Автор Тема: Intall  (Прочетена 5747 пъти)

r0shaf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Intall
« -: Oct 18, 2010, 11:01 »
... до сега бях с windows обаче започнах да имам проблеми с ХДД и реших да мина на linux тъй като до сега см го ползвал само на Live CD и все пак ми хареса... Исках да инсталирам SuSe 11.3 обаче още при опита за boot ми даде липсващ файл не знам защо така... След това тръгнах да инсталирам Убунту за нетбоок на лаптопа обаче се сблъсках с проблем... ХДД ми е на 2 части едната от тях е свободна исках на нея обаче нещо не се оправям много и доколкото разбирам иска да ми фoрматне целия ХДД как да се справя да го инсталирам само в едната част...?
« Последна редакция: Oct 18, 2010, 12:46 от bop_bop_mara »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Intall
« Отговор #2 -: Oct 18, 2010, 11:59 »
Със Suse няма да се оправиш, инсталирай си Ubuntu, Linux Mint или PCLinuxOS. Ако лаптопа ти е с размер на екрана над 14 инча инсталирай не Netbook, а Desktop версията. Ако процесорът е 64 битов си свали 64 битова версия.
Просто при инсталацията на Ubuntu-то, при разделянето на дисковете избираш "Ръчно разделяне на дяловете -за напреднали". Ще ти изкара всички дялове по размери. Маркираш този, на който е бил инсталиран Windows-а, задаваш му да го форматира в ext4 файлова система и на него да се инсталира кореновата файлова система /root/. Понякога тя е обозначена със знак /. и вероятно ще ти я предложи по подразбиране. Прилагаш промените и се съгласяваш със всички останали въпроси, които инсталатора те пита. Няма каво да сбъркаш толкова, но те съветвам преди да започнеш инсталацията да свържеш системата към интернет не само, за да видиш как става, но и системата да си дръпне езиковите пакети. Също си запомномни паролата, която ще зададеш, че без нея почти не можеш  настроиш и да ползваш системата.
Съветвам те да инсталираш системата на български език.
Друго коетомога да ти кажа, че когато си избрал системата да се стартира на български език от LIve CD, българската клавиатурна подредба е добавена и се сменява с бутоните Alt+Shift, така, че наистина нямаш оправдание да пишеш на латиница.
« Последна редакция: Oct 18, 2010, 12:04 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

r0shaf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Re: Intall
« Отговор #3 -: Oct 18, 2010, 12:05 »
В сайта на сусе търсих версия за нетбоок тъй като искам да инсталирам него обаче не открих... търсих начин на инсталиране в които е описанo само за едната част на ХДД обаче няма ако може някой да ме просветли тъй като като на едната част имам важни за мен неща и неискам да ги изгубя... благодаря предварително... :) Пак се извинявам за латиницата... намерих online кирилизатор :)
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Intall
« Отговор #4 -: Oct 18, 2010, 12:22 »
Сусе има версия за нетбуци, но няма да се оправиш с нея, затова си инсталирай Убунту. дай някакви характеристики на лаптопа си, може да се окаже, че не е нетбук. При инсталацията теб те интересува да монтираш само кореновата файлова система на дяла, на който е бил С- диска. Дялът на който е бил D- диска не го пипаш. Като стартираш системата, той ще ти излезе на десктопа като икона на демонтиран дял. като кликнеш с мишката върху него системата ще го монтира и си работиш върху него. Нещо подобно на включване на флашка. Ако искаш дяла D дяла да ти е монтиран постоянно, най добре да си преточиш данните и при инсталацията да го форматираш в ext4 файлова система и му зададеш на него да се монтира Home дяла. Дори да не го монтираш, както ти обясних преди това, можеш да  монтираш ntfs дяла за постоянно след инсталацията. Тук обаче ще ти помогнат други колеги. аз нямам ntfs дял на нито един от компютрите си и не съм се интересувал как се монтират.
« Последна редакция: Oct 18, 2010, 12:31 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

r0shaf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Re: Intall
« Отговор #5 -: Oct 18, 2010, 12:27 »
Ами той е старичък... 1 гб рам 64 битов процесор взех го от братми и реших че искам Linux... а сусе-то го искам защото преди време си купих книга за сусе :) и предполагам че малко или много тя ще ми помогне като закъсам някъде... :)
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Intall
« Отговор #6 -: Oct 18, 2010, 12:33 »
Размера на екрана ме интересува.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

r0shaf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Re: Intall
« Отговор #7 -: Oct 18, 2010, 12:34 »
15 :)
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Intall
« Отговор #8 -: Oct 18, 2010, 12:38 »
Това не е нетбок, а ноутбук. На него не трябва да инсталираш версия за нетбуци, а десктоп версия. Щом процесорът ти е по- стар свали си десктоп версията на ubuntu 10.04- 32бита или това http://www.linuxmint.com/edition.php?id=55. Ако стартира от Live CD го инсталирай. Книга няма да ти трябва, това са елементарни за настройка системи. Linux Mint е Ubuntu с добавени кодеци и допълнителни програми. Единственото нещо, което ще инсталираш е rar и Скайп, които си ги има в хранилищата.
« Последна редакция: Oct 18, 2010, 12:42 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

