Автор Тема: Препоръка за Линукс дистрибуция  (Прочетена 11364 пъти)

Varro

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Здравейте, колеги препоръчайте подходящ Линукс с декстоп среда удобна за работа с браузър и ексел таблици. Лаптопа е Asus с windiws 10. Имам опит със Slack 10.1 който не е подходящ за начинаещи.
Чудя се за Debian, но ще се радвам да чуя мнението ви. Може и Live..
« Последна редакция: Mar 25, 2022, 22:42 от Varro »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #1 -: Mar 29, 2022, 07:34 »
Ами понеже си се насочил към Дебиян бих препоръчал последното Убунту
иначе може и Федора (ако нямаш претенции)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #2 -: Mar 29, 2022, 08:25 »
Пик може и Slackware  да се сложи.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #3 -: Mar 29, 2022, 08:31 »
Аз ползвам Devuan minimal live и пак като му накатуря (най-слабичката) графика и минава двата гигабайта. Така, че ако имаш твърд диск, не знам, колко е оферта да ползваш пълноразмерна дистрибуция в жив вариант. Има дистрибуции, които са създадени да са минамалистични, но пък те не могат да се наречат за начинаещи, особено, ако в точно този случай начинаещ означава човек, на който му е трудно да работи на Slackware.

Съвсем серионзо. Ако изискванията ти са работа с Chrome/Firefox и таблици, то w10 е повече от подходящ за случая. Нямаш причина да преминаваш. А, ако пък точно конкретно тъпата щракалка Excel ти трябва, то си е направо почти задължително.

Всяка програма за ел. таблици и всяка за навигация в Интернет, независимо, че напоследък все по-малко им личи, работи по-добре под Windows.

=*=

Трябва ти причина да се откажеш от 10? Ако е така, добре дошъл. Но не очаквай чудеса. Има такива, но няма да ги виждаш, не и в началото.

Присъдата я каза Ремо — Убунту. Всички нови взимат това, евентуално Mint и са доволни.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #4 -: Mar 29, 2022, 09:06 »
Да може и Слак - щом е запознат, но за да сме в крак с новите тенденции... Честно казано не знам как е слака със снапа,че нещо напоследък... Все повече въпроси у форума - как да си подкарам едикаквоси от снап пакет..
« Последна редакция: Mar 29, 2022, 09:13 от remotexx »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #5 -: Mar 29, 2022, 11:01 »
Здравейте, колеги препоръчайте подходящ Линукс с декстоп среда удобна за работа с браузър и ексел таблици. Лаптопа е Asus с windiws 10. Имам опит със Slack 10.1 който не е подходящ за начинаещи.
Чудя се за Debian, но ще се радвам да чуя мнението ви. Може и Live..

  Пишеш,че ще ползваш  ексел таблици,имай предвид,че еквивалента на
ексел - Calc от пакета LibreOffice,не осигурява 100% съвместимост.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #6 -: Mar 29, 2022, 11:17 »
Здрасти и добре дошъл, колега.
Аз ще пусна една шега, която прочетох в този форум преди доста години- "Слагаш тази линукс дистрибуция, която най-много твои приятели/познати имат на компютрите си и са склонни да ти помагат"
 :)
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #7 -: Mar 29, 2022, 14:27 »
   По отношение на дистрибуцията - бих препоръчал Убунту или Минт.
Ако се спреш на Убунту,по-добре избери някоя  LTS версия (long support) -
20.04 ,или изчакай до април месец,когато ще излезе 22.04
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #8 -: Mar 29, 2022, 15:47 »
Много хора хвалят Pop!_OS (егати и името) - базирана на Убунту и GTK десктоп базиран на Gnome.
То май трябва да решиш и какъв десктоп точно искаш (KDE, Gnome, XFCE,...). Минт-а има също Mate и Cinnamon, ako KDE-то те стряска.
Те затова и много хора бъркат OS-a с Десктоп мениджър-a (картинките) и от там не знаят и какво искат. В Уиндоус/МакОс въпроса е "решен" - един десктоп и няма избор
« Последна редакция: Mar 29, 2022, 15:49 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #9 -: Mar 29, 2022, 19:45 »
Хващай Линукс Mint. Може би е най-добрия вариант за новаци.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #10 -: Mar 29, 2022, 19:56 »
То хубу да го хваща, ама май нещо никакъв го няма тук - да си види темата. И да решава какво аджеба ще се инсталира.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Varro

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #11 -: Mar 29, 2022, 20:24 »
Здравейте колеги отново.
Явно не се изказах правилно. Лаптопа няма да гоползвам аз.  Имам клиент който иска да му сложа Линукс, но той никога не е използвал линукс.  С две думи кон с капаци 
Обяснил ми е че само браузър ще ползва и нищо друго. Таблиците ще ги използва най вероятно от google sheet.
Затова и се чудя дали да му записвам а направо Live, защото си мисля че ще цъфне след 10 дена да минава отново на Windows.
Аз използвам Slack за ISP и не ми се е налагало да използвам друго дистро или графична среда, но съм сложил KDE колкото да го има.
Та идеята ми е да му сложа нещо с което ще може да се справи, повече от 10 дена ;)
« Последна редакция: Mar 29, 2022, 20:27 от Varro »
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #12 -: Mar 29, 2022, 23:34 »
Ми той и лаптопа е некъв Асус с 10-ка, пък то вече е 11. И тука се търси да се мине тънко, ако може.
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #13 -: Mar 30, 2022, 01:10 »
Аз ползвам Linux Mint Cinnamon - вкъщи и в офиса, без никакви грижи през всичките тези години от версия 17 до 20.3 понастоящем.
Mога да препоръчам вместо Libre Office един друг също безплатен офис пакет - FreeOffice на Softmaker. Изисква се ел.поща, където се изпраща код за активация. По пощата получавам бюлетин с оферти за закупуване на техни продукти (има опция за отказ от бюлетина). Веднъж получих оферта, която ми допадна като цена и реших да купя. Можех да си остана и с безплатната версия на офис пакета, която напълно ме удовлетворява, но след като съм доволен от продукта, счетох за редно да го закупя.
В заключение искам да кажа на питащия, че може смело да мигрира към използването на Linux (Mint).
« Последна редакция: Mar 30, 2022, 01:20 от new_2k »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръка за Линукс дистрибуция
« Отговор #14 -: Mar 30, 2022, 11:11 »
Хвърлих поглед на този Софтмейкър. Поне мен не ме впечатли. Целият е в панделки, което най-вероятно означава — тъпа щракалка, същата като Ексел.

Не съм любител на LO въпреки, че той определено има някои все по-видими предимства пред АОО, но и още повече недостатъци, гългълизми (оптимизации, каквито би направили Гългъл), проблеми с обратната съвместимост към АОО и т.н. Но ЛО в последните си версии има и той тема с панделки, та ако това е зора, добре.

Предполагам, че Софтмейкър има по-добра съвместимост с документи създавани на Ексел. Но ето, какво забелязах. Там пише, че макроси поддържат само под най-популярната ОС. А точно при макросите са най-големите несъвместимости. Ще вземе да излезе, че ЛО е по-съвместим.

И не на последно място. Няма безплатна версия. Има shareware ограничен до 30 дни.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear