Автор Тема: PCLinuxOS KDE 2011.06 Впечатления - ВПЕЧАТЛЕН СЪМ!  (Прочетена 16831 пъти)

Mitaka

  • Гост
споко де мите, ти нали си с Мак?

Няма значение с какво съм.
Това не пречи да ме е яд, че омазаха всички нормални десктоп среди за Линукс!
Това, с което съм свикнал вече не става за нищо.... първо КДЕ, сега Гнома.
Да ги питаш защо... и те не знаят.
Нямат ясна концепция какво искат да направят.
За пример, вижте Виндовс: от как се помня е със старт бутон, контрол панел и т.н., с други думи - концепцията му е една и съща и не се променя.
А погледнете при Линукс - преди КДЕ 4.0 и преди Гном 3 и Унити нещата бяха подобни - яснота кое къде се намира... а после какво стана? КАША! Плазмоиди, незнам си кви простотии и шарении! Защо? Това, което ме караше да ползвам Линукс беше липсата на шарении. И сега, след като всичко е шарено, то аз искам поне да работи. И за това ползвам това, което ползвам в момента.
Поне няма опасност утре да им хрумне да ми махнат половината неща, и да променят десктопа до неузнаваемост.
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
PClinuxOS и Mandriva бяха перфектни преди години и много ги харесвах. Особено PCLinuxOS със използването на любимият ми Synaptic. Инсталирвал съм ги и двете на познати и работеха без проблем с години, а познатите ми бяха пълни компютърни невежи. Единствено ме дразнеше липсата на бързи огледала.

Колкото до Юнити и Гном 3, и аз като повечето в началото не ги харесах. Ама хич. А и съм си върл КДЕ 4 фен. Никой не може да ме убеди, че има по-удобна, красива и функционална графична среда.

Обаче си имам сега едно hp mini 110 - лаптопче 10 инча. Ползвах го с кво ли не. КДЕ си остава най-добрият вариант, но бавно зарежда и бавно се гаси. Въпроса не е че се гаси 5 минути, просто ми трябва нещо, дето се гаси под 10 секунди. XFCE беше моят избор известно време, но след като бях пробвал в началото убунтуто с юнити то и не ми беше харесало, обаче после слагах гном3 и пак нещо ме издразни, като за първа среща.

И така, и аз не ги долюбвах тия новости, обаче ги пробвах отново, щото КДЕ си е перфектен, ама ми омръзна малко. И Сега Юнити взе че ми хареса. Стартира бързо и бързо гасне (5 секунди). За малкото лаптопче с използване на 2-3 програми си дадох сметка че е идеално.

Сега търся и дистро, дето ще имам гном 3, но без федора, която я ненавиждам. И без сусе разбира се, ама няма ..
Щото пък гноме 3 даже повече ме кефи от юнити, като само едно нещо ме дразни - дето не може директно да гасиш, а излизаш от сесия и чак тогава можеш да гасиш компа.

Всичкото това го говоря, защото как така всички се оказахме противници на новото? Типична реакция на заклети уиндосчии. Засрамете се. Ако всичко ново ни кара да се дърпаме и да го анатемосваме, с какво сме по-различни от заклетите фенове на Уиндоус? С н ищо.

А, да не забравя, мисля, че Юнити и Гном 3 ги харесвам и поради факта, че нямат нищо общо с Гном 2.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

c111100101

  • Гост
Tези дни тествах Arch Linux, дето толкова много го нахвалихте в тази тема, и въобще не съм впечатлен. Голяма мъка докато го приведа в горе долу прилично работещо състояние.
Не признавам дистрибуции, над които трябва да се потя половин ден да настройвам и чета в нета и накрая с триста зора да имам задоволителна система.
Заслужават уважение дистрибуциите, които имат собствена защитна стена с графичен интерфейс и удобна работа с пакетен мениджър също с добър GUI.
След Arch реших да пробвам и последния тестов Дебиан и просто никакви ядове. Изненадах се, че вече е и с KDE 4.6.4. За нула време си пуснах защитна стена и си инсталирах всичко необходимо. За сега оставам на Дебиан :)  [_]3
Иначе PCLinuxOS определено заслужава внимание. Със сигурност ще я препоръчам на някой познати и приятели, които са решили да се пробват с Linux. :)
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
По принцип имах намерение да пиша коментар към новината за новото издание на PCLinuxOS KDE 2011.06 ( http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=news&key=436437692 ) но ми стана любопитно:
Какво е вашето мнение за тази дистрибуция?
Ето моето:
Дистрибуцията заслужава много повече внимание отколкото и се отделя в този сайт, а и като цяло в НЕТ-а. Тук дори я няма в раздела дистрибуции, а е може би една от най-подходящите за начинаещи потребители и не случайно(лично мнение) е на 7-мо място в distrowatch.com .
Инсталирах я с идеята да намеря заместител на Убунту 11.04(На ОТВРАТИТЕЛНОТО и нефункционално за мен Unity) по принцип винаги съм ползвал Arch Linux(Любимата ми дистрибуция), а Ubuntu съм инсталирал от любопитство и уважение към най-известната дистрибуция, но уви... след толкова години добри впечатления сега последва разочарование... :(
Да се върна все пак на мнението ми за PCLinuxOS KDE , а то, е че това е една ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ДОБРА ДИСТРИБУЦИЯ. Инсталирането и конфигурирането на PCLinuxOS  е много лесно и бързо, инсталирането на допълнителни пакети също... просто инсталираш, конфигурираш и си бачкаш без проблем след около 40-50 мин.(включва и ровичкането във функции, които не ми бяха необходими просто от любопитство и спортна злоба разцъках:)) имаш готова за използване Desktop система. Като казах десктоп, PCLinuxOS е изключително бърза и стабилна дистрибуция за десктоп, което може би се дължи отчасти и на ядрото което ползват
Цитат
This kernel package contains the Linux 2.6.38.8-pclos1.bfs kernel patched with the BFS scheduler from Con
Kolivas. It is optimised for i686 CPUs, supports up to 4GB of system memory (highmem enabled). The
kernel timer interrupt is set to 1000 HZ, it defaults to using the 'BFS' scheduler, 'SMP' is enabled
and is compiled with kernel preemption enabled.

PCLinuxOS ме върна назад във времето когато за пръв път инсталирах Линукс - Mandrake Linux 7.1 май беше!
Накратко дистрибуцията е Лесна за инсталиране, конфигуриране и ползване, Изключително Бърза, Много подходяща за начинаещи(а и не само) потребители.

по принцип нямах намерение да пиша коментар на тази публикация, ама след 24-часово упорство не се сдържах :D

това, което си написал, с чиста съвест може да се каже и за fedora, и за centos (а сигурно и за още една купчина дистрибуции) -- инсталират се лесно и бързо, също толкова лесно и бързо се конфигурират и могат да се ползват веднага (imho).

иначе няма лошо, че споделяш впечатления -- за което получаваш поне моите поздравления.
Активен

the lamer's team honourable member

nikito_blend

  • Гост
Tези дни тествах Arch Linux, дето толкова много го нахвалихте в тази тема, и въобще не съм впечатлен. Голяма мъка докато го приведа в горе долу прилично работещо състояние.
Не признавам дистрибуции, над които трябва да се потя половин ден да настройвам и чета в нета и накрая с триста зора да имам задоволителна система.
Заслужават уважение дистрибуциите, които имат собствена защитна стена с графичен интерфейс и удобна работа с пакетен мениджър също с добър GUI.
След Arch реших да пробвам и последния тестов Дебиан и просто никакви ядове. Изненадах се, че вече е и с KDE 4.6.4. За нула време си пуснах защитна стена и си инсталирах всичко необходимо. За сега оставам на Дебиан :)  [_]3
Иначе PCLinuxOS определено заслужава внимание. Със сигурност ще я препоръчам на някой познати и приятели, които са решили да се пробват с Linux. :)

Не разбирам какво му е трудното на Арча, аз го привеждам в "бойна готовност" за не повече от 2 часа (зависи от скороста на интернета де :D ). Просто хвърлям един бърз поглед на ръководството, там всичко си пише. Предимството му е че имаш само това което искаш и с две команди имаш най новото като пакети. Има и графичен мениджър (за пакетите) но е много по удобно и бързо през конзолата. Но всеки си има предпочитания. Аз предпочитам бързото и удобното, без един куп ненужни (за мен) програми които идват заедно с дистрибуцията. Pacman е много добър като пакетен мениджър. Незнам защо но аз имам затруднения с федора и дебиан (не убунту), докато със слака и арча ми е много по лесно. Гентоо за мен си остава най високата летва.  :)
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
off//
Хихихихихихи не бях виждал толкова членове във форума,ползващи Арч да пишат в една тема накуп  ;D.И то за да хвалят друга дистрибуция ;D.Да се отчета и аз просто за протокола като фен на Арч,който да похвали PCLinuxOS.Eй така за цвят. ;D ;D ;D [_]3 [_]3
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Tези дни тествах Arch Linux, дето толкова много го нахвалихте в тази тема, и въобще не съм впечатлен. Голяма мъка докато го приведа в горе долу прилично работещо състояние.
Не признавам дистрибуции, над които трябва да се потя половин ден да настройвам и чета в нета и накрая с триста зора да имам задоволителна система.
Заслужават уважение дистрибуциите, които имат собствена защитна стена с графичен интерфейс и удобна работа с пакетен мениджър също с добър GUI.
След Arch реших да пробвам и последния тестов Дебиан и просто никакви ядове. Изненадах се, че вече е и с KDE 4.6.4. За нула време си пуснах защитна стена и си инсталирах всичко необходимо. За сега оставам на Дебиан :)  [_]3
Иначе PCLinuxOS определено заслужава внимание. Със сигурност ще я препоръчам на някой познати и приятели, които са решили да се пробват с Linux. :)
Колега не си прав за това което,казваш за Arch.Седни и прочети има документация за всичко което те интересува.Аз от WIKI-то на Arch по-добро до сега не съм виждал.Като те гледам си фен на KDE.Предлагам ти да си изтеглиш Chakra и да я пробваш.Това е Arch с KDE направено и настроено от хора които разбират от това.Chakra 2011.04-r1 (Aida) е с KDE 4.6.4,ако добавиш [testing] репозитори-то пък можеш да инсталираш KDE 4.6.5.Тази гимнастика можеш да я направиш през терминал или през графичния пакетен мениджър Cinstall.А пък ако изтеглиш Chakra 2011.09 (Milestone 1) тогава пък ще имаш на разположение KDE 4.7 RC1.И двете версии имат LiveCD-та така,че ако си мераклия пробвай.
Активен

Kras

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 155
  • Distribution: Arch
    • Профил
по принцип нямах намерение да пиша коментар на тази публикация, ама след 24-часово упорство не се сдържах
По принцип нямах намерение да ти отговарям, ама след 24-часово упорство и аз не се сдържах!
това, което си написал, с чиста съвест може да се каже и за fedora, и за centos (а сигурно и за още една купчина дистрибуции) -- инсталират се лесно и бързо, също толкова лесно и бързо се конфигурират и могат да се ползват веднага (imho).
От любопитство и спортна злоба инстралирах Fedora 15(за CentOS - не ми се занимаваше) и сякаш нещо ми липсваше от този конфорт и спокойствие, което PCLinuxOS ми даде в сравнение с Fedora с GNOM 3(това го казах малко кат' в реклама от WS Teleshop:) ). Не  мога да го опиша с думи... но PCLinuxOS просто работи, забравете за други линукс дистрибуции, забравете за празните обещания на големите Линукс дистрибуции, за удължаване................  на живота, на нервните Ви клетки... :)
Вие се нуждаете от PCLinuxOS - Tой просто работи!(Край на WS Teleshop изказването!)

иначе няма лошо, че споделяш впечатления -- за което получаваш поне моите поздравления.
Точно това правих пич, правилно си разбрал - споделям впечатление! А ти получаваш моите поздравления за мнението ти за Fedora и CentOS!

А относно изказването:
Tези дни тествах Arch Linux, дето толкова много го нахвалихте в тази тема, и въобще не съм впечатлен. Голяма мъка докато го приведа в горе долу прилично работещо състояние.
Не признавам дистрибуции, над които трябва да се потя половин ден да настройвам и чета в нета и накрая с триста зора да имам задоволителна система.
Заслужават уважение дистрибуциите, които имат собствена защитна стена с графичен интерфейс и удобна работа с пакетен мениджър също с добър GUI.
c485 - Повечето ти коментари са като човек който обича да експериментира различни дистрибуции и графични среди. Обаче от мен да знеш за Arch Linux много, ама много бъркаш! Ще мине време, ще си признаеш грешката. Надявам се да е тук в тази тема!
Само ще кажа, че моя Arch не съм го преинсталирал от 2-3 години и ако не си бях преебал(омазал, осрал) преди 3-ри години дисковите дялове с една шибана openSUSE инсталация(пробвах няква Бета май беше), преди това го ползвах около 3-ри години без да го преинсталирам. т.е. около 5-6 години без преинсталация - нещо да кажеш?!
виж тук: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=942425   
само за справка при мен под Arch Linux, командата "head /var/log/pacman.log" изкарва:

[2008-12-24 19:36] installed filesystem (2008.06-2)
[2008-12-24 19:36] installed pcre (7.7-1)
[2008-12-24 19:36] installed grep (2.5.3-3)
[2008-12-24 19:36] installed sed (4.1.5-3)
[2008-12-25 01:36] updating /etc/ld.so.conf... done.
[2008-12-24 19:36] installed fakeroot (1.9.3-1)
[2008-12-24 19:36] installed flex (2.5.33-4)
[2008-12-24 19:36] installed binutils (2.18-8)
[2008-12-24 19:36] installed gmp (4.2.2-2)
[2008-12-24 19:36] installed mpfr (2.3.1-1)

а както казах ако не си бях омазал дисковите дялове, годината щеше да е около 2005 г.!
« Последна редакция: Jul 11, 2011, 22:35 от Kras »
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Пич, същото може да каже всеки потребител на Дебиан. При това, колкото и да се води "не особено приятелски настроен към потребителите", Дебиан е в пъти по - удобен за ползване от арч. А ако ползваш стабилна версия и не те интересуват новостите, няма да преинсталираш система с десетилетия.
Ако пък обичаш да пробваш ново и нови неща, дистрото вече е без значение, важно е да става всичко без излишни телодвижения. Ето защо Убунту е предпочитано - може да го ползваш , като излезе нова версия си го инсталираш на чисто за 20 минути и толкоз. Едно обновяване излиза двойно повече време и резултатът може да е плачевен. Но пък чиста инсталация ти излиза по-ефтина на време и почваш веднага да ползваш.
Арча могат да го харесат бивши слакуерджии, дето просто не могат да не пипнат нещо със собствените си ръце. Отделно не ми харесват зареждащите скриптове - бавни са много.
ПЦлинуксОС радва , разбира се, но отстъпва на Убунту и Минт по твърде много показатели.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

Kras

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 155
  • Distribution: Arch
    • Профил
Пич, същото може да каже всеки потребител на Дебиан. При това, колкото и да се води "не особено приятелски настроен към потребителите", Дебиан е в пъти по - удобен за ползване от арч. А ако ползваш стабилна версия и не те интересуват новостите, няма да преинсталираш система с десетилетия.
Ако пък обичаш да пробваш ново и нови неща, дистрото вече е без значение, важно е да става всичко без излишни телодвижения. Ето защо Убунту е предпочитано - може да го ползваш , като излезе нова версия си го инсталираш на чисто за 20 минути и толкоз. Едно обновяване излиза двойно повече време и резултатът може да е плачевен. Но пък чиста инсталация ти излиза по-ефтина на време и почваш веднага да ползваш.
Арча могат да го харесат бивши слакуерджии, дето просто не могат да не пипнат нещо със собствените си ръце. Отделно не ми харесват зареждащите скриптове - бавни са много.
ПЦлинуксОС радва , разбира се, но отстъпва на Убунту и Минт по твърде много показатели.
Предполагам си прав за Debian, само хубави неща съм чувал за него, ще взема да го инсталирам най-накрая!
А относно Slackware и това съм ползвал почти година май! И да, обичам да ровичкам тук там из настойките на системата, че кой не обича... А за зареждащите скриптове на Arch и това колко са бързи не мога да се изкажа компетентно, така че оставям на някой друг който разбира повече да спори, ако има за какво де!
А за Убунту и Ментата и колко, и с колко са напред няма нужда да се коментира, гледам обаче, че от известно време Ментата се опитва да се отскубне от Убунту основата си и се насочва към Дебиан(който пък е в основата на Убунту) ??? :o ::) ;) . Освен че миналата година излезе Linux Mint Debian, ся гледам една новина в distrowatch: Mint "KDE" switches to Debian base
http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20110711#news

