Автор Тема: Да инсталирам ли ОС Debian 5 на хардуерен RAID 5 масив или по-добре не?  (Прочетена 5709 пъти)

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Здравейте,
мисля да правя едно малко файлово сървърче. Искам да имам RAID5, спрял съм се на Adaptec Serial ATA RAID 2410SA http://www.adaptec.com/en-US/support/raid/sata/AAR-2410SA/. Въпросите са няколко:
1) По време на инсталация дали Debian 5.0 ще види въпросната карта с направен RAID5 масив.
2) По-екзистенциалния въпрос, който ме мъчи е дали да инсталирам ОС върху масива или да го инсталирам върху четвърти диск.
3) Този 4ти диск дали да не е флаш памет.

Ако някой има набюдения, моля да ги сподели.
« Последна редакция: Dec 08, 2009, 22:57 от wfw »
Активен

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Re: To RAID or not to RAID, това е въпроса.
« Отговор #1 -: Dec 08, 2009, 21:40 »
Здравейте,
мисля да правя едно малко файлово сървърче. Искам да имам RAID5, спрял съм се на Adaptec Serial ATA RAID 2410SA http://www.adaptec.com/en-US/support/raid/sata/AAR-2410SA/. Въпросите са няколко:
1) По време на инсталация дали Debian 5.0 ще види въпросната карта с направен RAID5 масив.
2) По-екзистенциалния въпрос, който ме мъчи е дали да инсталирам ОС върху масива или да го инсталирам върху четвърти диск.
3) Този 4ти диск дали да не е флаш памет.

Ако някой има набюдения, моля да ги сподели.
Дори не  прочетох по надолу , след заглавието . RAID..... това . Препоръчвам го на всеки който има възможност да има райд.
« Последна редакция: Dec 08, 2009, 21:45 от ntrance »
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: To RAID or not to RAID, това е въпроса.
« Отговор #2 -: Dec 08, 2009, 21:54 »
въпроса ми е къде да е инсталиран ОС.
Активен

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Re: To RAID or not to RAID, това е въпроса.
« Отговор #3 -: Dec 08, 2009, 22:24 »
въпроса ми е къде да е инсталиран ОС.
Или на него или на отделен диск . Райд може да го направиш и хардоерен ако ти е по ново дъното 100 процента имаш , ако не си сигорен дай дъното на сам . ако не го знаеш  , слагай програмата everest  , и там ще тиго покаже
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: To RAID or not to RAID, това е въпроса.
« Отговор #4 -: Dec 08, 2009, 22:56 »
наистина не четеш какво пиша :) (моля прочети първия пост, само 5 реда е)

Ще си купя хардуерна раид карта. Там ще е масива. Въпроса е дали е по-добре ОС да е на масива или е по-добре да НЕ е на масива.

Например какво ще се случи, ако трябва да се ребилдне единия диск и ОС се опитва да пише на SWAP дяла. Ще лагне ли ужасно? Някакви такива дребни неща ме човъркат...

Дали въобще ще успея да инсталирам, дали драйвера aacraid работи както трябва :) те такива неща :)

п.с. Промених заглавието в малко по-смислено.
Активен

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Райд xардоерна карта няма. Платка  се казва . Зависи колко е голям харда зависи какви ти са хардoвете зависи каква ти е платката и тн .Rebuildinga може да отнеме  и 24 часа зависи колко информация имаш и тн. ( да ще има лек лаг но това зависи за какво ще ползваш компа колко ще е натоварен и тн  може и да не го усетиш)   Хардоерния райд е по добър от софтоерния макар че софтоерния може да го набюдаваш по добре .  Xардоерния райд няма да се ребюлдва от ОС .
 
Ако го конфигурираш хардоерно , според зависи какъв масив ще ползваш ( 0 ,1 ,2 ,5 ,10 ) и тн. OS ще ги вижда според това как си го конфигурирал
Пример: ако го направиш в райд 1  ( 2 харда по 500гб) ОС ще ти отчете само 500 гб ( 1 хард)  , защото 2-та харда работят като един(mirror)   и тн.
« Последна редакция: Dec 08, 2009, 23:12 от ntrance »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
слагай смело ОС-а на РАИДа и не бой се
дали ще го познае инсталатора-най-лесно се разбира като пробваш
казваш "...малко сървърче" - би трябвало въобще да не опираш до суапа - линукс използва суап в краен случай (за разлика от уиндоус тм)
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

