Автор Тема: имате ли LPI ?  (Прочетена 2381 пъти)

edmon

  • Гост
имате ли LPI ?
« -: Jul 24, 2012, 00:24 »
Имате ли ЛПИ? Какво мислите по въпроса? Високи ли са цените и тн.????
Активен

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: имате ли LPI ?
« Отговор #1 -: Jul 24, 2012, 08:36 »
Имам LPIC-1 и LPIC-2, цените са високи но фирмата ги плати.
Една хартия не те прави разбирач, но когато си търсите работа много помага. Ако не за друго фирмата може да ви наеме само за това, че имате сертификат който ще им позволи да участват по разни търгове в които се изисква поне 1 LPIC certified.
Активен

edmon

  • Гост
Re: имате ли LPI ?
« Отговор #2 -: Jul 24, 2012, 09:57 »
Имам LPIC-1 и LPIC-2, цените са високи но фирмата ги плати.
Една хартия не те прави разбирач, но когато си търсите работа много помага. Ако не за друго фирмата може да ви наеме само за това, че имате сертификат който ще им позволи да участват по разни търгове в които се изисква поне 1 LPIC certified.

Да, всъщност това беше част и от това което ме интересува, но не го формулирах правилно.
Дали фирмите разчитат на тези сертификати, дали са се наложили, като качествена мярка?
Активен

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Re: имате ли LPI ?
« Отговор #3 -: Jul 24, 2012, 10:38 »
Имам lpi1,2,3 ,303,304 :) На въпроса какво мисля ,като ги нямах ги мислех за голямата работа след като ги вземах лист хартия .
Активен

edmon

  • Гост
Re: имате ли LPI ?
« Отговор #4 -: Jul 24, 2012, 17:38 »
баси , пробвах се два пъти на това:
http://www.linux-praxis.de/lpisim/lpi.html
и не мога да направя повече от 20 верни отговора :( ужас!:) хахахах
Активен

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Re: имате ли LPI ?
« Отговор #5 -: Jul 25, 2012, 14:32 »
Е те не са  много лесни въпросите ако имаш 20  значи много си направил.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: имате ли LPI ?
« Отговор #6 -: Jul 25, 2012, 16:15 »
edmon, цените са различни за всеки изпитен център. В сайта на LPI има посочени едни цени, но те мисля, че са за комерсиалните фирми, с които те работят. Отделно има сертифицирани изпитни центрове (представлявани от нестопански организации), те имат някаква минимална такса, която трябва да вземат, но сами си определят колко нагоре ще искат. Отделно, ако си посещавал курс за подготовка, трейнинг центъра може да има договорка с изпитен център за преференции.

Предполагам знаеш, че може да ми пишеш и да ти дам повече инфо за изпитите, които се организират от AUF и „Линукс за българи“ (AUF предпочитат да не се оповестяват публично цените, а и те понякога варират). Може да следиш и датите, обявяваме ги в сайта.

Иначе и преди бях споменавала, че дори и у нас именно LPI вече се налага като "качествена мярка" в държавни проекти и поръчки (които да се възлагат на фирми). Относно това дали LPI сертификати биха ти дали предимство при наемане на работа в някоя фирма (без да са изискване) - моето мнение винаги е, че, ако фирма предпочете някого "по документи", а не защото е показал по-добри умения при тестове на способностите, значи трябва да бягаш от тази фирма. :) Имаше една тема наскоро във форума (за сертификати като цяло), може да разгледаш и там.
Активен

edmon

  • Гост
Re: имате ли LPI ?
« Отговор #7 -: Jul 25, 2012, 16:37 »
edmon, цените са различни за всеки изпитен център. В сайта на LPI има посочени едни цени, но те мисля, че са за комерсиалните фирми, с които те работят. Отделно има сертифицирани изпитни центрове (представлявани от нестопански организации), те имат някаква минимална такса, която трябва да вземат, но сами си определят колко нагоре ще искат. Отделно, ако си посещавал курс за подготовка, трейнинг центъра може да има договорка с изпитен център за преференции.

Предполагам знаеш, че може да ми пишеш и да ти дам повече инфо за изпитите, които се организират от AUF и „Линукс за българи“ (AUF предпочитат да не се оповестяват публично цените, а и те понякога варират). Може да следиш и датите, обявяваме ги в сайта.

Иначе и преди бях споменавала, че дори и у нас именно LPI вече се налага като "качествена мярка" в държавни проекти и поръчки (които да се възлагат на фирми). Относно това дали LPI сертификати биха ти дали предимство при наемане на работа в някоя фирма (без да са изискване) - моето мнение винаги е, че, ако фирма предпочете някого "по документи", а не защото е показал по-добри умения при тестове на способностите, значи трябва да бягаш от тази фирма. :) Имаше една тема наскоро във форума (за сертификати като цяло), може да разгледаш и там.
Благодаря,
сертификатите ме заинтересуваха просто, защото потърсих в един немски сайт как е пазара на труда. :) :) Викам си, чакай да видим сега какви са ми шансовете, попълвах бланки като гламав, попълвах и стигнах до мястото къде трябваше да търся по ключова дума, викам си чакай да напиша грубиянски само "линкус", пиша изпращам и ми изкачат 5 глобални възможности като бази данни, мрежови глупости, системна администация - всяка от която ясно указваше, че трябва да притежаваш задължително ЛПИ-1 сертификат.
Това всъщност ме накара да проуча как стоят нещата с тези сертификати!
« Последна редакция: Jul 25, 2012, 16:40 от edmon »
Активен

edmon

  • Гост
Re: имате ли LPI ?
« Отговор #8 -: Jul 25, 2012, 16:48 »
Е те не са  много лесни въпросите ако имаш 20  значи много си направил.

ми 20 бяха под 70% и не е успешно! ;)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: имате ли LPI ?
« Отговор #9 -: Jul 25, 2012, 20:59 »
Нямам LPI, запознат съм с изпита доколкото съм виждал примерни тестове за подготовка. Мнението ми не е много позитивно, изпитът е прекалено теоретичен и акцентира върху прекалено много ненужни неща. Redhat-ската сертификационна програма е доста по-добре измислена според мен, защото акцентира върху практични проблеми. В смисъл наистина не виждам смисъл да запаметяваш клавишни комбинации във vim и точния синтаксис на разни команди. В реални условия няма смисъл от това. Далеч по-важно е да имаш подхода към решаването на проблема, средствата не са толкова важни.

Това разбира се е лично мнение и не ангажирам никой с него.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

edmon

  • Гост
Re: имате ли LPI ?
« Отговор #10 -: Jul 26, 2012, 00:49 »
Нямам LPI, запознат съм с изпита доколкото съм виждал примерни тестове за подготовка. Мнението ми не е много позитивно, изпитът е прекалено теоретичен и акцентира върху прекалено много ненужни неща. Redhat-ската сертификационна програма е доста по-добре измислена според мен, защото акцентира върху практични проблеми. В смисъл наистина не виждам смисъл да запаметяваш клавишни комбинации във vim и точния синтаксис на разни команди. В реални условия няма смисъл от това. Далеч по-важно е да имаш подхода към решаването на проблема, средствата не са толкова важни.

Това разбира се е лично мнение и не ангажирам никой с него.

Имам същите впечатления , но разбрах, че мога да отместя курсора на 7 символа с клавишна последователност в вим, как само ще знам кой символ  кой подред е, за да ида точно там .....
Активен