисля, че ще е 100% еднакъв с орегинала. В кад системата имам възможност да настроя мрежа с каквито си искам размери. Нещо като милиметровата хартия и върху нея да поставя детайла. Детайла вече пък има възможности да се смалява и уголемява пропорционално върху мрежата и при положение, че пропорциите от снимката са правилни, да му се нагласят бързо и лесно орегиналните размери.
Не съм се занимавал с програми за изображения, но знам, че корел и фотошоп имат такава функция, да запазят във .dxf и сигурно и Гимп ще има, но ми се иска да е някаква по-простичка, че човек с не кой знае какви умения да може да усвои начина и да се справи с отделянето на цветовете до оставане само на основния цвят на детайла или само този  детайл по цвят, да може да го отдели в нов файл който да го запише в dxf.
Пък, ако може и това да става и за по-малко време от цъкането на точка по точка на дигитайзера ще е пирфектно!
Активен

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
След като си подготвил растерното изображение трябва да се векторизира. Това може да се направи в Inkscape. Процедурата се нарича Tracing. До колко резултата обаче ще те задоволи е друг въпрос и си е мъка да се нацелят правилните настройки. Ако самото растерно изображение не е много качествено получаването на задоволителен вариант може да стане невъзможно. Веднъж векторизирано изображението го записваш в dxf. Другия софтуер за който се сещам и можеш да го направиш е този на Adobe.
Активен

Mitaka

  • Гост
За да отделиш детайли, цветове и т.н. снимката първо трбва да се "маскира".
Част от дейността на фирмата, в която работя е точно това... НО! Бяха правени опити да се работи с GIMP, за да спестим от лицензи, и се оказа, че това е просто невъзможно... без проблем си правиш маскта, но после, като подадеш снимката за следваща обработка към някаква автоматизирана система... всичко се дъни.
Оказа се, че GIMP запазва маските по друг начин, нечетим за нито една от системите, които се ползват за обработка на маскираните изображения.

Та, според мен GIMP няма да ти свърши работа... т.е. CAD системата едва ли ще разпознае документа.

Няма причина (логична) това да е така, но.... е така. Вероятно зад всичко стоят интересите на Adobe.
Защото наистина нито един софтуер или машина (тя пак си работи със софтуер де) не разпознава изображението, обработено с GIMP. Отваряш го с Photoshop, после - SAVE, без да си направил и нито една промяна, и хоп! минава :)
Активен

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Допълнителен проблем може да ти е самата установка за заснемане. Фотоапаратът трябва да ти е строго перпендикулярен към шаблона, т. е. ти трябва статив/рама и достатъчно меко осветление.
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Допълнителен проблем може да ти е самата установка за заснемане. Фотоапаратът трябва да ти е строго перпендикулярен към шаблона, т. е. ти трябва статив/рама и достатъчно меко осветление.

Ако шаблонът е достатъчно малък може би по-добрия вариант е скенер.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Че то и сега има такава технология за CAD/CAM в шивашкото производство.

И това което говориш изисква Дигитайзер обаче.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Едно време трасирах в CorelDraw. Много трудно се нацелваха настойките. Обаче ако изходната графика има голям контраст и само няколко цвята - като е в твоя случай има надежда да се получи нещо използваемо.

разбирам че и inkscape имал трасиране... Обаче от там казват, че inkscape използвал това:

http://potrace.sourceforge.net/   [_]3

Според мен не се заебавай с големи и сложни интерактиви програми от рода на Corel; PS; inkscape. Tърси нещо конзолно за 'Batch processing'. От рода на горният линк. то май той е точно за това.

Пък след това като си нагласиш параметрите на tool-а спокойно можеш да го сложиш барабар с настроените опции в някакъв малък 'wrapper' скрипт.

cat photo.png | process.sh > kroyka.dxf



« Последна редакция: Jul 21, 2012, 18:32 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Доста идеи са се насъбрали докато ме нямаше, та май трябва да си поиграя докато си изясня до колко ще е приложимо!

n00b, има такава технология и съм говорил с приятели които я ползват, но не съм много очарован от техния резултат.
При нея принципа е с някакви рамки от картон с точно определени размери и контрастно очертание на рамката, програмата сама да си определя големината на детайла поставен в нея като засече контура на рамката, но май не беше много евтин модула и май е по-добре да се купи дигитайзер.

angie_bg, Ще трябва да се спазва това за перпендикулярноста, но в случая са детайли за които не се иска чак толкоз голяма точност при заснемането и очаквам да стане и без използването на статив. Па, ако се наложи, не би било проблем.

Сега, покрай мнението на Митака се сетих, че имам възможност за импорт в кад системата и от плотерен файл. Този импорт съм го пробвал и буквите в детайлите които излизат от очертанието ги възприема като отделни детайли които могат да бъдат изтрити.
Май трябва да спра да мисля за .дхф, а направо за импорт от HP-GL !?
Модула който реди детайлите за разкрой вади плотерен файл за разпечатване и от него съм импортирал. Шрифта на буквите е някакъв технически на точки и чертички и тези които излизат от очертанието на детайла влизат като отделни детайли от точки и чернички които могат да бъдат изхвърлени.
В моя случай, ще трябва само детайла от снимката като се очертае по цвят да му се извади плотерен файл който след импорта да се намества чрез мащабиране върху мрежата.
Активен