nemanema

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Здрасти !
Моето скромно мнение е да купуваш, това, което ще ползваш най-добре за нуждите си. Преди да харчиш пари, е добре да знаеш поне какво искаш да получиш. След което да прочетеш какво е това RAID, има ли предимство за теб и това, което ползваш. И когато (силно се надявам да е скоро) осъзнаеш предимствата на това, което желаеш да ползваш, да разбереш, че това не е точно така по-ред причини. За да не е голословно, само ще спомена:
- при цитираната карта, която евентуално ще купиш, колко диска ще закачиш
- ако ти се услади меда (дай-боже) как ще си разшириш масива
- колко ти е пропусквателната способност на ISA, ESB или PCI шината на дъното, за да получиш максимално изцеждане на дисковия тракт
- при така цитираните от теб неща, немога да не ти обърна внимание на това, че не знаеш с какви дискове ще работиш, а още по-малко да се съобразиш с вътрешния трансфер, кеш и управление на матричния конструктор
- директно закачените дискове са предимство докато си научиш да ги обслужваш и управляваш, а после
- дали процесора,кеш паметта и конекторите са адекватни и правилно подбрани за формата в който искаш да работиш
- и накрая, но не на последно място дали RAID 5 е по-добрият избор
За начало нахвърляния материал за размисъл е достатъчен. Помисли и обмисли добре нещата, както от финансова, така и от хардуерна част.
Доста дълъг пост се получи, дано поне е прочетен и предизвикал желания от мен ефект, не само към питащия.
Успех !

п.п. Марката е много добър избор за серийни дискове, но защо не погледнеш малко по-новичък модел ,поне като 5405 ?
Активен

---=== мир и любов ===---

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Здравей,
мисля да ползвам САТА дискове с обем 3х1ТБ. Сървърчето ще ми е по-скоро бекъп отколкото за някаква сериозна работа. Мрежата му ще е 100Мбит, така че максималната скорост за r/w в масива няма да е повече от 10МБ/сек.  Машината ще е някакво Core2 с 2-4ГБ РАМ, нищо екзотично, най-обикновена декстоп машина.

Ще бекъпвам 3-4 машини от ЛАН-а вкъщи, още неясно как, не съм мислил по въпроса, но най-вероятно някакви rsync скриптове. Имам около 700ГБ снимки, това ми е най-ценното. С темпа, който ги правя, предполагам, че ще ползвам сървъра до 3 години, след това ще е малък.

От гледна точка на разширение на масива - не предвиждам такова, това е абсолютния максимум на този контролер.

Спрях се на този стар контролер именно заради цената - само 120$. Мисля, че е по-добре решение от вградените решения на Интел и реших, че инвестицията от 120$ си заслужава от тази гледна точка.

към jet: аз първо ще купя РАИД контролера и после ще тествам дали може да се инсталира Дебиан на него, затова се чудех, ако някой ползва такъв или подобен 2х10 дали не е имал проблеми, защото не ми се разправя да го връщам и да се пазаря с фирмата, от която го купувам.
Активен

edmon

  • Гост
Много се съмвам че тази "гола" платка прави хардуерен райд.
Ако искаш истински хардуерен райд си купи 3ware!
Иначе няма никакви проблеми
Активен

nemanema

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Здрасти !
При така цитираните изисквания, какви възражения имаш към интел ?
Повтаряйки се, пак да питам дали 3-те диска в такава конфигурация са добър извор ?
Понеже съм субективен към цитираната дистрибуция и не работя с нея, незнам какво може в детайли, но силно ти препоръчвам, за това, което искаш да ползваш софтуерен режим на работа. А ако искаш да изхачиш въпросните пари спестени от контролер, има и други начини, включително и бира !
Приятелски съвет, наистина вземи прочети РЕЙД конфигурациите какво правят и за какво се ползват, в какви ситуации и т.н.
В практиката ми до сега, никога контролер не е успявал да победи софтуер, но само и единствено до 4 диска.
Успех !

п.п. понеже се цитират 3 х 1 ТБ, поогледай се преди да си купиш (защото си мисля, че това си решил) Seagate !!!
Активен

---=== мир и любов ===---

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Здрасти !
При така цитираните изисквания, какви възражения имаш към интел ?
Повтаряйки се, пак да питам дали 3-те диска в такава конфигурация са добър извор ?
Понеже съм субективен към цитираната дистрибуция и не работя с нея, незнам какво може в детайли, но силно ти препоръчвам, за това, което искаш да ползваш софтуерен режим на работа. А ако искаш да изхачиш въпросните пари спестени от контролер, има и други начини, включително и бира !
Приятелски съвет, наистина вземи прочети РЕЙД конфигурациите какво правят и за какво се ползват, в какви ситуации и т.н.
В практиката ми до сега, никога контролер не е успявал да победи софтуер, но само и единствено до 4 диска.
Успех !

