Автор Тема: Система за регистриране работата на хладилника  (Прочетена 24817 пъти)

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Състои се от следните датчици:
 - електромер;
 - за отваряне на вратата на хладилника;
 - за отваряне вратата на камерата;
 - термометър, поставен отвън на хладилника, на нивото на горния ръб на вратата му;
 - термометър, поставен вътре, възможно най-високо.
Данните се събират и чрез сравняване с други хладилници от същия модел може да се определи дали изследваният работи ефективно. Ако не, може да се нуждае от презареждане с фреон или пък да си купите нов :) .
Тъй като това е уред, който е включен винаги в мрежата, ремонтът или замяната му може да се отрази върху сметката ви за ток.
А ако не, може да предлагате услугата "Анализ работата на хладилника Ви" срещу заплащане.  [_]3
« Последна редакция: Sep 18, 2013, 15:19 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Идеята е интересна и лесна за реализиране, само електромера бърка работите. Едиственото за което се сещам е някакъв токов трансформатор и шунт към някой от аналоговите входове на микроконтролера. От формулата P=I.U можем да си сметнем мощността. Друг важен фактор обаче е косинус фи. Той е изключително важен за ел. уреда и за пестенето на енергия. Него обаче не знам как можем да го измерим.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
laskov, а няма ли да е по-лесно направо да се измери налягането на фреона и ако е необходимо да се допълни?  :)
Активен

Без правила няма игра

zeridon

  • Killmode enabled
  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1398
  • Distribution: Debian/Ubuntu
  • Window Manager: console/Gnome
  • BOfH
    • Профил
    • WWW
Ток - Kill-A-Watt или нещо подобно
вратите - магнитни рид датчици (или безконтактни ключета/моментни бутони)
термометър - термодвойка ще свърши работа.

А вече за анализа (в зависимост от изисквванията) някое малко ардуино/пиц ще свърши работа.
Активен

Внмимавай имам клещи за кабел
http://www.netsecad.com/
http://theregister.co.uk/odds/bofh/

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
laskov, а няма ли да е по-лесно направо да се измери налягането на фреона и ако е необходимо да се допълни?  :)
Сега като ме питаш, да, би могло. Но тогава проектът се проваля! :) ..., а ...
Ти женен ли си? Няма ли да ти достави удоволствие да кажеш на жена си: "Гледай сега! Според тази справка, ти отваряш хладилника с 23% повече пъти и държиш вратата отворена с 18.3% по-дълго време в сравнение с жената на Ласков! Е кой ще го плаща този ток!"

Разбра ли? Не става дума само за фреон!
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
laskov, а няма ли да е по-лесно направо да се измери налягането на фреона и ако е необходимо да се допълни?  :)
Сега като ме питаш, да, би могло. Но тогава проектът се проваля! :) ..., а ...
Ти женен ли си? Няма ли да ти достави удоволствие да кажеш на жена си: "Гледай сега! Според тази справка, ти отваряш хладилника с 23% повече пъти и държиш вратата отворена с 18.3% по-дълго време в сравнение с жената на Ласков! Е кой ще го плаща този ток!"

Разбра ли? Не става дума само за фреон!
Или излизаш на балкона и на висок глас казваш.
- СЕГА ДА ВИДИМ КОЙ КОМАНДВА В ТАЗИ КЪЩА
А вътре жената остава празният кен на масата пред телевизора и казва
- Разбира се аз
Обръщаш се с нежна и пленителна усмивка и казваш
- Скъпичко аз само питах - искаш ли още една биричка да ти донеса.

Та така и със статистиката - само ще питаме  :D
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Заставам с 2 ръце зад идеята!

При мен проблема не е жената а бабата... А хладилника е голям. И тя никога не слага нещо на едно и също място. И като го отвори и започне да търси...

И наистина проблема според мен въобще не е за подценяване.

Само Ласков една малка забележка: Елелктромера не е датчик.

Според мен около него се въртят нещата - да има електронни електромери по конрад и тук и там но трябва схемотехник да даде шанс да се четат данните от него. Иначе другите компоненти са по-лесни за изпълнение.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Търси се електромер iEM2000T или подобен.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

watchman

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Търси се електромер iEM2000T или подобен.

Здравейте

 DMED100T1 това е подобен електромер който би ви свършил работа.

