Анкета

Въпрос: Какво мислите за проекта АЕЦ Белене?

  • Против
    - 14 (10.1%)
    За
    - 30 (21.7%)
    Не съм решил(а)
    - 2 (1.4%)
    Не ме интересува
    - 2 (1.4%)

Общ брой гласове: 44

Автор Тема: АЕЦ Белене  (Прочетена 15418 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #75 -: Apr 05, 2009, 09:32 »
А аз живея в Свищов,на 20 км от Белене.И от много отдавна (още от Живковото време),благодарение на проекта за изграждане на централата,сме обявени за затихваща зона.Т.е. за територия без бъдеще.

Да не говорим, че много хора забравят за земетресението в Свищов през 1977-а.  :(
Тоя проект за мен има толкова негативи, че позитивите едва се виждат. Не си заслужава, ама никак. Няма ли някой да направи протест пред парламента или нещо такова?
Активен

Без правила няма игра

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #76 -: Apr 05, 2009, 12:00 »
...
Тоя проект за мен има толкова негативи, че позитивите едва се виждат. Не си заслужава, ама никак...
Добре, я ги преброй та да видим и ние нещо на бял лист и да поразсъждаваме :)
...Няма ли някой да направи протест пред парламента или нещо такова?
Аха, къде било зарито кучето. Значи въпросът не бил технически или икономически, а политически. Идеята била селските политикани да си намерят нова причина да плюят правителството. :) Защо ли не съм изненадан.
Цитат на: gat3way
Сериозно мисля, че трябва да се промени малко конституцията на България. Членовете на всяко правителство, което умишлено предизвика финансови щети на държавата трябва да бъдат разфасовани и с парите от продажбата на органите им в чужбина да се покриват мизериите.
Супер идея! Първи са я измислили комунистите с "Народния съд" ;) Но ти сигурно ще ги пращаш по концлагери "за демокрация". Те пък и концлагерите в днешно време се наричат "тайни затвори за задържане на лица заподозрени в тероризъм", така че никой няма да хване аналогията :)

Златко,
ако искаш някой да те вземе на сериозно, ще трябва да влезнеш в малко конкретика мой човек. Например "технически параметри на проекта" - каква технология ще се ползва, каква е конкретната реализация на технологията, предимства и недостатъци, кой е изпълнител, какъв опит има с подобни строежи, кои са подизпълнителите, техния опит, ноу-хау... Сравнение между различни реализации на конкретната технология - предимства и недостатъци. След това "икономически анализ на проекта" - цена на изграждане на централата, време за изплащане, цена на ядреното гориво, съответно прогнозна цена на МВч енергия (примерно). Аналогии с алтернативни видове централи, например ВЕЦ, соларни централи и т.н., пак цена на изграждане, време на изплащане и съответно прогнозна цена на единица енергия. Анализ на риска и влиянието върху околната среда ... Справка и анализ на това кои държави какви електрически централи ползват, защо? Защо например Франция има много АЕЦ-и, докато Германия (ако не бъркам) няма нито една? Защо в БГ да няма АЕЦ при положение, че румънците направиха "Черна вода", която е на границата с Бъргария? Може би ние като тарикати ще си купуваме ток от Румъния, а екологичния риск ще се ограничава от река Дунав? И понеже има съмнения за корупция, една справка за това колко е струвало изграждането на такъв тип централа от същия изпълнител в други държави, ще ти е полезен аргумент в тезата. Може да направиш и една историческа справка - кога е започнат строежа на АЕЦ "Белене", каква е била консумацията на електроенергия по онова време, колко пъти се е увеличила консумацията към днешна дата и да сметнеш има ли нужда от нова АЕЦ. Преди да теглиш чертата можеш да добавиш към сметката със знак минус и оставащия живот на 5 и 6 блок на АЕЦ Козлодуй.