п.п. понеже се цитират 3 х 1 ТБ, поогледай се преди да си купиш (защото си мисля, че това си решил) Seagate !!!

Ае не приказвай глупости  . Субективен към Debian. Софтоерен райд и тн. Наясно ли си как работят нещата . Допускаме вариянт че счупиш ОС ? какво правим със софтоерния вариянт  на райда ?. Хардоерния райд ако се направи от ниво БИОС , според зависи как го конфигурираш ОС го отчита така.  После правиш едни ВОЛУМЕГРУП  и работата СПИ . Горе бях дал пример . Вземи да практикуваш още  нямаше да реагирам така ако беше изразил само мнение или дал идея. Но в случая ти казваш, при което никак не си прав

Да и аз преди правех софтоерен  поради причини   , не казвам че е лош но щом момчето има възможност да си направи хардоерен нека си го направи.

Ребюлдинга си го прави райда , конфигурирането пак той и тн.
« Последна редакция: Dec 09, 2009, 11:00 от ntrance »
Активен

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Ако реши да си прави бекъп , той му е локален  + това ще бъде с rsync , което значи че един път като ги умятка   всеки следващ ще бъде доста по кратък с една дума ще взема само промените трансфера ще бъде минимум 10mb/s. Колко са 700гб няма нищо тъй че :)
Активен

nemanema

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Здрасти !
При така цитираните изисквания, какви възражения имаш към интел ?
Повтаряйки се, пак да питам дали 3-те диска в такава конфигурация са добър извор ?
Понеже съм субективен към цитираната дистрибуция и не работя с нея, незнам какво може в детайли, но силно ти препоръчвам, за това, което искаш да ползваш софтуерен режим на работа. А ако искаш да изхачиш въпросните пари спестени от контролер, има и други начини, включително и бира !
Приятелски съвет, наистина вземи прочети РЕЙД конфигурациите какво правят и за какво се ползват, в какви ситуации и т.н.
В практиката ми до сега, никога контролер не е успявал да победи софтуер, но само и единствено до 4 диска.
Успех !

п.п. понеже се цитират 3 х 1 ТБ, поогледай се преди да си купиш (защото си мисля, че това си решил) Seagate !!!

Ае не приказвай глупости  . Субективен към Debian. Софтоерен райд и тн. Наясно ли си как работят нещата . Допускаме вариянт че счупиш ОС ? какво правим със софтоерния вариянт  на райда ?. Хардоерния райд ако се направи от ниво БИОС , според зависи как го конфигурираш ОС го отчита така.  После правиш едни ЧВОЛУМЕГРУП  и работата СПИ л Горе бях дал пример . Вземи да практикуваш още  нямаше да реагирам така ако беше изразил само мнение или дал идея. Но в случая ти казваш, при което никак не си прав

Да и аз преди правех софтоерен  поради причини   , не казвам че е лош но щом момчето има възможност да си направи хардоерен нека си го направи.

Ребюлдинга си го прави райда , конфигурирането пак той и тн.

Явно не познавам българкия език, нито пък го разбирам, та може ли да ми се обясни кое мое лично мнение е глупости, които не съм изразил аз ? За идеите, не коментирам, защото е явно написано по-горе, че ми липсва практика.
Обещавам да се поупражнявам !  ;)
Активен

---=== мир и любов ===---

peterangelov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
    • Профил
не е лоша идея да отделиш едно логическо устройство за ос-а /примерно 20-30Г/, което да е на раид 1, а за данните да дадеш раид 5 на друг масив; ако имаш много чести писания по този масив с данни може да се окаже, че раид5 не е най-добрата архитекрура, но това ще си проличи;

друг вариант е, ако имаш финанси и любпитство - ОС на ССД :)
« Последна редакция: Dec 09, 2009, 11:04 от peterangelov »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
RAID Promise FastTrak 378 и Debian (SID)
Настройка на хардуер
sp 5 3253 Последна публикация Sep 01, 2005, 07:37
от Agent_SMITH
Sata raid debian
Настройка на хардуер
PapaJoe 0 1969 Последна публикация May 24, 2006, 10:40
от PapaJoe
Raid 10 (1+0)
Хардуерни и софтуерни проблеми
kdobrev 17 7796 Последна публикация Aug 04, 2006, 10:24
от
Raid 0, как се моунтва?
Настройка на хардуер
borvass 5 3497 Последна публикация Sep 04, 2006, 17:10
от growchie
Sata raid с rocket raid 1640
Настройка на хардуер
plamen_f 1 4474 Последна публикация Mar 25, 2007, 12:03
от Kollin