Автор Тема: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?  (Прочетена 21136 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #30 -: Jun 26, 2018, 10:11 »
Cent е професионална дистрибуция, Магея е за домашни потребители. Прецени сам, какво искаш. Едва ли е Цент.

Тук можех да кажа и Федора, но май ще ти дойде множко. Дръж Магеята. Това, че са ftp няма значение. Ако искаш ги смени ръчно на https, но това едва ли ще промени нещо. Това са просто протоколи, хранилищата са същите.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #31 -: Jun 26, 2018, 13:31 »
На мен навремето тъкмо ми беше омръзнал Enlightenment-a в Elive чак след една година и като ги набарах в синаптика Гнома и КДЕ-то - дай на нова сметка - кеф ти едното, кеф ти другото, кеф ти третото, чак тогава разбрах че десктоп средата не е дистрибуцията. Признавам че и аз така ги бърках отначало. То е нормално за всеки начинаещ трудно да излезе от стереотипите на уиндоуса като само това е виждал.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #32 -: Jun 26, 2018, 13:35 »
Извинявам се. Ще пиша в тази тема за да не отварям нова тема. В момента съм с Mageia 6. Много ми е трудно добавянето на хранилища. Например. Излиза ми съобщение на скайпа за нова версия, която да се инсталира от софтуерният център. Но в софтуерният център нямам скайп. Изтеглям Скайп от официалният сайт и го инсталирам върху стария. Всичките ми източници в софтуерният център на Магея 6 са ftp. Нямам нито един източник в софтуерният център с http. Моля, който може и има желание да ми помогне да се оправя с източниците на софтуер в софтуерният център на Магея 6. Замислям се дали да не си поиграя да инсталирам последната версия на ЦентОС и да добавя хранилищата описани от кибер полицая в съседна тема. Дали ще е по- добре от Магея 6? Иначе съм останал с впечатлението, че кибер полицая препоръчва Магея 6 пред Цент ОС. Засега ще изчакам вашите съвети за Магея 6.
Относно фтп и хттп, както казаха колегите - няма значение.

Проблемът обаче е, че според това, което чета в distrowatch.com:

Цитат
Mageia project is a community project and a non-profit organisation whose goal is to develop a free Linux-based operating system.

Принципно, ако ползваш proprietary software (skype примерно) и желаеш всичко да ти обновява от репота, най-добре да ползваш някой Ubuntu дериват. Ако за него няма, най-вероятно за Магея, също няма да има.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

User13

  • Гост
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #33 -: Jun 26, 2018, 15:06 »
Абе какво му се връзвате на тоя автора на темата. Тя тази тема от първия пост си лъха на провокация. А автора и, след като са го наказали в друг форум явно е имало защо.
Не разбрахте ли, че иска да ни покаже заобиколно колко Лунукс "не става за нищо". Темата си е чисто хейтърска. Инженер не знам какъв пък има проблем с езиците в една операционна система...
Туй искал онуй не искал дрън дрън та пляс, пълен ламер е тоя!
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #34 -: Jun 26, 2018, 15:57 »
Като стана дума за хранилища, знаете ли, че Дебиан може да сменя огледалата в движение по време на свалянето с най-бързото такова.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #35 -: Jun 26, 2018, 16:45 »
Като стана дума за хранилища, знаете ли, че Дебиан може да сменя огледалата в движение по време на свалянето с най-бързото такова.

Аха. Вкараха го в девета версия. Вече няма описания на огледала, той сам си избира най-бързото.

п.п. Между другото в момента тук е Гущера. Чудя се, как ще изглежда, като си види темата. Какво не бих дал да видя тази гледка :P
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #36 -: Jun 26, 2018, 20:20 »
е има ли значение ftp или http за хранилище?

Разбира се че има, браузърите вече блокират ftp не само на http страници ами и на https също
https://blog.mozilla.org/security/2018/05/07/blocking-ftp-subresource-loads-within-non-ftp-documents-in-firefox-61/

The fundamental underlying problem with FTP is that any data transferred will be unencrypted and hence sent across networks in plain text, allowing attackers to steal, spoof and even modify the data transmitted. To date, many malware distribution campaigns rely on compromising FTP servers, downloading malware on an end users device using the FTP protocol. Further, FTP makes HSTS protection somewhat useless, because the automated upgrading from an unencrypted to an encrypted connection that HSTS promises does not apply to FTP.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #37 -: Jun 26, 2018, 21:53 »
Като стана дума за хранилища, знаете ли, че Дебиан може да сменя огледалата в движение по време на свалянето с най-бързото такова.

Аха. Вкараха го в девета версия. Вече няма описания на огледала, той сам си избира най-бързото.

Знам, че старите дебианци са наясно, но го споменавам за останалите - търсещите дистрото си, че има и такива работи. И пак опираме, че дистрото не само трябва да е шарено, но и да се развива (разни дистра от 2012, 2014, 2016 етц  не се класират).
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #38 -: Jun 27, 2018, 00:04 »
Като стана дума за хранилища, знаете ли, че Дебиан може да сменя огледалата в движение по време на свалянето с най-бързото такова.

Аха. Вкараха го в девета версия. Вече няма описания на огледала, той сам си избира най-бързото.

Знам, че старите дебианци са наясно, но го споменавам за останалите - търсещите дистрото си, че има и такива работи. И пак опираме, че дистрото не само трябва да е шарено, но и да се развива (разни дистра от 2012, 2014, 2016 етц  не се класират).
Най-накрая. Някои дистрибуции го правят от години. Сега остава да почнат да си подписват пакетите и ще заприличат на истинско дистро.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #39 -: Jun 27, 2018, 06:19 »
Като стана дума за хранилища, знаете ли, че Дебиан може да сменя огледалата в движение по време на свалянето с най-бързото такова.

Аха. Вкараха го в девета версия. Вече няма описания на огледала, той сам си избира най-бързото.

Знам, че старите дебианци са наясно, но го споменавам за останалите - търсещите дистрото си, че има и такива работи. И пак опираме, че дистрото не само трябва да е шарено, но и да се развива (разни дистра от 2012, 2014, 2016 етц  не се класират).
Най-накрая. Някои дистрибуции го правят от години. Сега остава да почнат да си подписват пакетите и ще заприличат на истинско дистро.

Подписват си хранилищата, което е по-практично, когато имаш група доброволци, а не няколко хилядна армия на щат.

Интересно, че BSD имат съвсем друго мнение по въпроса, що е туй дистрибуция и съществува ли такава линукска. Да не се окаже накрая, че Андроид е единственото истинско дистро.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

User13

  • Гост
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #40 -: Jun 27, 2018, 07:52 »
Тоест мога да трия sources.list така ли? Кой е файла, в който са описани всички хранилища?
Или пък аз трябва да въведа в sources.list една купчина адреси на хранилища?
« Последна редакция: Jun 27, 2018, 07:54 от User13 »
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #41 -: Jun 27, 2018, 07:54 »
Като стана дума за хранилища, знаете ли, че Дебиан може да сменя огледалата в движение по време на свалянето с най-бързото такова.

А като стана дума за това, да знаете, че Centos го може това още от шестата си версия ::)
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #42 -: Jun 27, 2018, 08:01 »
Като стана дума за хранилища, знаете ли, че Дебиан може да сменя огледалата в движение по време на свалянето с най-бързото такова.

Аха. Вкараха го в девета версия. Вече няма описания на огледала, той сам си избира най-бързото.

Знам, че старите дебианци са наясно, но го споменавам за останалите - търсещите дистрото си, че има и такива работи. И пак опираме, че дистрото не само трябва да е шарено, но и да се развива (разни дистра от 2012, 2014, 2016 етц  не се класират).
Най-накрая. Някои дистрибуции го правят от години. Сега остава да почнат да си подписват пакетите и ще заприличат на истинско дистро.

Подписват си хранилищата, което е по-практично, когато имаш група доброволци, а не няколко хилядна армия на щат.

Може да е по-практично, но не е по-сигурно ::)

Цитат
Интересно, че BSD имат съвсем друго мнение по въпроса, що е туй дистрибуция и съществува ли такава линукска. Да не се окаже накрая, че Андроид е единственото истинско дистро.

Еее, в сайта има една статия за дистрибуциите на linux, знам че си я чел.

Иначе тези от BSD не са като хората, а и BSD не е дистрибуция на linux, нали?
Активен

the lamer's team honourable member

User13

  • Гост
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #43 -: Jun 27, 2018, 08:03 »
Като стана дума за хранилища, знаете ли, че Дебиан може да сменя огледалата в движение по време на свалянето с най-бързото такова.

А като стана дума за това, да знаете, че Centos го може това още от шестата си версия ::)
Това едва ли ще ме убеди да мина на CentOS!

И друго се сетих, кога се прави оценка на скороста на огледалата, предполагам при "apt update".
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Иска ми се нещо, но дали си заслужава?
« Отговор #44 -: Jun 27, 2018, 09:04 »
Като стана дума за хранилища, знаете ли, че Дебиан може да сменя огледалата в движение по време на свалянето с най-бързото такова.

А като стана дума за това, да знаете, че Centos го може това още от шестата си версия ::)

Това едва ли ще ме убеди да мина на CentOS!

И друго се сетих, кога се прави оценка на скоростта на огледалата, предполагам при "apt update".

Най-вероятно няма. Но е добре да го знаете.
Активен

the lamer's team honourable member