Автор Тема: Joey Hess напуска Debian и изоставя debhelper, alien, dpkg-repack и debmirror  (Прочетена 6247 пъти)

lunarvalley

  • Гост
мотах се из reddit и ми попадна препратка към това:

It's become abundantly clear that this is no longer the project I
originally joined in 1996. We've made some good things, and I wish
everyone well, but I'm out.

Note that this also constitutes an orphaning as upstream of
debhelper, alien, dpkg-repack, and debmirror.

I will be making final orphaning uploads of other packages that are not
team maintained, over the next couple of days, as bandwidth allows.

If I have one regret from my 18 years in Debian, it's that when the
Debian constitution was originally proposed, despite seeing it as
dubious, I neglected to speak out against it. It's clear to me
now that it's a toxic document, that has slowly but surely led Debian
in very unhealthy directions.

--
see shy jo
Активен

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
След Debian Squeeze нещата се намазаха, а сега тествах и jessie beta2 и там е още по-зле работата. Да я закриваме викам тая дистрибуция.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
След Debian Squeeze нещата се намазаха, а сега тествах и jessie beta2 и там е още по-зле работата. Да я закриваме викам тая дистрибуция.
Да, омазаха се. Но Debian 6 беше по- добър и от Lenny. Причината, според мен е необръщане внимание на грешките и допускане на неработещи пакети да преминат през експерименталните, нестабилните и тестовите хранилища. Просто престояват там определено време, без никакво действие по тях.
Последен пример - network-manager-gnome (0.9.10.0) в който има бъг и не може да се свързва с pppoe връзка. Добре, че античната pppoeconf работи безотказно.
В същото време - от екипа на Ubuntu почнаха много хитро да задържат актуализацията на такива пакети.

В какво качество я закриваш?
На основен разработчик ?
Когато направиш по- добра, твоята ще я замести, без проектът да се закрива принудително.
« Последна редакция: Nov 10, 2014, 12:30 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Прочетох темата и останах с впечатление, че този Джоуи е бил неутрален, но по-скоро за sd. И всъщност причината да напусне е, че не одобрява да се промени конституцията, че основни промени да могат да се гласуват от плебса, а да си ги решавали спецовете от техническият комитет. И реално е против промяна, която да позволи да има алтернативни системи на sd, което макар да е уж неутрален по темата, го прави защитник на sd. Най-смешното беше едно прочувствено мнение на някакъв сърбин, който бил много щастлив, че се е докосвал до Джоуи (дванадесета година DebConf беше в Баня Лука) и много нещастен, че сега си тръгва. Тази тъпотия толкова хванала дикиш в петъка, че се е отделила цяла нова нишка в обсъжданията, където извращенията са на макс. Иначе в основната тема са основно благодарности към човека и пожелания за успех.

Аз по-скоро очаквах онзи другия дето прави панаирите вече година да напусне и да си иде при Канноничните.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Този с панаирите май е в процес на обръщане на резбата и омекване на китката и се чуди какво да измисли.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Прочетох темата и останах с впечатление, че този Джоуи е бил неутрален, но по-скоро за sd.
Не знам, какво ти става, та само Systemd ти е в главата.
От два дни, смених Upstart със systemd в Ubuntu и не мога да му се нарадвам. Перфектно управление на услугите и особено видеокартата. Вече не се налага да задавам яркостта със xbacklight. На каквато яркост оставя екрана, на такава си стои след рестарта. Забавянето на изключването при 64 битовите системи също се оказа, че е причинено от проблеми с Upstart. Така добре, системата не ми е работила никога.
А, ти си пиши, колкото искаш. Може и да вземеш да си повярваш. Сигурен съм, че и при въвеждането на sysvinit е била същата истерия. Аз виждам на практика, какви са му предимствата. Не ме интересува на някой философията. Той да му мисли.  Искам моят десктоп да работи добре и това е налице.
« Последна редакция: Nov 10, 2014, 20:28 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Още в другата тема казах, че съм прекалено тъп и не разбирам от sysV. Аз и в момента не я използвам, просто защото не я разбирам. Против съм sd, както сам го каза, единствено идеологически. Въпреки, че не понасям нещата на Пьотеринг, не го мразя. Прекалено съм малък, че да мога да мразя някой по-голям от мен.  Не съм съгласен, с правеното от него, толкова.