r0shaf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Re: Intall
« Отговор #9 -: Oct 18, 2010, 12:46 »
Благодаря много за помощта... :) значи за сега да забравя за сусе....? Бях се много навил за него... :)  [_]3 [_]3 [_]3 [_]3
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Intall
« Отговор #10 -: Oct 18, 2010, 12:48 »
Като ползваш Linux 6 месеца ще си го инсталираш. Много е добра, но не смятам, че е за начинаещи.
Чети внимателно какво съм писал и инсталирай. като не пипаш D- дяла, няма какво да объркаш. Данните са си на него. Дори и да си сгафил нещо при инсталацията, пускаш едно Live CD, питаш и преинсталираш. Само не забравяй - Ръчно разделяне , форматираш в ext4 и монтираш root файловата система на мястото на windows /бившият ти C- дял/.  С всичко останало се съгласяваш.
« Последна редакция: Oct 18, 2010, 12:54 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

r0shaf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Re: Intall
« Отговор #11 -: Oct 18, 2010, 12:57 »
Ще го имам на предвид... :) сега имам проблеми с интернета за да сваля този linux :( в свищов см и е слаб... и да питам като тръгна да инсталирам Убунтъту дето имам мисля че го направих дяла дето искам ЕксТ2 продължих отново ми изкара съобщение че форматира погледнах и видях че се отнася за целия ХДД маркирах отново желания дял обаче не събрах смелост за да не загубя файловете си и на другия... по нагоре са ми оказали помощ с инсталла на убунту обаче моята версия е 10.4 а там е показано за 10.10 и е малкoл по-различно от снимките... :) Значи С: дял е форматиран и е празен...
« Последна редакция: Oct 18, 2010, 12:59 от r0shaf »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Intall
« Отговор #12 -: Oct 18, 2010, 13:02 »
Ще го имам на предвид... :) сега имам проблеми с интернета за да сваля този linux :( в свищов см и е слаб... и да питам като тръгна да инсталирам Убунтъту дето имам мисля че го направих дяла дето искам ЕксТ2 продължих отново ми изкара съобщение че форматира погледнах и видях че се отнася за целия ХДД маркирах отново желания дял обаче не събрах смелост за да не загубя файловете си и на другия... по нагоре са ми оказали помощ с инсталла на убунту обаче моята версия е 10.4 а там е показано за 10.10 и е малкoл по-различно от снимките... :) Значи С: дял е форматиран и е празен...

O-o-o свищов - Обади се на ROKO__ той няма проблем с интернета :D :D :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Intall
« Отговор #13 -: Oct 18, 2010, 13:08 »
Ако си свалил нетбук версията, изобщо не я инсталирай, а чакай докато се свали десктоп версията. не знам как ще иска да форматира целият диск, ако си задал само дяла, на който е бил windows. Чети внимателно какво съм ти писал и спазвай последователността. Не си спомнял да съм ти казвал да форматираш в ext2, но и с тази файлова система става. Няма голяма разлика между 10.10 и 10.04, просто втората е LTS, a и вече са поизчистили бъговете.
« Последна редакция: Oct 18, 2010, 13:15 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Intall
« Отговор #14 -: Oct 18, 2010, 13:47 »
... Няма голяма разлика между 10.10 и 10.04, просто втората е LTS, a и вече са поизчистили бъговете.
Така е, но в инсталатора на 10.10 има доста промени.
Аз предлагам да изтрие дяла, където смята да инсталира Linux-а, и там да остане празно, unallocated място, за да му е по-лесно при създаването на "/" и swap дял по време на инсталацията. Преди време имаше и опция за автоматично инсталиране на празното място, ако имаше оставено такова, но сега не я виждам.
Към твоите обясненията на и към филмчето на nfc ще добавя и статия от Softpedia, където инсталацията на 10.10 е обяснена подробно и с картинки - цък . Edit: Ето и за 10.04 - цък (сега видях, че е с тази версия).
@r0shaf, чети внимателно обясненията, за да разбереш кое какво прави, защото ако просто следваш показаното на снимките, ще изтриеш всичко на хард диска.
Имай предвид и това, че ако имаш хардуерни проблеми с хард диска, преминаването към Linux няма да ти помогне да ги оправиш.

А относно версия на SUSE за нетбукове, преди седмица попаднах на новина за това, че е излязла  (цък, там има и линк към iso файловете).
Първоначално проектът се казваше SUSE Moblin, но го прекръстиха на SUSE MeeGo, след като Moblin стана част от MeeGo. Ако някой се интересува, нека прегледа нещата тук - цък, за да се запознае предварително с външния вид, защото може да не му хареса интерфейса.

« Последна редакция: Oct 18, 2010, 14:01 от trosho »
Активен