Eто и малко инфо за измерване на температура
софтуер http://www.digitemp.com/
няколко схеми  http://martybugs.net/electronics/tempsensor/hardware.cgi
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Уау, почти 120 лева са ми множко! Все пак, watchman, благодаря за информацията и добре дошъл във форума! Видях подобен електромер, с дисплей, но пък без изход с импулси за 50-тина лева. Е, не беше мерцедеса на електромерите, както твоето предложение.
Ще търся по-евтино решение.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Въпреки че това начинание е безсмислено за дома - поради ред причини и основно че хората трудно се променят, все пак малко технически поглед.
ѝа такава статистика не стигат само 3-те температури. Необходимо е мощност консумирана от уреда.
Температурата се измерва много лесно - има сензори на I2C интерфейс за температура. Примерно на texas instrument TMP100 TMP101. Ползвал съм ги много са добри. Вариантите са 2.
1. директен контрол през паралелен порт или RS порт
2. Посредством едночипов микроконтролер, който и логва данните които в края на деня да се източат - Примерно ATMEGA или PIC. Личното ми предпочитание е TMS или ADUCT
Нещата не са толкова прости при измерването на мощност - особено променливотокова.
Реактивната енергия не е проблем - тя не се отчита от битовите електромери, както и в това приложение е сравнително цонстантна и я пише на задника на уреда. Най често е компенсирана (съгласно евродиректива) с кондензатор, така че тя не е интересна.
Но общата (активна) си е предизвикателство.
Първо трябва да се превърнат променливотоковите величини в ефективни стойности примерен чип с който също съм работил е AD636.
За преубразуване на ток в напрежение се използва токов трансформатор + преубразувател към ефективна стойност. Двете величини се умножават аналогово и се четат от микроконтролера.
Това решение за измерване на мощност е на цена около 40$
По-добро решение е само с 1 чип примерно ADE5166 или ADE5169. Цената му е около 4 $ и си е с вграден процесор 8052. Има и I2C интерфейс за температурните сензори, както и USART за връзка с компютъра.
Така че ето малко хляб за размисъл
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
40$ + другите разходи да стигне 100$, смятам за не висока цена (не и в БГ де). При цена на енергиата средно .1$/кW/h са си 1 MW/h. което при кофти ползване е постижимо доста бързо на фона на живот на хладилника.

Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
laskov, а няма ли да е по-лесно направо да се измери налягането на фреона и ако е необходимо да се допълни?  :)
Сега като ме питаш, да, би могло. Но тогава проектът се проваля! :) ..., а ...


И защо пък трябва да го има този проект, след като има и по-прости варианти!!!?

Та, имам приятел със сервиз за домакинска техника, хладилници и климатици. Тъй като имах проблем с един климатик Кроун който го купих от Зора на промоция, въпреки неговото несъгласие, та в процеса на ремонти и тем подобни разбрах, че налягането в системата е ключът към правилното функциониране! Когато външното тяло замръзне, фреона се загрява, вдига налягане и климатика се усеща да влезе в размразяване.
От тук вече е логичното, че ако фреона не му достига или е в повече, няма да функционират циклите правилно и трябва да се замери и евентоално допълни.
Говоря за обикновен климатик, а не инвертор. Хладилника работи на същия принцип и хората които си разбират от работата са си намерили начините за проста, бърза и точна диагностика!

Често се карам с програмисти и разни техничари като тръгнат да откриват топлата вода без да изучат преди това опита на професионалистите в бранша!


Цитат
Ти женен ли си? Няма ли да ти достави удоволствие да кажеш на жена си: "Гледай сега! Според тази справка, ти отваряш хладилника с 23% повече пъти и държиш вратата отворена с 18.3% по-дълго време в сравнение с жената на Ласков! Е кой ще го плаща този ток!"

И дали няма да ти каже - ами като знаеш много, я вземи си сготви сам!?
« Последна редакция: Sep 18, 2013, 11:26 от backinblack »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
plamen_f, мислих по проблема, който поставяш. Минаха ми през ума няколко варианта:
1. Автоматична ключалка на хладилника - не се отваря, понеже бабата е достигнала предварително зададен лимит отваряния. Но така тя може да реши въобще да не го затваря!!!
2. Сервоуправление, затварящо вратата насила. Но така вътре може да остане я някоя ръка, я някоя глава...
3. Възпиращи надписи. Като на цигарите. :) Дисплей, на който пише: " До този момент вчера сте отворили хладилника 16 пъти, а днес сте го отворили 18 пъти! Това не е добре!" или "Намисли ли какво искаш да вземеш и къде е то? Първо намисли, после отвори!" или "Вчера в 13:40 си сложила вътре нещо горещо! Поради това сметката за ток ще е по-висока!" и надписите се редуват.
 [_]3
« Последна редакция: Sep 18, 2013, 15:43 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ххахаха! Това ми изглежда като "високотехнологичните" роботи/кътери в кроялните на някои големи шивашки фирми!
Реже със скорост колкото 2 банцикарки, заплатата на кътериста е колкото на банцикарка и половина, па може и 2, докато работи робота дърпа 30 киловата ток, а 2 банцинга 1 киловат. За консумативите му пък да не говоря, но пък нали ги плаща програмата за повишаване на конкуренцията, еби му мамата!
Естествено с парите на европейския данъкоплатец, в това число и български!
Активен