Проблемът е, че такъв анализ не ти е по силите ;)
Не се спичай, такъв анализ не е по силите на много хора, особено на политически предубедените. 8)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #77 -: Apr 05, 2009, 16:43 »
Да, верно бе, колко е било потреблението през 80-те? Сериозно не знам, ще ми е много интересно да видя някакви цифри по този въпрос. Според мен е било по-високо от днешното поради една много проста причина - повечето енергоемки и не особено рентабилни индустриални гиганти вече не работят. Съвсем скоро и Кремиковци ще отиде в тази група. Това са заводи, които харчат ток колкото цял град. Отделно, населението намалява и следователно и битовото потребление намалява.

Е, аз сериозно мисля, че днес потреблението на електричество е по-ниско, отколкото през 80-те. Бих се радвал да видя официална статистика, която да ме обори.

Що се отнася до демократичния концлагер, няма страшно - и да имаше възможност да се претвори тази ми отколешна мечта,  със задна дата няма как да влезе такъв закон и твоите станишковци ще се спасят. А и при положение че скоро надали ще се докопат пак до властта, органите им са на сигурно място според мен :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #78 -: Apr 05, 2009, 23:12 »
Добре, я ги преброй та да видим и ние нещо на бял лист и да поразсъждаваме :)

Ех, mikis, изненадваш ме.

1. Скъпа - цената започва от 4 милиарда евро. В началото на темата има подозрения, че ще бъде 8 млрд. Безкрайни възможности за корупция.
2. Почти 100% зависимост от Русия - газ, ядрено гориво, отработено гориво. gat3way напред в темата обясняваше за отработеното гориво.
3. Стара руска технология - без коментар.
4. Земетръсна зона - през 1977 в земетресението в Свищов, който е на 2 км от Белене загиват над 100 души. Още през 80-те години съветски учени предупреждават, че в района има сеизмологична активност, която го прави неподходящ за ядрена централа.
5. Опасност от авария, терористичен акт, геополитически машинации и пр.  >:D
6. Екологични последици - замърсена природа за хиляди години.
7. Много съмнителна рентабилност, имайки предвид сумите които ще глътне за изграждането си и познавайки нашего народа и  неговите политици, барабар с техните руски покровители. Хората вече си инсталираха ВЕИ повсеместно, ние се връщаме в каменната съветска ера. А ако след 5 години, да речем, се отрие нова евтина технология - евтин фотоволтаик, ново поколение ядрен синтез или нещо подобно - какво ще правим като сме се загробили с ВВЕР за следващите 30-40 г. ? Ще си ядем цървулите, ето какво! Точно така, защото скъпият ток на Белене ще ни остави по цървули.

Аха, къде било зарито кучето. Значи въпросът не бил технически или икономически, а политически. Идеята била селските политикани да си намерят нова причина да плюят правителството. :) Защо ли не съм изненадан.

Не стaвай смешен, mikis.  :D На правителството му остават още 3 месеца, за какво да си правим труда.
Въпросът е, че тези пари ще ги плащат следващите поколения с лихвите, т.е. твоите деца и внуци.

И да, правилно, такъв анализ не ми е по силите. Знам само, че когато имаш само един избор (енергийна зависимост от "майка Русия"), това не е на добре.  ;) Казват му монопол. (бонус)
« Последна редакция: Apr 05, 2009, 23:26 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #79 -: Apr 05, 2009, 23:20 »
Ако се случи нещо с някоя АЕЦ, радиуса на пораженията ще е много над 20 км...

Това е вярно,но като си толкова знаещ,значи ще имаш информация и дали мястото,където живееш е обявено за затихваща зона?И ако е така,какво би направил?
"Вземаш бял чаршаф и бавно тръгваш към гробищата...",както се казваше в един популярен скеч.Така ли?
Или ще се бориш градът,в който живееш да остане жив,както си е и сега?
Две мнения няма.На нас АЕЦ Белене не ни е нужна.
Който я иска - да си я вземе до него.Т.е. до града си.Даже ако иска да си я сложи на 20 км от него.
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #80 -: Apr 06, 2009, 00:05 »
Да, верно бе, колко е било потреблението през 80-те? Сериозно не знам, ще ми е много интересно да видя някакви цифри по този въпрос.

Тук докопах някакъв доклад - виж първите графики. 1991 спрямо 2003.  [_]3

А бе защо не мога да намеря петиция против АЕЦ Белене в bgpetition.com?  >:(
Активен

Без правила няма игра

betso

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 281
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #81 -: Apr 06, 2009, 00:21 »
Идеята била селските политикани да си намерят нова причина да плюят правителството.
Актуалността на този тип реторика (оригиналът е "Партията и Правителството") отмина. Когато червените мечти на комунистите се поизтрият от времето, те стават розови.

Защо например Франция има много АЕЦ-и, докато Германия (ако не бъркам) няма нито една?
Бъркаш! Германия има в момента 17 атомни електроцентрали.
Активен

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #82 -: Apr 06, 2009, 09:56 »
...
И да, правилно, такъв анализ не ми е по силите...
Това личи и от нескопосания ти опит да се аргументираш. Говориш като политик, а това не допринася за каузата ти ;) Впрочем, до тук разбрах, че мразиш АЕЦ-а защото бил "от майка Русия" (интересно, ако беше от "майка Америка" дали щеше да си против). Може да съм го казвал и преди, но ще го кажа пак - разбирам да си "антикомунист", разбирам да не понасяш тоталитаризма в различните му форми (и аз не го понасям), но русофобията вече е психично отклонение (както и омразата към американците, към турците и т.н.). Защото не можеш да мразиш всички американци само заради един президент - масов убиец.
Това е реторика от края на миналия век, която вече не е актуална. В този смисъл дали мразиш американците, руснаците или извънземните, за мен няма значение. Мрази си, само си плащай данъците ;)

gat3way,
въобще не си прав, че консумацията на ел.енергия била намаляла. Може големите предприятия вече да са в историята, но техният основен енергиен източник не е електрическата енергия, а газта. Това важи и за Кремиковци. Плюс това пропускаш още един много важен момент - по времето на соца нямаше частна инициатива, докато сега е пълно с малки и средни предприятия, чийто основен енергиен източник вече е електрическата енергия. И трето, сега в едно домакинство има много повече техника, отколкото по времето на соца - това системи за домашно кино, аудио уредби, компютри, климатици и какво ли още не. Впрочем сега си спомням, че преди време гледах едно предаване, в което се твърдеше, че потреблението на електроенергия се повишавало с незнам колко процента всяка година (беше двуцифрено число).
Интересно все пак, кой разполага с такава статистика. :) Предполагам, че електроразпределителните могат да кажат нещо по въпроса.

plandz,
стига рива бе майка. :) Звучиш ми като някой бургазлия, който се оплаква как му се налага да живее в Бургас само за да можели другите да ходят на море. :) Айде по-спокойно. Ако не ти е ясно защо и двете АЕЦ са и ще се строят на Дунава, питай и ще ти обяснят ;)

betso също се бори за правото да плюе правителството, обаче не обяснява защо в Германия имало 17 АЕЦ-а (което признавам, че не знаех :) ), а в България не трябвало да има нито една.

За финал ще кажа, че не съм гласувал в анкетата, защото не се чувствам компетентен да преценя. По тази причина съм и против евентуален референдум по темата.
Ако някой иска да ме агитира "за" или "против" АЕЦ Белене да отговори на въпросите от предишния ми пост. ;)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #83 -: Apr 06, 2009, 10:27 »
Не мога да споря, защото нямам статистика по въпроса. И все пак не вярвам, че големите предприятия (фалирали) не са също и големи консуматори на електричество. Не всеки завод се изчерпва с една газова пещ. Големите машиностроителни предприятия примерно надали са работили на газ. При повечето такива големи отмрели/отмиращи заводи съм забелязвал бая големи подстанции свързани с далекопроводи, следователно трябва да са и големи консуматори.