А, че работата е заради sd, беше извън всякакво съмнение, преди да науча, кой е този Джоуи, с какво се занимава и какви доклади е изнасял на ДЦ. Но се оказа, не каквото подозирахме. Всъщност този Джоуи е противник на демокрацията, а не поддръжник. Него не му пука за принципи (точно колкото на теб), а за това, че някой като е прост потребител, няма право на глас.  И това не е в наша подкрепа.

п.п. И все пак темата е интересна, може би е добре да се прочете, въпреки, че е загуба на време.
« Последна редакция: Nov 10, 2014, 22:25 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Нещо не си разбрал. Аз имам принципи, но в случая - не са моя грижа принципите на тези, които вият в хор срещу systemd. Когато се почувствам ощетен - тогава ще се оплаквам. Засега съм облагодетелстван.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Здравейте,

Може би на някой ще му е интересно да помисли над следното:

От гревногръцката митология: Прометей и Епиметей (двама братя).

Прометей - мисли предварително (има визия за бъдещето).
Епиметей - мисли след като нещо се случи (мисли само след последствията).

Боговете дават подарък на Епиметей - кутията на Пандора, която той отваря ...

Поздрави.
Румен.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Здравейте,

Може би на някой ще му е интересно да помисли над следното:

От гревногръцката митология: Прометей и Епиметей (двама братя).

Прометей - мисли предварително (има визия за бъдещето).
Епиметей - мисли след като нещо се случи (мисли само след последствията).

Боговете дават подарък на Епиметей - кутията на Пандора, която той отваря ...

Поздрави.
Румен.
По- добре, прочети "Митологична библиотека" на Аполодор за да си изясниш някои неща за древногръцките митове.
Кутията на Пандора (голяма делва за зърно/вино/маслини) се нарича така, защото е отворена от Пандора. Подаръкът от боговете и олицетворение на нещастието е самата Пандора. Никъде не се описва, откъде е дошъл съдът, който е държан в дома на Епиметей.
За планирането и начина ни мислене на двамата нищо не е писано. Само, Прометей е представян, като умен и, съответно изпатил си от това и Епиметей, като глуповат.

Кой е глуповатият, който имаш предвид ?
« Последна редакция: Nov 11, 2014, 12:07 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW

Не знам, какво ти става, та само Systemd ти е в главата.
......
 Искам моят десктоп да работи добре и това е налице.

А когато започнем да говорим за сървъри (защото на Дебиан там му е силата), какво ще кажеш за системд-то? Ако го ползваш линукса само за десктоп те разбирам и никой не спори за ползата от системд....????
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Сега ще напиша нещо, след което, ако заключите, че съм напълно откачил, никак няма да сбъркате.
 
Цялата компютърна индустрия е сгрешена от малко повече от 70 години. Всичко започва с едно много умно момче измислило голяма глупост. Това момче е познато на всинца ви. Казва се фон Нойман. И точно в този момент спирате да четете, защото с това сте откърмени. Но все пак е огромна грешка и израза „гърло на шише“, който така щедро употребявате е измислен точно за тази архитектура. Но грешката във времето придобива грандомански размери и тук се намесват имената ИБМ и Интел. Те създават следващата стъпка — 8*86. Тук вече трагедията е огромна от самото начало, но в днешно време е колосална. Крачка назад осъществиха изненадващо телефоните, голяма част от които са с архитектура RISK.

Но това е само от към апаратна част, а стъпката бебешка. Програмното осигуряване върви надолу със страшна сила. И това е защото всичко се измисля и прави в движение. Напоследък забелязвам, че създаващите технологиите взеха да вадят учебниците и да четат, какво пише в тях. Но това е само отсрочка цялата тази комплекстност да се срути. Да звуча като Касандра. Не е задължително да ми вярвате.

Въпроса е, че съм избрал загубената кауза да се боря срещу това. Сам човек не може да се пребори дори, ако се казва Столман, но всеки може да даде свой принос към каузата, на която се отдава.

Много хора не гледат толкова глобално, но за тях sd е проблем, технически проблем. В онази тема се поставиха десетки подобни съждения. Може да видите още толкова, например тук:

https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=727708

Хора като този Джоуи мислят, че могат да ги решат. Как? Отново с кърпене, отново на парче. За тях няма нещо генерално сбъркано (вече говоря локално за този случай). Sd някак си ще го накарат да работи със ZFS и како от това. ZFS е представител на същият проблем.

И тези техничарите си мислят, че могат да решат проблема, като например минат на freebsd. Но там ги чака изненада. Готви се подобна система. Други мислят, че могат да разклонят Дебиан. Но Дебиан не е стандартна дистрибуция и въпроса не е само технически за терабайтите архиви.

Но това е изгубена кауза, защото в Дебиан вече има много от нещата с дъх на sd. А и еволюцията продължава. Днес ще изхвърлят Гном 3, утре КДЕ 5 (каква изненада, че и той се привързва вече към SD), както направи Ейлиън Боб за Слак. И накрая ще останат с голо ядро. Но инициативата ще се разпадна много преди да се стигне до там.

Въпрос е дали общността има достатъчно сили да се противопостави на РХ. Това е като битката на Кейт Пакард за Екс. Решението е взето, а и самият Екс е проблем. Това, че има прост начин да работи ефективно с графика в три измерения, няма да го спаси. Никога досега общността не е показала сили. Но това е само една малка битка.

Може ли общността да се бори системно? Обществото (онова истинското, не това на линия) се изправи срещу неща като Acta, шистовият газ, ГМО и евроконституцията. Но всички тези неща вече са факт, тук в ЕС. Един път не успяват, втори, на третия даже не се чува, че нещото е вече въведено. Не очаквам виртуалното общество да е по-различно от истинското.

От друга страна има и добри новини. Колкото по-бързо се движим в грешна посока, толкова по-вероятно е по-скоро всичко да се капичне. Ще боли повече, но за по-кратко.

Ей такива мисли ми се въртят. Може да не съм прав, не желая да съм прав. Каквото има да става, ще стане. Поне се надявам да е интересно.

И няма значение, кой е донесъл огъня, кой е отворил кутията, а решенията, които взимаме и живота, който живеем.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
go_fire, откъде ти хрумват такива песимистични мисли, търсиш нещо сбъркано, аз мисля, че няма нищо сбъркано, комплексността на отделните "железа" налага ограничения, които водят до компромиси, кръпки на парче и други подобни "хирургически" интервенции. И да се измисли "критичен път" в цялата мрежа, пак ще има недоволни, обидени и т.н. затова има 2 варианта или измисляш по-добър от моментния или ползваш него и се надяваш да се намери някоя "кратуна" да подобри нещата.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил

Не знам, какво ти става, та само Systemd ти е в главата.
......
 Искам моят десктоп да работи добре и това е налице.

А когато започнем да говорим за сървъри (защото на Дебиан там му е силата), какво ще кажеш за системд-то? Ако го ползваш линукса само за десктоп те разбирам и никой не спори за ползата от системд....????
Кой те кара да ползваш Systemd на сървъра си ?
А, и, какво ти пука. Нали и без това обяви закриването на Debian. Ползвай Gentoo, която е с по- добро бъдеще. Компилирай, докато мърда, както се казва.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
То добре, че едно време не са избрали компютрите да са аналогови, тогава щеше да е чудо.
А това системД е едно голямо смърдящо л.но.
Онзи ден ми направи проблем вторичния ми диск и по време на зареждане на Дебиана зареждача преброи успешно праймари диска, но запецна на вторичния. Почна един брояч да брои 1мин и 30 сек. не можа да го монтира и реши да ме вкарва в някакъв сингълмод. Поиска руут парола и оня брояч пак изкочи. Не можеш да направиш нищо - брояча ти препокрива командите, няма командна история, няма ми виртуалните конзоли. По едно време пак ми изкочи промпт да пита за парола, ама явно това е някакво старо съобщение зашото вади паролата в прав текст. Никакви ребооти поверофф-и халтове не действат.
С триста зора се добрах до фстаб и коментирах реда за този диск и брояча млъкна. Този промпт дето ми седи е някаква супер скопена и орязана конзола дето не става за нищо. Чудих се как да го рестарирам това и опрях то SysRq REISUB клавишите.
Не знам защо проблем с един диск трябва да свали цялата система.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
dpkg
Настройка на програми
rip_darkman 4 2411 Последна публикация Dec 31, 2004, 16:55
от rip_darkman
Сравняване на два dpkg -l списъка
Настройка на програми
Regia 1 2023 Последна публикация Aug 24, 2006, 21:08
от mom
Проблем с dpkg
Настройка на програми
kgochev 1 2076 Последна публикация Dec 26, 2007, 21:35
от zeridon
Проблем с alien
Настройка на програми
viv1111 12 3979 Последна публикация Oct 20, 2008, 22:51
от viv1111
Alien - конвертор между rpm и deb пакети
Пътят към wiki.linux-bg.org минава оттук
tyuio 4 14868 Последна публикация Feb 04, 2009, 23:52
от phantomlord