Ще става интересно, Ментата също е много добра дистрибуция!Важното е да има конкуренция!
« Последна редакция: Jul 12, 2011, 08:29 от Kras »
Активен

savago

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 84
  • Distribution: mainly OpenBSD,FreeBSD
    • Профил
След толкова писане и реклами реших да го пробвам на моя асус 1000Н.
Ми не тръгна,опита се ама не можа :)
Активен

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Цитат
Едно обновяване излиза двойно повече време и резултатът може да е плачевен. Но пък чиста инсталация ти излиза по-ефтина на време и почваш веднага да ползваш.

Точно заради прословутите преинсталации сложих преди време Арч и вече с него най-добре се оправям.
Ами да речем Минт, който наистина го ползвам на единия лаптоп, инсталирал и конфигурирал съм си куп неща ползвам ги 2 години и в един момент спират поддръжката.
Какво правим? Нова инсталация. Това добре става за нула време.
Ами всичките настройки, програми и съответните конфигурации? Ще отнеме дни докато възстановя системата.

Колкото и странно да звучи, за мен Арча си е точно юзер-френдли дистро. Просто търсиш в вики-то каквото ти трябва и четеш. Информация има за всичко.
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

nikito_blend

  • Гост
Едно обновяване излиза двойно повече време и резултатът може да е плачевен.

И как ще е двойно повече време, като ти преинсталираш цялата дистрибуция за 20 минути а аз обновявам 10 пакета (примерно). Ако не ползваш Testing Repository всичко си е стабилно и няма проблеми. Разбира се по стабилно от Debian Stable няма накъде, но това е различното виждане на хората зад дистрибуциите.

EDIT: до Отговор 28
AMD имах предвид по известните, от тези които си изброил, съм чувал RHEL но тя не може да се сваля свободно. Може би малко преувеличих за Дебиана, но че е стабилна си е вярно.
« Последна редакция: Jul 12, 2011, 13:43 от nikito_blend »
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Едно обновяване излиза двойно повече време и резултатът може да е плачевен.

И как ще е двойно повече време, като ти преинсталираш цялата дистрибуция за 20 минути а аз обновявам 10 пакета (примерно). Ако не ползваш Testing Repository всичко си е стабилно и няма проблеми. Разбира се по стабилно от Debian Stable няма накъде, но това е различното виждане на хората зад дистрибуциите.

Аз винаги оспорвам това мнение "Разбира се по стабилно от Debian"

Огледайте се по-хубаво и ще видите много други дистрибуции далеч по-стабилни и сигурни от Дебиан.

(Alt Linux, ASP Linux, RHEL,Miracle,CCux,Momonga)
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Цитат на: AMD
Огледайте се по-хубаво и ще видите много други дистрибуции далеч по-стабилни и сигурни от Дебиан.
(Alt Linux, ASP Linux, RHEL,Miracle,CCux,Momonga)
Цитат
Като се абстрахираме от RHEL, която е платена, тия другите не знам откъде ги измисли. Сигурно от някаква класация за най- екзотична дистрибуция. Като ги проверих какви са, се оказва, че някои вече не се разработват. Ако си забелязал с Убунту често има проблеми, защото се ползва от много хора. А от тия дистрибуции- фантоми едва ли някой ще се оплаче.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png