Що се отнася до битовите абонати - ОК, има много нова техника. От друга страна мощността й обаче е доста по-ниска от тази на старите уреди. Убеден съм, че един стар телевизор Електрон примерно харчи ток колкото поне за 10 40-инчови плазмени телевизори. Един калорифер (каквито бяха масово електрическите уреди за отопление) харчи повече ток, в сравнение с един климатик. Съответно мощността на хладилници, котлони, перални и т.н. предполагам сега е по-ниска от тогава. И най вече, доста жилища сега са газифицирани, при което нуждите от електричество за отопление, бойлери и т.н. отпадат.

Може и да не съм прав, но така просто си чешем езиците без да има нещо, което да потвърди която и да е гледна точка.

Що се отнася до Русия, не мисля, че това е продукт на русофобия, колкото до прагматично мислене. Ако енергийно сме 100% зависими от Русия, това ни ограничава доволно много възможностите за провеждане на външна политика. Като имаме налице примера с Украйна, ако по същият начин някой ден се сдърпаме с руснаците, нашата икономика отива в кофата, буквално. Отделно, не бих казал, че руснаците са толкова добрички и че не се опитват да извиват ръцете на малките държави от бившата им сфера на влияние. Естония, Грузия, Украйна са примери. От друга страна ние сме НАТО-вска държава, имаме американски бази, член сме на ЕС. Сещаш ли се ако Русия почне поредната си серия *да_показваме_мускули_на_запада*, коя ще им бъде една от първите опции да демонстрира нещо на  някого?

Ерго, за да подържаме работеща икономика, ще се налага да играем по свирката на Путин. Сега си представи другия вариант - американците си избират за президент някой киселяга, по-зле и от Буш. Решават да насвият сърмите на братушките и да им покажат, че нямат работа на Балканите. Понеже ние не можем да си позволим да си развалим отношенията с руснаците, някой нашепва разни работи в главите на младите турци в България, прокрадват се разни сепаратистки идеи, такива неща. Не мисля, че ще е прецедент, след като тези сценарии много добре се разиграха в други държави на балканите.

Така че руския монопол е опасно нещо. Това вече престава да бъде проблем само на икономиката и на това че нямаме избор по отношение на енергоизточници и че ще могат да ни доят впоследствие с вдигане на цените над разумното. Започва да се превръща в проблем на външната ни политика.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #84 -: Apr 06, 2009, 14:11 »
mikis, какво искаш да ти кажа като и политиците не могат да предоставят ясен доклад колко щес трува АЕЦ Белене и кога ще се изплати. Според мен нарочно държат водата мътна , сещаш се защо. Тогава как няма да съм против?
За русофобията не си прав. Просто съм против тоталния монопол.
Относно консумацията, пак не си прав - намаляла е. Преди 1989 тока беше 2 ст. дневна и 1 нощна, хората масово имаха акумулиращи печки, нафтови печки, имаше големи заводи. Помня как язовира а село го пълнеха от Марица с едни мощни помпи. Това отдавна спря.
След 1989-а хората почнаха да минават на твърдо гориво, а в последните години и на газ, много от заводите бяха спрени и т.н.  - консумацията на ток намаля, въпреки климатиците и другите ел. уреди. :)

Прочети тук частта за АЕЦ Белене.  [_]3
Активен

Без правила няма игра

betso

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 281
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #85 -: Apr 06, 2009, 19:52 »
русофобията вече е психично отклонение (както и омразата към американците, към турците и т.н.). Защото не можеш да мразиш всички американци само заради един президент - масов убиец...
Русофобията е дотолкова легитимна, доколкото не си спомням човечеството да е видяло нещо добро да идва от тая държава през последния век (като изключим някои произведения на изкуството).
Твоята грешка е, че слагаш равен знак между "...фобията" и омразата, което просто не е вярно. Аз съм убеден, че има достатъчно русофоби, които имат приятели руснаци. Всъщност аз лично познавам руснаци-русофоби. Това не са хора, които мразят себе си или останалите руснаци, а са просто нормални, здравомислещи хора, от които именно съм чул идеята от първото ми изречение.

