Автор Тема: Дайте идея- ASUS EeePC 901 4gb SSD  (Прочетена 19798 пъти)

bobsisf

  • Гост
Дайте идея- ASUS EeePC 901 4gb SSD
« -: Nov 26, 2011, 08:14 »
Изпадна ми това чудо, и понеже ми е удобно за разнасяне ще го задържа, но не мога да го гледам как се мъчи с този Windows Xp.
Понеже има много малко място обаче (4ГБ дял ssd и един 7Гб като втори), не знам какво мога да му сложа.
Дайте идея, какво може да се инсталира на първия дял(4гб).
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Дайте идея- ASUS EeePC 901 4gb SSD
« Отговор #1 -: Nov 26, 2011, 09:05 »
Eто

http://www.hermocom.com/en/knowledgebase/netbooks/eee901hddupgrade

Ще те озори и ще ти е солено... По-добре му бодни една 32 ГБ SD class 10...
Активен

tvkkk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
  • Distribution: Arch linux
  • Window Manager: lxde
    • Профил
    • WWW
Re: Дайте идея- ASUS EeePC 901 4gb SSD
« Отговор #2 -: Nov 26, 2011, 09:07 »
4G не са никак малко. Може да сложиш каквото си искаш - Fedora, Debian, Arch... Ubuntu и производни. За Ubuntu прочети https://help.ubuntu.com/community/EeePC/Installation . Може и някоя дистрибуция за нетбуци или директно за EEEPC - EEEbuntu, Easy Peasy и т.н.
Аз лично на моето EEE съм заделил 3 GB и съм инсталирал Easy Peasy  и в останалия  1 GB съм инсталирал WIN XP.
Активен

bobsisf

  • Гост
Re: Дайте идея- ASUS EeePC 901 4gb SSD
« Отговор #3 -: Nov 26, 2011, 09:16 »
Мерси, аз мислех че няма да стигнат за никъде тия 4гб. Ще инсталирам Ubuntu през флашката да видя какво ще се получи.
Активен

Arvigeus

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Whatever
    • Профил
Re: Дайте идея- ASUS EeePC 901 4gb SSD
« Отговор #4 -: Nov 26, 2011, 09:17 »
CrunchBang / ArchBang
И двете предлагът възможно най-леката среда - OpenBox. От една седмица съм на ArchBang и мога да кажа, че съм страшно доволен. Само дето инсталацията е малко по-трудна (конзолна, но лесно се ориентира). За малко тествах и CrunchBang, но е инсталацията е по-обемна, менютата са максимално объркващи (не че може да объркаш нещо фатално), но за сметка на това е базирана на нещо относително лесно за работа - Debian. Само дето не ми разпозна WiFi-то. От друга страна ArchBang има доста проблеми в началото (не разпознава резолюцията), но ако го запишеш със dd и избереш втората опция при boot (Xorg autodetect), проблемът изчезва.
Това е максимумът, който може да извлечеш от хардуера, ако искаш да ползваш нещо популярно. Може да има и нещо по-бързо, но по-добре не се хвърляй на NoName дистрибуции...

PS: EEEbuntu и Easy Peasy не са много поддържани. Ако искаш максимална поддръжка на хардуера, инсталирай си jupiter и eeepc-acpi-scripts. Arch ги има в AUR repository-то. Ако ти трябва графичен пакетен мениджър, пробвай AppSet-Qt. Само дето ще ти издърпа и половината Qt (и отделно трябва да сложиш и xterm, иначе не работи). Но като се има впредвид, че текущата ми инсталация е 3GB, а съм сложил много ненужен за обикновенния потребител софтуер, мисля, че не е толкова лошо :)
« Последна редакция: Nov 26, 2011, 09:18 от Arvigeus »
Активен

bobsisf

  • Гост
Re: Дайте идея- ASUS EeePC 901 4gb SSD
« Отговор #5 -: Nov 26, 2011, 09:47 »
Инсталирах Ubuntu 10.4, върви на 6, остана ми 1.3 Гб свободно място. Напълно ме удовлетворява.
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Дайте идея- ASUS EeePC 901 4gb SSD
« Отговор #6 -: Nov 26, 2011, 11:51 »
https://meego.com/
Добра алтернатива.Върви феноменално бързо и зарежда също така много бързо.Има интересен интерфейс.Инсталира се лесно и бързо и всичко си тръгва по default.базирано е на Fedora.Ubuntu в началото е ок по-натам обаче почва да върви лагаво особено след ъпдейти.Аз имам нетбук с убунту и знам какво говоря.И при мен в началото летеше,но сега е мъка.Добре,че не го ползвам често.......
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

Arvigeus

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Whatever
    • Профил
Re: Дайте идея- ASUS EeePC 901 4gb SSD
« Отговор #7 -: Nov 26, 2011, 12:08 »
Да ама MeeGo умира. И не точно като популярност/ползваемост, а като платформа. Създателите му са се насочили сега към https://www.tizen.org/
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Дайте идея- ASUS EeePC 901 4gb SSD
« Отговор #8 -: Nov 26, 2011, 15:57 »
Да, MeeGo умира, но това не значи, че вече е умрял :) Първите издания на Tizen ще излязат към март-април 2012, а завършено издание, което ще е стабилно за използване по подразбиране в продавани устройства ще има към средата на 2012. Дотогава потребителите смело могат да използват MeeGo, като разработчиците обещават безболезнен преход от MeeGo към Tizen. Почти всички (ако не всички) приложения за MeeGo ще работят и с Tizen, така че, ако потребителят през тези месеци си е събрал някакъв набор от приложения, с които е свикнал да работи, след преминаването към Tizen няма да му се налага да започва от нулата, а с течение на времето може да си хареса и нови приложения, разработвани вече специално за Tizen.
И моята препоръка към bobsisf е да си сложи сега MeeGo, да види дали ще удовлетвори нуждите му, без да се плаши от това, че проектът е към своя край, тъй като има проект, който съвсем навреме и безболезнено ще го замести, така че няма смисъл да чака няколко месеца (ако не и година) докато стане време да се мине на него.
Пък вече, ако не му допадне MeeGo, нека изпробва каквото иска от другите дистрибуции, като се ориентира към такива с максимално леки графични среди и гледа да слага възможно най-малко софтуер. LXDE е достатъчно функционална и достатъчно лека графична среда, която върви идеално дори и на телефона ми. За системата отдолу бих ти препоръчал сървърните издания, като по време на инсталация не избирай за инсталиране нищо, освен основната система, като след инсталацията й можеш да качиш останалото, което ти е необходимо - малко повече играчка е, но така ще си спестиш значително място на диска, което иначе би се заело от пакети, които може никога да не използваш, пък и тъкмо ще знаеш повече за това какво имаш в системата ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Дайте идея- ASUS EeePC 901 4gb SSD
« Отговор #9 -: Nov 26, 2011, 22:56 »
Моя стария лаптоп беше Селерон 1,6 с 1ГБ рам и бях с Убунту 10.04 на него. Пробвах какви ли не леки дистрибуции, но не ми допадаха, а разликата в бързодействието не бе, чак толкоз голяма, че да си заслужава, но си беше 1280х800 точки екрана, а неттопите са, не само с по-малък екран, но и с малка резолюция и ако не е дистро което си е с такова предназначение, ще като с Уиндоус на таблет :D !

И с такова бих казал че имам малко опит, че от телефона ми с андроид на 5 инчов екран влизам на ремоут на Уиндоус и какъв цирк е да боравиш с пръсти на интерфейс предназначен за мишка и клавиатура, просто не е истина! Добре, че си има някои инструменти дето да улесняват нещата.
Активен

SHADOWAWS

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
  • Distribution: УСУ 7 / Puppy 5.2.5
    • Профил
Re: Дайте идея- ASUS EeePC 901 4gb SSD
« Отговор #10 -: Dec 05, 2011, 12:01 »
http://www.hermocom.com/en/knowledgebase/netbooks/eee901hddupgrade Ето ти решение за харда на Асусчето  ;)

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Asus eeepc и ubintu
Идеи и мнения
phobot 2 3647 Последна публикация Jul 30, 2008, 16:10
от muxozavar
Asus eeepc ubuntu 8.4 fan
Настройка на хардуер
Vatman 0 2380 Последна публикация Nov 10, 2008, 19:46
от Vatman
Речник на ASUS EeePC
Настройка на програми
cna 9 5608 Последна публикация Jan 15, 2009, 20:04
от paucku
Дистрибуция за Asus EeePC 4G Surf
Настройка на хардуер
plamen74 1 2995 Последна публикация Dec 31, 2011, 13:52
от Kedr
Проблеми с Xandros - Eeepc 900a asus
Настройка на програми
joysana 4 2912 Последна публикация Nov 14, 2012, 14:18
от go_fire