Автор Тема: читанката и пр. проблеми  (Прочетена 27210 пъти)

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
читанката и пр. проблеми
« -: Jan 04, 2018, 04:51 »
А бе само аз ли (съм най-големия карък) .. или навсякъде е така? - напоследък читанката много често взе да ми се губи - аз вече повече ползвам уеб архива да чета от там (т.е. чета от читанката ама само к'вото е влзенало в уеб архива)

..та реших да отоворя темата тука за идеи и предложения за излизане от ситуацията  ???
(и  моите 5 ст.)
1) Тор - тъмната страна на силата ..така де уеб - ама там доколкото знам освен анонимност нищо друго не предлагат (а и тя не е кой знае к'во) т.е. като се подгонят пак там по покривите и изчезне сървъра със съдържанието и Deep Web сайта зачезва
2) Freenet която е distributed т.е. предполага се че със зачезването на съвръра - съдържанието си остава
3) Invisible Internet Project (I2P) за абсолютна анонимност (не съм сигурен обаче дали е distributed)

други идеи (и оплаквания)... или някой ако знае нещо друго дето с пробвали междувременно  "читаците" - юнаците от читанката
Активен

stealth01

  • Гост
Re: читанката и пр. проблеми
« Отговор #1 -: Jan 04, 2018, 09:04 »
И при мен липсва в момента.

Читанката, мисля че имаше няколко огледала, включително в tor мрежата - различни машини са. Имаше обяснено как да си пуснеш огледало при теб - може да си го ползваш локално, може и да го сервираш в нета. Правят и .torrent файл от време на време с цялото съдържание.
За freenet и I2P не съм сигурен, но май няма. Бях разглеждал freenet по едно време. Там виреят само статични неща, трудно не обновява/редактира/добавя съдържание.

п.п. форумът им работи
https://forum.chitanka.info/my-library-on-virtual-machine-t3949.html
https://forum.chitanka.info/list-of-mirrors-for-my-library-t3960.html
Активен

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: читанката и пр. проблеми
« Отговор #2 -: Jan 04, 2018, 22:45 »
Крайно време е тези крадци да бъдат вкарани в затвора, където им е мястото.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: читанката и пр. проблеми
« Отговор #3 -: Jan 04, 2018, 23:22 »
Звучи като лоша новина. От месеци Моята библиотека ми седи в главата да я ползвам като отправна точка за скриптирането на един патриотичен  проект, за които с теб си говорихме, но време нямам дори да хълцам от сърбене на дупето.  Все някога ще се случи.

Последно (че и първо), когато беше качена в tpb, беше точно случая, който намекна с аутодафето на покривите.

Споменаваш I2P, но това не ли все още експериментална мрежа? На freenet съм почитател от поне 15 год., но показателен е факта, че за цялото това време, не съм го ползвал ни веднъж. Населението е там, където е леснодостъпното съдържание.

Заралио със сладкото наименование! Много се надявам твоето да е опит за (може би неуместен) хумор, защото се предполага, че обитаващите ЛЗБ сме за свободата, а не за терора.

п.п. Лично аз, с което никого не анажирам, съм леко притеснен от обсъжданото място и силно против неговия двигател (Борислав), защото отдавна се е превърнало в сборище на интелигенцията, която, както знаем е градска и лицемерна. Това е до степен в последните години (след последиците от аутодафето) да отказвам да влизам там. Както би казал един дърт педерасто-комунист като Вацев, че на мен ми прилича. Но вместо реакционер като него, аз съм обикновен радикален рудимент, леко черноглед, какъвто в неговата партия обожават да наричат с прозвището лумпен, та затова не обръщайте внимание на послеписа ми.
 
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: читанката и пр. проблеми
« Отговор #4 -: Jan 05, 2018, 00:25 »
Благодаря, за съветите - аз като изключително рядко ползващ "Моята библиотека" много повече бих се радвал ако книгите ги имаше на хартия в обикновените библиотеки и те си работеха както трябва ама... понякога се налага да се прибягва и до крайни мерки.

Не знаех че форума им е на отделен сървър - аз си мислех че като падне главния сайт и всичко умира... иначе като рядко посещаващ сайта ми е крайно непрактично да пазя копие на пълното съдържание: само за 1-2 книги годишно, да го обновявам редовно /за по-новите публикации/, а и не е ясно още доколко е законно това

иначе добрата новина е, че от списъка с огледала по-горе вече има и .onion и .i2p което е наистина анонимно, жалко само че няма distributed Freenet ама ще го преживеем някак, доколкото i2p е анонимно и спестява бая неприятности свързани със среднощни разходки по покривите

и още веднъж благодаря за идеята да се ползва и freeplace.info/proxy за достъп та да не се налага инсталирване /и поддържане/ на i2p клиент - работи си направо през браузъра

Благодаря - вече са добавени в отметките
Активен

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: читанката и пр. проблеми
« Отговор #5 -: Jan 10, 2018, 12:24 »
Кражбата не е свобода, кражбата е най-тежко престъпление, go_fire. И трябва да се наказва най-строго, защото в противен случай се обезсмисля създаването на каквото и да е.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: читанката и пр. проблеми
« Отговор #6 -: Jan 10, 2018, 12:33 »
Кражбата не е свобода, кражбата е най-тежко престъпление, go_fire. И трябва да се наказва най-строго, защото в противен случай се обезсмисля създаването на каквото и да е.
Виж сега. Въпроса с кражбите се дискутира от време уно. Ако ми кажеш точно и ясно за теб какво е кражба, може и да се съглася!
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: читанката и пр. проблеми
« Отговор #7 -: Jan 10, 2018, 15:52 »
Всички знаем, какво е икономическото положение в България. Когато махнат ДДС на книгите и учебниците или го намалят на 5% например. тогава може да обявиш, че свалянето на книги, за които не плащаш, е кражба.

Ако някой е гладен и открадне една ябълка или хляб, защото не може да си купи, пак ли ще го обявиш за кражба? Или ще оправдаеш постъпката? И душата има нужда от храна, ума също. Ако не можеш да си купиш и свалиш от интернет, кражба ли ще е?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: читанката и пр. проблеми
« Отговор #8 -: Jan 10, 2018, 16:23 »
И лъжата също не е хубаво нещо, а какво направи държавата когато напр. На Ангел Каралийчев му изтече срока по закон за който важи авт. право , 75 г., А? И наследници няма или не го удължат, продължиха да преследват и читанки и всеки, видите ли като изтечало и.. вече било на държавата!?
Правото си е на автора, лично като ако иска той може и да се откаже явно или неясно или да го направи public domain, и каквото си реши, но трябва той лично да го направи вкл. И ако иска да го прехвърли на др. Организация вкл. И държавна.
И по кой закон това ,като изтече и са държавни, никой не зна... а да не говорим че точно тоя автор неговото си е чисто народно творчество т.е. няма права там от векове

Има и друго, ако си работеха както трябва библиотеките.. само за справка, отсам голямата вода, като излезе нов филм и още на следващата г. Е в библиотеката, е верно hot copy е и след 2-3 дена трябва да го върнеш, или да си платиш глобата, а след 2-3 г. Вече можеш по една седмица да го задържиш... Те така сега чакаме последната серия на звеЗдни воини, че нали миналата г. Излезе за Коледа още.... Та децата вече чакат Блу рейа да се появи на библиотеката, че местното кино е много нещастно

По въпроса какво е законно, е много спорен, едно време и робството е било законно, и нацизма, и турското робство, тъй че не ми се оплаквайте, за времето си са били законни.
За мен правилния подход е да се направи така че да не се краде т.е. да стане излишно
А и като знам колко малко четат, май ще им спестим пари ако с бюджета за преследване купят авт. Права и пуснат книгите свободно...
« Последна редакция: Jan 10, 2018, 17:38 от remotexx »
Активен

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: читанката и пр. проблеми
« Отговор #9 -: Jan 10, 2018, 21:10 »
Тази вечер един писател каза по разиото че: "...разните там облаци и замунди били места на престъпления", та се сетих че и улиците са места на престъпления, също вилните зони и горите телилейски, но хората които се движат из тях не са престъпници по презумпция.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: читанката и пр. проблеми
« Отговор #10 -: Jan 10, 2018, 23:39 »
Хайде, като се говори за авторско право, да се говори точно за правото, за закона. Споменатите торент тракери не предлагат съдържание. Другото, което е, че като сваляш нещо, не сваляш от някъде цялото произведение, а само парченца от него. Никой не може да предяви авторско право за троха от произведението си. Също така, съхраняването на копие на някое произведение върху цифров носител, не е престъпление, защото държавата налага такса върху всяко едно устройство, която би трябвало да отива точно за авторските права. Значи, записвайки произведение на харддиска си, вече си си платил и то предврително. Никой не може да ти иска пари за нещо два пъти.
До тук ясно ли беше или да ровя допълнително. Това е само, което си спомням от законите, пред които се кланяте. Мога да изровя сигурно още, при нужда.

Относно Моята библиотека, отдавна трябваше да минат на торенти и магнитни линкове.
Също така, издателствата, звукозаписните компании и киноиндустрията отдавна трябваше да са се ориентирали в днешния свят и да са използвали възможностите на интернет, за да печелят. Едиственото, което правят, е да се опитват да ограничават хората. Така не се прави бизнес. Нетфликс им го показа, но те са динозаври и ще си отидат като динозаврите. Некадърници.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: читанката и пр. проблеми
« Отговор #11 -: Jan 11, 2018, 01:29 »
А като сваля САМ торент (сниман с фотоапарат в салона) и него ли ще ме карат да платя.
Или като искам да си купя филм на файл (може да нямам ДВД плейър), а не на ДВД носител - кой ще ми предложи такава стока.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: читанката и пр. проблеми
« Отговор #12 -: Jan 11, 2018, 10:26 »
Представяш ли си да снимаш концерт с телефона докато си сред публиката и след като го споделиш, фирмата, която е наета да снима същия концерт да ти предяви претенции  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: читанката и пр. проблеми
« Отговор #13 -: Jan 11, 2018, 13:28 »
Представяш ли си да снимаш концерт с телефона докато си сред публиката и след като го споделиш, фирмата, която е наета да снима същия концерт да ти предяви претенции  :D

Всеки един шибан ден YT смъква съдържание на този принцип.

Даже един приятел си е изпатил по друг начин. Имали са РД на фирмата и е решил със Hangouts да го направи живо. И DJ-я там пуска музика. На една от песните се активира някаква защита и акаунта е долу заради авторски права.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: читанката и пр. проблеми
« Отговор #14 -: Jan 11, 2018, 20:29 »
Представяш ли си да снимаш концерт с телефона докато си сред публиката и след като го споделиш, фирмата, която е наета да снима същия концерт да ти предяви претенции  :D

Всеки един шибан ден YT смъква съдържание на този принцип.

Даже един приятел си е изпатил по друг начин. Имали са РД на фирмата и е решил със Hangouts да го направи живо. И DJ-я там пуска музика. На една от песните се активира някаква защита и акаунта е долу заради авторски права.

Ахааа любима тема - ако пуснеш музика те цакат заради правата, ако не пуснеш (т.е. тишина) пак, и ако си много хитър и даже и бял шум да пуснеш пак...
е не нема такова животно - начи некой е патентовал шума, тишината и ..всичко и освен да се застреляш (или да си платиш) друго не остава, но плащането е само за еднократна/лична употреба, ако искаш повече тишина плащаш повече, а за дистибуция направо не ми сe мисли /нямаш право да си шерваш тишината, замо ти си я слушаш и толкоз/  >:D

то затва явно е талкоз зашумено напоследък

https://twitter.com/littlescale/status/949032404206870528
My ten hour white noise video now has five copyright claims! :)
....
Every video without sound is an unlawfull reproduction of John cages 4'33" !
« Последна редакция: Jan 11, 2018, 20:30 от remotexx »
Активен