Напълно съм съгласен с теб за патологията на омразата, базирана на ирационални критерии като етническа принадлежност или цвят на кожата. Затова и навремето реагирах толкова остро, когато тук се появиха хора, които се опитваха да натякват "АТАКА"-мненията си, дори в дискусии за такива екзотични за този форум теми като Линукс.

betso също се бори за правото да плюе правителството, обаче не обяснява защо в Германия имало 17 АЕЦ-а (което признавам, че не знаех :) ), а в България не трябвало да има нито една.
Дотук грешките ти са логически и семантични. Обаче е морална грешка е да се говори за "борба за плюене на правителство". За това се борех до към края на 90-те. Не подминавах най-вече Партията (която ти е очевидно любима), от която България също никога не е видяла нещо добро.
Сега вече го имам това право и не се боря за него. Опити за ревизия на правата ми са именно неморални и ще те помоля да се въздържаш от такива.

Никъде не съм твърдял, че съм против атомната енергетика! Затова и няма нужда да ти обяснявам нещо, което никога не съм твърдял. Ти няма да можеш никъде да намериш мнението ми по този въпрос. В този ред на мисли, написаното от теб поредната грешка ли е или е вече тенденциозно?
« Последна редакция: Apr 06, 2009, 20:20 от betso »
Активен

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #86 -: Apr 06, 2009, 21:15 »
"plandz,
стига рива бе майка. :) Звучиш ми като някой бургазлия, който се оплаква как му се налага да живее в Бургас само за да можели другите да ходят на море. :) Айде по-спокойно. Ако не ти е ясно защо и двете АЕЦ са и ще се строят на Дунава, питай и ще ти обяснят ;)"

@mikis:
Абе,ти защо не вземеш да си затвориш всезнаещата човка и да дойдеш да живееш до бъдещата централа?Само доброто възпитание ме спира да не те сиктирдосам.
На мен,за разлика от теб са ми ясни много неща.Защото живея тук и то от не малко време.От 50 години вече,скоро 51 ще станат.Ами по силата на същата логика,защо не я построят в Бургас бе?И там има много вода и няма да пресъхне скоро.Вярно,солена е.Ами да я обезсоляват бе,така и така ще дават много пари за нищо.
Аман от глупаци,които се напъват да напишат нещо,само и само да го напишат и да си избиват комплексите...Но се получава друго,едно такова завито и миришещо...От напъните.
И да се изкарат умни,въпреки,че не са!
Няма значение ккакво ще стане,важното е ние да имаме ток.Другите - кучета ги яли.
Е,няма дя стане.

P.S.Съжалявам за раздразнението.Но,когато такива,с лека ръка ми решават съдбата
и не ги интересува нищо друго освен собственото им благополучие,отговорът ще е такъв.Подобаващ.
« Последна редакция: Apr 06, 2009, 22:42 от plandz »
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #87 -: Apr 06, 2009, 21:20 »
Цък - едно много приятно, вярвам, четиво.   :D
« Последна редакция: Apr 06, 2009, 21:22 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #88 -: Apr 06, 2009, 22:23 »
Нека го прочете онзи,дето ме съветваше да "не рИва бе майка".И дето нито ми е майка,нито баща и сигурно е на половината от възрастта ми.
Аз това си го знам,защото тук има инициативен комитет против строежа и сме наясно накъде отиват нещата.И то от доста отдавна.Затова са и протестите тук.За да не ни дават тон в живота разни mikis-овци и други такива безхаберници.
« Последна редакция: Apr 06, 2009, 22:30 от plandz »
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #89 -: Apr 07, 2009, 10:17 »
gat3way, няма грешка, не сме се излъгали. Ето доклад на Агенцията за енергийна ефективност, където има статистика за енергопотреблението спрямо 1989-а - стр. 22 и стр. 45  [_]3
« Последна редакция: Apr 07, 2009, 10:21 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра